آژانس هواپیمایی
tanki

عجايب هفتگانه جهان

شروع موضوع توسط vahidrk ‏23 فوریه 2006 در انجمن علم و دانش

 1. vahidrk

  vahidrk کاربر قدیمی پرشین تولز فروشنده معتبر [؟]

  تاریخ عضویت:
  ‏2 جولای 2005
  نوشته ها:
  3,379
  تشکر شده:
  506
  محل سکونت:
  Home
  اهرام مصر (هرم خوفو)

  هرم خوفو بزرگترین هرم در بین اهرام مصر است ,این بن ا که قدیمی ترین و بزرگترین بنا در بین عجایب هفتگانه می باشد تنها بنایی است که در حال حاضر وجود دارد . هرم خوفو در 2600 سال قبل از میلاد ساخته شده است . این هرم بلندترین بنای ساخته دست بشر از 4400 سال پیش تا سال 1889 بود , زمانیکه برج ایفل با ارتفاع 300 متر ساخته شد. محدوده هرم خوفو باندازه 6 قطعه زمین شهری عظیم می باشد . بیشتر سنگهای بکار رفته در این بنا به بزرگی سنگهای عظیمی هستند که بوسیله کامیون حمل می شوند. سطح خارجی زمختی که ما امروزه از این هرم می بینیم مقبره فرعونی به نام خوفو بوده که درآن زمان پوشیده شده از سنگهای آهک صیقلی و زیبایی بوده است . فرمانروایان بعدی این سنگهای با ارزش را متعاﻗﺒﺄ برای ساختن بناهای خودشان می دزدیدند. این عمل باعث شد که از ارتفاع هرم 5 درصد کم شود و به ارتفاع فعلی اش که 138 متر است برسد . هرم خوفو دارای سه اتاق دفن اجساد است . اتاق اول محل دفن شاه , اتاق دوم محل دفن ملکه و اتاق سوم که برای رد گم کردن دزدان هرم بوده است .

  [​IMG][​IMG]


  مجسمه عظیم الجثه رودس در یونان

  مجسمه عظیم الجثه رودس در یونان ارتفاع مجسمه ع ظیم الجثه رودس با پایه اش به اندازه یک ساختمان 15 طبقه امروزی است . این مجسمه یک شاهکار برجسته معماری می باشد که بر روی جزیره رودس در حدود 280 قبل از میلاد ساخته شده است . هیچ کس به درستی نمی داند که این مجسمه شبیه چه بوده ویا در کجا قرار داشته است. نظریه بسیار مورد توجه آن است که مجسمه رودس در روی ورودی لنگرگاهی بنا شده بوده و پاهای مجسمه در دو طرف قرار داشته است به طوریکه کشتیها از بین پاهای آن عبور می کرده اند. البته این فرضیه بسیار محتمل به نظر می رسد . این بنا مشکلات غیرقابل حل در 3 قرن پیش از میلاد را مطرح می کند. همچنین تجارت در این بندر در زمان احداث این مجسمه دارای رکود شده و این بندراز رونق اقتصادی افتاده است . این مجسمه یکی از عجایب هفتگانه به شمار می رود که برای مدت کوتاهی تقرﻳﺒﺄ 53 سال پا برجا بوده است .

  [​IMG][​IMG]


