برگزیده های پرشین تولز

علم بهتر است یا ثروت یا هر دو با هم؟

لطفا در نظر سنجی شرکت کنید

• فقط باید تحصیل کرد در مقاطع بالاتر هم باید درس خوند و با توجه به رشته تحصیلی کار هست و مشکلی نیست

Votes: 2 4.4%
  • باید کار کرد با توجه به نیازهای امروز و تحصیل دیگه فایده نداره و وقت تلف کردن هست

Votes: 16 35.6%
  • تحصیل تا مقطع لیسانس نیازه ولی بعدش دیگه باید رفت سره کار و فوق و دکترا وقت تلف کردنه

Votes: 5 11.1%
  • هم باید کار کرد و هم درس خوند بالاخره تجربه و تخصص نیازه و هر کی باید نسبت به علاقش تا هر مقطع تحصیل

Votes: 22 48.9%

• Total voters
    45

hossein55

Registered User
لایک‌ها
410
نظرتون درباره این که علم بهتر است یا ثروت چیه؟

توضیح اینکه بحثی مطرح شده در مورد اینکه با شرایط فعلی ایران بعضی دوستان میگن الان دیگه تحصیل به درد نمیخوره و وقتی فارغ التحصیل میشن جوانان از دانشگاه مثلا در حد لیسانس کفایت میکنه و باید وارد بازار کار شد و نیازی به تحصیلات بیشتر نیست و وقت تلف کردنه! یه سری هم میگن نه دانشکاه و رشته مهمه و اگر دانشگاه خوب باشه و رشته تخصصی ارزش داره سر کار نریم و درس بخونیم و یه عده که منم موافق این قضیه هستم میگن کار در کنار تحصیل باید باشه و نباید تحصیل رو فدای کار کرد یا کار رو فدای تحصیل کرد؛ حالا نظر شما در این باره چیه؟

لازم دیدم اظهار نظر ایشون رو بزارم:

به نظر من علم مفید با تحصیلات و مدرک فرق داره .100درصد علم مفید و درست از ثروت بهتره طرف کوه نور هم داشته باشه تا 2کلمه باش حرف میزنی اگر علم مفید نداشته باشه در نتیجه شعور هم نداره(شعور هم یک نوع علم رفتاری اجتماعی است)حالت از طرف به هم میخوره .نمونه بارزش دلالان بازارهای مختلف طرف پول داره قدرت هم داره اما شعور نداره که با رفتارهاش ممکنه چه اسیبهایی به جامعه و حتی خودش در بلند مدت بزنه

چون بعضی از دوستان نداشتن مدرک دانشگاهی رو کلا دلیل بر بی سوادی مطلق و نادانی می دانند که این صحیح نیست.(مثال یک کشاورز زحمتکش ممکنه بی سواد باشه ولی دارای تجربه هست و علم در حد خودش و موفق)

اظهار نظر ايشون و كامل كننده صورت مسئله هم درج شد:

بحث این نیست که پول بده! یا با پول و رشوه کارا راحته! تو همه جای دنیا صادقه ایران که جای خود داره!!
بحث اینه که ایا منی که الان دیپلم گرفتم برم سر کار یا برم دانشگاه؟
در ۱۰ سال اینده منی که دیپلم دارم و تجربه در یک کاری که سواد نمیخواد دارم با دوستم که رفت دانشگاه و الان دکترا داره در چه جایگاهی قرار داریم؟
ایا من افسوس این زمان و میخورم یا اون؟ تضمینی هست که منی که الان درس و ول کردم و رفتم سر کار در مقایسه با دوستم آدم پولدار و خوشبختی خواهم شد؟
فرض بگیرید جفتمون بابامون وضع متوسطی دارند و سرمایه هنگفت اولیه ای هم در کار نیست!

Last edited:

