برگزیده های پرشین تولز

عرض تيبل ها در طراحي سايت: درصدي يا پيكسلي

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
سلام.
تا جايي كه من ديدم دو جور عرض table ها رو در طراحي سايت مشخص مي كنند:
اول: عرض table ها رو بصورت درصدي مشخص مي كنند. عيب اين كار اينه كه وقتي كسي با ريزولوشن بالا و با مونيتور بزرگ با سايت كار كنه طول نوشته ها خيلي زياد ميشه و دنبال كردن خطوط نوشته با چشم مشكل ميشه.

دوم: صفحه رو بر مبناي 800×600 طراحي مي كنند. عيب اين كار اينه كه در ريزولوشن 1024×768 چپ و راست صفحه خالي مي مونه. اگه ريزولوشن بالاتر بره كه ديگه خيلي فضاي خالي زياد ميشه.

سوالات:
1- كدوم روش به نظرتون بهتره؟ چرا؟
2- اگه صفحه رو با ريزولوشن 800×600 طراحي كنيم بهتره محتويات سايت (table ها) وسط، چپ يا راست باشه؟
3- جز اين دو راه روش ديگه اي هم هست؟

ممنون. :)

bahar13

Registered User
لایک‌ها
6
نظر شخصي!
1: درصدي رو ترجيح ميدم. اگه عرض نوشته ها خيلي زياد بشه عرض پنجره رو كمتر ميكنم كه مشكل حل شه!!
2: وسط

anathema

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
نظر منم داشته باش كه چون ديگه كسي (يعني اكثرا ) از رزوليشن 800×600 استفاده نميكنه از 1024×768 استفاده كن.
در ضمن فكر كنم درصدي بهتر باشه چون كمتر كسي با رزوليشن خيلي بالا يه سايت رو نگاه ميكنه.

Mashaheer

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
دوست عزيز شما مي توانيد در طراحي قالب اندازه رو به درصد، پيكسل و .... بگيري. اگر بخواهي اندازه ها در ريزولشنهاي متفاوت تغيير كنه بهترين واحد درصد هستش كه در اين اين واحد اندازه گيري مي توانيد تمامي مقادير را نسبت به اندازه صفحه مانيتور تغيير كنند و اگر بخواهي ثابت بمونه با پيكسل بگير البته به غير از اين دو واحد ديگري هم داريم كه رايج ترين واحدها هستند. تا جايي كه من در مورد نحوه نمايش صفحات در نمايشگرهاي مختلف، سيستمهاي مختلف و .... به صورت زير هستش:
کد:
[B]Screen Resolution[/B]
800 x 600     50%
1024 x 768     45%
Others     5%

[B]Color Depth[/B]
16.7M (32bit True Color)     80%
65K Colors (High Color)       15%
Others     5%

[B]Web Browsers[/B]
Internet Explorer 6.x      92%
Others     8%

[B]Operating Systems[/B]
Windows XP     75%
Windows 98      15%
Others     10%
اين اماري بودش كه من تا به حال به دست آوردم (طبق شمارنده وبلاگها)

بعد اينكه اگر بخواهيد نحوه نمايش رو (موقيعت قالب) رو بررسي كنيد اين بستگي به طرح شما داره ولي بهتر از نظر زيبايي وسط صفحه قرار بگيره
منظور شما جز آون روش چيه؟ كدوم روش؟

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
به نقل از Mashaheer :
البته به غير از اين دو واحد ديگري هم داريم كه رايج ترين واحدها هستند.
1- ممنون از توضیحاتتون.
2- این بالایی یعنی چی؟
3- من از توضیحاتتون این نتیجه رو می گیرم که می تونیم درصدی یا پیکسلی مشخص کنیم. اما اگر پیکسلی مشخص کنیم باید برای 800×600 طراحی کنیم. سوال اینه که خلاصه کدوم بهتره؟ درصدی یا پیکسلی؟
4- سایت http://www.ebay.com رو ببینید. در حالت 1024*768 سایت خوب و بدون اسکرول دیده میشه. در حالت 800*600 هم اسکرول نداره. اما در 640*480 اسکرول دار میشه. این چجوریه؟

Mashaheer

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
اون رو اشتباه تايپ كردم منظورم اين بود كه به غير از اين دو واحد (درصد و پيكسل)، واحد هاي ديگر هم وجود داره كه اين دو رايج ترين واحد ها هستند. ديگر واحدها عبارتند از em, cm,ex, in, mm, pc, pt, px و .... كه به صورت پيش فرض اندازه ها پيكسل هستند.

