برگزیده های پرشین تولز

عارضه تونل کارپال - لطفآ کمک کنید

AniuS

Registered User
لایک‌ها
671
دوستان سلام متاسفانه به علت شغلم گویا عارضه تونل کارپال گرفتم و دو تا از انگشتام انگار به حالت خواب رفته حس دارم ولی از خواب بیدار نمیشه!
هر چی تو اینترنت بود خوندم
دکتر عمومی روزی که گرفتم این عارضه رو فرداش رفتم نمیدونستم چی هست گفت به علت تکیه گاه بد آرنجت هست که راستم میگفت من روی دسته صندلی میذاشتم تکیه گاه رو که این جوری شد.
یه آمپولم داد زدیم جواب نگرفتم و تاثیری نداشت.
حالا باید برم پیش ارتوپد یا مغز و اعصاب؟
کسی از دوستان این عارضه رو گرفته؟
الان من اصلا نباید با اون دستم کار کنم؟یعنی باشگاه و کار کردن با اون دست رو متوقف کنم؟
میترسم به جراحی برسه:(

@gh@m@hdi

Registered User
لایک‌ها
219
دوست عزیز
تقریبا تمام کسانی که به مدت طولانی از موس استفاده می کنند دچار این حالت می شن.
دکتر هم احتمالا به شما یه آمپول دگزا داد که توی دست تزریق کردید و بهتر نشد.
اما بهترین راه تغیر حالت دست ، کمتر کردن فعالیت با موس هست.
اول از همه موس رو عوض کنید و یه موس با اندازه متوسط اما با ارگونومی متوفاوت بخرید.
این حالت وقتی به وجود میاد که مچ دست برای مدت طولانی ره به بالا خم می شه
یه کتاب یا سر رسید با قطر 3-4 سانت زیر ساعد دست و روی میز قرار بدید. به این ترتیب آرنج شما از مچ شما بالاتر قرار م یگیره و دستتون یه شیب ملایم خواهد داشت و برای گرفتن موس دستتون خم نیست
موفق باشید

lilyrose

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8,207
دوستان سلام متاسفانه به علت شغلم گویا عارضه تونل کارپال گرفتم و دو تا از انگشتام انگار به حالت خواب رفته حس دارم ولی از خواب بیدار نمیشه!
هر چی تو اینترنت بود خوندم
دکتر عمومی روزی که گرفتم این عارضه رو فرداش رفتم نمیدونستم چی هست گفت به علت تکیه گاه بد آرنجت هست که راستم میگفت من روی دسته صندلی میذاشتم تکیه گاه رو که این جوری شد.
یه آمپولم داد زدیم جواب نگرفتم و تاثیری نداشت.
حالا باید برم پیش ارتوپد یا مغز و اعصاب؟
کسی از دوستان این عارضه رو گرفته؟
الان من اصلا نباید با اون دستم کار کنم؟یعنی باشگاه و کار کردن با اون دست رو متوقف کنم؟
میترسم به جراحی برسه:(

سلام

باید به ارتوپد مراجعه کنید. تشخیص قطعی هم با معاینات بالینی و یکسری آزمایش انجام میشه.

از حالا هم نگران جراحی نباشید . جراحی برای وقتیه که با درمان های معمول نتیجه گرفته نشه.

الان هم اون فعالیت هایی که باعث ایجاد و یا تشدید درد میشه رو انجام ندید و به ارتوپد مراجعه کنید.

7_f_7

Registered User
لایک‌ها
255
هر جایی که بیماری به عصب مربوط میشه، کار جراح مغز و متخصص معزه. از سیاتیک بگیرید تا دیسک کمر... از گردن بگیرید تا دست!

ارتوپد جراح استخوان و شکسته بند است، جراحی کانالهای اعصاب توسط ارتوپد غیرقانونی است.

مشورت با ارتوپد فلوی دست هم ضرر نداره.

hoorsa

کاربر ویژه گفتگوی آزاد
لایک‌ها
1,705
شما برو از داروخانه از این توپها بگیر هم خارجیش هست هم ایرانیش.باهاش ورزش کن شبها که توخونه ای داری سریال میبینی فرضا هر 1 ساعت 1 دفعه مچتو ورزش بده و دستتو با اون یکی خم کن طوریکه کشیده بشه
خلاصه تا اونجا که میتونین عمل نکنین و با ورزش برطرفش کنین منتها مشورت با پزشک حتما انجام بشه

lilyrose

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8,207
هر جایی که بیماری به عصب مربوط میشه، کار جراح مغز و متخصص معزه. از سیاتیک بگیرید تا دیسک کمر... از گردن بگیرید تا دست!

