سایت ساز وبزیکسب درآمد

فرمانده ايراني‌تبار با انتشار خاطرات خود پليس انگليس را به چالش مي‌كشد

شروع موضوع توسط boros ‏1 مارس 2007 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. boros

  boros کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏22 ژانویه 2007
  نوشته ها:
  61
  تشکر شده:
  0
  فرمانده ايراني‌تبار با انتشار خاطرات خود پليس انگليس را به چالش مي‌كشد
  لندن، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۱۲/۱۰‬
  خارجي. سياسي. انگليس. پليس. ايران.

  يك فرمانده ايراني تبار پليس غرب لندن روز چهارشنبه با انتشار خاطرات خود خشم مقامات انتظامي انگليس را برانگيخت.

  دكتر "علي ديزايي" فرمانده پليس منطقه "هانسلو" ضمن آنكه خاطرات چهار سال تبعيض و فشار غيرقانوني دستگاههاي انتظامي و امنيتي انگليس نسبت به خود را آماده انتشار به صورت كتاب دارد، انتشار آن به صورت پاورقي در روزنامه تايمز را از امروز آغاز كرده است.

  ديزايي ‪ ۴۴‬ساله پيش از اين در چند مرحله به دليل پرونده‌سازي بي‌اساس عليه وي با فرماندهي پليس انگليس اسكاتلند يارد درگيري داشت.

  اسكاتلند يارد با وجود صرف چند ميليون پوند هزينه تعقيب و مراقبت از وي نهايتا نتوانست اتهامات وارده از قبيل فساد مالي، اخلاقي، اداري و جاسوسي عليه او را ثابت كند و مجبور به عذرخواهي از ديزايي و پرداخت خسارت به وي شد.

  دكتر ديزايي روز پنجشنبه در گفت‌وگوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا در لندن اعلام كرد، هدف كساني كه قصد پرونده‌سازي و ضربه زدن به او را داشتند تنها جلوگيري از پيشرفت و يا مخالفت با اعطاي درجه به وي نبوده است.

  اين حقوقدان و فرمانده ايراني پليس در انگليس بر اين باور است كه قصد پرونده سازان نابودي وي از طريق اتهاماتي از قبيل جاسوسي و فساد بوده و از اين طريق مي‌خواسته‌اند براي هر يك از اتهامات بي‌اساس او را بيش از ‪۲۰‬ سال به زندان بياندازند.

  به گفته ديزايي، بسياري از رنگين پوستان و به خصوص مسلمانان در جامعه انگليس او را الگوي فردي و اجتماعي خود مي‌دانند و افراد بانفوذ اين كشور نمي‌خواهند چنين فرد خارجي تباري در جامعه به عنوان نماد موفقيت و پيشرفت مطرح شود.

  فرمانده ايراني تبار پليس در ادامه به نامه‌ها و پيامهاي اينترنتي بسياري از سوي ماموران رده پايين و متوسط پليس مسلمان يا رنگين پوست انگليس اشاره كرد كه طي آن از موارد متعدد بي‌عدالتي و تبعيض سخن گفته شده و از شجاعت او در افشاي اين موارد تقدير شده است.

  ديزايي همچنين اشاره كرد كه ايراني بودن و مسلمان بودن او موجب شده بود تا نيروهاي امنيتي و انتظامي به او مشكوك شده و تاب موفقيت او را نداشته باشند.

  ديزايي مي‌گويد: من با تلاشم براي ترقي و بالا آمدن در جامعه انگليس و سپس با كوشش براي احقاق حق و مبارزه با پرونده‌سازي از طريق حقوقي و همين طور با انتشار خاطراتم سعي كردم به عنوان يك مهاجر نشان دهم ما هم در اين خانه حقي داريم.

  وي افزود: پس از سالها خرده بيسكويت خوردن اكنون زمان آن رسيده كه مانند اكثريت جامعه از نعمت برابر خوردن بيسكويت سالم و كامل برخوردار شويم.

  در جريان تحقيق از ديزايي، تمام تماس‌هاي فردي و تلفني وي زير نظر گرفته شده و حتي حساب‌هاي بانكي اقوام او را نيز كنترل شده بود.

  به گفته دكتر ديزايي، ايراني بودن، دريافت گذرنامه ايراني سفر به ايران براي ديدن والدين و اقوام خود و ارتباط با جامعه ايراني از موارد آشكار و نهان اتهامات او توسط پليس بوده و منجر به طرح اتهام سنگين جاسوسي عليه وي شده است.

  در اواخر دسامبر سال گذشته فاش شد كه در طول مدت تعقيب و مراقبت ديزايي بيش از ‪ ۳‬هزار و ‪ ۵۰۰‬مكالمه تلفني خصوصي فرمانده ديزايي شنود و ضبط شده است.

