برگزیده های پرشین تولز

كالبد شكافي مادربرد

hwt

کاربر قدیمی پرشین تولز*مدیر سخت افزار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
سلام .
در اين تاپيك قصد داريم تا به مسائل و مشكلاتي كه با اين قطعه ممكنه مواجه ميشيم بپردازيم . لطفا هر مطلبي كه فكر ميكنيد ميتونه به اين تاپيك كمك كنه از اين تاپيك دريغ نكنيد .
اميدوارم تاپيك خوبي از كار در بياد
157.gif

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
سوال اول : چه چيزي باعث ميشه كه ما مادربردي رو از ديگري برتر بدونيم ؟ ايا فقط مساله اوركلاك هست يا مساله ي ديگه هم در ميونه ؟

ARH

Registered User
لایک‌ها
4
به نقل از hwt :
سوال اول : چه چيزي باعث ميشه كه ما مادربردي رو از ديگري برتر بدونيم ؟ ايا فقط مساله اوركلاك هست يا مساله ي ديگه هم در ميونه ؟

سلام

تاپيك جالبي هست البته اگه دوستان شركت داشته باشند .
سوالي كه شما پرسيدي خيلي كليه و آدم ميمونه كه چي بگه !
هرچي در مورد مادربرد بيشتر بدوني ملاك هاي بيشتري رو براي برتري اون ميتوني در نظر بگيري . من نمي خوام نظرات شخصي خودم رو در اين مورد بگم علارقم اينكه خيلي به اين موضوع علاقه دارم و روش هم تحقيقاتي كردم . اين سوال رو كه ديدم ياد يك مقاله افتادم از سايت Digit-Life (اولين سايت اينترني كه من در رابطه با سخت افزار بهش مراجعه كردم) اين مقاله در واقع راهنماي خريد جامع مادربرد هست اي اسمشه و لينكش :
How to Choose a Motherboard And Not Be Sorry Afterwards​

بيش از 5 ماهي ميشه كه اين مقاله رو ميخوام بخونم اما فرصت نمي شه . دوستان مرجع كامليه حتمي استفاده كنند .

sia999us

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
برا ما كه كارمون خريد و فروش و اسمبل سيستم هست اول از هر چيز در صد خرابي مادر بورد هست كه پس فردا مشتري نياد بد و بيراه بگه كه چرا سيستمم بالا نمياد
دوميش كامپتيبليتيه مادر بورده كه خوب با قطعات موجود در بازار مچ باشه
ديگه سرعت و حرارت cpu و خود مادر بورد و.....
اصولا خيلي از مادر بورد ها وقتي باهاش كار ميكني خيلي روونن
دوستان هم اگه نظر بدن كه استفاده كنيم ممنون ميشيم

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
به نقل از ARH :
سلام

تاپيك جالبي هست البته اگه دوستان شركت داشته باشند .
سوالي كه شما پرسيدي خيلي كليه و آدم ميمونه كه چي بگه !
هرچي در مورد مادربرد بيشتر بدوني ملاك هاي بيشتري رو براي برتري اون ميتوني در نظر بگيري . من نمي خوام نظرات شخصي خودم رو در اين مورد بگم علارقم اينكه خيلي به اين موضوع علاقه دارم و روش هم تحقيقاتي كردم . اين سوال رو كه ديدم ياد يك مقاله افتادم از سايت Digit-Life (اولين سايت اينترني كه من در رابطه با سخت افزار بهش مراجعه كردم) اين مقاله در واقع راهنماي خريد جامع مادربرد هست اي اسمشه و لينكش :
How to Choose a Motherboard And Not Be Sorry Afterwards​

