برگزیده های پرشین تولز

كاپيتان «كريس اير» چگونگی ورود ملوانان را از روی نقشه نشان داد

killer-star

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
کسی از شما خبر آزاد شدن دیپلمات ایرانی توی عراق رو نفهمیده؟
خب دیگه معلومه اوضاع از چه قراره.....
قراره رابطشون با دولت های توبه کرده خوب بشه...:lol: :lol:
اونا هم بدشون نمیاد در کنار روسیه ایران رو به .... بدن
پس حتی اگه مجبورشون هم کرده باشن که همین طوره صداش در نمیاد
(میگن اون خروسرو که تخم گذاشته نشونشون دادن):lol:
ایران مثله یه لاشس هر کسی به ترتیب زور میادو میبره!
ایران حالا حالا ها همینه ! به قولی ما تویه قرون وسطا هستیم و کلیساهای ..... بر ما حکومت میکن:( :( :( :( :(

ghoghnuse

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
عجیبه ها!!!!!!!!1

خوبه اینترنت جایی نیست که آدم حرف توی دهن کسی بزاره . چون همه مطالب مکتوب هست!

شما خبری از هر یک از مسولان داری که حرفی از محاکمه زده باشه؟؟؟

اگر یه مرور هم حرفای منو بکنی من گفتم ایران چیزی از انگلیس نخواسته و کاری نمی خواد بکنه که شما ها می ترسید! و جناب بلر و بوش و اتحادیه ی اروپا و... شلوغش کردن
این هم حرفایی که من قبلا زدم: http://forum.persiantools.com/showpost.php?p=1076697&postcount=145

شما میتونی بری نظرات کاربران رو توی بازتاب بخونی!

اکثریت مخالفن و همه با لحن تندی در مورد سربازان حرف زدن انگار اونا چه جنایتی کردن؟؟؟!

15 ملوان وارد آبهای ایران شدند.حداقل کار دستگیریه اونها بود. ایران هم به تهدیدات وقعی ننهادو اصلی ترین هدف ایرانم این بود که نشون بده با کوچکترین تعرضی ایران عکس العمل نشان میدهد!!!
15 تا ملوان به چه درد میخورد؟

جنگ رسانه ای را ایران راه انداخت!آخه وقتی موضوع رو دنبال نمیکردی چرا نظر میدی؟

اصلا ایران که تعطیل بود! فقط تلویزیون کار می کرد که اونهم تا 3-4 روزه قبل خیر زیادی منعکس نمیکرد. در مقابل جنگ رسانه ای عظیمی که بر علیه ایران راه افتاد ایران چند تصویر از ملوانان نشون داد که اعتراف می کردن وارد خاک ایران نشدن!
که دوستان با اطلاعات ما هم می گفتن نشون دادن اسرای جنگی..... که اصلا اینا اسیر جنگی نبودن

شما هم میتونی آیدیت رو به بامزه تغییر بدی!با یه درخواست در تاپیک مخصوصش برات انجام میدن

بهترین بازتابی که از این کار متحورانه من دیدم این بود که کاندولیزا رایس در مصاحبه با فاکس نیوز داشت میگفت که ایران با این کارا خودش رو منزوی تر کرده که مجری برنامه گفت من خلاف نظر شمارو دارم و ایران در جهان محبوبتر شد

کورکورانه !!!!

آقا جون شما نبودی که یک تاپیک زدی به اسم : خون ملوان انگلیسی از ماهیگیر آلمانی رنگین تر است ؟؟ نگفتی باید اینها را محاکمه کنیم و کذا و کذا . همون تاپیکی که اکثرا بهت خندیدن و آخرش هم پاک شد ؟؟؟ حالا اینها اسیر نبودن ؟؟

بابا ماشاالله رووووووووووووو . شما با این رو برو حوزه استعدادت داره هرز میره اخوی .

بدرود .

