برگزیده های پرشین تولز

فرهنگ سازی چیزی که هیچ گاه در جامعه ما حضور نداشته است

08610023

Registered User
لایک‌ها
9
بیاید یه بار در مورد یه بحث جدی حرف بزنیم سر جدتون :D

به نظرم بهتره به جای برخورد یا بی خیالی در مورد مساله ای یا رفتاری بهتره فرهنگ سازی صورت بگیره.
حتی بروشورهایی در مورد فرهنگ سازی در مورد استفاده یا فلان رفتار یا ....... تهیه بشه و در کل سعی بشه
به یک مساله روند داد تا انتخاب صورت بگیره
اینجوری کسی قانون گریز نمیشه و حتی اگه بشه حداقل بهش فهمونده شده.
این بهتر از اینکه بدون هیچ اطلاعاتی یه حرکت صورت بگیره.
و یا جامعه سرش رو زیر برف کنه.
فرهنگ سازی چیزی که هیچوقت تو جامعه ما نبوده و غیر از مسائل دیگه میتونه به برخی مشکلات دامن بزنه و حتی بیشتر کنه.

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
خیلی مساله خوبیه.
مثلا فرهنگ استفاده از فروم و بخش گفتگوی ازاد. اینکه کسی نیاد اینجا تاپیک رو منحرف کنه یا اسپم بده

---------------

کلا ما در کشور از نظر فرهنگی عقب هستیم. پیشرفتهایی داشتیم اما تا اون حد ایده ال فاصله زیاد هست.
نمونه شدید کمبود رو میشه در رانندگی ، فوتبال و خیلی بخشهای مختلف اجتماع دید.

OurPars

Registered User
لایک‌ها
7
مبحث و پیشنهاد بسیار خوبی مطرح کردید
حتی در کشورهای پیشرفته هم فرهنگ رو تزریق میکنند از طریق رسانه های جمعی رادیو و فیلم و ....
ولی در ایران اصلا کسی توی این باغها نیست
:blush:

08610023

Registered User
لایک‌ها
9
مثلا فرهنگ استفاده از برق با طرح دکوراسیون داخلی زیبای منزل با نور کمتر

یا مثلا فرهنگ استفاده از اینترنت..........

یا فرهنگ استفاده از گاز با نوع چیدمان اساس........

فرهنگ سازی راجع به روابط بین دختر و پسر...نه اینکه کلا نفیش کرد.بالاخره این هس..نباید سرو کرد زیر برف.
اینجوری هم چیزی نیست که کسی حریص باشه راجبش هم خیلی مسئل پیش نمیاد...

فرهنگ سازی راجع به ازدواج برای جلوگیری از طلاق

فرهگ سازی در مورد استفاده از اتومبیل

فرهنگ سازی در مورد صد تا کوفت و زهر مار دیگه :D

فرهنگ سازی به جای کردن سر زیر برف

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
نگو اقا که دلمون به درد میاد

از بی فرهنگی ها - از بی ادبی ها - از حریص بازی ها - کولی بازیها

خیلی کار داره این مردم عوام که درست بشن.

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
فرهنگ استفاده از توالت عمومی!!! دیگه اینجور چیزا هم فرهنگ سازی میخواد؟ مثلا طرز استفاده از آفتابه باید آموزش داده بشه!
من بعضی مواقع به این نتیجه میرسم که فرهنگ و شعور یک جورایی نژادی هست! هر قوم و نژادی یاد نمیگیره!!!

Last edited:

Duke

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
105
مثلا فرهنگ استفاده از برق با طرح دکوراسیون داخلی زیبای منزل با نور کمتر

یا مثلا فرهنگ استفاده از اینترنت..........

یا فرهنگ استفاده از گاز با نوع چیدمان اساس........

فرهنگ سازی راجع به روابط بین دختر و پسر...نه اینکه کلا نفیش کرد.بالاخره این هس..نباید سرو کرد زیر برف.
اینجوری هم چیزی نیست که کسی حریص باشه راجبش هم خیلی مسئل پیش نمیاد...

فرهنگ سازی راجع به ازدواج برای جلوگیری از طلاق

فرهگ سازی در مورد استفاده از اتومبیل

فرهنگ سازی در مورد صد تا کوفت و زهر مار دیگه :D

فرهنگ سازی به جای کردن سر زیر برف

حالا یه سوال: این فرهنگ چی هست اصولا که می خواین بسازینش؟

08610023

Registered User
لایک‌ها
9
حالا یه سوال: این فرهنگ چی هست اصولا که می خواین بسازینش؟

فرهنگ تعاریف مختلفی داره :D

منظور اطلاع رسانی در مورد پیرامون جامعه هست،مسائل مصرفی،حتی تولیدی، اونچه که با زندگی روزمره مربوط میشه
فرهنگ استفاده مثه حرف زدن یه بچس....
تا وقتی آموزش داده نشه نباید هم انتظار حرف زدن از کسی باشه. :f34r:

منصور قیامت

کاربر ویژه گفتگوی آزاد
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
297
والا به خدا من که نیازی ندارم کسی این چیزا رو یادم بده.