بيش از 5 ماهي ميشه كه اين مقاله رو ميخوام بخونم اما فرصت نمي شه . دوستان مرجع كامليه حتمي استفاده كنند .
مقاله ي جامعيه . خيلي طول ميكشه فكر كنم بخوام بخونمش . اما خيلي خوب بود ممنون
83.gif

saeed_violinist

Registered User
لایک‌ها
3
برا منم که کارم درسته !!!! کلا کارایی بر امکانات جانبی مثل کارد ریدر و از این دنگ و فنگا ارجحیت داره . من مادربردی رو دوست دارم که مدت زیادی تو بورس باشه یعنی قابل ارتقا باشه کارت گرافیک هم پردازنده روش و همچنین قابلیت آورکلاک هم برام خیلی مهمه ! کیفیت قطعاتش هم که بماند ! با وسواس خاصی تک تکه قطعاتش مثل خازن ها رو چک میکنم که مبادا چینی باشه و همینطور هرگونه علامتی مبنی بر دسته دوم بودن رو سه سوت پیدا میکنم! گارانتی هم یک فاکتوره مهم هست که خودتون میدونیدچند تا شرکت هستن که خوب مادر برد هارو گارانتی میکنند . عوامل بعدی مثل مارک یا نوع چیپست هم که به نظر سلیقه ای میاد هرکس طبق نیاز و سلیقه خودش انتخاب میکنه ! من شخصا VIA رو بهتر میدونم چون یه مقدار پیشکسوته ! فعلا همینا به ذهنم میرسه ! نصفه شبی توقع نداشته باشید از سیر تا پیاز رو براتن بگم ( عحب ! )

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
خوب شما از كجا ميفهمي خازن چينيه يا تايوانيه يا ........؟

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
چندين عامل براي انتخاب مادربرد:

1-نوع چيپست
2- كيفيت circuit board تعداد لايه هاي برد
3- قابل ارتقا بودن
4- پايداري هنگام اجراي برنامه هاي سنگين
5- قابليت مونيتورينگ خوب hardware monitor
6- گزينه هاي آوركلاك در بايوس
7-پشتيباني از جديدترين امكانات
8- گارانتي معتبر
9- مارك مادربرد

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
به نقل از amd>intel :
چندين عامل براي انتخاب مادربرد:

1-نوع چيپست
2- كيفيت circuit board تعداد لايه هاي برد
3- قابل ارتقا بودن
4- پايداري هنگام اجراي برنامه هاي سنگين
5- قابليت مونيتورينگ خوب hardware monitor
6- گزينه هاي آوركلاك در بايوس
7-پشتيباني از جديدترين امكانات
8- گارانتي معتبر
9- مارك مادربرد
در ارتباط با مورد 2 ميشه بيشتر توضيح بدي . راستش من در اين زمينه اصلا تجربه اي ندارم .

saeed_violinist

Registered User
لایک‌ها
3
مورد 2 که دوست عزیزمون فرمودن در واقع خودش دو مورد هست ! یکی کیفیت مدار بود که کلا همون کیفیت قطعات تشکیل دهنده هست و دیگری تعداد لایه های برد - مادربرد با تعداد لایه های بيشتر مطمنن كارايي بهتری داره و جمع و جور تره !

درمورد خازن :

حتما ميدونيد كه نوعی از خازن هاي امروزي که دارای کیفیت پایین و قیمت کمتر هستند داخلشون نوعي مايع الكتروليت وجود داره كه اگه اين مايع كيفيت لازم رو نداشته ( مایع های با کیفیت پایین وقتی رواج پیدا کردند که فرمول این مایع بطور ناقص از شرکت سازنده بیرون رفت ! ) باشه براي مثال در مقابل حرارت خودش و حرارت قطعات اطرافش به عبارتي كم مياره و اينجا دو حالت پيش مياد يا اينكه مايع حجيم ميشه و از خازن بيرون ميزنه و گاهی هم هیدروژن موجود در اون حتی سر خازن رو سوراخ میکنه !ولی معمولا مایع از زیر خارج میشه گاهی هم به شکل یک خمیر سبز یا قهوه ای هست .( اين مورد توي پاور هاي ايراني زياد اتفاق مي افته . حتما پیش اومده که پاورتون بسوزه و احساس کنید یه مایع چسبناک و بد بو ازش بیرون اومده !!؟) يا اينكه مستقيما بخار ميشه و خازن تغيير رنگ ميده و ميسوزه !و گاهی هم میترکه و ممکنه چشتون رو دربیاره . در کل هرگونه ضعفی در خازن ها باعث عدم کارایی مفید و ناپایداری کل سیستم خواهد شد .