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
آقا جان مواظب حرف زدنت باش من نوکر احمدی نژاد هم هستم . هرچی باشه با رای خود ما و شما ریس جمهور شده که البته من خیلی راضی هستم از ایشون
برعکس از خاتمی بدم میاد

آیدا جان شما از کجای حرف من ناراحتی ؟
شما که مثل من به بلاهت پرزیدنت نژاد اعتقاد نداری چرا ناراحتی ؟
راستش اگر به من بگن که لیاقتت احمدی نژاده ، خیلی بهم بر میخوره
اما شما دیگه چرا ؟
مگر نه اینکه راضی هستی ؟ مگر نه اینکه نوکر شی ؟
پس سرت رو بالا بگیر بگو لیاقت من احمدی نژاده و از این موضوع خیلی هم راضیم ...
جریان چیه ؟
نکنه انتظار داری همه عالم و آدم مثل شما مفتون سجایای اخلاقی و هوش سرشار ایشون باشن ؟

یاشار

Registered User
لایک‌ها
3
معرفی می کنم هر چند که ایشون نیازی به معرفی ندارن: آیدا محبی = آبراهام 66!

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
آقا جون شما نبودی که یک تاپیک زدی به اسم : خون ملوان انگلیسی از ماهیگیر آلمانی رنگین تر است ؟؟ نگفتی باید اینها را محاکمه کنیم و کذا و کذا . همون تاپیکی که اکثرا بهت خندیدن و آخرش هم پاک شد ؟؟؟ حالا اینها اسیر نبودن ؟؟

بابا ماشاالله رووووووووووووو . شما با این رو برو حوزه استعدادت داره هرز میره اخوی .
پس شما خودت حوزه ای هستی که انقدر اخوی اخوی می کنی!

مهم نیست انسان کجا باشه . مهم اینه که عادل باشه

اون تاپیک رو هم منبعش بازتاب بود ! نکنه من نویسنده ی بازتاب هستم؟
خون ملوانان انگليسي از ماهيگير آلماني رنگين‌تر است؟

شاید چون کپی کردم یعنی اینکه حرفای منه؟
نه عزیزم. شما با کارکرد فوروم آشنا نیستی . بسیاری از افراد مطالبی رو توی فوروم از جای دیگه کپی می کنن که در موردش بحث بشه و هیچ وقت هم من از اون مطلب دفاع نکردم!

من لینک حرفای خودمو هم به شما دادم!
حالا بازم میگم نه مقامات جمهوری اسلامی نه بنده حرفی از محاکمه زندان و... نزدیم!

شما اگر همچین مطلبی رو دیدی لینکش رو بزار و گرنه ادعا نکن

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
کسی از شما خبر آزاد شدن دیپلمات ایرانی توی عراق رو نفهمیده؟
خب دیگه معلومه اوضاع از چه قراره.....
قراره رابطشون با دولت های توبه کرده خوب بشه...:lol: :lol:
اونا هم بدشون نمیاد در کنار روسیه ایران رو به .... بدن
پس حتی اگه مجبورشون هم کرده باشن که همین طوره صداش در نمیاد
(میگن اون خروسرو که تخم گذاشته نشونشون دادن):lol:
ایران مثله یه لاشس هر کسی به ترتیب زور میادو میبره!
ایران حالا حالا ها همینه ! به قولی ما تویه قرون وسطا هستیم و کلیساهای ..... بر ما حکومت میکن:( :( :( :( :(

تورو خدا شایعه درست نکن!

کجا نوشته دیپلماتهای ایرانی آزاد شدن یا میشن؟

فردا هم جنابان محترم میان به من گیر میدن که توی بودی گفتی :D

ghoghnuse

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
اون تاپیک رو هم منبعش بازتاب بود ! نکنه من نویسنده ی بازتاب هستم؟
خون ملوانان انگليسي از ماهيگير آلماني رنگين‌تر است؟

شاید چون کپی کردم یعنی اینکه حرفای منه؟
نه عزیزم. شما با کارکرد فوروم آشنا نیستی . بسیاری از افراد مطالبی رو توی فوروم از جای دیگه کپی می کنن که در موردش بحث بشه و هیچ وقت هم من از اون مطلب دفاع نکردم!

