برگزیده های پرشین تولز

قانون استفاده منصفانه یوتیوب چیه؟!

Business plan

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
13,909
دوستان، یوتیوب یه قانون هایی داره ولی جایی ندیدم توضیح داده باشن
از چند نفری که قانونی کپی میکردن بهم گفتن یه قانون داره به اسم استفاده منصفانه
چند جای دیگه هم دیدم نوشته بود کپی آزاد ولی درآمد برای سازنده
یعنی 100% ویدئو های یوتیوب که ساخته خود چنل نیست، یه تعداد خودشون به هر روشی ساختن ، یه تعداد همه جا پخش شده کپی رایت خاصی ندارن
یه تعداد هم ویدئو های دیگران هست همین چیزی که دارم میگم ، مثلا چند دقیقه یا تمام اون ویدئو ها و یا میکس و قاطی با ویدئو های دیگران هر کدوم چند دقیقه کات کردن چسبوندن به هم
منظورم دور زدن کپی رایت نیست، قانونی کپی میکنن
چطوری میشه اینکار رو انجام داد؟!

Last edited:

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
13,909
در این مورد هم چیزی میدونی؟
بگو :-/

jj191

Registered User
لایک‌ها
408
سوال شما مثل یک درخت میمونه که هزاران شاخه داره. و باید تک تک شاخه ها رو بررسی کرد و هر کدوم که واستون سواله رو توضیح داد.
اونچه که معمولا خبرگزاری های معتبر دنیا برای تهیه خبر یا گزارش از مسایل مختلف مثل ورزشی هنری علمی و فیلم و موسیقی و ... انجام میدن نمونه بارز رعایت حق کپی رایت بصورت بین المللی هست.
توضیحات بیشترو پست بعدی میدم.

jj191

Registered User
لایک‌ها
408
حق کپی رایت معمولا به صورت گسترده برای آثار قدیمی وجود نداره مگر اینکه به صورت استثنا از طرف قوانین یک کشور کپی رایت بخوره. مثلا تهیه موسیقی که از اشعار حافظ تهیه شده باشه کپی رایت نمیخورن. یا کسی که بر اساس کتابی که در قرن ۱۸ نوشته شده سریال یا فیلم میسازه کارگردان و خواننده نیازی به اجازه از صاحب اثر ندارن. این به چند دلیل هست چون این آثار اصولا در زمانی که اصلا همچین قوانینی وجود نداشته تهیه شده و شخص یا شرکت یا بنیادی هم مدعی نمیتونه بشه که فلان اثر برای منه. و در خود اثر هم هیچ نوشته ای از طرف نویسنده برای محفوظ بودن کپی رایت نوشته نشده. تنها چیزی که پای اشعار نقاشی ها یا کتاب ها میزدن اسم خودشون بوده. ولی تشخیص اینکه میخواستن اثارشون کپی رایت بخوره غیر ممکنه. برای همین میبینید که برای صرفه جویی در بودجه تهیه فیلم یا سریال از این روش خیلی استفاده کردن. یه قانونی هم وجود داره که بعد از گذشت یه مدت زمان از مرگ صاحب اثر کپی رایت برای اثرش دیگه از بین میره که باید اون زمانش رو ببینم بعد بگم. بعد از قرن نوزده و ظهور شرکت ها این مساله شکل جدیدی به خود گرفت ولی در کل این مساله هنوز اول راهش هم نیست و توی تمام دنیا به صورت فوق العاده گسترده نقض میشه. به طور مثال نقض کپی رایت سریال بازی تاج و تخت برای فقط یک قسمت به حدود پنج میلیون دانلود فقط از طریق تورنت بوده و مثلا استرالیا از همه جا بیشتر نقض کپی رایت کرده! برای همین یه موضوع خیلی پیچیده ای هست. پلیس فدرال آمریکا وبسایت مگاآپلود رو بست و صاحبشم دستگیر و زندانی کرد همچنین سایت های تورنت رو بارها بسته. ولی معمولا وقتی این کار رو میکنن که اون وبسایت خیلی معروف شده باشه.
نقض گسترده و بی اندازه کپی رایت باعث عدم سرمایه گزاری ابرشرکت ها در یک کشور میشه.

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
13,909
آپارات سرویس دهنده هست مثل یوتیوب فرق میکنه با اونچه که صاحب یک سایت دست به نقض کپی رایت بزنه.
تا اونجا که من تحقیق کردم, رنکینگ و رتبه مهم نیست . هیچی مهم نیست! فقط باید url گزارش شده حذف بشه!
در مورد حذف دامنه که چرا دامنه آپارات و... بسته نمیشه هنوز اطلاعاتم کامل نیست
خب باشه سرویس دهنده . هر جایی سایت کاربر محور یقه ادمین رو میگیرن نه کاربر
مثل همین که گفتی
پلیس فدرال آمریکا وبسایت مگاآپلود رو بست و صاحبشم دستگیر و زندانی کرد همچنین سایت های تورنت رو بارها بسته
یه تعداد هم ویدئو های دیگران هست همین چیزی که دارم میگم ، مثلا چند دقیقه یا تمام اون ویدئو ها و یا میکس و قاطی با ویدئو های
مثلا اینجا, 6 میلیون اشتراک . هر چی هم داره ویدئو های دیگران برش و کات شده چسپونده کنار هم گذاشته! ولی طبق قوانین کپی رایت ندیدم همچین کاری مجاز باشه

jj191

Registered User
لایک‌ها
408
تا اونجا که من تحقیق کردم, رنکینگ و رتبه مهم نیست . هیچی مهم نیست! فقط باید url گزارش شده حذف بشه!
در مورد حذف دامنه که چرا دامنه آپارات و... بسته نمیشه هنوز اطلاعاتم کامل نیست
مثل همین که گفتی