  معبد آرتميس

  معبد آرتمیس در افوسوس ( ترکیه) معبد آرتمیس در افوسوس یکی از زیباترین بناهای ایام گذشته بود. این بنا با داشتن100 ستون مرمری زیبا که ارتفاع هرکدام از آنها به 15 متر میرسید یکی از عجایب هفتگانه به حساب می آید. این معبد فضایی را در برمی گرفت که ﺘﻗﺮﻳﺒﺄ چندین برابر وسعت آکروپلیس درآتن بود. میتوان گفت که معبد آرتمیس صعود و سقوطهای بسیاری را در طی قرنها پشت سر گذاشت. این بنا در 600 سال قبل از میلاد ساخته و در 550 سال پس از میلاد در آتش سوخت . بعد از آن مجددﺃ به صورت بسیار زیباتر و عظیمتری بازسازی شد. این بنا برای دومین بار دچار حریق شد البته این بار بطور عمدی توسط فردی بنام هروستراتوس که برای به یاد ماندن نامش به این کار دست زد, ولی این معبد دوباره با اندازه ای بزرگتر و بسیار بهتر از قبل ساخته شد. این معبد بسیار زیبا درونش با مجسمه های بی نظیری تزیین شده بود . این معبد پابرجا بود تا زمانیکه بر اثر هجوم بربرها در 262 پس از میلاد برای همیشه از صفحه تاریخ محو شد و هرگز دوباره ساخته نشد . آنچه که از این معبد باقی ماند هم توسط زلزله ها کاﻤﻸ از بین رفت .


  [​IMG][​IMG]  مجسمه زئوس

  مجسمه زئوس در المپیا مجسمه زﺌﻮس خدای یونان در ا لمپیا یکی از عظیم ترین مجسمه های جهان است . این اثر در 450 سال قبل از میلاد توسط مجسمه ساز معروفی بنام فیدیاس ساخته شد این هنرمند همان کسی بود که مجسمه خدای آتنا را هم برای معبد پارتنون در آتن ساخت. ارتفاع مجسمه زﺌﻮس در حدود 12 متر بود . بدن این مجسمه را از عاج فیل و ردا و موها و ریشش را از طلا ساخته بودند. تخت آن از چوب درخت سرو بود که بوسیله جواهرات گرانبهایی آراسته گردیده بود. این اثر ارتفاعش چنان بود که با سقف معبد زﺌوس برخورد می کرد . فیدیاس با این کار می خواست اقتدار و نیرومندی زﺌﻮس را نشان دهد. مجسمه زﺌﻮس در معبد زﺌﻮس که طول آن به 64 متر می رسید قرار داشت . 72 ستون خارجی این معبد که به سبک معماری قدیم یونان بودند این معبد را دارای معماری خیره کننده ای کرده بودند . سنگفرش آن نیز با مجسمه های بی نظیری تزیین گشته بود. مجسمه زﺌوس در حدود 850 سال در این معبد قرار داشت تا هنگامیکه بعضی از یونانیها آنرا به استانبول منتقل کردند. البته این زیاد طول نکشید چراکه محل جدید نیز در آتش سوخت و این مجسمه برای همیشه از بین رفت.

  [​IMG][​IMG]


  باغهای معلق بابل در عراق

  باغهای معلق بابل در عراق باغهای معلق بابل یکی از بحث برانگیزترین عجایب هفتگانه می باشند چراکه هنوزبرخی از باستانشناسان در وجود داشتن آنها شک دارند. بعد از بدست آمدن اسناد اصلی و خرابه های برجامانده از آن زمان وجود داشتن آنها ثابت شد البته در مقیاسی کمتر از آنچه تصور می شود. در این میان سوالی مطرح است که این باغهای معلق چرا ساخته شدند؟ در پاسخ این سوال می توان گفت که موثق ترین سند حاکی از آن است که شاه نبوچاد نزار دوم که دارای شهرت مذهبی می باشد این بنای عجیب را برای خوشحال کردن همسرش در 6 قرن قبل از میلاد ساخت چراکه همسرش از دیدن چشم انداز صحرا مانند بابیلون دچار دلتنگی برای محل زندگی اش شده بود جایی که دارای کوهها و جنگلهای سرسبزی بود به همین خاطربه دستور شاه تپه مصنوعی سبز و خرمی ساخته شد که دارای درختان و گلها و گیاهان زیبایی بود . بعضی ها می گویند که یک ملکه آشوری قدرتمند باغهای معلق بابل را برای تفریح و سرگرمی خودش ساخته است و افراد دیگری عقیده دارند که این باغها به دستور یک شاه آشوری ساخته شده است .