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,759
به نظر من علم مفید با تحصیلات و مدرک فرق داره .100درصد علم مفید و درست از ثروت بهتره طرف کوه نور هم داشته باشه تا 2کلمه باش حرف میزنی اگر علم مفید نداشته باشه در نتیجه شعور هم نداره(شعور هم یک نوع علم رفتاری اجتماعی است)حالت از طرف به هم میخوره .نمونه بارزش دلالان بازارهای مختلف طرف پول داره قدرت هم داره اما شعور نداره که با رفتارهاش ممکنه چه اسیبهایی به جامعه و حتی خودش در بلند مدت بزنه

hossein55

Registered User
لایک‌ها
410

لایک هوارتا ++++++++++++++

استارتر

Registered User
لایک‌ها
195
روزی که بذارنم توی گور درس رو کنار میذارم و مطمئنم حتی اگه 70 ساله هم باشم به تحصیلم ادامه میدم
ولی هرکسی بتونه توازنی بین کار و درس ایجاد کنه خیلی موفقه
اصلا مگه پول بدون شعور و فرهنگ و علم ارزش داره؟همین الان بخوام درس رو کنار بذارم راحت ماهی 5 6 تومن درامدمه
قصد دارم دکترا بگیرم بعدشم بازم درس و بازم درس در کنارش در مقاطع بالا مطمئنا کارم میکنم

.:smr:.

Registered User
لایک‌ها
4,964
هر کس یه نظری داره خب !

ولی من پول رو ترجیح میدم

jujushow

Registered User
لایک‌ها
1,107
علم بهتره اما من ثروت رو 100% ترجیح میدم .

kasra03

Registered User
لایک‌ها
276
من هم فکر کنم از گهواره تا گور باید درس بخونم! یه دوسالی کار کردم ولی دلم برا درس تنگ شد! تازه بعد از کار فهمیدم هیچی محیط آکادمیک نمیشه!!
الانم که دارم مهاجرت میکنم برم اونجام باید درس بخونم!!!ولی حال میده هر روز در حال یادگیری هستی!:) البته به شرطی که به مشکل مالی نخوری و
مخارج حداقلی رو بتونی تامین کنی. ولی اخرش باید رفت سراغ کار.ولی متاسفانه کار که شروع بشه روزمرگی و تعطیلی مغز و با خودش میاره!

Saeghehh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
اين كه ديگه سوال نداره اقاي معلم
با مايه ميشه خريد باباي مهندس

!!

mahdips3

Registered User
لایک‌ها
121
روزی که بذارنم توی گور درس رو کنار میذارم و مطمئنم حتی اگه 70 ساله هم باشم به تحصیلم ادامه میدم
اصلا مگه پول بدون شعور و فرهنگ و علم ارزش داره؟همین الان بخوام درس رو کنار بذارم راحت ماهی 5 6 تومن درامدمه
قصد دارم دکترا بگیرم بعدشم بازم درس و بازم درس در کنارش در مقاطع بالا مطمئنا کارم میکنم

دوست عزیز در صورت امکان آخرین مقطع تحصیلی و اینکه چه رشته ای خوندید که می تونید ماهانه 5-6 تومن درآمد داشته باشید؟؟نمی گم نمیشه.میشه ولی برای فردی که تازه درسش رو تموم کرده تقریبا ناممکن هست و باید 24ساعته کار کنید.مهندس عمران و برق باشید و پارتی و سرمایه داشته باشیدخیلی خیلی بیشتر از این درآمد دارید.پیمانکار باشید بیشتر از اینها رو کاسب هستید ولی یا باید پارتی داشته باشید تا پروژه ها رو رو هوا بزنید یا سرمایه و امکانات.
تحصیل هم تا کارشناسی ارشد برای رشته های مهندسی خوبه ،بعدش یافتن کار و بعدا اگر فرصتی شد کار و درآمد.چون اگر همش به فکر تحصیل باشید ،موقعی متوجه اشتباهتون می شوید که دیر شده. البته اگر نیاز مالی ندارید و از هرجهت تامین هستید برید سراغ دکتری که 100% هم موفق می شوید

در نهایت به نظر بنده ،کارگر هم باشی ولی تحصیلات بالا داشته باشی خیلی موفق تر هستی تا تاجر باشی و بدون تحصیلات دانشگاهی. همه چیز پول نیست.تحصیلات دانشگاهی تنها برای افزایش علم نیست ، فرد تحصیل کرده ،مخصوصا دانشگاهی ،طرز تفکر بهتر و ذهن بازتری دارد تا فردی بدون این تحصیلات

تو زندگی اجتماعی هم این فرد دانشگاهی مطمئن باشید موفق تر خواهد بود.نه تنها از لحاظ مالی بلکه مهمتر از اون زندگی خانوادگی و اجتماعی

اول عـــــــــــــــــلـــــــــم ، بعدش ثـــــــــروت

sorush21

Registered User
لایک‌ها
160
البته ثروت ثروت!
داداش حسین عزیز الان علمی در کار نیست فقط مدرک گراییه پس خودتو گول نزنی بچسبی به کار بهتره گرچه من هردوشو دارم:)

silva14

Registered User
لایک‌ها
454

خوش بحالتون با این درامد!!
والا ما کارمند دولتیم به زور حقوقمون به 850 میرسه و همزمان هم دارم ارشدم رو تموم می کنم ولی به شخصه اگه اون چندر غاز هم نبود یه لیسانس رو به زور می تونستیم بگیریم!