ارتوپد جراح استخوان و شکسته بند است، جراحی کانالهای اعصاب توسط ارتوپد غیرقانونی است.

مشورت با ارتوپد فلوی دست هم ضرر نداره.

تا اونجایی که من اطلاع دارم این عمل توسط ارتوپدها هم انجام میشه و جز جراحی های نسبتا راحت هم هست. (حالا کاری ندارم که خود من از ارتوپدها دل خوشی ندارم :دی)

در هر صورت همونطور که گفتم جراحی قدم آخره .

7_f_7

Registered User
لایک‌ها
255
تا اونجایی که من اطلاع دارم این عمل توسط ارتوپدها هم انجام میشه و جز جراحی های نسبتا راحت هم هست. (حالا کاری ندارم که خود من از ارتوپدها دل خوشی ندارم :دی)

در هر صورت همونطور که گفتم جراحی قدم آخره .

کلا دیدی که مردم از ارتوپد دارن کمی بزرگنمایی شده!! ارتوپد فقط شکسته بند و جراح استخوانه. نه در درد زانو تخصصی داره، نه درد کمر و نه در دردهای دیگر اندامها. (مگر اینکه این دردها منشاء ساختاری-اسکلتی مثل ژنووارم داشته باشن)

اوضاع اینقدر خراب شده که یه دندانپزشک هم ممکنه دست طرف رو جراحی کنه!! :D چون به نون شبش محتاجه... باید دید مریض آیا خودش رو میده دست دندانپزشک؟ اگر نمیده، پس دست ارتوپد هم نباید بده بابت این کار!

هر دردی که منشاء عصبی داشته باشه، مربوط به متخصص مغز و جراحیش مربوط به جراح مغز است.

AniuS

Registered User
لایک‌ها
671
تشکر از تمام عزیزان
تو این لینک هم نوشته شده 90% ارتوپد جراحی میکنند 10 درصد مابقی مغز و اعصاب و جراح پلاستیک
What type of doctor repairs carpal tunnel

7_f_7

Registered User
لایک‌ها
255
تشکر از تمام عزیزان
تو این لینک هم نوشته شده 90% ارتوپد جراحی میکنند 10 درصد مابقی مغز و اعصاب و جراح پلاستیک
What type of doctor repairs carpal tunnel

چه منبع معتبری :) به هر حال شما آزادی به هر پزشکی که دوست داری مراجعه کنی :)

فقط در نظر داشته باش توی اون لینک ننوشته ارتوپد این کارو میکنه! نوشته Orthopedic hand surgeons این جراحی رو انجام میدن. فرق این دوتا در ایران این هست که اولی متخصص شکسته بندی هست، به دومی در جامعه میگن فوق تخصص دست (یا به طور علمی، فلوی دست). حالا شما فوق تخصص دست در شمال کشور پیدا کردی، سلام مارو هم بهش برسونید!! (شمال بودید دیگه؟)

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
نشانه هاش چیه؟ من تقریبا روزی 10-12 ساعت با موس کار میکنم!
انگشت هام گاهی سر میشن از همینه؟

AniuS

Registered User
لایک‌ها
671
امروز رفتم متخصص ارتوپد گفتش فردا برم نوار عصب و عضله بگیرم ببرم واسش ببینیه تشخیص بده
7_f_7 جان نه خیر بنده تهران هستم
در مورد سوال دوستمون balabala آره دوست عزیز سر شدن و سوزن سوزن شدن مثل موقعی که جایی خواب میره هست منم درد ندارم و فقط حالت خواب رفتگی دارم ولی میترسم پی بیماری رو نگیرم تشدید شه شر بشه

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
اوه اوه پس منم صددرصد شدم :|
آقا نتیجه ش رو حتما اعلام کن اگر ورزش بخصوصی هم گفت بگو برامون

AniuS

Registered User
لایک‌ها
671
اوه اوه پس منم صددرصد شدم :|
آقا نتیجه ش رو حتما اعلام کن اگر ورزش بخصوصی هم گفت بگو برامون

