برگزیده های پرشین تولز

'عشق مثل مواد مخدر اعتياد آور است'

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
مطالعه ای که در آمريکا انجام شده نشان می دهد که عشق مثل مواد مخدر اعتياد می آورد.
تيمی در دانشگاه ايالتی فلوريدا دريافت که ترکيب های شيميايی موجود در مغز که مسئول اعتياد هستند در عشق نيز نقش بازی می کنند.

پژوهشگران گفتند که پيک شيميايی موسوم به دوپامين، که مرکز پاداش مغز را تحريک می کند، باعث می شود موش های نر صحرايی تنها يک جفت داشته باشند.

محققان در نشريه "نيچر نوروساينس" (Nature Neuroscience) می نويسند که موش های صحرايی به خاطر ايجاد پيوندهای پايدار معروف هستند.

دوپامين نقشی کليدی در جذب مردم به چيزهای لذت بخش مانند غذاهای خوب بازی می کند.

اين ماده همچنين باعث می شود فرد معتاد نتواند از هروئين يا کوکائين پرهيز کند.

تيم محققان تصميم گرفت موش های صحرائی را مطالعه کند چون اين موجود بيش از هر حيوان ديگری در بروز نشانه های عشق به انسان شباهت دارد.

نر و ماده اين حيوان تنها پس از يک بار جفتگيری با هم پيوند دائمی برقرار می کنند.

محققان دريافتند که پس از جفتگيری، دوپامين در مغز موش نر ترشح کرد و ناحيه ای موسوم به "نوکليوس اکامبنس" که در مغز انسان نيز وجود دارد را تحت تاثير قرار داد.

اين تيم سپس فعاليت پروتئينی را که با ترشح دوپامين در مغز موش فعال می شود مسدود کرد.

آنها دريافتند که با اين کار موش نر ميل قوی خود برای ترجيح دادن جفت خود بر ساير موش های ماده را از دست می دهد.

برندون آراگونا، سرپرست اين تحقيقات گفت که هرچند انسان ها متفاوت هستند اما سازوکار زيربنايی اين حالت در انسان مشابه موش صحرايی خواهد بود.

کالين ويلسون، از انجمن روانشناسی بريتانيا، گفت: "عشق احساسی پيچيده است. بدون شک تغييراتی در سطح فيزيولوژی عصبی روی می دهد، اما مساله تنها به يک ماده شيميايی خلاصه نمی شود."

http://www.bbc.co.uk/persian/science/story/2005/12/051205_si-love-addiction.shtml

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
دانشمندان به يک بحران عمده آب و هوايی که ده ها هزار سال قبل در آفريقا روی داد و به گفته آنها احتمالا تاريخ تکامل انسان را به مسير تازه ای انداخت پی برده اند.
محققان در نشست انجمن ژئوفيزيک آمريکا در سانفرانسيسکو گفتند که قاره آفريقا در آن زمان گرفتار خشکسالی عظيمی که هزاران سال ادامه داشت شد.

اين يافته حاصل شواهدی است که از رسوبات حفر شده در بستر درياچه مالاوی و تانگانيکا در شرق آفريقا و درياچه بوسومتوی در غنا به دست آمده است.

اين شواهد وجود بحرانی اقليمی در حدود 70 هزار سال قبل زمانی که بوسومتوی کاملا خشک شد را آشکار می کند.

درياچه مالاوی که هم اکنون دريايی محصور در خشکی به طول 500 کيلومتر است در آن زمان به آبگيری به طول حداکثر 10 کيلومتر تقليل پيدا کرد.

تنها يک خشکسالی طولانی در سراسر قاره می توانسته چنين تاثيری به جا بگذارد.

نکته جالب توجه درباره وقوع اين حادثه اين است که از لحاظ زمانی به نظريه حوا درباره تکامل انسان گره می خورد.

براساس اين نظريه جد همه انسان های امروزی به گروهی شامل تقريبا 10 هزار نفر که در آن زمان در شرق آفريقا زندگی می کردند می رسد.

بلافاصله پس از پايان آن بحران، جمعيت های انسانی به سرعت گسترش يافت و بسياری از اجداد ما به تدريج خروج از آفريقا به خاور ميانه و ورای آن به آسيا و اروپا را آغاز کردند.

دانشمندان بيش از پيش قانع شده اند که وقايع فاجعه بار در عمق تاريخ همواره مسير تکامل انسان را به جهات تازه ای انداخته است.

اين ايده کنجکاوی دانشمندان را برانگيخته که ممکن است ما وجود خود را مديون گروه کوچکی از بازماندگان بحرانی با ابعاد عظيم باشيم.

http://www.bbc.co.uk/persian/science/story/2005/12/051206_si-africa-climatechange.shtml

afshin_electronic

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از icedangel21 :
به نظر من عشق مثل شربت تنقیه تهوع آور است !! ای آقا کو دیگه عشق!

من به تحقیق در یافتم که عشق .. واگیر دارم هست ... بد جورررررررررررررررررررررررر

IcedAngel

Registered User
لایک‌ها
30
به نقل از afshin_electronic :
من به تحقیق در یافتم که عشق .. واگیر دارم هست ... بد جورررررررررررررررررررررررر

یعنی میگی مسریه ؟؟ آقا برو اونور تر سرایت نکنه تازه خوب شدم !!

afshin_electronic

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از IcedAngel :
یعنی میگی مسریه ؟؟ آقا برو اونور تر سرایت نکنه تازه خوب شدم !!

منم به جون تو تازه یه کمی پس از درمانهای متعدد و مختلف یکمی خوب شدم ....

از یکی از دوستام واگیر کرده بودم......:blink:

بالا