  [​IMG][​IMG]


  مقبره هالیکارناسوس در ترکیه

  مقبره هالیکارناسوس در ترکیه مقبره هالیکارناسوس در4 قرن قبل از میلاد نه تنها بسیار پرابهت و پر عظمت بود بلکه به صورت زیبایی با ستونها و مجسمه ها تزیین شده بود. سقف این مقبره با مجسمه هایی از اسبها تزیین شده بود اسبهایی که ارابه شاه ماسولوس و همسرش ملکه آرتمیسیا را می کشیدند. ارتقاع این مقبره مرمری به اندازه یک ساختمان 14 طبقه بود . ازنقطه نظر استراﺘﮋﻳکی دامنه کوه درست مشرف به هالیکارناسوس و خلیج آن بود . ملکه آرتمیسیا فرمان ساخت این مقبره را در هالیکارناسوس بری همسرش در 353 سال قبل از میلاد صادر کرد. ملکه این بنا را برای قدردانی از همسرش ساخت و به این منظور بهترین هنرمندان و مجسمه سازان آن زمان را گرد آورد. شاه ماسولوس تنها یک حکمران ایالتی معمولی در بین امپراطوری های عظیم ایرانی در 2300 سال پیش بود. ملکه آرتمیسیا دو سال پس از همسرش , شاه ماسولوس که برادرش هم بود در گذشت. او در کنار شاه در مقبره هالیکارناسوس دفن شد. این بنا در حدود 17 قرن پابرجا بود و در 1400 سال بعد از میلاد بر اثر یک سری زلزله در هم فرو ریخت.

  [​IMG][​IMG]


  فانوس الکساندریا

  فانوس الکساندریا یکی از بزرگترین شاهکارهای روزگار باستان می باشد. ارتفاع این بنا حداقل به اندازه یک ساختمان 40 طبقه امروزی بود و برای 16 قرن پابرجا بود. برخلا ف 6 عجایب دیگر, فانوس الکساندریا استفاده های عملی بسیاری داشت . این بنا به کشتیهای دریانوردی کمک می کرد که اسکله ها را براحتی پیدا کنند و با ایمنی کامل داخل آن شوند. چراکه تنگه های خطرناک دﻗﻳﻗﺄ در خارج از بندرها قرار داشتند. ارتش نیز از این فانوس برای پیدا کردن کشتیهای دشمنان استفاده می کرد. این بنا ظاهرﺃ ساختار جامدی داشته است و برای 1600 سال باقی بوده است اما با وجود این براثر طوفانهای دریایی زمستان و زلزله های بسیار از بین زفته است . فانوس الکساندریا دو نوع برج دیده بانی داشت که در نوک آن قرار داشتند. فانوس الکساندریا 3 عنصر ساختمانی داشت , پایه مستطیل شکل , قطعه میانی هشت وجهی , و قسمت بالای آن که استوانه ای شکل است و برجهای دیده بانی در آنجا قرار دارند. تقرﻳﺒﺄ ارتفاع این سه قسمت فانوس الکساندریا به 110 تا 180 متر می رسید. بجز اهرام مصر فانوس الکساندریا بلندترین ساختمان جهان بود البته تا زمانیکه برج ایفل در 1889 ساخته شد.

  [​IMG][​IMG]
   
 2. vahidrk

  vahidrk کاربر قدیمی پرشین تولز فروشنده معتبر [؟]

  تاریخ عضویت:
  ‏2 جولای 2005
  نوشته ها:
  3,379
  تشکر شده:
  506
  محل سکونت:
  Home
  از اين به بعد به پيشنهاد يكي از دوستان مقاله ها رو مستقيما اينجا نمي زارم تا شما هم يه كم(فقط يه كم) در موردش تحقيق كنيد.(به شيوه امير جان)
  بعد از جواب شما من مقاله كامل رو در اولين پست قرار مي دم.
  حالا كسي مي دونه عجايب هفتگانه چي يا هستن؟
   