استارتر

Registered User
لایک‌ها
195
دوست عزیز در صورت امکان آخرین مقطع تحصیلی و اینکه چه رشته ای خوندید که می تونید ماهانه 5-6 تومن درآمد داشته باشید؟؟نمی گم نمیشه.میشه ولی برای فردی که تازه درسش رو تموم کرده تقریبا ناممکن هست و باید 24ساعته کار کنید.مهندس عمران و برق باشید و پارتی و سرمایه داشته باشیدخیلی خیلی بیشتر از این درآمد دارید.پیمانکار باشید بیشتر از اینها رو کاسب هستید ولی یا باید پارتی داشته باشید تا پروژه ها رو رو هوا بزنید یا سرمایه و امکانات.
تحصیل هم تا کارشناسی ارشد برای رشته های مهندسی خوبه ،بعدش یافتن کار و بعدا اگر فرصتی شد کار و درآمد.چون اگر همش به فکر تحصیل باشید ،موقعی متوجه اشتباهتون می شوید که دیر شده. البته اگر نیاز مالی ندارید و از هرجهت تامین هستید برید سراغ دکتری که 100% هم موفق می شوید

در نهایت به نظر بنده ،کارگر هم باشی ولی تحصیلات بالا داشته باشی خیلی موفق تر هستی تا تاجر باشی و بدون تحصیلات دانشگاهی. همه چیز پول نیست.تحصیلات دانشگاهی تنها برای افزایش علم نیست ، فرد تحصیل کرده ،مخصوصا دانشگاهی ،طرز تفکر بهتر و ذهن بازتری دارد تا فردی بدون این تحصیلات

تو زندگی اجتماعی هم این فرد دانشگاهی مطمئن باشید موفق تر خواهد بود.نه تنها از لحاظ مالی بلکه مهمتر از اون زندگی خانوادگی و اجتماعی

اول عـــــــــــــــــلـــــــــم ، بعدش ثـــــــــروت

من رشتم کامپیوتر هست دوست عزیز
کاری که میکنم ربطی به رشتم نداره یک مدت شرکت بازاریابی داشتم ک درامدش خوب بود شرکت پخش مواد غذایی داشتم البته خودم کار نمیکردم ولی همه رو کنار گذاشتم
بخوام کار کنم با 10 میلیون یعنی فقط هزینه ی اجاره ی یک دفتر ماهی بالای 6 ت درمیارم
اونقدر ادم میشناسم ک واسه هر مبلغی واسم سند جور کنند برای وام و هرکسیم ک سند داشته باشه میتونم سریع واسش وام جور کنم
واسه یه وام 1 میلیاردی 50 میلیون تومان پورسانتشه 3 ماه یکیم جور کنم واسه خودمو هفت جد ابادم کافیه اشنام دارم ک خدمت رو معاف میکنه اشنا دارم دسته چک میگیره اشنا دارم بدحسابی دسته چک رو تو بانک مرکزی پاک میکنه
ولی جز چند مورد خاص ک مجبور شدم از اینا استفاده نکردم و تا وقتی ک مجبور بشمم استفاده نمیکنم چون اون پول ارزش 1 ریال رو نداره

مرد اونیه ک از روی تخصصش پول در بیاره از صد شرکت واسش دعوت نامه بفرستن بشینه فکر کنه کدوم موقعیتش بهتره بره سر کار
ما همش میخوایم بشینیم ی گوشه بهمون پول بدن! واسه همینه اینقد عقب موندیم برو ببین حقوق یه مهندس تو امریکا حداقل چقدره؟18 هزار دلار حداقل حقوق بچه های مهندسیه!! اونجاس ک علم معنی پیدا میکنه
من پدرمم مشکل مالی نداره وضعشم خوبه ولی خیلی کم پیش اومده ازش پول بگیرم چون اصولا پدر و پسر فقط باید یه رابطه عاطفی داشته باشند و دیگر هیچ هر کسی راه خودشو میره
همه حرفام شعار به نظر میان و دروغ هرکسی این فکرو میکنه بهش حق میدم !!!
ولی اینا اصول زندگی منن ازشون جدا نشدم و نمیشم

Captive

کاربر قدیمی پرشین تولز* مدیر بخش ارز دیجیتال
مدیر انجمن
لایک‌ها
16,655
درس ، درس ، درس...

javadyazdani

Registered User
لایک‌ها
10,633
علـــم

hossein55

Registered User
لایک‌ها
410
حتی اون کسی هم که با کلاهبرداری و رشوه دادن و از کار خلاف به ثروت رسیده علم کاره خودش را داشته

اون شرف نداره علم كه ديگه بماند.

