برگزیده های پرشین تولز

فونت نستعلیق یونیکد(طرح تسما)

Second Life

Registered User
لایک‌ها
58
دبیر خانه شورای عالی اطلاع رسانی کشور با هدف تقویت حضور خط فارسی در عرصه های بین المللی و نگارش رایانه ای و به پاس داشت فرهنگ غنی ایراندر خط تحریری و نوشتار نستعلیق، طرح تولید قلم نستعلیق رایانه ای را در قالب طرحتسما (تولید و ساماندهی محتوای الکترونیکی ایران) به شرکت های رایانه ای پیشنهاد داد و شرکت داده ورزان هامون مجری پیاده سازی و تولید فونت نستعلیق در محیط های عمومی تولید متن شد.
خط نستعلیق با توجه به تنوع ارتفاع قرارگیری حروف از خط مبنا یا خط کرسی نوشتاری، برای پیاده سازی در محیط های تولید متن مشکلات بسیاری در بر دارد و ترکیب های ممکن، تنوع را بی شمار می کند.

دکتر بهروز مینایی - معاون فنی شورای عالی اطلاع رسانی، با اشاره به بکارگیری ابزار مناسب برای ساخت فونت و بهره گیری از مشاوره اساتید مجرب و تکنیک های ابداعی در این پروژه گفت: کارهای زیادی برای افزایش زیبایی نمایش خط نستعلیق روی صفحه نمایش انجام شده است. در این راه رایانه به عنوان یک ابزار، بخشی از بار تولید را بر دوش داشته است و بخش اعظم کار ساخت ترکیبات هنری خط نستعلیق را کارشناسان خط نستعلیق به عهده داشته اند.
وی همچنین تاکید کرد: دبیرخانه با عرضه آزاد، گام نخست را در عرضه فونت نستعلیق یونیکد بر داشته است، امید است ارائه نظرها و جمع آوری انتقاد و پیشنهادها و اعمال دیدگاه ها مراتب ارتقاء و پیشرفت و فراگیر شدن عرضه خط فارسی به زبان نستعلیق میان دوست داران ترویج خط و زبان فارسی در محیط رایانه فراهم شود.

فونت فوق با نام Iran Nastaliq عرضه گردیده و به صورت استاندارد یونیکد طراحی شده است و می توان از آن در تمامی نرم افزارهایی که یونیکد را پشتیبانی میکنند مانند (اینترنت اکسپلورر، مایکروسافت آفیس، اتوکد، فتوشاپ خاور میانه و ...) همانند دیگر فونت های فارسی به راحتی استفاده نمود.

نسخه ی فشرده را از اینجا بارگیری کنید
یا نسخه ی معمولی را با حجم 1.03 مگا بایت از اینجا بگیرید
پیوند به تارنمای سازنده

در گسترش و معرفی این فونت ملی به دیگران، کوشا باشید

phoenix_i06

Registered User
لایک‌ها
175
من از نزدیک در جریان پروژه های شورای عالی اطلاع رسانی و طرح تکفای معروف ! و ... هستم. یه پروژه هایی رو با یه بودجه های انجام میدن که آدم شاخ در میاره :eek:

پیشنهاد می کنم از این فونت استفاده کنید این حق شماست چون حتما میلیارد ها تومن از بودجه بیت المال برای تولید این فونت هزینه شده :hmm:

m-sh

Registered User
لایک‌ها
9
واقعا این فونت برای تایپ متن فوق العاده هست ....

ROOZBEH33

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
372
من وقتي مي خوام با اين فونت تو ورد بنويسم برنامه هنگ مي كنه و بسته ميشه .

بالا