سلام اخوی

من نمی دونستم شما بجز حمایت چشم و گوش بسته عادت بد دیگه ای هم داری و می ری همینجوری یک لینکی که هیچ علاقه و ارادتی بهش نداری رو کپی می کنی به عنوان پست و بعدش هم ازش دفاع می کنی و آخرش هم می زنی زیرش . البته تره به تخمش میره حسنی به باباش و MEHDI2021 هم به کسایی که سنگشونو به سینه می زنه . اگر هر لحظه حرفت را عوض نمی کردی و از این شاخه به اون شاخه نمی پردی فرصت داشتی تا در یک یا چند زمینه عمیق بشی و دیگه حرف الکی نزنی تا آخرش مجبور بشی بزنی زیرش .
در زمینه کارکرد فروم هم شما درست میگی . اگر هدف ایجاد فروم ایجاد تاپیک های غیر واقعی و خنده دار و دفاع از استبداد است ما با کارکردش آشنا نیستیم و نمی خایم هم آشنا بشیم .

بدرود .

reza_badkonaki

کاربر فعال سریال های تلویزیونی
کاربر فعال
لایک‌ها
325
حالا بازم میگم نه مقامات جمهوری اسلامی نه بنده حرفی از محاکمه زندان و... نزدیم!

شما اگر همچین مطلبی رو دیدی لینکش رو بزار و گرنه ادعا نکن

سفیر جمهوری اسلامی در روسیه..........فکر کنم اسمش تو مایه های انصاری باشه
لینکش رو هم برات پیدا میکنم میزارم
.......................................................................
در ضمن اگه منظور دوستان از دیپلمات جلال شرفی دبیر دوم سفارت ایران در عراقه باید بگم ایشون 2 روز پیش یعنی 1 روز قبل از اعلام ازادی سربازان بریتانیایی ازاد شدند
.......................................................................
در ضمناین اقای تحفه انقدر در مورد خدا صحبت میکنه که cnn بغل عکسش مینویسه god"s

reza_badkonaki

کاربر فعال
لایک‌ها
325
'ممکن است ملوانان بریتانیایی محاکمه شوند'

یک دیپلمات ایرانی از احتمال محاکمه بازداشت شدگان نیروی دریایی بریتانیا به دلیل آنچه 'ورود به حریم آبهای ایران و نقض حقوق بین الملل' خبر داده است.
خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، روز شنبه سی و یکم مارس (یازدهم فروردین) از قول غلامرضا انصاری، سفیر ایران در مسکو، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی وستی -24 روسیه نوشته "اقدام های قانونی برای مشخص کردن جرم ملوانان بریتانیایی آغاز شده است و اگر شواهد کافی دال بر جرم آنها بدست بیاید، محاکمه خواهند شد."

اینم لینکش http://www.bbc.co.uk/persian/iran/story/2007/03/070331_mv-sailors.shtml
البته bbc فیلتره

killer-star

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
تورو خدا شایعه درست نکن!

کجا نوشته دیپلماتهای ایرانی آزاد شدن یا میشن؟

فردا هم جنابان محترم میان به من گیر میدن که توی بودی گفتی :D

http://www2.irna.com/fa/news/view/line-7/8601147415160656.htm
لطفا مشاهده فرمایید:cool: در ضمن اگر توی گوگل چند تا کلمه میزدی میومد :cool:
سایت رادیو فردا هم این خبر رو گفته
www.radiofarda.com/Article/2007/04/03/f5_iranian_diplomat_released_iraq.html
:cool:

در ضمن احمدی نژاد با رای به روی کار اومده؟؟؟
ملتی که هنوز نمیفهمه دور و برش چه خبره(به همه توهین نشه!) احمدی نژاد براش خوبه.
از مدیر این بخش هم می خوام که تاپیک رو ببنده.:cool:

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
سلام اخوی

من نمی دونستم شما بجز حمایت چشم و گوش بسته عادت بد دیگه ای هم داری و می ری همینجوری یک لینکی که هیچ علاقه و ارادتی بهش نداری رو کپی می کنی به عنوان پست و بعدش هم ازش دفاع می کنی و آخرش هم می زنی زیرش . البته تره به تخمش میره حسنی به باباش و MEHDI2021 هم به کسایی که سنگشونو به سینه می زنه . اگر هر لحظه حرفت را عوض نمی کردی و از این شاخه به اون شاخه نمی پردی فرصت داشتی تا در یک یا چند زمینه عمیق بشی و دیگه حرف الکی نزنی تا آخرش مجبور بشی بزنی زیرش .
در زمینه کارکرد فروم هم شما درست میگی . اگر هدف ایجاد فروم ایجاد تاپیک های غیر واقعی و خنده دار و دفاع از استبداد است ما با کارکردش آشنا نیستیم و نمی خایم هم آشنا بشیم .
نخیر عزیزم!
ما هم خوبی را می بینیم هم بدی. جایی که خوب کار کنن میگیم خوبه جایی هم که مشکلی باشه انتقاد می کنیم.

ولی بر عکس! یکسری مثل شما از ترس غرب یاد گرفتن فقط مخالفت کنن.
چرا ایران ملوانارو گرفت؟ چرا آزادشون کرد؟ چرا........

مهم برای شما مخالفته نه اینکه حرکت درسته یا غلط

حرفهای منو لینک بدید که متناقضه!!! شاید شما خودت حرف رو با نظر خودت تفسیر می کنی بعد میگی ببین چقدر از این شاخه به اون شاخه میپره.....

فکر کنم خسته شدی از بحث .......

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
در ضمن اگه منظور دوستان از دیپلمات جلال شرفی دبیر دوم سفارت ایران در عراقه باید بگم ایشون 2 روز پیش یعنی 1 روز قبل از اعلام ازادی سربازان بریتانیایی ازاد شدند
بی اطلاعی !!!!!!!!

شما میدنید ایشون توسط کی دستگیر شده بوده؟

خبرگزاري فرانسه: ديپلمات ايراني در بحبوبه تنش بين آمريكا و ايران ربوده شده بود
تهران ، ايرنا ‪۸۶/۰۱/۱۴‬
خارجي. داخلي. سياسي. شرفي.

رسانه‌هاي خارجي روز سه‌شنبه آزادي دبير دوم سفارت ايران در بغداد و ورود وي به فرودگاه مهرآباد تهران را به نقل از خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) و تلويزيون ايران منعكس كردند.

خبرگزاري فرانسه نيز در گزارشي از بغداد به نقل از منابع آگاه گزارش داد: سفارت ايران در بغداد آزادي جلال شرفي دبير دوم سفارت ايران را كه اوايل فوريه در پايتخت عراق ربوده شده بود، تاييد كرد.

اين خبرگزاري نوشت : يكي از كارمندان سفارت ايران در بغداد بدون ارائه جزئيات بيشتري اعلام كرد او (جلالي ) ديروز آزاد شد .

اين خبرگزاري با اشاره به ماجراي ربوده شدن شرفي توسط افراد مسلح با لباس نيروهاي ارتش عراق در مركز شهر بغداد نوشت : ديپلمات ايراني در بحبوحه تنش‌هاي فزاينده بين آمريكا و ايران به ويژه پس از اقدام نيروهاي آمريكايي در دستگيري پنج ايراني در يازده ژانويه در اربيل واقع در ‪۳۵۰‬ كيلومتري شمال بغداد ربوده شد.

اين خبرگزاري افزود: وزارت امور خارجه ايران به ويژه آمريكا را به نظارت بر ربودن ديپلمات خود متهم و اعلام كرده بود ربايندگان عناصر مرتبط با وزارت دفاع تحت نظارت نيروهاي آمريكايي بوده‌اند.

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
سفير ايران در مسكو از احتمال محاكمه ملوانان بازداشت شده‌انگليسي خبر داد

امام جمعه تبريز: ملوانان متجاوز انگليسي محاكمه شوند
یا شما نمی دونید یا خودتون رو می زنید به....

