برگزیده های پرشین تولز

قدم به قدم شروع فعالیت در بازار بورس

alimosavifard

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
356
سلام
انشا الله دوستانی که تازه وارد بازار بورس می خوان بشن سوالات و ابهامات خودشون رو در این تاپیک بیان کنند و دوستانی که قبلا این مسیر رو رفتن با بیان تجربیان خودشون این عزیزان رو راهنمایی کنند .

تشکر .

alimosavifard

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
356
کد بورسی چیست؟ چگونه کد بورس دریافت کنیم؟

برای خرید و فروش سهام در بورس به‌صورت آنلاین یا روش‌های دیگر مثل مراجعه حضوری، ابتدا باید کد بورسی یا کد سهامداری داشته باشید، درست مثل زمانی که می‌خواهید در بانک واریز و برداشت پول انجام دهید، به حساب بانکی نیاز دارید. کد بورسی شناسه‌ای است که از سه حرف اول نام خانوادگی شما و ۵ عدد تصادفی تشکیل می‌شود. برای مثال اگر نام خانوادگی شخصی “ثمری” باشد، کد معاملاتی آقای ثمری می‌تواند به‌صورت “ثمر۱۲۳۴۵” باشد. کد بورسی با نام کد سهامداری نیز شناخته می‌شود. کسی که دارای کدبورسی است می‌تواند از طریق نرم افزار معاملات آنلاین یا پنل معاملات اینترنتی، نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کند. نام دیگر معاملات آنلاین، معاملات برخط و نام دیگر معاملات اینترنتی، معاملات آفلاین است.

کد معاملاتی منحصربه‌فرد است و هر سرمایه گذار فقط می‌تواند یک کد بورس داشته باشد.

نکته: در شرایط خاصی کد بورسی تغییر می‌کند، مثل زمانی‌که شما تغییری در فامیلی خود ایجاد کنید.

پس اگر قصد سرمایه گذاری در بازار بورس دارید، دریافت کد بورسی اولین گام شما برای ورود به بازار بورس اوراق بهادار تلقی می شود.

چگونه کد بورس بگیریم؟

دریافت کد بورسی به صورت حضوری
ثبت نام اینترنتی در بورس و دریافت کد بورسی
در روش اول می‌توانید به یکی از کارگزاری‌ها مراجعه نمایید و با ارائه مدارک لازم، درخواست خود را برای دریافت کد سهامداری اعلام نمایید. پس از تکمیل و امضای فرم‌های مربوطه، کارگزاری اطلاعات شما را به شرکت بورس و شرکت سپرده گذاری ارسال می‌کند تا برای شما کد بورسی صادر شود. در شرایط معمول، صدور کد بورسی حدود ۲ روز کاری (از زمان تحویل کامل مدارک و اطلاعات) زمان نیاز دارد.

در روش دوم بدون مراجعه به کارگزاری می‌توانید برای دریافت کد بورسی، اینترنتی ثبت نام کنید. درحال حاضر تعداد اندکی از کارگزاری‌ها امکان کدگیری غیرحضوری را فراهم کرده‌اند. به عنوان مثال در کارگزاری آگاه با مراجعه به سایت آگاه اکسپرس می‌توانید اطلاعات خود را ثبت کنید. این اطلاعات شامل اطلاعات شناسنامه ای، شغلی، تحصیلی و معرفی یک شماره حساب بانکی است. پس از آن برای احراز هویت و تطبیق مشخصات با مدارک شناسایی می‌توانید یکی از روش‌های زیر را انتخاب کنید:

احراز هویت غیر حضوری یا کدگیری در محل شما (در این روش نماینده‌ای از کارگزاری برای احراز هویت شما در محل کار یا درب منزل مراجعه خواهد کرد.)
احراز هویت از طریق مراجعه به دفاتر منتخب پیشخوان دولت (در این روش می‌توانید به یکی از دفاتر منتخب پیشخوان که نزدیک به محل کار یا منزل شما است، مراجعه کنید.)
احراز هویت حضوری در شعب کارگزاری آگاه (در این روش می‌توانید به یکی از شعب کارگزاری آگاه که نزدیک به محل کار یا منزل شما است، مراجعه کنید.)

مدارک لازم برای ثبت نام بورس و دریافت کد بورسی

هر فرد حقیقی می‌تواند با ارائه مدارک زیر برای دریافت کد معاملات بورس و فرابورس اقدام کند:

اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات
اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
مشخصات حساب بانکی (نام بانک، شماره حساب، شماره شبا، کد و نام شعبه، نوع حساب)
تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی
تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین (قرارداد معاملات برخط)
تکمیل فرم قرارداد انجام معاملات اینترنتی
سوال: کسانی که مدرک تحصیلی دیپلم ندارند، نمی‌توانند کد بورس دریافت کنند؟

هزینه دریافت کد بورسی چقدر است؟

در حال حاضر دریافت کد بورس رایگان است. اما چنانچه احراز هویت شما از طریق دفاتر پیشخوان دولت صورت گیرد، مبلغ جزئی بعنوان کارمزد از شما دریافت خواهد شد .