اگر نوشته قبلي رو خونده باشي اين بستگي به شما داره كه چه واحدي رو بگيري. اگر بخواهيد اندازه ها تغيير كنه مثلا هم سايت ابزارهاي فارسي مي توانيد اندازه رو به درصد بگيري در غير اين صورت اندازه پيكسلي بگير. توجه داشته باشيد اندازه در پيكسل برحسب تعداد پيكسلهاي صفحه مانيتور شما و درصد برحسب اندازه صفحه نمايش خواهند بود.

سايتي كه معرفي كرديد علت اسكرول دار شدن در اندازه پايين به علت كار رفتن عكس در قالب هستش كه اندازه آنها از مقدار اندازه صفحه نمايش بزرگتر ميشه. اگر توجه كرده باشيد اين سايت اندازه رو به پيكسل گرفته به همين خاطر كنارهاي قالب خالي (سفيد رنگ) هستش.
(وبلاگهاي مشاهير يه نمونه پيكسلي و وبلاگ عقابها و بلغان تولز هم يه نمونه درصدي هستند)

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
به نقل از Mashaheer :
ديگر واحدها عبارتند از em, cm,ex, in, mm, pc, pt, px و .... كه به صورت پيش فرض اندازه ها پيكسل هستند.
تا جايي كه من ديدم تو فرمهاي تعريف عرض تيبل فقط درصد و پيكسل داره. اينها رو نديدم.
يه چيز ديگه: اين سايت رو ببينين:
http://www.persianlearn.com
عرض دو ستون چپ و راست هميشه ثابته. اما با كم شدن عرض پنجره اكسپلورر عرض ستون وسط كم ميشه. اين چجوريه؟

Mashaheer

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
به نقل از Persia :
تا جايي كه من ديدم تو فرمهاي تعريف عرض تيبل فقط درصد و پيكسل داره. اينها رو نديدم.
عرض دو ستون چپ و راست هميشه ثابته. اما با كم شدن عرض پنجره اكسپلورر عرض ستون وسط كم ميشه. اين چجوريه؟
همانطوري كه نوشتم درصد و پيكسل رايج تر هستش البته PT براي اندازه در فونتها هم به كار ميره...
منظور شما از ستونهاي سمت چپ و راست چيه؟
بعد اينكه پرشيا عزيز ميشه بگي دقيقا شما چي ميخواهيد بدونيد؟

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
به نقل از Mashaheer :
پرشيا عزيز ميشه بگي دقيقا شما چي ميخواهيد بدونيد؟
ببخشيد مشاهير جون. ميدونم از دستم عصباني شدي اينقدر سوالاي جور واجور و بي ربط مي پرسم. :blush:
راستيت قضيه اينه که ما مي خوايم بريم تو نخ MT. هيچي هم نميدونيم. نه مي دونيم اصلا MT به درد ما مي خوره يا نه. نه مي دونيم ساختار سايت چجوري باشه. نه مي دونيم MT چه قابليتهايي داره. نه مي دونيم قالب MT رو چجوري درست کنيم. نه HTML درست و حسابي بلديم . .. :blink:
خلاصه بوق بوقيم.
اين سوالها هم به اين دليله:
1- مي خوام کاراي سايتمو خودم انجام بدم.
2- علاقه دارم که اين چيزا رو ياد بگيرم.
3- ميخوام base کار درست باشه. نميخوام دوباره کاري کنم. مي خوام رو اصول برم جلو. علت اينکه اين همه سوال مي کنم اينه. اما با لطف دوستان زود ياد مي گيرما! :happy:

به نقل از Mashaheer :
منظور شما از ستونهاي سمت چپ و راست چيه؟
ستون سمت راست که داخلش نوشته: صفحه اول- وبلاگ مدرسه . . .
ستون سمت چپ که تبليغات توشه.
منظورم اينه که وقتي با موس پنجره اکسپلورر رو کوچيک کنيم عرض ستونهاي سمت چپ و راست ثابت مي مونه و ستون وسط (که داخلش نوشته شده: به پرشين لرن خوش آمديد) کوچيک ميشه.
چجوري عرض ستونهاي چپ و راست رو ثابت داده و عرض ستون وسط رو درصدي؟

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
اين رو هم ببينيد:
http://weblog.aaber.com
عرض ستون چپ و راست ثابته. با زياد و كم شدن عرض پنجره اكسپلورر(با موس) فاصله ستونها كم و زياد ميشه.