کدوم از اینا مقام مربوط هستن!هیچکدوم در این رابطه نفوذی ندارن

در ضمن محاکمه حق ایران بوده و کسی هم منکرش نشده! ولی مقامات همواره میگفتن این مشکل با مذاکره حل میشه
و هیچ وقت از زندان و محاکمه حرف نزدند

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
اینم استبدادی که شما دنبالشی:
استقبال متفاوت از نظاميان انگليسي در لندن

خبرنگار «بازتاب» گزارش داد: پس از آن‌كه روز گذشته در مراسمي با حضور رئيس‌جمهور و شماري از اعضاي هيأت وزيران، پانزده نظامي متجاوز انگليسي آزاد شدند، خبرها حاكي از آن است كه امروز لندن شاهد استقبال متفاوتي از اين تفنگداران و ملوانان خواهد بود.

بنا بر اين گزارش، در هواپيماي حامل پانزده نظامي انگليسي، شماري از خبرنگاران ايراني نيز براي پوشش نحوه تعامل با اين نظاميان در لندن به همراه آنان عازم انگليس شده بودند اما بنا بر گزارش‌هاي رسيده، پس از فرود هواپيماي حامل نظاميان در فرودگاه هيترو لندن، هيچ اجازه‌اي براي مصاحبه به آنان داده نخواهد شد.

اين در حالي است كه هم‌زمان با فرود هواپيماي يادشده، شمار بسياري از خبرنگاران مستقر در لندن نيز براي پوشش خبري و مصاحبه با نظاميان انگليسي در اين فرودگاه مستقر شدند. اين نظاميان به محض ورود به فرودگاه هيترو لندن، سوار بر دو بالگرد نظامي، عازم پايگاه نظامي در منطقه ديوون در 200 كيلومتري جنوب غرب لندن خواهند شد.
پيش از اين خانواده اين نظاميان به اين پايگاه منتقل شده‌اند.

بنا بر اعلام دولت انگليس، تا زمان ارايه مجوز از سوي وزارت دفاع اين كشور، هيچ خبرنگار و رسانه‌اي، حق گفت‌وگو با انگليسي‌هاي آزادشده را نخواهد داشت.

گفتني است، پس از پخش اعترافات شماري از نظاميان انگليسي از ايران و نامه‌نگاري‌هاي آنان، روز گذشته رئيس‌جمهور از دولت بلر خواست كه نظاميان مذكور را به جرم پذيرش اشتباه خود مجازات نكند.

اطلاعات جديد خبرنگار «بازتاب» حاكي است كه هيچ‌گونه استقبال رسمي از اين افراد نشد و همه اين نظاميان انگليسي با لباس كاملا نظامي و هداياي مقامات ايران در دست، وارد فرودگاه شدند.

«گاردين» گزارش داد: پانزده نظامي دستگير شده با اسكورت **** پاسداران در حالي كه هداياي ايران را در دست داشتند به فرودگاه مهرآباد منتقل شده و 14 بازداشتي مرد با كت و شلوارهاي خاكستري ايراني، عكس خداحافظي گرفتند.

در زمان پرواز ساير مسافرين از قسمت متعلق به سربازان انگليسي جدا شدند. البته خبرنگار شبكه «اسكاي نيوز» گزارش داد كه در كابين مربوط به آنها صداي باز كردن بطري‌هاي شامپاين همراه با خنده‌هاي آنان شنيده‌ مي‌شد.

بنابر گزارش «بي.بي.سي»، اين نظاميان در پايگاه «باركس شي‌ونور»، قبل از ديدار اين نظاميان با خانواده خود براي بررسي تاثيرات جسمي و رواني مدت زمان بازداشت تحت آزمايش پزشكي و بهداشتي قرار مي‌گيرند.
=----
اگر بر فض محال ملوانان انگلیسی توی فرودگاه اعتراف به ورود به آبهای ایران هم می کردند باز شما دنباله یه چیزه دیگه می گشتید!مثلا ایران از تهدیدها ترسید و از حق خودش گذشت......

killer-star

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
بی اطلاعی !!!!!!!!

