برگزیده های پرشین تولز

فلسفه!

Mariachi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
94
سلام:)

اگه بخوام شروع به خوندن فلسفه بکنم با چه کتابایی شروع کنم؟

DIXIE CHICKS

Registered User
لایک‌ها
661
فلسفه دنیای وسیعی داره. بهتره که اول یه مرور کلی به روند فلسفه و تاریخش بکنید بعد با توجه به اونی که خوندید علاقه خودتون رو مشخص کنید و کتاب های مربوط به اون فیلسوف و بسط اون نظریه رو بخونید.

به نظرم کتاب سرگذشت فلسفه نوشته براین مگی بهترین کتاب معرفی فلسفه است. کمی گرونه ولی زبان بسیار آسونی داره، بی طرفانه است و دید کلی نسبت به این که فلسفه چیه به آدم می ده.

این کتاب ها هم جز کتاب های مرجع تاریخ فلسفه محسوب می شن:

تاریخ فلسفه نوشته فردریک کاپلستون، تاریخ فلسفه نوشته ویل دورانت، تاریخ فلسفه ی غرب نوشته برتراند راسل

تاریخ فلسفه نوشته ویل دورانت بیشتر شبیه سرگذشت زندگی فلاسفه است تا تاریخ فلسفه.
تاریخ فلسفه نوشته ی برتراند راسل، یه ویژگی داره که توسط یه فیلسوف نوشته شده از طرفی همین ویژگی موجب نقطه ضعف کتاب هم شده چون بی طرفانه نوشته نشده.
تاریخ فلسفه فردریک کاپلستون هم کتاب خوبیه، زبان به نسبت راحتی داره ولی 9 جلده و برای آشنایی اولیه طولانی است.

Mariachi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
94
DIXIE CHICKS جان خیلی ممنون از راهنماییت...به نظرم همون کتاب براین مگی رو بگیرم بهتره.

forclusion

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
یادمه اون روزاییو که تمام مشغولیتم پیدا کردن جواب این سوال بود. شکی نیست که خوانش فلسفه جز از مدخل تاریخیش راهی نداره. مسلمه که از پیشا-سقراطیها باید شروع کرد و بعدش افلاطون سقراط ارسطو فیلسوفای رم و الی آخر. به نظرم باید خودت با اصل متن فیلسوف درگیر شی اگر نه شروع خوانش از مدخل کسانی که سالها با انواع فیلسوفها درگیر بودند (مثل کاپلستون و مگی و) فایده ای جز سردرگمی نداره

zgt.sales

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
فلسفه دنیای وسیعی داره. بهتره که اول یه مرور کلی به روند فلسفه و تاریخش بکنید بعد با توجه به اونی که خوندید علاقه خودتون رو مشخص کنید و کتاب های مربوط به اون فیلسوف و بسط اون نظریه رو بخونید.

به نظرم کتاب سرگذشت فلسفه نوشته براین مگی بهترین کتاب معرفی فلسفه است. کمی گرونه ولی زبان بسیار آسونی داره، بی طرفانه است و دید کلی نسبت به این که فلسفه چیه به آدم می ده.

این کتاب ها هم جز کتاب های مرجع تاریخ فلسفه محسوب می شن:

تاریخ فلسفه نوشته فردریک کاپلستون، تاریخ فلسفه نوشته ویل دورانت، تاریخ فلسفه ی غرب نوشته برتراند راسل

تاریخ فلسفه نوشته ویل دورانت بیشتر شبیه سرگذشت زندگی فلاسفه است تا تاریخ فلسفه.
تاریخ فلسفه نوشته ی برتراند راسل، یه ویژگی داره که توسط یه فیلسوف نوشته شده از طرفی همین ویژگی موجب نقطه ضعف کتاب هم شده چون بی طرفانه نوشته نشده.
تاریخ فلسفه فردریک کاپلستون هم کتاب خوبیه، زبان به نسبت راحتی داره ولی 9 جلده و برای آشنایی اولیه طولانی است.

ممنون از راهنمایی کامل و جامعی که ارائه دادین.

zgt.sales

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
wittgenstein1.jpg

مهندسى كه فيلسوف شد

http://philosophers.atspace.com/witgenstein.htm

Last_Lost

Registered User
لایک‌ها
12
سلام دوستان:)
به نظر من يه همچين تاپيكي جاش خالي بود.اول از همه دليل زدن اين تاپيك تو بخش ادبيات اين بود كه متاسفانه من هر چي پي تي رو بالاپائينش كردم نتونستم محل مناسبي براي ايجاد اين تاپيك پيدا كنم و اين واقعا جاي تاسف بود:(.
از دوستاني كه رشته فلسفه ميخونن يا خوندن يا بكل علاقه اي به فلسفه غرب يا شرق دارن ميخوام كه بيان و نوبتي در مورد فلاسفه و تفكرات فلسفي مختلف بحث كنيم و احيانا سوالاتمونو مطرح كنيم.من خودم فلسفه نخوندم ولي علاقه دارم معلوماتمو با كتاب خوندن در اين مورد اضافه كنم.اضافه ميكنم كه دوستان حدالامكان از مطالب كپي پيست استفاده نكنن و اطلاعات خودشون به زبون ساده كاربري! استفاده بشه كه هم دركش برا همه ساده تر باشه هم نبازي به خوندن يه حجم عظيم مطالب نباشه.فلسفه ذاتا مشكل هست ميخوام اين مشكل بودنش با ايجاد يه جو صميمي و دوستانه در اين تاپيك و ساده نويسي رفع بشه.
اينجا هر كي هر اطلاعاتي كه از فلسفه داره بريزه وسط هر كي هم هر سوال فلسفي داره بريزه وسط!روش بحث ميكنيم(البته اميدوارم استقبال بشه از تاپيك!:worried:)