البته خازن های خوب از مایع استفاده نمیکنند و به جاش از چیزی شبیه آلمینیوم و چیزهای غیر مایع استفاده میکنن و ما کافیه مطمن بشیم خازن ما یا از جنس خوب با مایع خوبه یا مایع نیست اصلا !

برای تشخیص خازن خوب ابتدا از بزرگترین خازن مادربرد که اصلی ترین اونها هم هست شروع میکنیم . این خازن ها اکثرا در اطراف ورودی برق مادربرد قرار دارند . به خاطر بزرگی این خازن ها روشون اطلاعات بیشتری مثل محل ساخت و ... و مارک های معروفی مثل ZL و ZA نوشته شده که به راحتی قابل تشخیص هستند .

مشخصه که خازن های بی نام و نشان رو باید بیخیال بشیم حتا اگه مارک مادربرد گیگا باشه !

درضمن خازن های خوب کوچکتر هستند یعنی با اندازه کوچکتر کار خازن بزرگتر رو انجام میدن . پس اگه خازنی رو به اندازه انگشت شست روی مادربرد دیدید بیخیالش بشید ! خوب راه آخر هم آزمایش خازن با اوهم متره و حتی دستگاه هایی هم مخصوص اینکار وجود دارند .

از مارکهایی که این مشکل رو دارن . تو فروم های خارجی دیدم .

Tayeh
Chhsi
I.Q.
JDEC
CTC
Gloria
Raycon
Hermei
Choyo
GSC
Canicon

به هر حال اینا همش تجربه شخصی خودمه و ممکنه من در این مورد در اشتباه باشم . اگر دوستان اطلاعات بیشتری دارند دریغ نکنند !

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
به نقل از saeed_violinist :
مورد 2 که دوست عزیزمون فرمودن در واقع خودش دو مورد هست ! یکی کیفیت مدار بود که کلا همون کیفیت قطعات تشکیل دهنده هست و دیگری تعداد لایه های برد - مادربرد با تعداد لایه های بيشتر مطمنن كارايي بهتری داره و جمع و جور تره !

درمورد خازن :

حتما ميدونيد كه نوعی از خازن هاي امروزي که دارای کیفیت پایین و قیمت کمتر هستند داخلشون نوعي مايع الكتروليت وجود داره كه اگه اين مايع كيفيت لازم رو نداشته ( مایع های با کیفیت پایین وقتی رواج پیدا کردند که فرمول این مایع بطور ناقص از شرکت سازنده بیرون رفت ! ) باشه براي مثال در مقابل حرارت خودش و حرارت قطعات اطرافش به عبارتي كم مياره و اينجا دو حالت پيش مياد يا اينكه مايع حجيم ميشه و از خازن بيرون ميزنه و گاهی هم هیدروژن موجود در اون حتی سر خازن رو سوراخ میکنه !ولی معمولا مایع از زیر خارج میشه گاهی هم به شکل یک خمیر سبز یا قهوه ای هست .( اين مورد توي پاور هاي ايراني زياد اتفاق مي افته . حتما پیش اومده که پاورتون بسوزه و احساس کنید یه مایع چسبناک و بد بو ازش بیرون اومده !!؟) يا اينكه مستقيما بخار ميشه و خازن تغيير رنگ ميده و ميسوزه !و گاهی هم میترکه و ممکنه چشتون رو دربیاره . در کل هرگونه ضعفی در خازن ها باعث عدم کارایی مفید و ناپایداری کل سیستم خواهد شد .

البته خازن های خوب از مایع استفاده نمیکنند و به جاش از چیزی شبیه آلمینیوم و چیزهای غیر مایع استفاده میکنن و ما کافیه مطمن بشیم خازن ما یا از جنس خوب با مایع خوبه یا مایع نیست اصلا !

برای تشخیص خازن خوب ابتدا از بزرگترین خازن مادربرد که اصلی ترین اونها هم هست شروع میکنیم . این خازن ها اکثرا در اطراف ورودی برق مادربرد قرار دارند . به خاطر بزرگی این خازن ها روشون اطلاعات بیشتری مثل محل ساخت و ... و مارک های معروفی مثل ZL و ZA نوشته شده که به راحتی قابل تشخیص هستند .