تهران ، ايرنا ‪۸۶/۰۱/۱۴‬

رسانه‌هاي خارجي روز سه‌شنبه آزادي دبير دوم سفارت ايران در بغداد و ورود وي به فرودگاه مهرآباد تهران را به نقل از خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) و تلويزيون ايران منعكس كردند.

خبرگزاري فرانسه نيز در گزارشي از بغداد به نقل از منابع آگاه گزارش داد: سفارت ايران در بغداد آزادي جلال شرفي دبير دوم سفارت ايران را كه اوايل فوريه در پايتخت عراق ربوده شده بود، تاييد كرد.

اين خبرگزاري نوشت : يكي از كارمندان سفارت ايران در بغداد بدون ارائه جزئيات بيشتري اعلام كرد او (جلالي ) ديروز آزاد شد .

اين خبرگزاري با اشاره به ماجراي ربوده شدن شرفي توسط افراد مسلح با لباس نيروهاي ارتش عراق در مركز شهر بغداد نوشت : ديپلمات ايراني در بحبوحه تنش‌هاي فزاينده بين آمريكا و ايران به ويژه پس از اقدام نيروهاي آمريكايي در دستگيري پنج ايراني در يازده ژانويه در اربيل واقع در ‪۳۵۰‬ كيلومتري شمال بغداد ربوده شد.

اين خبرگزاري افزود: وزارت امور خارجه ايران به ويژه آمريكا را به نظارت بر ربودن ديپلمات خود متهم و اعلام كرده بود ربايندگان عناصر مرتبط با وزارت دفاع تحت نظارت نيروهاي آمريكايي بوده‌اند.

کاملا میدونم !
آقا جان یک نوع گرو کشی بوده!
تازه آمریکا و انگلیس تویه عراق یکی هستند!

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
کاملا میدونم !
آقا جان یک نوع گرو کشی بوده!
تازه آمریکا و انگلیس تویه عراق یکی هستند!
اولا که اینکار کار ارتش عراق بود!

چون آمریکا ادعا کرده بود این شخص در ***** اعمال تروریستی شرکت داشته و برای اینکه دوباره تشنج ایجاد نشه...

این فرد رو به ارتش عراق معرفی کرد و اونها هم گرفتنش.

اگر معاوضه هم بوده که تازه نظر شما اینه که بده؟ یا اگر اون 5تایه دیگه آزاد بشن؟

در هر صورت موضوع همون مخالفته! چه بگیم معاوضس چه بگیم هدیه باید باهاش مخالفت کرد

اگر اینطوری شما خوشحال میشین!
عجب کارایی میکنه این دولت.... هر کاری که میکنه اشتباهه .... کشور نابود شد.... الان احساس پیروزی می کنید؟

reza_badkonaki

کاربر فعال
لایک‌ها
325
بی اطلاعی !!!!!!!!

تهران ، ايرنا ‪۸۶/۰۱/۱۴‬

واقعا نفهمیدم ........ زیر حرف من نوشتی "بی اطلاعی" بعد همونا رو خودت تکرار کردی
در اینکه چه کسی این یارو رو دزدیده بود هم شکی نیست... تنها گردان ارتش عراق که با امریکا عملیات مشترک انجام میده...... فکر کنم گردان 36 ارتش عراق بود
دستورش رو هم مستقیما امریکا داده بود
مسئله اینه که هر کشوری باید لقمه اندازه دهن خودش برداره و اگه میخواد لجبازی کنه باید ببینه که با منافع ملی کشورش مغایرت نداشته باشه
ضمنا به عنوان یه هموطن بهت پیشنهاد میکنم از این سایت مزخرف(بازتاب) بکشی بیرون

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
مسئله اینه که هر کشوری باید لقمه اندازه دهن خودش برداره و اگه میخواد لجبازی کنه باید ببینه که با منافع ملی کشورش مغایرت نداشته باشه
ضمنا به عنوان یه هموطن بهت پیشنهاد میکنم از این سایت مزخرف(بازتاب) بکشی بیرون

قسمت اول نظر شماست!