جمع‌بندی:

کد بورسی اولین گام ورود به بورس است و می‌توانید به‌صورت حضوری یا غیرحضوری برای دریافت آن اقدام نمایید. به طور کلی دریافت کد بورسی رایگان است. با این شناسه می‌توانید معاملات بورسی و فرابورسی خود را به‌صورت آنلاین نیز انجام دهید.

منبع

091209130914

Registered User
لایک‌ها
1,920
سامانه سجام برای ثبت نام و دریافت کد بورسی :

قدم اول برای ورود به بورس : مطالعه کردن و دیدن آموزش کافی برای شروع فعالیت
قدم دوم : ورود به بورس و خرید و فروش سهام با سرمایه کم و کسب تجربه

Hamid2day

مدیر ارشد
مدیر انجمن
مدیر ارشد
لایک‌ها
20,093
بهتره تاپیک جدید براش بزنید خیلی ها دنبالشن
سامانه سجام برای ثبت نام و دریافت کد بورسی :

قدم اول برای ورود به بورس : مطالعه کردن و دیدن آموزش کافی در مورد بورس
قدم دوم : ورود به بورس و خرید و فروش سهام با سرمایه کم و کسب تجربه

rittux

Registered User
لایک‌ها
710
خلاصه اش رو هم بذاریم چون خودمم اخیرا درگیرش بودم و هیچی نمیدونستم و با اینکه ابتدایی ممکنه به نظر بیاد چون درگیرش بودم اینجا مینویسم که اگر کسی دیگه خواست هم استفاده کنه. قوانین ممکنه مدام تغییر کنه مثلا الان به خاطر کرونا خیلی کارگزاری ها مشتری نمیپذیرن.

مراحل ثبت نام در بورس به طور خلاصه:

1. ثبت نام در سایت سجام (لینک) و یادداشت کردن کدی که پیامک میشود.
2. ثبت نام در یک کارگزاری دلخواه که پیشخوان دولت هم ازش پشتیبانی کنه. حدود 20 کارگزاری مطرح از جمله آگاه، مفید، فارابی و... هستند که این شرایط رو دارند. لازم به ذکره اینها لزوما برترین ها نیستند (اگرچه بیشترین مشتری رو دارند) اما به هر حال در ایام کرونا سایر کارگزاری ها (از جمله نهایت نگر که خودم مشتری اش هستم) کسی رو نمیپذیرن.
3. رفتن به دفاتر پیشخوانی که کارگزاری های ذکر شده رو پشتیبانی میکنند و انجام مراحل احراز هویت شامل امضا، عکس و اثر انگشت.
4. انتظار برای صدور کد بورسی و ارسال یوزرنیم و پسورد اکانت کارگزاری.
5. شروع معامله.

سوال: از سالها قبل کد بورسی دارم، آیای نیاز به انجام مراحل فوق هست؟
برای خرید و فروش آنلاین، فارغ از اینکه کد بورسی شما چه سالی صادر شده باشد، باید در سامانه سجام ثبت نام کنید.

سوال: آیا میتوان در چند کارگزاری مختلف حساب باز کرد؟
بله. شما میتوانید در بی نهایت کارگزاری حساب باز کنید ولی کد بورسی شما برای همیشه ثابت خواهد بود. همه خریدهای شما در کارگزاری های مختلف در نهایت در درگاه یکپارچه ذینفعان قابل مشاهده خواهد بود.

سوال: هزینه ثبت نام در بورس چقدر است؟
هزینه ثبت نام در سایت سجام 10 هزار تومان و هزینه احراز هویت 5 هزار تومان است. اخیرا به واسطۀ رونق کار پیشخوان های دولت هزینه هایی شامل کپی، تایید مدارک و... نیز دریافت میشود و در مجموع به غیر 15 هزار تومان ذکر شده بسته به انصاف پیشخوان بین 5 الی 21 هزار تومان دیگر از شما دریافت خواهند کرد. البته سازمان بورس دریافت وجه اضافی را خلاف قوانین اعلام کرده است اما این اتفاق به هر ترتیب رخ میدهد.

سوال: آیا به مدرک تحصیلی خاصی جهت ثبت نام نیاز است؟
خیر.

سوال: آیا پس از ثبت نام باید در آزمون شرکت کنیم؟
خیر.

سوال: با چه میزان سرمایه میتوان وارد بورس شد؟
حداقل سرمایه 500 هزار تومان است و حداکثر آن سقفی ندارد.

