برگزیده های پرشین تولز

فرق باس و FSB براي CPU

Nicnam

Registered User
لایک‌ها
2
يه سري من رفتم تو Setup كامپيوتر (Bios) فضولي. بعد ديدم يه جا يه چيزي نوشته به نام باس CPU و زيرش هم يه باس RAM و اين باس CPU از 133 مگاهرتز تا ... قابل تنظيمه و به نسبت اون باس RAM هم تغيير مي كنه. (باس رم من 533 هست كه با باس CPU صد و سي و سه، تنظيم مي شد)
دردسرتون ندم. من گرفتم اين رو گذاشتم رو 800 (چون مي دونستم FSB سي پي يوم هشتصده) و كامپيوتر ديگه هيچ غلطي نكرد تا باتري مادربرد رو در آوردم و ...
حالا اين همه داستان تعريف كردم براي پرسيدن يك سوال. بين اين باس با اون FSB چه فرقي هست؟

pay

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
این باس 800 بهش می گن quadpompbus یعنی فرکانسش 200Mhz هستش ولی تو هر پالس 4 بیت از اطلاعات رو منتقل می کنه !
ضمنا مادر برد های جدید معمولا خودشون اینا رو اتماتیک تشخیص می دن(اگه بایوس شما یه مقدار غیر درست نشون می ده بهتره اونو اپدیت کنین نه اینکه دستکاریش کنین).

Xradical

Registered User
لایک‌ها
4
به نقل از Nicnam :
حالا اين همه داستان تعريف كردم براي پرسيدن يك سوال. بين اين باس با اون FSB چه فرقي هست؟

سرعت باس پردازنده بايد با حافظه هماهنگ باشه تا داده ها بتونن به صورت بهتري بين اين دو ردو بدل بشن مثلا سي پي يو هاي p4 سري c به لطف گذرگاه چهار طپشي شون در حالت 200 مگاهرتزي ميتونن سرعت باس 800 رو مهيا كنن البته كه ميشه حتي با حافظه هاي ddr با گذرگاه 266 يا 333 هم سيستم رو بست اما نرخ انتقال ديتا تا حدود بين اين دو با تاخير مواجه ميشه به خاطر همين بود كه اينتل همراه با سري p4-c چيپستهاي با پشتيباني حافظه دو كاناله ddr با سرعت 400 مگاهرتز (به لطف دو كاناله، 800 مگاهرتز با پهناي باند حداقل 6.4) معرفي كرد تا سرعت fsb بين اين دو يكسان بشه

Jacky

مدیر بازنشسته - فروشنده معتبر
کاربر فعال
لایک‌ها
34
همونطور كه دوست عزيز Xradical گفت هماهنگي بين باس CPU و باس Ram در Performance كلي سيستم اهميت زيادي داره . و البته لزوما باس بالاتر Ram باعث افزايش سرعت سيستم نمي شه .
http://www6.tomshardware.com/motherboard/20030508/ddr466-06.html#direct3d_benchmarks
در شمن فكر كنم دوستمون باس CPU رو درست تنظيم نكرده بود كه اين مشكل براش پيش اومد .

starboy_amir

Registered User
لایک‌ها
0
از کجا می شه فهمید باس cpu چنده؟

shahramcat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
165
آقا من با cpuz مشخصات سیستم رو گرفتم .

FSB : 169

Bus Speed : 338

cpu 2400 sempron socket A

رم من هم DDR400 pc3200 هست . از نظر match بودن مشگلی که نداره ؟

بالا