حتمآ اعلام میکنم
اگه دیدم ماجرا جدیه حتمآ شما هم پی قضیه رو بگیر

Meg

Registered User
لایک‌ها
29
جای نگرانی نیست خودش خوب میشه
فقط یه مقدار صبر کنید
انتهای کار با ارتوپدی
اگه تا یکی دو هفته خوب نشد فقط دکتر خارابیان
انتهای متخصص هست شکستگی و ازجا درفتگی رو بدون عمل درمان میکنه خود پزشگهای کارشناس بیمه باورشون نمیشه
100% مشکلتونو حل میکنه
امان اله خارابیان

22550488
ایران - تهران -منطقه 04 - پاسداران - نبش گلستان یکم - ساختمان 301 - ک.پ : 1666933116

7_f_7

Registered User
لایک‌ها
255
امروز رفتم متخصص ارتوپد گفتش فردا برم نوار عصب و عضله بگیرم ببرم واسش ببینیه تشخیص بده
7_f_7 جان نه خیر بنده تهران هستم
در مورد سوال دوستمون balabala آره دوست عزیز سر شدن و سوزن سوزن شدن مثل موقعی که جایی خواب میره هست منم درد ندارم و فقط حالت خواب رفتگی دارم ولی میترسم پی بیماری رو نگیرم تشدید شه شر بشه

شمال بودی که! :D اگه تهران هستی که پس فلوشیپ دست میتوانی پیدا کنی...

پیش متخصص مغز رفته بودی نیاز به نوار عصب نبود، اگرم بود خودش میگرفت! :) گوش ندادی حالا باید 10 جا پول بدی، آخرش هم ارتوپد (اگر واقعا مشکل داشته باشی و ایشون هم آدم باشن!!) بهت میگه به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کن! ;)

AniuS

Registered User
لایک‌ها
671
جای نگرانی نیست خودش خوب میشه
فقط یه مقدار صبر کنید
انتهای کار با ارتوپدی
اگه تا یکی دو هفته خوب نشد فقط دکتر خارابیان
انتهای متخصص هست شکستگی و ازجا درفتگی رو بدون عمل درمان میکنه خود پزشگهای کارشناس بیمه باورشون نمیشه
100% مشکلتونو حل میکنه
امان اله خارابیان

22550488
ایران - تهران -منطقه 04 - پاسداران - نبش گلستان یکم - ساختمان 301 - ک.پ : 1666933116

ممنون دوست گرامی

شمال بودی که! :D اگه تهران هستی که پس فلوشیپ دست میتوانی پیدا کنی...

پیش متخصص مغز رفته بودی نیاز به نوار عصب نبود، اگرم بود خودش میگرفت! :) گوش ندادی حالا باید 10 جا پول بدی، آخرش هم ارتوپد (اگر واقعا مشکل داشته باشی و ایشون هم آدم باشن!!) بهت میگه به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کن! ;)

تو کل عمرم یه بار رفتم شمال اونم سال پیش رفتم ماسوله فقط 1 روز:D
فردا پی مغز و اعصابم میگیرم ببینم کی نزدیک بهم هست تو غرب تهران در کل داداش ممنون از دلسوزیت .ایشالا همیشه سالمو سرحال باشی
سپاس فراوان

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
عزیزم این مسئله ای نداره شما فقط باید یک مدت یک هفته ای دست از موس بکشی ! همین !

هنوز برای مراجعه به متخصص و حتی جراحی و این داستان ها زوده با یه استراحت یک هفته ای و تغییر روش غلطی که عادت شده مشکلتان حل میشه و پیشرفت هم نخواهد کرد.

من قبلا به همچین موردی برخوردم چون خودم هم 18 ساعت با موس و کیبورد سر و کار دارم ، راه حل من که مشکلم حل شده و دچار این عوارض نمیشم:

1- موس رو به یک موس با سایز بزرگتر که توی کف دستتون کاملا جا بگیره عوض کنید (این سایز برای هر شخصی فرق میکنه بستگی به کف دستتان داره ولی سعی کنید یک موسی بگیرید که توی دستتان کامل بشینه نه خیلی بزرگ باشه نه خیلی کوچیک) این مورد خیلی مهمه قیمت موس بالا نیست به تعویض موس اهمیت بدید

2- زاویه مچ دستتان را تنظیم کنید با گذاشتن کتاب یا هر چیزی که زاویه تند مچ رو از بین میبره ، اگر لپ تاپ استفاده میکنید کف دستتان روی بدنه لپ تاپ قرار بگیره و زاویه مچ دستتان صاف باشه یعنی به عبارت دست شما میخوابه روی پایین کیبورد و تایپ می کنید تا از تاچ پد هم به همین صورت استفاده میکنید.