مثلا اینجا, 6 میلیون اشتراک . هر چی هم داره ویدئو های دیگران برش و کات شده چسپونده کنار هم گذاشته! ولی طبق قوانین کپی رایت ندیدم همچین کاری مجاز باشه
دقیقا همینطوره و حق با تو هست. ببینید اگر یک وبسایت غیر مستقیم هم نقض کپی رایت کنه اصولا نقض کپی رایت شکل گرفته ولی یک موضوع مهم هست اونم مساله پوله. اگر فیلم گرگ وال استریت رو دیده باشی کارایی که به خاطر پول انجام دادن حق کپی رایت باید جلوشون لنگ بندازه. به هر حال معمولا تا شکایتی به صورت اساسی مثل همین مگاآپلود مطرح نباشه به خاطر پول و درآمد دامنه رو نمیبندن شما فکر کن یک شرکت مثلا پنج هزار دامنه میفروشه اگه مثلا. نصفشو به خاطر کپی رایت ببنده ضرر خیلی هنگفتی میکنه. شکایت وجود داره ولی به صورت موردی که حذف میکنه سایت ویدئو یا موزیک رو و سرپا میمونه. قانونش هست ولی اجرا خیلی متفاوته وقتی سایت های تورنت به صورت عجیب ترین شکل ممکن خود نقض کپی رایت میکنن و سالها وجود دارن سایتای دیگه اصلا حساب نمیان.

ali_m

Registered User
لایک‌ها
262
نکته:
اگه شما اثر یه نفر دیگه رو بذاری رو کانالت و طرف شکایت کنه، یوتیوب بهش ایمیل میزنه میگه میخوای ویدیو رو حذف کنم از کانال طرف یا اینکه هر چقد درآمد داشت رو به حساب تو بزنم ...

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
13,909
نکته:
اگه شما اثر یه نفر دیگه رو بذاری رو کانالت و طرف شکایت کنه، یوتیوب بهش ایمیل میزنه میگه میخوای ویدیو رو حذف کنم از کانال طرف یا اینکه هر چقد درآمد داشت رو به حساب تو بزنم ...
زرنگ تر از این حرف ها هستن ، برای من یکیشون درآمد از بازدید اومده بود برای کپی رایت ، برای بقیه هم اخطار جدی حذف اکانت ، یعنی فقط یک نفر درآمد از بازدید رو گذاشته بود برای حق کپی رایت
یوتیوب بهش ایمیل میزنه
چی شد؟! یعنی اون مورد که دنبالش بودم خود یوتیوب هست که گزارش میکنه؟! چون یوتیوب بعد از آپلود وارد مرحله پردازش میشه بعد منتشر میکنه و بفهمه کپی هست همون لحظه حذف میکنه نمیزاره بمونه :
چطوری صاحب اون اثر به راحتی فایل های خودش رو پیدا میکنه؟! مثلا یوتیوب یه ویدئو گذاشتم اخطار اومد و خود طرف هم گزارش داده بود! یعنی چطور تونسته بود از زبان انگلیسی بره به زبان های دیگه ای مثل فارسی و اون اثر رو پیدا کنه؟!! سرویسی هست که براشون این کار رو انجام میده ولی نمیدونم چی هست. منظورم ربات یوتیوب نیست مگرنه همون لحظه آپلود حذف میشد
یکی مثل این براشون انجام میده هر جا کپی بشه, البته رایگان نیست dmca.com

behnam_2000

Registered User
لایک‌ها
2,016
آپارات مثل یوتوب سرویس دهنده هست، مثل هاستینگ یا شرکت اینترنت، اگر شما یک فیلم کپی رایت دار رو دانلود کنی اینترنت شما را قطع می کنند کل isp رو که نمی بندند، مثال اگر یک سایت قانون کپی رایت رو رعایت نکنه از طرف شرکت هاستینگ که سرویس دهنده هست بسته میشه ، خوده شرکت هاستینگ رو نمیبندن در مورد یوتوب هم همینطوره اگر شما یک فیلم درست کنی و کسی توی یوتوب آپلود کنه و یوتوب به درخواست شما ترتیب اثر نده آنوقت میتونی از یوتوب شکایت کنی و غرامت بگیری، فرض کن صاحب یوتوب دیوانه شده باشه و هنوز اون فیلم رو نشون بده در نهایت میتونی از دادگاه بخوای domainش رو ساسپند کنه و دادگاه حکم میده که آن دامین بسته شه، البته پروسش طولانی مدت و هزینه بر هست

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
13,909
آپارات مثل یوتوب سرویس دهنده هست
یوتیوب فرق میکنه :دی
آپارات هم مثل بقیه سایت های کاربر محور
یعنی اهمیت میدن به این موضوع و تفکیک میکنن؟ (محتوای کاربر)
مثل همین که گفتی

بالا