Mashaheer

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
پرشيا جان من اصلا ناراحت نشدم خيلي هم خوشحال ميشم اين اطلاعات ناچيزي كه دارم به دوستانم ياد بدم.
اينكه من اون سوال رو كردم به اين خاطر بودش فكر كردم شايد ديگر دوستان دوست نداشته باشند كه اين اصول رو بيان كرد. شما مي توانيد براي اينكار ابتدا HTML رو خوب ياد بگير و يا سعي كن در فرونت پيچ و يا دريم ويوور به صورت پيشرفته (حرفه اي) كار كني.
در مورد سوالتون كه آيا ام تي به دردتون ميخوره يا نه مي توني به مقالاتي كه در اين رابطه نوشته شدند مراجعه كنيد. من در لينك پايين مقالاتي كه نوشته شدند و ديدم رو معرفي كردم اينها مي توني خيلي بهتون كمك كنه.
http://forum.persiantools.com/showthread.php?t=1014
و اگر بخواهي در وبلاگ بلغان تولز تجزيه و تحليل تگها قالب اصلي رو نوشتم كه اين هم براي طراحي قالب ام تي خيلي به دردتون مي خوره و ....
به هر صورت اميدوارم كه از من ناراحت نشده باشيد اگر خواستيد من مي تونم تكنيكهايي كه در قالبهايي كه تا به حال طراحي كردم رو بهتون بگم و اين از نظر من مشكلي نداره در مورد سايت ديگر دوستان (اگه سايت خارجي باشه مشكلي نيست) شرمنده نمي تونم بهتون بگم ...
موفق باشيد.

Mashaheer

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
يه چيز ديگه پرشيا جان هر سوالي داري بپرس شايد خيلي از دوستان دنبال جواب اينطور سوالها باشند و يا روشون نشه بپرسند و يا نمي تونند بيان كنند.

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
آخه مي دونيد، من هميشه قبل از اينكه كاري رو شروع كنم، سعي مي كنم در موردش اطلاعات جمع آوري كنم. در مورد MT هم همين هدفو دارم. الآنم خيلي از مقالات MT رو تو بلغان تولز و جاهاي ديگه خوندم و رو کامپيوترم دارم (20-30 تايي ميشه).
در مورد سايتها و وبلاگهاي دوستان، باور کنيد اصلا به ذهنم نرسيد ممکنه صاحبان اونها نخوان تکنيکهاي طراحيشون رو بقيه بدونن. حق با شماست.

آره درست مي گيد. ديگه وقتشه شروع کنم.

اما جدي سوالات من اينقدر ضايع است که بقيه روشون نميشه اونها را بپرسن؟ :blush:
(شوخي :rolleyes: )

بازم ممنون. بازم سوال مي پرسم.

bahar13

Registered User
لایک‌ها
6
به نقل از Persia :

به نقل از Persia :
اين رو هم ببينيد:
http://weblog.aaber.com
عرض ستون چپ و راست ثابته. با زياد و كم شدن عرض پنجره اكسپلورر(با موس) فاصله ستونها كم و زياد ميشه.

اين دوتا با هم فرق دارن.
اولي عرض ستون هاي چپ و راست رو پيكسلي تعريف كرده مثلا هر دو تاشون 150 پيكسل. ولي عرض ستون وسطي رو اصلا تعريف نكرده! يا اين كه درصديه مثلا دادتش 100 درصد. من خودم هم قبلنايه تمپليتي داشتم (خدا رحمتش كنه!) كه چون لينكهاي كنار وبلاگم رو يه جور خاصي چيده بودم كه با كم و زياد شدن عرض صحفه ميريخت به هم ستوني كه توش لينك و بقيه آت و آشغالا بود رو پيكسلي كردم و ستون نوشته هاي وبلاگم رو درصدي. اين از اين!

و اما دومي،
اين كه ميبيني وبلاگ عابر اين جوريه دليلش اينه كه عابر جان آدماي غير هشتصد در شيشصدي رو آدم حساب نميكنه!! ;)
عابر اومده يه ستون (كه اسم وبلاگش توشه) رو مثلا 100 درصد كرده، بعدش دوتا div زير اون گذاشته محتوات چپي رو چپ به راست كرده و محتوات راستي رو راست به چپ، عرض اين ديو! هارو هم پيكسلي كرده. براي همين وقتي وبلاگش رو واز ميكني مثل رود نيل دو نصف ميشه!!

mitch

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
فقط دو راه برای مشخص کردن اندازه - تیبل و غیر تیبل - وجود داره:
1- روش نسبی
2- روش مطلق

روش نسبی رو - هم توی html و هم توی css - با علامت % نشون می دن. توی این روش اندازه ی شیء به صورت درصدی از اندازه ی شیء در بر گیرنده ی اون (Container) هست.