Last_Lost

Registered User
لایک‌ها
12
به عنوان اولين بحث من دكارتو كه به نوعي پدر فلسفه مدرن هست انتخاب ميكنم.چيزايي كه من در مورد اساس فلسفه دكارت ميدونم ايناس:
1-اولين كاري كه دكارت كرد نفي شك گرايي بود.با اين حال كه شك گرايي مساوي هست با عدم شناخت،دكارت اعتقاد داشت كه ميشه با شك ورزي به برخي شناختها رسيد.
2-اصل شك دكارت روي مبناهاست.ميگه فقط كافيه يه سري بنيانها كه پايه بقيه اعتقادات ما هستن بريزن .
3-مي انديشم پس هستم:اثبات وجود شخصي ناشي از اثبات وجود تفكر اوست.خود شك كردن دليلي بر وجود شخصه.
4-دكارت به خاطر همين مسئله قوه انديشه معتقده كه يه "ذهن" ه نه مجموعه اي از اعضاي به هم پيوسته كه جسم آدمي رو تشكيل ميدن.به اين ميگن دوگانگي دكارتي يا دوگانگي ذهن و جسم.
5-در كل اصل كار دكارت روي متافيزيك استوار شده.شناخت بنيادين و اصول نخستيني كه ميتونن سنگ بناي همه شناختهاي ما باشن.

اين فعلا براي شروع و دست گرمي بود.اطلاعات بيشتري در مورد دكارت بعدا اضافه ميكنم.اميدوارم دوستان هم دست به كيبورد شن و اونچه كه در مورد فلسفه و افكار دكارت دارن چه از نوع اطلاعات باشه چه از نوع سوال،بدون كپي پيست و خيلي ساده به زبون معمولي و ساده بنويسن.

manuela89

مدیر انجمن ادبیات
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,241
last_lost عزیز چون تاپیک راجع به فلسفه بود تاپیکتون و منتقل کردم اینجا، بحثتون و همین جا ادامه بدید ما هم بهره ببریم.:)

yasertan

Registered User
لایک‌ها
61
از روزی که فلسفه جدیدی بنام فلسفه اسلامی به بازار آمد من فلسفه رو بوسیدم و کنار گذاشتم. الان خیلی راحتم.

banned_user_10

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,060
از روزی که فلسفه جدیدی بنام فلسفه اسلامی به بازار آمد من فلسفه رو بوسیدم و کنار گذاشتم. الان خیلی راحتم.
laughingsmiley.gif
منم از زمانی که بیداری اسلامی اومده گرفتم خوابیدم !

maya61

Registered User
لایک‌ها
207
من اولین کتاب فلسفی که خوندم " دنیای سوفی " بود .
زیباست و تاثیر گذار

sedo

Registered User
لایک‌ها
1,574
از موقعی که هگل فلسفه رو تبدیل به لفاظی کرد،دیگه فلسفه......

saeed kabinet

Registered User
لایک‌ها
501
شما کدامیک از آثار هگل رو مطالعه فرمودید ؟

آثار هگل به دشواري فهم معروف است و با چندين بار مطالعه و تفكر و تدبر قابل فهم است. در اين باب حكاياتي هست از جمله از قول خود او نقل كرده اند كه تنها يك نفر فلسفه مرا فهميد و او هم نفهميد.
و نيز

گفته اند وقتي كسي معني عبارتي از عبارات او را از خود او پرسيد، پس از تامل جواب داد: وقتي كه اين عبارت را مي نوشتم من و خدا هر دو مي فهميديم، اما اكنون تنها خدا مي فهمد. و نيز معروف است كه كتاب او را در منطق يكي از دانشمندان به زبان فرانسه نگارش داد. چون هگل آن نگارش را ديد گفت: حالامي فهمم كه چه مي خواستم بگويم!!

mehrdad_xn

Registered User
لایک‌ها
69
از دنیای سوفی | یوستین گوردر شروع کن که از فلسفه زده نشی
البته یه بابابیی میگفت که در مورد فلسفه حتما باید یه استاد وجود داشته

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
منم فلسفه رو با یوستین گوردر و کتاب معروفش دنیای صوفی شروع کردم...

برای من که جواب داد... فکر می کنم برای شروع کتاب خوبی باشه..

این بحث فلسفی چی شد؟
منم از دکارت تقریبا همونتیی رو میدونستم که گفته شد + اینکه دکارت هر موجودی رو کا فاقد قدرت اندیشه هست رو "ماشین" معرفی کرد
یعنی مثلا از نظر دکارت حیوانات کلا فقط ماشین هایی هستن که انسان ها برای انجام کارهاشون ازشون استفاده میکنن... عقیده ای که خیلیا باهاش مخالفن...

چیزی که این روزا ذهن منو خیلی به خودش مشغول کرده نظریه های مربوط به خداشناسیه....
اگه موافقین در این مورد هم یه بحثی داشته باشیم..

Just.RAP

Registered User
لایک‌ها
32
فلسفه دنيا دو روزه,هر روزش ...
J.J

بالا