وقتی از خیابون میخوام رد شم وایمیسم تا چراغ برای ماشینا قرمز بشه تا برم. ولی بقیه مردم از لای ماشینا میرن اون ور خیابون! تنها کسی که وایمیسه منم! بعضی ها هم به من میخندن! میگن اینو ببین میترسه از خیابون رد شه!

ولی من به این خاطر می ایستم چون خودم زمانی که رانندگی میکنم بدم میاد وقتی چراغ سبزه هی پامون رو بزاریم روی ترمز و شل و سفت کنیم سرعت رو به خاطر عابرین پیاده!

و نمیتونم اینو قبول کنم که وقتی خودم شعاری میدم و میگم مردم باید صبر کنن تا چراغ ماشینا قرمز بشه ولی خودم به این حرفم عمل نکنم

Duke

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
105
فرهنگ تعاریف مختلفی داره :D

منظور اطلاع رسانی در مورد پیرامون جامعه هست،مسائل مصرفی،حتی تولیدی، اونچه که با زندگی روزمره مربوط میشه
فرهنگ استفاده مثه حرف زدن یه بچس....
تا وقتی آموزش داده نشه نباید هم انتظار حرف زدن از کسی باشه. :f34r:

حالا شما یه تعریفش رو به من بگین، بعد ببینیم می شه راهکاری براش پیدا کرد یا نه؟

DesertRose

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
377

وقتی از خیابون میخوام رد شم وایمیسم تا چراغ برای ماشینا قرمز بشه تا برم. ولی بقیه مردم از لای ماشینا میرن اون ور خیابون! تنها کسی که وایمیسه منم! بعضی ها هم به من میخندن! میگن اینو ببین میترسه از خیابون رد شه!

ولی من به این خاطر می ایستم چون خودم زمانی که رانندگی میکنم بدم میاد وقتی چراغ سبزه هی پامون رو بزاریم روی ترمز و شل و سفت کنیم سرعت رو به خاطر عابرین پیاده!

و نمیتونم اینو قبول کنم که وقتی خودم شعاری میدم و میگم مردم باید صبر کنن تا چراغ ماشینا قرمز بشه ولی خودم به این حرفم عمل نکنم

اخ منصور که این درد منم هست طرف همین چراغ سبز میشه فرت خیلی رمانتیک تصمیم میگره از خیابون رد شه :دی
از این باحالترش پل عابر پیادس
n ملیون بار امدن میگن بابا خیر سرتون از روی پل برید افاقه نکرده / نرده کشیدن از روش میپرن
حالا امدن به جا پله اسانسور گزاشتن بازم انگار نه انگار :D
مشکل ما ایرانیها از جاهای دیگس
مثلا تو همین شیراز همه مثل #$%^ رانندگی میکنن اعتقادشونم اینه که اگر درست رانندگی کنی چون بقیه خلاف میرن میزنن بهت پس باید ^%$# ی رانندگی کنی تا نزنن بهت
بازم بگم ؟؟؟ :D

08610023

Registered User
لایک‌ها
9
حالا شما یه تعریفش رو به من بگین، بعد ببینیم می شه راهکاری براش پیدا کرد یا نه؟

سر کار گذاشتی ما رو :D
خوب یعنی طرز برخورد و یا استفاده یه جامعه از اقلام مصرفی یا شکل نگهداری یا تخریبی اون ها توسط مردم و احترام به فضای زندگی دیگران :hmm:

dead_chatter

Registered User
لایک‌ها
3

منصور جان عالی گفتی! فکر کنم درد دل خیلی از بچه های با شعور باشه این حرفت.

به قول خودت تحکیم!

Duke

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
105
سر کار گذاشتی ما رو :D
خوب یعنی طرز برخورد و یا استفاده یه جامعه از اقلام مصرفی یا شکل نگهداری یا تخریبی اون ها توسط مردم و احترام به فضای زندگی دیگران :hmm:

نه،
icon10.gif

و نه دقیقا: تعریفت مجموعه ای هست، اما نه جامعه نه مانع.
فرهنگ "مجموعه نهاد* های اجتماعی مورد قبول مردم در گروه ها، مرزهای جغرافیایی یا جهان" هست. سر این تعریف یا تعاریف مشابه معطل نمی شیم، چون هم من حوصله ندارم زیاد، هم حوصله ی خود شما و بقیه سر می ره. به هر طریق و با هر تعریف مورد قبولی که جلو بریم به هر حال نتیجه اش یکیه: "فرهنگ سازی" اونطوری که مورد بحث شما یا خیلیای دیگه از دوستان هست "وجود نداره".