بطوره کلی دانشگاه ها فرد رو طوری آموزش می دن که در نهایت یک کارگر ماهر برای کارفرماش باشه, یعنی تمرکز بیس آموزشیش برای این هست که برای کسی دیگری مشغول به کار بشید, نه اینکه کسب کار خودتون رو راه بی اندازید

كاش اينجوري بود! الان يه دانشجو از دانشگاه فارغ التحصيل ميشه صفر كيلومتره از نظر عملي و فقط از نظر تئوريك درس خونده و نمره گرفته، براي همين هم هست كه حقوق اوليه فرد استخدامي پايينه چون كارفرما ميخواد ببينه چقدر بلده و در چه سطحيه و خيلي جاها ميگن 3 ماه امتحاني بيا اگر خواستيم بعدش باهات قرارداد رو ميبنديم، حالا اگر طوري بود كه همزمان با درس دوره هاي عملي هم ميرفتن چقدر از اين نظر عالي بود هم براي صنعت هم دانشجويي كه در حال تحصيله.
اگر اين ارتباط صنعت و دانشگاه واقعا وجود داشت چقدر به نفع همه بود هم صنعت و هم دانشگاه اما الان تو طرحهاي پژوهشي خلاصه شده.

جواب سوالت هم که مشخصه هردو با هم

فقط مطالبی که در کار طرف می تونه تاثیر داشته باشه رو باید یادگرفت و وقت گذاشت براش, 90% این ریاضیاتی که توی مدرسه یا دانشگاه یاد داده می شه رو یه ماشین حساب ساده با دقت 100 درصد می تونه انجام بده, لازم نیست که سالها وقت گذاشت و از جزییات اینها آگاه شد, فقط آن اقلیتی که قراره ابزار محاسیات رو بسازه نیاز داره بدونه چی به چی هست, مابقی که از اون ابزار برای کار های دیگه استفاده می کنند نیاز نیست به طوره کامل از تمام جزییات و روال کار آگاه باشن... مثلا در فوتوشاپ, برای هر دستورش در پشت صحنه صد ها معادله ریاضی انجام می گیره , دلیلی نداره همه گرافیست ها بخوان از تک تک این معادله ها سر در بیارن, فقط توسعه دهنده نرم افزار با این فرمول ها سر و کار داره نه بقیه, ولی در سیستم آموزش همه از دم باید همه چیزو یاد بگیرند, که به نظر من اسم این علم نیست وقت تلف کردن هست

خب اون علمي كه در مدارس ياد ميدن پايه علوم هست ديگه اون نيازه. اونم نباشه كه هيچي ديگه ...

saeedtz

Registered User
لایک‌ها
6,803

حالا برعکس همین هم هست! طرف مدرک و دنیای معلومات باشه اما کاری که در شأن مدرکش باشه نداشته باشه ممکنه تحت فشارهای عصبی چه رفتارهای ناهنجاری که از خودش نشون نده!
کلاً همه ما عاشق پول و پولدار بودنیم اما به پای بحث که برسه علم بهتر از ثروت میشه!
راستی یه نکته ای هم مهمه اینکه کسی با تحصیلات سطح شعور و فرهنگش کم و زیاد نمیشه! اون تربیت و محیط خوانوادس که شعور و فرهنگ مارو میسازِ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

saeedtz

Registered User
لایک‌ها
6,803
درس ، درس ، درس...

شما بین مثلا تا ارشد گرفتن ۶،۷ سال عمر رو پای درس گذاشتن یا کار کردن و ۲۰۰،۳۰۰ میلیون سرمایه جمع کردن کدوم رو انتخاب میکنید؟البته همون ۳۰۰ تومنه شما توی این ۶ سال با این تورم و سرمایه گذاری ۱۰۰% می‌شه ۱ میلیارد تومن

Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited:
بالا