سوال: میترسم سرمایه ام را در بورس از دست بدهم. چه راهکاری وجود دارد؟
خرید عرضه اولیه برای شروع و همچنین استفاده از صندوق های سرمایه گذاری ریسک شما را به حداقل میرساند.

سوال: به طور کلی معاملات بورس در چه ساعات و روزهایی انجام میشود؟
از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 12:30 بازار فعال است. همچنین از ساعت 8:30 الی 9:00 صبح زمان پیش گشایش است و میتوان سفارش ها را از قبل ارسال کرد. برخی از سهم ها از جمله برخی از عرضه های اولیه ممکن است برای مدتی در باکسی ویژه مثلا 12:30 الی 13:30 معامله شوند.

سوال: آیا هر لحظه که اقدام کنم میتوانم سهام خود را فروخته و پول آن را نقداً دریافت کنم؟
در صورتی که در آن لحظه سهم فرضی خریدار داشته باشد میتوان سهم را فروخت و از منوی درخواست پرداخت کارگزاری، درخواست وجه نمود. وجه درخواستی ماکسیمم پس از مدت زمان 72 ساعت کاری به حساب شما واریز میشود.

farzadsadeghi5

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
280
سلام
دوستان کسی خواست من خودم اکثر چیزا که در بورس یاد گرفتم از پکیج و ویدیو بوده
یه پکیج گرفتم چهار ماه پیش پکیج نخبگان بازار بورس خانه سرمایه واقعن صفر تا صد و یاد میگیری و دقیق ویدیوها بخونی انواع تحلیل ها گذاشته و انواع آموزش ها
الان بخوای بخری قیمتش خانه سرمایه ۴میلیونه
کسی خواست من قیمت اشتراک گذاری ش رو دیویدی براش میفرستم بورس و تقریبن نیمه تحلیلگر میشه
بچه های فروم کسی خواست من با قیمت اشتراکی براش میفرستم . پولشم بعد رسید بده که اینجا همه با دانش و علم تکنیکال و بنیادی وارد سهام بشن

ivi

Registered User
لایک‌ها
73
سلام دوستان

ضمن تشکر بابت ایجاد این تاپیک، در زمان ثبت نام کارگزاری مفید قسمتی هست که باید اطلاعات حساب وارد بشه و نام شعبه و شماره شعبه افتتاح حساب را سوال میکنه، اگر این قسمت اشتباه پر بشه مشکلی پیش میاد؟

ممنون

فایل های ضمیمه

• mofidkar.jpg
    mofidkar.jpg
    250.5 KB · نمایش ها: 14

peyman5534

Registered User
لایک‌ها
2,404
فقط دوستان همینجوری که داره میره بالا مواظب باشید با کله نیاید پایین،خدا میدونه این سری چه نقشه ای برای پول ملت کشیدن،تنها راه موفقیت تو هر زمینه ای(دلار،مسکن،بورس و ...)طمع نکردنه،مواظب باشید پولاتونو دولت نبره با ۲ تا نوسان

alimosavifard

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
356
سلام دوستان

ضمن تشکر بابت ایجاد این تاپیک، در زمان ثبت نام کارگزاری مفید قسمتی هست که باید اطلاعات حساب وارد بشه و نام شعبه و شماره شعبه افتتاح حساب را سوال میکنه، اگر این قسمت اشتباه پر بشه مشکلی پیش میاد؟

ممنون

بعیده مشکلی ایجاد کنه ، در هر زمانی می اونی حساب متصل رو عوض کنی و یا اضافه کنی

• Like
Reactions: ivi

alimosavifard

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
356
فقط دوستان همینجوری که داره میره بالا مواظب باشید با کله نیاید پایین،خدا میدونه این سری چه نقشه ای برای پول ملت کشیدن،تنها راه موفقیت تو هر زمینه ای(دلار،مسکن،بورس و ...)طمع نکردنه،مواظب باشید پولاتونو دولت نبره با ۲ تا نوسان

حکیمی می گفت تا ۱۰ درصد سرمایتو بیشتر تو بورس نیار و اصلا پول فروش خونه ، ماشین ، مغازه ، قرض ، امانت رو توی این بازار وارد نکن .

توصیه من ، یک سبد سهام تشکیل بدید شامل نهایت ۶ سهم و سرمایتون رو توی یک نماد نریزید

alimosavifard

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
356
کارگزاری های مختلفی در بورس هستند ، دوستان در موقع انتخاب حتما نظرات بقیه افراد که از اون کارگذاری استفاده می کنند رو جویا بشن .

alimosavifard

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
356
و یک توصیه دیگه اگر ابتدای شروع کارتون هست سعی کنید از این شاخه به اون شاخه نپرید ، حتما سهامداری رو تمرین کنید ، کافی هست در ابتدا از بنیان سهم اطلاع کافی کسب کنید و برای طولانی مدت سهامداری کنید ، مطمئن باشید سود بهتون می رسه

gheysar.