  در همين دوره علاوه بر اتهامات پليس، رسانه‌هاي خبري راست گرا و خارجي ستيزي چون روزنامه "ديلي ميل" با انتشار مطالبي موهوم عليه زندگي خصوصي ديزايي سعي بر تخريب شخصيت وي كردند.

  در روزهاي اخير نيز ديلي ميل و ديگر رسانه‌هاي دست راستي و خارجي ستيز در انگليس با توصيه و راهنمايي عناصر مخالف ديزايي در درون پليس اين كشور از وي با عنوان بي‌اساس و تحريك آميز "خطرناك‌ترين افسر پليس در انگليس" ياد كرده‌اند.

  اين اتهامات در شرايطي از سال ‪ ۱۹۹۹‬عليه ديزايي مطرح شدند كه نام وي به عنوان نامزد اصلي تصدي رياست پليس لندن به عنوان اولين رنگين پوست غير اروپايي تبار مطرح شده بود.

  دكتر ديزايي نهايتا در سال ‪ ۲۰۰۳‬از اتهامات وارده عليه خود تبرئه شد و پليس لندن موظف به پرداخت ‪ ۶۰‬هزار پوند به عنوان خسارت مادي و معنوي به او شد.

  يك سال بعد ديزايي با دريافت ترفيع مقام فرمانده پليس منطقه هانسلو در غرب لندن شد كه حفاظت از فرودگاه بين‌المللي "هيثرو" بخشي از حوزه فرماندهي و ماموريت وي است.

  اتهامات جنجالي وارده به ديزايي و اثبات بي‌پايه بودن آنها و كاهش اعتبار پليس انگليس در برخورد با ماموران رنگين پوست به شدت گرفتن بحران رويگرداني رنگين پوستان و به خصوص مسلمانان از پيوستن به نيروهاي انتظامي اين كشور منجر شده است.

  كتاب خاطران دكتر علي ديزايي "يكي نه از ما محاكمه‌اي كه پليس انگليس را براي هميشه تغيير داد"
  (‪(Not one of us: The Trial that Changed Policing in Britain Forever‬ نام دارد و قرار است ظرف چند روز آينده در شبكه توزيع بين‌المللي كتاب به فروش برسد.

  در همين ارتباط، سخنگوي فرماندهي پليس لندن در اعلاميه‌اي از خبر انتشار خاطرات ديزايي اظهار تاسف كرده و گفته كه ديزايي خود به برخي از موارد مربوط به پايين بودن كيفي استاندارد كارش اذعان داشته است.

  با اين وجود پليس لندن بدون ارايه توضيح بيشتر اعلام كرده، در تحقيقات مربوط به دكتر ديزايي شرايط خاصي حاكم بوده و همگي پذيرفته‌اند كه آن دوران سپري شده است.

  پليس لندن همچنين با انتقاد از ذكر نام فرمانده تيم ماموران تجسس عليه ديزايي در اين كتاب اعلام كرده كه از نظر اين اداره نه انتشار خاطرات ديزايي به مصلحت عمومي بوده و نه جلوگيري از انتشار آن به صلاح مي‌باشد.

  ديزايي در كتاب خاطرات خود به شدت از "بري نورمن" افسر ارشد پليسي كه مدت‌ها فرماندهي تيم تجسس عليه وي را برعهده داشت و پس از اين عمليات به فرماندهي پليس شمال لندن در منطقه "ايزلينگتون" رسيد انتقاد كرده و فرماندهي پليس لندن از بابت ذكر نام نورمن در كتاب ديزايي برآشفته شده است.

  دكتر ديزايي متولد سال ‪ ۱۹۶۲‬در تهران است. پدر وي نيز يك فرمانده پليس در ايران بوده است. ديزايي در سال ‪ ۱۹۸۶‬به پليس منطقه "تيمز ولي" پيوست و پس از اخذ درجه دكتراي حقوق در سال ‪ ۱۹۹۹‬درجه فرماندهي گرفت و به اسكاتلند يارد ملحق شد.

  دانشنامه دكتراي ديزايي درباره تبعيض نهادينه عليه رنگين پوستان در ساختار پليس انگليس است.

  روز سه‌شنبه آينده طبق برنامه پيش بيني شده و پس از گذراندن همه مراحل اداري و علمي لازم قرار است، درجه فرماندهي ارشد ديزايي رسما به وي ابلاغ شود.

  وي در اين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: اگر برخلاف معمول و به طور غيرقانوني از ترفيع من خودداري شود، قصد دارم از فرماندهي پليس لندن از اين بابت شكايت كنم.
   
 2. بازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برندخرید بک لینک
عسل طبیعی و گرده گل ایرانیخرید و فروش اتوماتیک ارزهای الکترونیکی