برگزیده های پرشین تولز

فرستنده و گیرنده دیجیتال RF

ErfanEa

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
10
سلام به همگی.
من یه مدار لازم دارم که اطلاعات دیجیتال حداقل 4 بیتی رو به صورت پارالل روی باند RF انتقال بده.
مشخصات :
بردش اصلا مهم نیست حتی میتونه نیم متر باشه.
سرعتش هم مهم نیست.
مدارش زیاد کوچیک یا زیاد پیچیده نباشه.
ممنون میشم اگه مدار مناسبی سراغ دارین کمک کنید.:blush:

ErfanEa

کاربر فعال
لایک‌ها
10
من که واضح گفتم چی میخوام.

ha_60

Registered User
لایک‌ها
0
پارالل می خوای انتقال بدی؟ مگه می شه؟
باید اول سریالش کنی بد انتقال بدی ماژول آماده زیاد پیدا می شه

R.Shams

Guest
لایک‌ها
9
با سلام.

شما میتونین از پروتکل بکار رفته در مودم استفاده کنی!!!! شبکه تلفن سوئیچی د ر اصل برای مخابره سیگنالهای آنالوگ با ماکزیمم فرکانس 3 کیلوهرتز طراحی شده است. ولی امروزه ما از این خطوط داده را با سرعت موثر بزرگتر از 128 کیلوبیت در ثانیه انتقال میدیم. در مودمها این کار رو با مدولاسیون انجام میدن.

چند مورد مدولاسیون در مودم:
مودولاسیون AM ، FM ، فاز یا PM و ... .

برای انتقال اطلاعات در یک مودم، مودمی را با چهار دامنه مختلف (و یا 4 تغییر فاز) در نظر بگیرید در این حالت به هر دامنه مختلفی بیتهای زیر را نسبت میدهیم:
دامنه 0 00
دامنه1 01
دامنه2 10
دامنه3 11
اگر این داده ها را با آهنگ مثلا 600 بار در ثانیه ارسال کنیم، آهنگ داده (بر حسب بیت بر ثانیه) برابر 1200 است.
در این مثال ما 2 بیت را بصورت همزمان انقال داده ایم.

در موده های جدید از ترکیب دامنه و فاز مختلف برای بدست آوردن آهنگ داده بیشتر استفاده میکنند.

این مبحث مبحث بسیار پیچیده ای است که اگه من داخلش دخالت نکنم بهتره، به نظر من شما باید با یک مهندس رشته مخابرات مشورت کنید. حتما زودتر جواب میگیری.

کاری که میخواین انجام بدین خیلی سخته. به نظر من انتقال سریال هنوز سرعتش برای ما خوبه البته باز به نیاز شما برمیگرده. به نظر من اگه مسافت خیلی زیاد نیست بهتره از پورت سریال و بوسیله فرسنده های رادیویی و یا مادون قرمز استفاده کنیند.

ErfanEa

کاربر فعال
لایک‌ها
10
از همگی ممنونم .
ببخشید که منظورم رو درست نگفتم.
من منظورم همون سریال کردن و در گیرنده تبدیل سریال به پارالل ه .
فقط ورودی و خروجیش پارالل باشه.
متاسفانه نمیتونم از مدار های ساخته شده استفاده کنم/
اگه آی سی خاصی هم در این مورد سراغ دارین باز هم ممنون میشم.

ErfanEa

کاربر فعال
لایک‌ها
10
شما میتونین از پروتکل بکار رفته در مودم استفاده کنی!!!! شبکه تلفن سوئیچی د ر ....
مرسی. موضوع جالبیه .
ممنون میشم اگه کلمه ی کلیدی مناسبی در مورد این نوع مدولاسیون سراغ دارین بگین تا توی گوگل سرچ کنم.

ha_60

Registered User
لایک‌ها
0
از همین IC های PT توی دزدگیر ها استفاده می کنن توی بازار هم گیر می یاد (سرکلیدی های ریموت دزدگیر ها) 4 بیتیش هم هست تازه داده ها رو هم کد می کن
برای اون نوع مودلاسیون هم phase modulation رو سرچ کن