 3. mammad81

  mammad81 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏23 نوامبر 2004
  نوشته ها:
  1,512
  تشکر شده:
  13
  عجایب 7 گانه هفت 7 اثر از دنیای باستان هستند که نه فقط به خاطر ارزش تاریخی که به خاطر منحصر به فرد بودنشان از لحاظ ساخته شدن به دست بشر و اینکه منطقا ساخته شدن چنین آثاری در دوره تاریخی مربوط به خودشان تقریبا غیر ممکن بوده است میباشند
  از عجایب 7 گانه جهان تنها اهرام ثلاثه مصر باقی مانده اند و از دیگر آنها میتوان به فانوس دریایی اسکندریه که در اثر زلزله ویران شد و مجسمه تمام برنزی عظیمالجثه ای در قسطنطنیه که پس از فتح قسطنطنیه توسط عثمانیها از بین رفت اشاره کرد
  باقیش هم الان یادم نیست:D :D
   
 4. vahidrk

  vahidrk کاربر قدیمی پرشین تولز فروشنده معتبر [؟]

  تاریخ عضویت:
  ‏2 جولای 2005
  نوشته ها:
  3,379
  تشکر شده:
  506
  محل سکونت:
  Home
  خيلي عالي بود.
  حالا اين شد 3 تا از 7 تا.
  1)اهرام ثلاثه
  2)فانوس دريايي
  3)مجسمه آپولو
   
 5. amirhoman

  amirhoman کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏25 آپریل 2005
  نوشته ها:
  1,095
  تشکر شده:
  6
  محل سکونت:
  Tehran
  دیوار چین . باغهای معلق بابل . فانوس اسکندریه . اهرام ثلاثه . کتابخانه اسکندر.و یادم نیست نئیدونم.
   
 6. vahidrk

  vahidrk کاربر قدیمی پرشین تولز فروشنده معتبر [؟]

  تاریخ عضویت:
  ‏2 جولای 2005
  نوشته ها:
  3,379
  تشکر شده:
  506
  محل سکونت:
  Home
  دیوار چین و كتابخانه جزوش نيست.شرمنده:D

  خوب تا حالا شد 4 تا:
  1)اهرام مصر
  2)باغ هاي معلق
  3)مجسمه آپولو
  4)فانوس دريايي
   
 7. خرید بیت کوین
 8. mammad81

  mammad81 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏23 نوامبر 2004
  نوشته ها:
  1,512
  تشکر شده:
  13
  تائیید میشه دیوار چین به هیچ عنوان جزو 7 گانه ها نیست باغ های معلق رو هم راست میگی حالا تازه داره یکی یکی یادم میاد
   
 9. IcedAngel

  IcedAngel Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 اکتبر 2005
  نوشته ها:
  1,286
  تشکر شده:
  22
  محل سکونت:
  Philadelphia
  منم فقط همین چهار گزینه رو یادمه ک ه معروف ترینش همین باغهای معلق بابل و مجسمه اسکند هستش که کشتی ها از زیر پاش ... بین دو پاش رد میشدن ...
  یکی دیگش هم یه معبد بود که اسمش رو نمیدونم و آتشش زدند
  در مورد اهرام ثلاثه مصر هم فقط یکی از اونها که بزرگترینش هم هست و توسط اینهتپ حکیم طراحی وساخت شده جزو عجایب هفتگانه هستش
  به طور کل مثل اینکه از عجایب هفتگاهنه فقط یک یا دو تاش باقی مونده
  اگه عکس داری رو کن [​IMG]
   
 10. afshin_electronic

  afshin_electronic Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏16 آگوست 2005
  نوشته ها:
  1,112
  تشکر شده:
  0
  خيلي كنجكاو شدم ... مقاله ي كاملش رو بزار ... عكس يا طراحي هم اگر ازشون داريد بزاريد ...
   