3- اگر کیبورد شما زاویه مچ خوبی نمی سازه مثل مورد قبلی یا سعی در اصلاحش کنید یا کیبوردهایی که زیردستی دارن بخیرید (یکسری کیبورد هستند که برای همین مسائل ساخته شدن و یک پدی در ادامه دارن که زاویه دست رو تنظیم میکنن)

4- هروقت احساس کردید مشکلی در ناحیه گردن ، آرنج ، کمر ، مچ دست دارید نحوه قرار گرفتن شما پشت کامپیوتر به مدت طولانی اشتباه بوده هرکدوم از این ناحیه ها مسئله اش مشخصه مثلا افرادی که روی صندلی لم میدن کمر درد ، گذاشتن آرنج روی دسته صندلی به مدت طولانی ارنج درد ، خم کردن گردن یا ارتفاع نامناسب نسبت به مانیتور یا جلو بردن سر برای دقت بیشتر یا فاصله زیاد با مانیتور باعث گردن درد میشه

5- اگر از تاچ پد خیلی استفاده می کنید دچار سائیدگی نوک انگشتان می شید و برای حل این مشکل بهتره تاچ رو هر هفته تمیز کنید و نوک انگشتان رو با کرم نرم کننده مرتب حفاظت کنید.

6- برای جلوگیری از سوختگی پوست صورت در اثر مجاورت با مانیتور یا ال سی دی از کرم نرم کننده یا مرطوب کنند استفاده کنید (قرمز شدن گونه ها و زیر چشم از عوارض این نوع سوختگی هست)

7- به نور محل کارتون حتما دقت کنید ، فراموش نکنید روز در حال گذر هست و شما پشت کامپیوتر اصلا متوجه تغییر نور اتاق محل کارتون نیستید پس بهتره برای مراقبت از چشمانتان همیشه حواستون به نور مناسب باشه ، حالا با روشن کردن لامپ مناسب یا کنار زدن پرده ها ... از جمله اهمیت این مسئله در مهندس های کامپیوتر که میشه گفت دائم پشت کامپیوتر هستند حساسیت به نور در محیط باز است (نور خورشید شدیدتر از محل کار هست) پس اگر نور مناسب رو برای محل کارتون تنظیم نکنید چون مدت زیادی در این محل هستید بدنتان عادت میکنه و وقتی بیرون میرید نور شدید بیرون اذیتتان میکنه ...

تقریبا هر یک ساعت بهتره 5 دقیقه از پشت کامپیوتر بلند شید و یه دوری بزنید حتی یه قدم ساده توی اتاق بزنید

بازم تاکید میکنم یک هفته استراحت بهترین درمان هست :) نیازی به جراحی نیست امتحانش هم ضرری نداره :)

AniuS

Registered User
لایک‌ها
671
عزیزم این مسئله ای نداره شما فقط باید یک مدت یک هفته ای دست از موس بکشی ! همین !

هنوز برای مراجعه به متخصص و حتی جراحی و این داستان ها زوده با یه استراحت یک هفته ای و تغییر روش غلطی که عادت شده مشکلتان حل میشه و پیشرفت هم نخواهد کرد.

من قبلا به همچین موردی برخوردم چون خودم هم 18 ساعت با موس و کیبورد سر و کار دارم ، راه حل من که مشکلم حل شده و دچار این عوارض نمیشم:

1- موس رو به یک موس با سایز بزرگتر که توی کف دستتون کاملا جا بگیره عوض کنید (این سایز برای هر شخصی فرق میکنه بستگی به کف دستتان داره ولی سعی کنید یک موسی بگیرید که توی دستتان کامل بشینه نه خیلی بزرگ باشه نه خیلی کوچیک) این مورد خیلی مهمه قیمت موس بالا نیست به تعویض موس اهمیت بدید

2- زاویه مچ دستتان را تنظیم کنید با گذاشتن کتاب یا هر چیزی که زاویه تند مچ رو از بین میبره ، اگر لپ تاپ استفاده میکنید کف دستتان روی بدنه لپ تاپ قرار بگیره و زاویه مچ دستتان صاف باشه یعنی به عبارت دست شما میخوابه روی پایین کیبورد و تایپ می کنید تا از تاچ پد هم به همین صورت استفاده میکنید.