مشخصه که خازن های بی نام و نشان رو باید بیخیال بشیم حتا اگه مارک مادربرد گیگا باشه !

درضمن خازن های خوب کوچکتر هستند یعنی با اندازه کوچکتر کار خازن بزرگتر رو انجام میدن . پس اگه خازنی رو به اندازه انگشت شست روی مادربرد دیدید بیخیالش بشید ! خوب راه آخر هم آزمایش خازن با اوهم متره و حتی دستگاه هایی هم مخصوص اینکار وجود دارند .

از مارکهایی که این مشکل رو دارن . تو فروم های خارجی دیدم .

Tayeh
Chhsi
I.Q.
JDEC
CTC
Gloria
Raycon
Hermei
Choyo
GSC
Canicon

به هر حال اینا همش تجربه شخصی خودمه و ممکنه من در این مورد در اشتباه باشم . اگر دوستان اطلاعات بیشتری دارند دریغ نکنند !
اينا اطلاعات اگه واقعا صحت داشته باشه خيلي ارزشمنده . خيلي ممنون.

Electronics Art

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
18
رخص حضرات
در مورد تعداد لايه هاي مادر بورد امروزه اکثر مادربورد ها دولايه اند لايه تاپ و لايه باتوم که بهش
روش متاليزه ميگن تکنولوژي زدن بوردهاي چندلايه خيلي پيشرفته است و به جز در تجهيزات
ماهواره اي و مخابراتي و سيستم هاي کنترل فضاپيماها جاي ديگه ممکن نيست که از اين تکنولوژي
استفاده بشه چون قيمت بورد خيلي گران تمام ميشه پس اين مورد رو بيخيال
در مورد قطعات اين همه قطعه تو مادر برد هستش حالا چرا شما رفتين سراغ خازن
اول اينکه حجم خازن متناسب است با ظرفيت خازن و حداکثر ولتاژ قابل تحمل خازن پس يه خازن مثلاً
100 ميکرو فاراده 50 ولت دو برابر بزرگتر از خازن 100 ميکرو 25 ولت هستش پس اين حرف شما که
"درضمن خازن هاي خوب کوچکتر هستند يعني با اندازه کوچکتر کار خازن بزرگتر رو انجام ميدن"
منصقي نيست بزرگترين دشمن يه خازن هميشه ولتاژ بالاتر از حد قابل تحملش است
که باعث همون بخار شدن مواد داخل خازن و برآمده شدن بالاي خازن همون قسمت آلومينيميش
ميشه پس عين کنسروها اگه بالاي خازن برآمده باشه نشون دهنده خرابي خازن هست
راستي هيچ فروشنده اي بهتون اجازه نميده با يه اهمتر برين و خازناي برد و تست کنين
اگه بهتون اجازه داد هيچ دستگاه مخصوصي نميخواد يه اهمتر عقربه اي معولي 1500 تومني برميداريد
تو رنج اهم ضربدر يک به دو پايه خازن ميزنين اگه عقربه آروم آروم به سمت چپ رفت و دوباره آروم آروم برگشت
به سمت راست يعني خازن سالمه اين همون شارژ و دشارژ خازنه
کنترل ولتاژها در مادر برد دست رگولاتور هاهستش اگه خدايي نکرده يکي از اين روگلاتور ها خراب بشه
و ولتاز زيادتر تو مدار جاري شه فاتحه برد و ديگر ادوات مثل پردازنده و خصوصاً همون خازنها خونده ميشه
پس بايد به قطعات نيمه هادي روي برد توجه شه که خداي نکرده روسي نباشه اصولاً قطعات روسي ضمخت
و بدترکيبند و يه جورايي به دل نمينشينند
به نظر اولين عامل تو انتخاب مادربرد از لحاظ فني بعد از مجهز بودن به آخرين تکنولوژي ها مثل PCIe
و رمهاي DDR2 و ... کيفيت طراحي برد است چون برد وظيفه ايجاد ارتباط بين قطعات و قسمت هاي
مختلف پي سي رو بر عهده داره و سرعت يه پي سي خيلي به مادربردش وابسته است مثلاً از عواملي
که تو کيفت برد تاثير دارند ميشه به اينا اشاره کرد : لاک عايقي که به روي برد زده ميشه که دقت بشه
خوب باشه و جاي کندگي نداشته باشه حالت پوسيدگي و چاک چاک شدن نداشته باشه ، قطعات خيلي
وردل هم قرار داده نشه تا بهتر بتونند با محيط تبادل حرارتي بکنند يادتون باشه برد کوچيک نشونه بهتتر
بودنش نيست شايد سازنده بي شرفي کرده تا مواد اوليه کمتري استفاده بکنه ، کاپرها يا مس هاي برد
خيلي خيلي نازک و نزديک بهم نباشند تا از ايجاد جرقه و سوختن مسا جلوگيري شه ، برد موازي با چشماتون
نگه داريد و بهش نگاه کنين تا خميدگي نداشته باشه
راستي مارک برد و شرکت مونتاژ کننده هم خيلي مهمه ديگه پستم خيلي طولاني شد
بعداً ميام اگه چيزي بلد بودم ميگم دوستان ديگه هم ما رو بي نصيب نذارند
راستي من سه چهار سالي ميشه که يه مادر برد سولتک خريدم 130 تومن اونوقت خيلي بود ازشم خيلي کار کشيدم
تا حالا هم عين ساعت کار کرده هيچيشم نشده و خيلي از دوستام از اين برداي گيگا با گارانتي آواژنگ سه چهار تا سوزوندند
به نظر من سولتک امتحانشو پس داده اگه گذرتون به بازار افتاد به کيفيت برداش يه نگاه بندازيد کيف مي کنيد