ErfanEa

کاربر فعال
لایک‌ها
10
من هم میخواستم از pt2262 و pt2272 استفاده کنم .ولی وقتی دیتا شیتش رو دانلود کردم هیچ چیز بدرد بخوری توی دیتاشیتش ندیدم. فقط شکل چنتا مدار رو کشیده که نه فرکانسشون معلومه نه نوع مدولاسیون.مقدار چنتا از قطعات رو هم نذاشته:
PT2262(355kB)
PT2272(686)KB
به نظر شما اگه pcb این رو بسازم کار میده؟؟

اصلا نمیدونم recever ی که توی دیتاشیت pt2272 هست مربوط به transmiter ی یه که توی دیتا شیت pt2262 کشیده.
اگه میبین که اینقدر روی pt2262 و pt2272 تاکید دارم به خاطر اینه که متمئن هستم توی اصفهان گیر میاد.
آی سی های دیگه رو نمیدونم گیر میاد یا نه//

اون موضوعی هم که آقای shams مطرح کردند انتقال دیتای پارالل با دو رشته سیم مسیه که با چند نوع مدولاسیون از جمله PM این کار رو میشه انجام داد.
یه چیز هایی از pm میدونم فقط طریقه ی مالتی پلکس کردنش رو نمیدونم.

R.Shams

Guest
لایک‌ها
9
به نقل از ErfanEa :
مرسی. موضوع جالبیه .
ممنون میشم اگه کلمه ی کلیدی مناسبی در مورد این نوع مدولاسیون سراغ دارین بگین تا توی گوگل سرچ کنم.
سلام.

فکر کنم همون اسم مودم و Modem و یا پروتکل مودم (modem protocol) کارت رو راه بندازه. بعضی سایتها کارشون فقط آی سی های مخابراتی هست و اطلاعات کاملی دارند. فکر کنم مدولاسیون+مودم هم جواب بده (انگلیسی).

استاندارد های مودم مثل V.92 , V.90 و همچنین V.95 تنها و با کلمه پروتکل مناسب تر از همه باشه. البت اینها استانداردهای جدید هستند. کلمه بل (بل 103 انگلیسی .شاید فارسی هم پیدا کنی) هم که اولین پروتکل بوده خوبه.
کلمه FSK هم خوبه.(همون مدولاسیون FM). بهتره بنویسی مودم FSK.

پروتکلهای قدیمی مثل V.21, V.23 , V.22 , V.22bis , بل 208 , V.27 , V.32 ,V.32bis , V.34 , V.42 و....

همچنین کلمات TCM , FSK, DPSF که همون مدولاسیون ها در مودم هستند.

فکر کنم اینهم خوب باشه: iTU
(اکثر مودمهای امروزی از استانداردهای iTU اتحادیه بین المللی مخابرات ، که یکی از آژانسهای سازمان ملل است ÷یروی میکند. ITU یک کمیته فنی تخصصی برای پیریزی استانداردهای مخابرات داده تشکیل داده است. این کمیته CCITT نام دارد. استانداردهای این کمیته به صورت V.xx نوشته میشوند.)

در ضمن مطالب بالا از کتاب میکروپروسسورها (8085 , 8080 , Z-80) نوشته افن بک و ترجمه محمود دیانی گرفته شده.(نگید کپی رایتش کو)

و خیلی چیزای دیگه..... که فکر کنم همینا هم کافی باشه. امیدوارم که حالشو برده باشی.

R.Shams

Guest
لایک‌ها
9
به نقل از R.Shams :
سلام.

فکر کنم همون اسم مودم و Modem و یا پروتکل مودم (modem protocol) کارت رو راه بندازه. بعضی سایتها کارشون فقط آی سی های مخابراتی هست و اطلاعات کاملی دارند. فکر کنم مدولاسیون+مودم هم جواب بده (انگلیسی).

استاندارد های مودم مثل V.92 , V.90 و همچنین V.95 تنها و با کلمه پروتکل مناسب تر از همه باشه. البت اینها استانداردهای جدید هستند. کلمه بل (بل 103 انگلیسی .شاید فارسی هم پیدا کنی) هم که اولین پروتکل بوده خوبه.
کلمه FSK هم خوبه.(همون مدولاسیون FM). بهتره بنویسی مودم FSK.

پروتکلهای قدیمی مثل V.21, V.23 , V.22 , V.22bis , بل 208 , V.27 , V.32 ,V.32bis , V.34 , V.42 و....