3- اگر کیبورد شما زاویه مچ خوبی نمی سازه مثل مورد قبلی یا سعی در اصلاحش کنید یا کیبوردهایی که زیردستی دارن بخیرید (یکسری کیبورد هستند که برای همین مسائل ساخته شدن و یک پدی در ادامه دارن که زاویه دست رو تنظیم میکنن)

4- هروقت احساس کردید مشکلی در ناحیه گردن ، آرنج ، کمر ، مچ دست دارید نحوه قرار گرفتن شما پشت کامپیوتر به مدت طولانی اشتباه بوده هرکدوم از این ناحیه ها مسئله اش مشخصه مثلا افرادی که روی صندلی لم میدن کمر درد ، گذاشتن آرنج روی دسته صندلی به مدت طولانی ارنج درد ، خم کردن گردن یا ارتفاع نامناسب نسبت به مانیتور یا جلو بردن سر برای دقت بیشتر یا فاصله زیاد با مانیتور باعث گردن درد میشه

5- اگر از تاچ پد خیلی استفاده می کنید دچار سائیدگی نوک انگشتان می شید و برای حل این مشکل بهتره تاچ رو هر هفته تمیز کنید و نوک انگشتان رو با کرم نرم کننده مرتب حفاظت کنید.

6- برای جلوگیری از سوختگی پوست صورت در اثر مجاورت با مانیتور یا ال سی دی از کرم نرم کننده یا مرطوب کنند استفاده کنید (قرمز شدن گونه ها و زیر چشم از عوارض این نوع سوختگی هست)

7- به نور محل کارتون حتما دقت کنید ، فراموش نکنید روز در حال گذر هست و شما پشت کامپیوتر اصلا متوجه تغییر نور اتاق محل کارتون نیستید پس بهتره برای مراقبت از چشمانتان همیشه حواستون به نور مناسب باشه ، حالا با روشن کردن لامپ مناسب یا کنار زدن پرده ها ... از جمله اهمیت این مسئله در مهندس های کامپیوتر که میشه گفت دائم پشت کامپیوتر هستند حساسیت به نور در محیط باز است (نور خورشید شدیدتر از محل کار هست) پس اگر نور مناسب رو برای محل کارتون تنظیم نکنید چون مدت زیادی در این محل هستید بدنتان عادت میکنه و وقتی بیرون میرید نور شدید بیرون اذیتتان میکنه ...

تقریبا هر یک ساعت بهتره 5 دقیقه از پشت کامپیوتر بلند شید و یه دوری بزنید حتی یه قدم ساده توی اتاق بزنید

بازم تاکید میکنم یک هفته استراحت بهترین درمان هست :) نیازی به جراحی نیست امتحانش هم ضرری نداره :)

عالی بود عالی
فقط میشه اون ماوست رو معرفی کنی؟
بازم ممنون :blush:

7_f_7

Registered User
لایک‌ها
255
ممنون دوست گرامی

تو کل عمرم یه بار رفتم شمال اونم سال پیش رفتم ماسوله فقط 1 روز:D
فردا پی مغز و اعصابم میگیرم ببینم کی نزدیک بهم هست تو غرب تهران در کل داداش ممنون از دلسوزیت .ایشالا همیشه سالمو سرحال باشی
سپاس فراوان

خب پس من طبق معمول گویا شما رو با یکی دیگه از دوستان اشتباه گرفتم. :D

نه دیگه ببین بخوای هی این دکتر اون دکتر کنی تنها کسی که ضرر میکنه خودتی... از اول باید میرفتی پیش متخصص مغز، ولی حالا که رفتی پیش ارتوپد بزار تشخیص و جواب نهایی رو بده. اگه مفید واقع نشد، دوباره سراغ یه ارتوپد دیگه نرو... برو پیش متخصص مغز. البته فکر نمیکنم آنچنان مشکل حادی باشه... همین که دوستان گفتن یه مدت ترک پی سی کن :D انشاالله خوب میشه.

نوار عصب رو اگه میتوانی برو مطب یه متخصص مغز... منتها ببین ویزیت ازت نگیرن. فقط پول نوار رو بده. وقتی نوار رو گرفت یه مشورت هم باهاش بکن بگو چطوریه اوضاع... مشکل خاصی هست؟ (فقط خدا کنه نوار رو خودش بگیره... این روزا منشی ها یه پا دکتر شدن!! :( )

7_f_7

Registered User
لایک‌ها
255
اگه نتیجه نگرفتی (که انشاالله میگیری)، کاشانی، بین ورزی و پروانه متخصص مغز به کارت میاد معرفیت کنم؟ فارغ التحصیل پاریس هم هستند...

بالا