برگزیده های پرشین تولز

شیرینی برنجی سنتی ایرانی آموزش

madareto.com

Registered User
لایک‌ها
51
شیرینی برنجی سنتی خانگی در فر
%D8%B4%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AC%DB%8C-%D8%B3%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B1.jpg

یکی از شیرینی های سنتی مهمونی های ایرانی شیرینی برنجی هستش ، طرفدارای خودش رو داره ، یه بافت شیرین و پودری که اگه خوب درست بشه توی دهان آب میشه ، البته به نرمیه نخودچی نیست و به نظر من شیرینی نخودچی چیز دیگریست ، اما چون ساده تر و سریعتره برای مهمانی ها هم خوبه که داشته باشیم!

مواد لازم :
کره ۱۲۵ گرم
پودرقند ۱۰۰ گرم
زرده تخم مرغ ۲ عدد
هل نصف قاشق چایخوری
آرد برنج ۳۰۰ گرم
زعفران غلیظ ۱ قاشق سوپخوری
گلاب ۴/۱ پیمانه

طرز تهیه :
آرد برنج و پودر قند توی این شیرینی باید خیلی نرم باشن ، پس از حریر رد میکنیم کمی وقت گیره ولی توی بافت نهایی شیرینی خیلی موثره!

طرز تهیه شیرینی برنجی
rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven01.jpg

همه ی مواد رو از ۲ ساعت قبل روی میز میذاریم تا حسابی کره نرم بشه و بقیه ی مواد هم به دمای محیط برسن!
کره و پودر قند رو خوب میزنیم تا کرمی و سبک بشه.

rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven02.jpg

تخم مرغ و هل رو اضافه میکنیم و خوب میزنیم تا بازم سبک و کرمی بشه!

rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven03.jpg

۲۵۰گرم آرد برنج رو اضافه میکنیم و با لیسک به خورد خمیر میدیم تقریبا پودری میشه و منسجم نیست!

شیرینی با ارد برنج
rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven04.jpg

از گلاب ۱ قاشق برمیداریم میذاریم کنار و مابقی رو اضافه میکنیم ، تقریبا خمیر یکدستی بدست میاد!

rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven05.jpg

خمیر رو دو نیم میکنیم ، به یک قسمت زعفران و ۲۵ گرم آرد برنج اضافه میکنیم و به قسمت دیگه یک قاشق گلاب باقی مونده و ۲۵ گرم باقیه آرد برنج رو میریزیم!
خیلی خمیرها رو ورز نمیدیم فقط در حد یکدست شدن!

rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven06.jpg

خمیرها رو میذاریم توی پلاستیک و میذاریم ۲۴ ساعت توی محیط آشپزخونه استراحت کنن و میریم سراغ کارامون!

rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven07.jpg

اگه مواد رو بادقت بریزین احتیاجی به آرد و گلاب بیشتر نیست چون بافت شیرینی رو سفت میکنه و لطافت کافی رو نداره!
بعد از استراحت چون آرد برنج استفاده میشه کمی بافت خمیر خشک میشه که با کمی ورز نرم و قابل انعطاف میشه!
فر رو روی ۱۵۰ درجه میذاریم
تکه ای از خمیر رو برمیداریم و کمی ورز تا کمی نرم بشه و زمان شکل دهی ترک نخوره! از فندق درشت تر برداشته و گرد میکنیم روی سینی فر میگذاریم!

rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven08.jpg

با سر ماسوره روش دایره میزنیم یا روش رو مهر میزنیم اما من فراموش کردم
همه رو همین طور شکل میدیم و با کمی فاصله کنار هم میگذاریم!

rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven09.jpg

روشون کمی تخم خرفه میپاشیم!

شیرینی برنجی قزوین
rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven10.jpg

برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه توی فر میذاریم تا بپزه! نباید زیرش خیلی تغییر رنگ بده خیلی طلایی ملایم ، زمانی پخته که وقتی آروم یکیش رو تکون بدیم از جاش تکون بخوره و به سینی چیزی نچسبه!
سینی رو میاریم تا شیرینی ها خنک بشه و بعد ازشون جدا میکنیم بعد از سرد شدن کامل توی ظرف میچینیم!

شیرینی برنجی شمالی
rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven11.jpg

از این مقدار مواد تقریبا ۸۰عدد شیرینی خواهیم داشت! این شیرین ماندگاری زیادی داره!
طعم زعفرانیش خیلی خوبه اما در کل عطر آرد برنج خیلی زیاده و باید از برنج مرغوب تهیه شده باشه!

طرز تهیه نان برنجی یزدی
rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven12.jpg

اگه میخواین عطر شیرینی برنجی کرمانشاه رو داشته از روغن کرمانشاهی استفاده کنین!
به جای پودرقند چیز دیگه ای جایگزین نکنین!

شیرینی برنجی
rice-bread-shirini-berenji-sonati-home-in-oven13.jpg

سوال : خیلی خوبه انگار راحت و خوشمزس ، از هر سه میخوام امشب درست کنم ، مینیاتوری ، برنجی ، نخودچی کاش خوب بشه !
پاسخ : امیدوارم عزیزم فقط دقت کنی عالی میشه.

سوال : سلام میشه اندازه های آموزش آشپزی رو به پیمانه بگید؟ مقدار ارد برنج و پودر قند رو به پیمانه بگید ؟
پاسخ : تبدیل پیمانه های ۲۵۰ میلی لیتری به گرم
هر پیمانه آرد گندم ۱۲۵گرم
هر پیمانه شکر ۲۰۰گرم
هر پیمانه روغن مایع ۲۰۰ گرم
هر پیمانه آرد برنج ۱۶۰ گرم
هر پیمانه سر پر آرد نخودچی ۱۲۵ گرم
هر پیمانه پودرقند ۱۷۰ گرم

سوال : من این شیرینی رو درست کردم مزش خیلی خوب شد ولی مثل شیرینی برنجی های بیرون نشد مزش شبیه شیرینی بهشتی شده بود ، البته به جای کره روغن زعفرانی ریختم.
پاسخ : ﺷﻴﺮﻳﻨﻲ ﺑﺮﻧﺠﻲ ﺑﻪ ﻧﻮﻉ ﺁﺭﺩ و ﻟﻂﻴﻒ بودنش ﺧﻴﻠﻲ ﺑﺴﺘﮕﻲ ﺩاﺭﻩ

یه شیرینی عید دیگه شیرینی پزی خوش بگذره.

بالا