قسمت دوم هم من تمام سایتهای خبری رو در صورت لزوم چک میکنم! از ایرنا و بازتاب تا بی بی سی و فاکس نیوز تا هاآرتز و جروزالم پست و چه رادیو فردا و...
هر کدوم موضوعش جالب باشه هم کپی می کنم

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
بازتاب آزادی نظامیان انگلیسی ؛ «پیروزی بزرگ ایران» | بلر: به ایران احترام می گذارم
فروردین ماه ۱۳۸۶ ساعت : ۰۷ , ۲۳
خبرگزاري انتخاب : «آزادی 15 سرباز انگلیسی» تیتری که تنها لحظاتی پس از اعلام خبر آزادی 15 سرباز انگلیسی از سوي دکتر احمدی نژاد،فضاي رسانه های بزرگ و کوچک دنیا را به خود اختصاص داد و موجی از هیاهو، خنده و ناباوری را به مردم انگلیس هدیه داد. هدیه ای که به گفته ی رییس جمهور، برگرفته از رأفت اسلامی و ایرانی ملت ماست.

●دكتر احمدي نژاد در خصوص وضعيت ملوانان بطور ناگهاني گفت "هرچند ايران حق دارد كه اين افراد را محاكمه كند ولي طبق سنت پيامبر آنها را عفو مي كند و آزادي آنها را به مردم انگليس هديه مي كند."

وي افزود اين نظاميان كه تصاوير برخي از آنها چند بار از تلويزيون دولتي و در حال اعتراف به ورود غير قانوني به آبهاي ايران نشان داده شد، امروز به انگليس باز مي گردند.

●واكنش رسانه هاي بين المللي
اعلام اين خبر مهيج در كنفرانس خبري احمدي نژاد در تهران بلافاصله با استقبال دولت هاي انگليس و آمريكا و خانواده هاي اين نظاميان روبرو شد.

مجري تلویزیون بی بی سی که به طور همزمان گفت و گوی رییس جمهور ایران با خبرنگاران داخلی و خارجی را پخش می کرد، لحظه ای که خبر آزادی قریب الوقوع 15 سرباز انگلیسی را شنید، اندکی تامل کرد و گفت، نمی توانم خیلی دقیق در مورد خبر آزادی سربازان مان اظهارنظری كنم، چرا که احتمال دارد اشتباهی در ترجمه شده باشد.

●هديه ملت ايران موجي از شادي را در ميان انگليسي ها برانگيخت.
«هدیه ملت ایران»، خانواده‌ هاي‌ ملوانان‌‌ ازاد شده‌ در ايران، را بسیار شاد کرد. تا جایی که مراسم جشن بزرگی در لندن ترتیب داده و بي‌ بي‌ سي نیز مراسم‌ جشن‌ خانواده‌ هاي‌ نظاميان‌ انگليسي‌ را بصورت‌ زنده‌ پوشش خبري داد‌.

در خلال پخش مراسم شادي از تلويزيون بي بي سي واكنشهاي جهاني به اين اقدام آشتي جويانه و مسالمت آميز ايران آغاز شد.

توني بلر نخست وزير انگليس که نسبت به چند روز گذشته، آرام تر به نظر می رسید با ابراز خوشحالي از تصميم دولت ايران مبني بر آزادي ملوانان انگليسي، ايران را كشوري متمدن و قابل احترام معرفي كرد.

وي در اظهاراتي به مناسبت آزادي نظاميان كشورش گفت: مي‌دانم كه امروز خانواده آنها آسايش خاطر بسياري يافته اند.

بلر در حالي كه مارگارت بكت وزير خارجه انگليس وي را همراهي مي‌كرد، پس از خروج از نشست هيات دولت به خبرنگاران گفت: ايران كشوري با تمدن باستاني و قابل احترام است.

وي گفت: ما نيت بدي نسبت به شما نداريم و بالعكس، به شما احترام مي‌گذاريم.

نخست وزير انگليس افزود: تلاش داريم مشكلات خود با دولت شما را به صورت مسالمت آميز و با گفت وگو حل و فصل كنيم.

بلر همچنين از تلاشهاي وزارت خارجه، وزارت دفاع و دفتر نخست وزيري انگليس براي آزادي نظاميان اين كشور تشكر كرد.