saeed_violinist

Registered User
لایک‌ها
3
کیفیت ABIT هم محشره ! اما متاسفانه تو ایران تنوع از لحاظ مدل نداره ... یکی از بهترین بردهاش ABIT AN8 SLI هست که خیلی ترکونده ...

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
اين مادربردهاي soltek چطورن ؟ به نظرتون در حد و اندازهاي مادربردهاي برتر هستند؟

Electronics Art

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از hwt :
اين مادربردهاي soltek چطورن ؟ به نظرتون در حد و اندازهاي مادربردهاي برتر هستند؟

به نضر من حتماَ جزو مادربردهاي برترند
لااقل كه مال خودم سه چهار ساليه عين ساعت اتمي كار ميكنه
براي چند تا از دوستانم هم خريدم اوناهم راضي اند
گارانتيش هم حامي پرداز رايانه هستش
كيفيت برداش واقعاَ يك يكه
سرعتشو هم نگو

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
به نقل از Electronics Art :
به نضر من حتماَ جزو مادربردهاي برترند
لااقل كه مال خودم سه چهار ساليه عين ساعت اتمي كار ميكنه
براي چند تا از دوستانم هم خريدم اوناهم راضي اند
گارانتيش هم حامي پرداز رايانه هستش
كيفيت برداش واقعاَ يك يكه
سرعتشو هم نگو
پس چرا تو بنچماركهاي جديد زياد اثري ازش نيست ؟

saeed_violinist

Registered User
لایک‌ها
3
خوب فراز و نشیب شرکت ها زیاده ! برای مثال من یک سالی هست که دیگه هیچ نام و نشانی از مادربرد های FIC نمیبینم... مادبرد های خوبی داشت بنده خدا !

sia999us

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30

فایل های ضمیمه

• fatal1ty-an8-sli_top_500.jpg
    fatal1ty-an8-sli_top_500.jpg
    72.7 KB · نمایش ها: 13

من

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
167

من

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
167
یه مورد در مورد که برای من در مورد برد ها سوال هست که به خاطر قوس برداشتن هنگام جازدن سی پی یو و همچنین ضربه هایی که بهشون وارد میشه آسیب نمی بینن ؟
و کلا درجه تحملشون چقدره ؟

بالا