مجموعه نهادهای اجتماعی به "دلایل" مشخصی وجود دارن. بعضیاشون رو می دونیم به دلیل نهادهای دیگه وجود دارن، و بعضیاشون رو هم می شه نهادهای ارزشی توصیف کرد. نهادهای ارزشی تحت تاثیر قانون و آموزش هستن. قانون (که یه نهاد سیاسی هست) خیلی بیشتر. یعنی برای کنترل نهادهای ارزشی نهاد قانون بهترین عملکرد رو داره. (نمونه اش همین قواعد راهنمایی هست که منصور ازش می ناله!
icon10.gif
)

اون نهادهای اجتماعی که تحت تاثیر نهادهای دیگه (سیاسی یا اقتصادی) وجود دارن رو فقط می شه با اصلاح اون یکی نهادها به بهترین وجه تغییر داد، تبلیغات و قانون توش تاثیر زیادی نداره. نمونه اش اون چیزی هست که توی بوق و کرنا کرده بودن یه مدتی و سرش هی تبلیغ می کردن و هیچی نمی شد: نحوه ی مصرف انرژی و سوخت. که تحت تاثیر نهاد اقتصادی قیمت یارانه ای بود و با اصلاح اون مشکل تا حد زیادی برطرف می تونست بشه، نه با تبلیغات صرف.

"اموزش" همیشه یا خیلی از مواقع تاثیر گذار نیست، نوع شکل گیری کنش های اجتماعی تحت تاثیر قواعد بازی های اجتماعی هست. اون قاعده ها مهمن.

//

* نهاد: ترجمه از Institution هست، که اینجا می تونیم ترجمه اش کنیم "قاعده مندی".

boro_baba1

Registered User
لایک‌ها
72
فرهنگ سازی به کنار بابا الان فرهنگ رو هم خراب ميکنن
اگه يه زمانی خزی بودن بد بود الان که انگار يه کلاسی هم داره
هرچی چيزه بده داره خوب جا مييفته
نمونه بارزش اينه که تا يه کار "آدم حسابی" ميکنی ميگن نيگاه کن اين بچه خوشگله رو
يا مثلاً جمع کن اين سوسول بازيا رو
آدم ميمونه چی بگه
با اون دوستمون که گفت فرهنگ نژادی هست موافقم

omidco2

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
نه،
icon10.gif

و نه دقیقا: تعریفت مجموعه ای هست، اما نه جامعه نه مانع.
فرهنگ "مجموعه نهاد* های اجتماعی مورد قبول مردم در گروه ها، مرزهای جغرافیایی یا جهان" هست. سر این تعریف یا تعاریف مشابه معطل نمی شیم، چون هم من حوصله ندارم زیاد، هم حوصله ی خود شما و بقیه سر می ره. به هر طریق و با هر تعریف مورد قبولی که جلو بریم به هر حال نتیجه اش یکیه: "فرهنگ سازی" اونطوری که مورد بحث شما یا خیلیای دیگه از دوستان هست "وجود نداره".

مجموعه نهادهای اجتماعی به "دلایل" مشخصی وجود دارن. بعضیاشون رو می دونیم به دلیل نهادهای دیگه وجود دارن، و بعضیاشون رو هم می شه نهادهای ارزشی توصیف کرد. نهادهای ارزشی تحت تاثیر قانون و آموزش هستن. قانون (که یه نهاد سیاسی هست) خیلی بیشتر. یعنی برای کنترل نهادهای ارزشی نهاد قانون بهترین عملکرد رو داره. (نمونه اش همین قواعد راهنمایی هست که منصور ازش می ناله!
icon10.gif
)

اون نهادهای اجتماعی که تحت تاثیر نهادهای دیگه (سیاسی یا اقتصادی) وجود دارن رو فقط می شه با اصلاح اون یکی نهادها به بهترین وجه تغییر داد، تبلیغات و قانون توش تاثیر زیادی نداره. نمونه اش اون چیزی هست که توی بوق و کرنا کرده بودن یه مدتی و سرش هی تبلیغ می کردن و هیچی نمی شد: نحوه ی مصرف انرژی و سوخت. که تحت تاثیر نهاد اقتصادی قیمت یارانه ای بود و با اصلاح اون مشکل تا حد زیادی برطرف می تونست بشه، نه با تبلیغات صرف.

"اموزش" همیشه یا خیلی از مواقع تاثیر گذار نیست، نوع شکل گیری کنش های اجتماعی تحت تاثیر قواعد بازی های اجتماعی هست. اون قاعده ها مهمن.

//

* نهاد: ترجمه از Institution هست، که اینجا می تونیم ترجمه اش کنیم "قاعده مندی".

یکی این حرفهای دوک رو ترجمه کنه لطفا
icon10.gif

یاد این عکسه افتادم :

i43467_a21dbc3d84cc4e5da8e6803ed0ae73b3.jpg

بالا