همچنین کلمات TCM , FSK, DPSF که همون مدولاسیون ها در مودم هستند.

فکر کنم اینهم خوب باشه: iTU
(اکثر مودمهای امروزی از استانداردهای iTU اتحادیه بین المللی مخابرات ، که یکی از آژانسهای سازمان ملل است ÷یروی میکند. ITU یک کمیته فنی تخصصی برای پیریزی استانداردهای مخابرات داده تشکیل داده است. این کمیته CCITT نام دارد. استانداردهای این کمیته به صورت V.xx نوشته میشوند.)

در ضمن مطالب بالا از کتاب میکروپروسسورها (8085 , 8080 , Z-80) نوشته افن بک و ترجمه محمود دیانی گرفته شده.(نگید کپی رایتش کو)

و خیلی چیزای دیگه..... که فکر کنم همینا هم کافی باشه. امیدوارم که حالشو برده باشی.
یه پست جدید دوستمون (اشتباه نکنم) Iran-PC زده. که در مورد یه فرستنده-گیرنده مادون قرمز هست. اونجا هم یه سری بزن یه چیزایی نوشتم حتما به دردت میخوره. سعی کن با میکرو این کارو انجام بدی. بهتر هست (انعطاف پذیر).

سریهای PT رو هم میتونی به صورت رادیویی و هم به صورت مادون قرمز ببندی. نقشه تو کاتالوگ باید جواب بده. ولی میتونی تو گوگل هم یه سرچی بزنی. به نظر من همیشه قبل از هر کاری حتما تو گوگل یه سرچ بزن تا بعدا کمتر دردسر داشته باشی چون اکثر پروژه ها تو اینتر نت هست و میتونن مفید باشن.

ErfanEa

کاربر فعال
لایک‌ها
10
خیییییییییلی ممنون

ErfanEa

کاربر فعال
لایک‌ها
10
من بعد از کلی جستجو توی بازار دیدم آی سی فرستنده گیرنده ای جز pt ها توی بازار گیر نمیاد.
حالا میخوام با pt2262 و pt2272 این مدار رو بسارم.
توی دیتاشیتش 2 تا شماتیک کشیده که چند تا سوال ازش دارم:
Tx.JPG

RX2.JPG
1-مقدار سلف ها که دورشون خط کشیدم چقدر باید باشه؟؟
2-اون سلف و خازنی رو که دورشون نقطه چین کشیدم برای چی با نقطه چین به مدار وصل شده؟؟
3-چقدر احتمال داره این رو که ساختم جواب نده؟؟
TANX

R.Shams

Guest
لایک‌ها
9
به نقل از ErfanEa :
من بعد از کلی جستجو توی بازار دیدم آی سی فرستنده گیرنده ای جز pt ها توی بازار گیر نمیاد.
حالا میخوام با pt2262 و pt2272 این مدار رو بسارم.
توی دیتاشیتش 2 تا شماتیک کشیده که چند تا سوال ازش دارم:
مشاهده پیوست 8436

مشاهده پیوست 8437
1-مقدار سلف ها که دورشون خط کشیدم چقدر باید باشه؟؟
2-اون سلف و خازنی رو که دورشون نقطه چین کشیدم برای چی با نقطه چین به مدار وصل شده؟؟
3-چقدر احتمال داره این رو که ساختم جواب نده؟؟
TANX
نکته اینه که این دو آی سی میتونن هم بصورت رادیویی و هم به صورت مادون قرمز طراحی بشن.

R.Shams

Guest
لایک‌ها
9
در ضمن فرستنده و گیرنده مادون قرمزی که بهتون قولشو داده بودم گذاشتم تو بخش میکروکنترولر.

ErfanEa

کاربر فعال
لایک‌ها
10
ممنون
ولی کسی جواب سوال های من رو نمیدونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

belphi122

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوست عزیز
فایل زیر راجب آی سی سری pt هست. گیرنده وفرستنده رادیویی فکر کنم بدردت بخوره.
wireless.pdf (129.0 KB)

فایل های ضمیمه

• wireless.pdf
    129 KB · نمایش ها: 275

ErfanEa

کاربر فعال
لایک‌ها
10
سلام
مرسي
عالي بود ؛ خيلي دنبالش ميگشتم