 11. mammad81

  mammad81 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏23 نوامبر 2004
  نوشته ها:
  1,512
  تشکر شده:
  13
  از چیزی که چندین قرن پیش از بین رفته چه عکسی رو کنه ؟؟:lol: :lol: :lol: :lol:
   
 12. vahidrk

  vahidrk کاربر قدیمی پرشین تولز فروشنده معتبر [؟]

  تاریخ عضویت:
  ‏2 جولای 2005
  نوشته ها:
  3,379
  تشکر شده:
  506
  محل سکونت:
  Home
  اون معبد چي بود؟
   
 13. vahidrk

  vahidrk کاربر قدیمی پرشین تولز فروشنده معتبر [؟]

  تاریخ عضویت:
  ‏2 جولای 2005
  نوشته ها:
  3,379
  تشکر شده:
  506
  محل سکونت:
  Home
  نه ديگه نمي شه.خودت بايد تحقيق كني افشين جان.
   
 14. IcedAngel

  IcedAngel Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 اکتبر 2005
  نوشته ها:
  1,286
  تشکر شده:
  22
  محل سکونت:
  Philadelphia
  خیلی چیزها از بین رفته ولی تصاویری ازشون هست ... بچه که بودم یه کتاب داشتم که نقاشی های فرضی که ازشون کشیده شده بود رو داشتن :blink:
   
 15. IcedAngel

  IcedAngel Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 اکتبر 2005
  نوشته ها:
  1,286
  تشکر شده:
  22
  محل سکونت:
  Philadelphia
  دقیق یادن نیست ... یه معبدی بود که به آتش کشیده شد ... فکر کنم تو یونان هم بود ...
  میگردم ببینم چیزی در بارش گیر میارم یا نه خودمم کنجکاو شدم :cool:
   
 16. vahidrk

  vahidrk کاربر قدیمی پرشین تولز فروشنده معتبر [؟]

  تاریخ عضویت:
  ‏2 جولای 2005
  نوشته ها:
  3,379
  تشکر شده:
  506
  محل سکونت:
  Home
  درسته.يكي از اونا جزو هفتگانه ها هست.ولي همه جا كلا مي گن اهرام مصر.
   
 17. vahidrk

  vahidrk کاربر قدیمی پرشین تولز فروشنده معتبر [؟]

  تاریخ عضویت:
  ‏2 جولای 2005
  نوشته ها:
  3,379
  تشکر شده:
  506
  محل سکونت:
  Home
  كار خوبي مي كني.
  همين كارو بكن.
   
 18. IcedAngel

  IcedAngel Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 اکتبر 2005
  نوشته ها:
  1,286
  تشکر شده:
  22
  محل سکونت:
  Philadelphia
  خب اسم اون معبد ... معبد آرتمیس هست ... اینم پنجمی .... :D بقیش هم بعدا" میگم
   
 19. IcedAngel

  IcedAngel Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 اکتبر 2005
  نوشته ها:
  1,286
  تشکر شده:
  22
  محل سکونت:
  Philadelphia
 20. IcedAngel

  IcedAngel Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 اکتبر 2005
  نوشته ها:
  1,286
  تشکر شده:
  22
  محل سکونت:
  Philadelphia
  باغهای معلق بابل :

  [​IMG]
   
 21. IcedAngel

  IcedAngel Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 اکتبر 2005
  نوشته ها:
  1,286
  تشکر شده:
  22
  محل سکونت:
  Philadelphia
  خب آقا ششمیش هم پیدا شد ... در نهایت تعجب ... مجسمه ابولها هم جزو این هفت عجایب هستش ... پس 2 تا از اونها الان وجود داره که جفتشم در مصر هستش و خیلی هم نزدیک هم ...

  خیلی تعجب میکنم که معبد زیبای کورنا جزو این عجایب نیست :blink:
   
avanak همکاری در فروش عسل طبیعی و گرده گل ایرانی