روش مطلق توی html فقط به صورت pixel و بدون هیچ علامتی نشون داده می شه. توی css واحد های مختلف داره. مثل:
pixel - px
point - pt
pica - pc
inch - in
millimeter - mm
centimeter - cm
em
ex

pixel که همون نقطه های روی صفحه اند.
mm ,cm, inch هم که معمومند.
هر 1 پیکا برابر 12 پیکسل هست.
هر 1 اینچ برابر 6 پیکا هست.
em یعنی ارتفاع حرف M بزرگ در فونت فعلی.
ex یعنی ارتفاع حرف x کوچک در فونت فعلی.

در مورد پهنای یک تیبل من از هر دو مورد استفاده می کنم: ستون سمت چپ یا راست که معمولا جای عنوان هاست رو با عرض ثابت می گیرم. محل اصلی مطالب رو هم به صورت % و البته با مشخص کردن دو مقدار حد اقل و حد اکثر طراحی می کنم. اگر عرض مرورگر خیلی زیاد بشه صفحه ی من از یک حدی پهن تر نمی شه. حاشیه های چپ و راست هم خالی می مونند. هیچ اشکالی هم نداره. می شه این فضای خالی رو با یک هاشور افقی ساده پر کرد که خیلی هم قشنگ هست. من جودم صفحه ها رو برای مد 800 در 600 طراحی میکنم. استاندارد پهنای صفحه در این مد 720 پیکسل هست.

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
از توضیحات خوبت ممنون. مي خوام در مورد اين قسمت صبحت كنم:
به نقل از mitch :
در مورد پهنای یک تیبل من از هر دو مورد استفاده می کنم: ستون سمت چپ یا راست که معمولا جای عنوان هاست رو با عرض ثابت می گیرم. محل اصلی مطالب رو هم به صورت % و البته با مشخص کردن دو مقدار حد اقل و حد اکثر طراحی می کنم. اگر عرض مرورگر خیلی زیاد بشه صفحه ی من از یک حدی پهن تر نمی شه. حاشیه های چپ و راست هم خالی می مونند. هیچ اشکالی هم نداره. می شه این فضای خالی رو با یک هاشور افقی ساده پر کرد که خیلی هم قشنگ هست. من جودم صفحه ها رو برای مد 800 در 600 طراحی میکنم. استاندارد پهنای صفحه در این مد 720 پیکسل هست.

اين كار رو چجوري انجام ميدي:
به نقل از mitch :
محل اصلی مطالب رو هم به صورت % و البته با مشخص کردن دو مقدار حد اقل و حد اکثر طراحی می کنم

mitch

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
به نقل از Persia :
از توضیحات خوبت ممنون. مي خوام در مورد اين قسمت صبحت كنم:
اين كار رو چجوري انجام ميدي:

این فایل رو ببین:
http://ifarzan.com/misc/ttest.html

یه تیبل اصلی هست با سه ستون.
عرض ستون وسط رو به پیکسل بده. این حداکثر پهنای این ستون هست.
توی یکی از سلول های ستون وسط یک چیز با طول ثابت قرار بده. پهنای این چیز مقدار حد اقل این ستون است. این چیز میتونه یه تصویر نامریی باشه یا یک تیبل نامریی -- یعنی border برابر 0.

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
انجام دادم، جواب داد. ممنون.
راستي اين قضيه اش چيه:
Mitch
Registered Linux user #337283
يعني لينوكس يه سري يوزرهاي ثبت شده با شماره شناسايي مشخص داره؟ حسنش چيه؟

Mashaheer

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
17
مثال جالبي بود

Persia

Registered User
لایک‌ها
20
آقاي مشاهير
من اين قالب جديد شما رو كه براي دانلود گذاشتي دانلود كردم.
نزديك به انتهاي فايل tem.css اين خطوط قرار داره:

.menu_right { border-style: outset; direction: rtl; padding: 2; border-width:2; float: right; width: 22%; background-color:#FFFFFF }
.menu_left { border-style: outset; direction: rtl; padding: 2; border-width:2; float: left; width: 22%; background-color:#FFFFFF }
.archive_post1 { border-style: outset; direction: rtl; padding: 2; border-width:2; float: left; width: 39%; background-color:#FFFFFF }
.archive_post { border-style: outset; direction: rtl; padding: 2; border-width:2; float: right; width: 39%; background-color:#FFFFFF }
{ border-style: outset; direction: rtl; padding: 2; border-width:2; float: right; width: 56%; background-#FFFFFF }
خطوط اول و دوم و پنجم به ترتيب عرض ستونهاي(منوهاي) راست و چپ و قسمت وسط(پستها) رو مشخص مي کنند.
من مي خوام عرض ستونهاي چپ و راست ثابت باشه(درصدي نباشه) و با کوچيک بزرگ شدن پنجره اکسپلورر عرض قسمت وسط(پستها) کم و زياد بشه. (مثل www.persianlearn.com)
ميشه؟

بالا