همکار بخش خودرو و رانندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
4,492
و یک توصیه دیگه اگر ابتدای شروع کارتون هست سعی کنید از این شاخه به اون شاخه نپرید ، حتما سهامداری رو تمرین کنید ، کافی هست در ابتدا از بنیان سهم اطلاع کافی کسب کنید و برای طولانی مدت سهامداری کنید ، مطمئن باشید سود بهتون می رسه
سلام
من حدود 20 تومن میخوام توی بورس واردکنم. خوب با توجه به اینکه چیزی بد نیستم و این هم پول زیادی نیست:
میخوام 10 تومنش بزارم صندوق سهامی(قیمت هر واحدش حدود641 هزار زده.پس میشه 16 واحد بخرم)

صندوق سرمایه‌گذاری سهام بزرگ کاردان

و ده تومن دیگه هم بزارم برای خرید عرضه اولیه ها.
نظرتون ؟
ممنون از راهنمایی ها.
پ.ن:پستی قبلیم پاک کردم.

alimosavifard

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
356
سلام
من حدود 20 تومن میخوام توی بورس واردکنم. خوب با توجه به اینکه چیزی بد نیستم و این هم پول زیادی نیست:
میخوام 10 تومنش بزارم صندوق سهامی(قیمت هر واحدش حدود641 هزار زده.پس میشه 16 واحد بخرم)

صندوق سرمایه‌گذاری سهام بزرگ کاردان

و ده تومن دیگه هم بزارم برای خرید عرضه اولیه ها.
نظرتون ؟
ممنون از راهنمایی ها.
پ.ن:پستی قبلیم پاک کردم.

خب سیاست بدون ریسکی هست ، حتما خوب برای شروع کار.

بعضی کارگزاری ها نقدینگی مجازی بهتون می دند تا بتونید معاملات انجام بدید تا کار با دنیای بورس رو بدون نگرانی از دست دادن سرمایه انجام بدید ،

ralef

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
37
دوستان وقتی یکی تو سجام احراز هویت میشه دیگه چه لزومی داره برای کارگزاری هم احراز هویت کنه و یه پولی بده؟

من دلیل این کار رو متوجه نمیشم ، مگه سجام نیومده که این احراز هویت های اضافی کم بشه؟

یا من بد متوجه شدم و تو دفتر پیشخوان در کنار احراز هویت سجام ، فقط قرار دادهای کارگزاری امضا میشه و احراز هویت صورت نمیگیره

ممنون میشم یکی اینو برام شفاف کنه

hani96

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
اطلاعات بانکی رو توی سجام درست وارد کردیم، اما هر چند بارم که ویرایش کردیم باز اومده که اطلاعات بانکی شما مورد تایید سجام نیست، دلیلش چیه؟

alipour11

Registered User
لایک‌ها
37
✅ #کد_معرف_باشگاه_آگاه#کدمعرف #کارگزاری_آگاه #کد_معرف AS7992
کد بورسی و ثبت نام در سجام رایگان
#بورس #اقتصاد #سود #مالی #مشاوره #هدیه
#مشتریان_آگاه در سایت باشگاه
https://bashgah.com/#!/register?reageantid=AS7992
https://ex.agah.com/ref/AS7992/login
کد AS7992
را بعنوان "معرف" وارد نموده و از تخفیف ها و مزایای ۳ ماهه زیر استفاده کنید ...
کد معرف AS7992
تا 25 درصد تخفیف کارمزد معاملات و خرید و فروش سهام
500امتیاز
20 درصد تخفیف کارمزد معاملات آتی سکه بصورت وجه نقد
80 درصد تخفیف خرید بسته های مشاوره - تحلیلی
60 درصد خرید بسته های آموزشی

هدیه تا 20هزار تومان در حساب کارگزاری

#کد_تخفیف 25 هزار تومانی #دیجیکالا : REFWNI2NRJC1R

lnk.bio

@satkala Link Collection

lnk.bio
lnk.bio

#کدتخفیف خدمات سرور هاست و دامنه نت افراز 12% : UC003WEB

من

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
167
اطلاعات بانکی رو توی سجام درست وارد کردیم، اما هر چند بارم که ویرایش کردیم باز اومده که اطلاعات بانکی شما مورد تایید سجام نیست، دلیلش چیه؟
قسمت ویرایش اطلاعات بانک تو سجام مشکل داره .... درست هم نمی کنن !

hani96

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
در نهایت ی حساب دیگه وارد کردم اما اون حسابم همه اطلاعاتش درست بود نمیدونم چرا قبول نمیکرد

ivi

Registered User
لایک‌ها
73
دوستان برای تغییر شماره حساب چه کاری لازم؟

هم در سجام و هم کارگزاری باید درخواست داد؟

بالا