سخنگوي دفتر نخست وزيري انگليس هم با استقبال از اين خبر غير منتظره گفت: نايك سامرز برادر يكي از اين دستگير شدگان آن را "خبري عالي" توصيف كرد.

سامرز در مصاحبه با شبكه خبري اسكاي نيوز گفت "اين سيزده روز خيلي خيلي دير گذشت."

همچنين دولتمردان و سياستمداران انگليس و خانواده نظاميان آزاد شده انگليسي، از اقدام ايران براي آزادي ‪ ۱۵‬نظامي اين كشور استقبال كردند.

●خبرگزاري فرانسه خبر از احوال پرسي رئيس جمهور ايران با ملوانان آزاد شده ميدهد.
خبرگزاري فرانسه در گزارشي از تهران به قلم فرهاد پولادي نوشت: محمود احمدي نژاد رئيس جمهور ايران امروز چهارشنبه از پانزده نظامي انگليسي كه دو هفته دستگيري آنها با جار و جنجال ديپلماتيك بين المللي همراه بود، پس از آزادي انها احوال پرسي كرد.

خبرگزاري فرانسه افزود: تلويزيون ايران تصوير اين نظاميان انگليسي را در حالي كه پس از اعلام غافلگير كننده خبر آزاديشان از سوي رئيس جمهور ايران با او گپ مي زدند نشان داد.

●تلويزيون خبري فرانسه نيز اظهار داشت: ايران در قضيه تفنگداران‌انگليسي، پيروز شد.
تلويزيون خبري فرانسه "ال.ث.يي" عصر چهارشنبه با اشاره به آزادي تفنگداران نيروي دريايي انگليس از سوي ايران گفت: تهران از هر جهت دراين قضيه پيروز به در آمد.

خبرنگار اين شبكه در گزارشي از انگليس گفت: ايران روز چهارشنبه در يك اقدام تعجب بر‌انگير ‪ ۱۵‬تفنگدار نيروي دريايي انگليس را آزاد و اين،همان چيزي بود كه انگليسي‌ها انتظار آن را نداشتند.

به گزارش شبكه خبري مذكور، ايران،پس از تعهد انگليس دائر بر عدم تجاوز به آبهاي ايران، دست به آزادي نيروهاي دريايي انگليس زد.

تلويزيون خبري فرانسه افزوده تصريح كرد: ايران در اين قضيه ازهر جهت پيروز به درآمد چرا كه ثابت كرد به عنوان كشوري قدرتمند در منطقه هم مي‌تواند مذاكره كند و هم قادر است به اينگونه اقدامات دست بزند.

ال-ث-يي در پايان با نمايش فيلم قدرداني نيروهاي دريايي انگليس از رييس جمهوري و مردم ايران اعلام كرد: كه انگليس نيز از آزادي نيروهاي خود ابراز خرسندي كرده است.

● استقبال فرانسه
فيليپ دوست بلازي وزير امور خارجه فرانسه در يك نشست مطبوعاتي در پاريس از خبر آزادي نظاميان انگليسي در ايران ابراز خرسندي كرد و گفت: فرانسه از اعلام آزادي ‪ ۱۵‬عضو نيروي دريايي انگليس كه از سوي نيروهاي ايراني دستگير شده بودند، خوشنود است.

بلازي با بيان اينكه فرانسه اميدوار بود كه آزادي نظاميان هرچه سريعتر عملي شود، افزود: ما از ابتدا خواهان حل سريع آزادي نيروهاي انگليسي بوديم و در اين زمينه همواره از لندن حمايت مي‌كرديم.

خانم سگولن رويال نامزد رياست جمهوري فرانسه از حزب سوسياليست نيز از آزادي نظاميان نيروي دريايي انگليسي ابراز خرسندي كرد.

حزب سوسياليست فرانسه امروز با انتشار بيانيه‌اي در پاريس اعلام كرد: رويال ضمن اعلام همبستگي با انگليس از اينكه روش عقلاني و بشردوستانه در حل اين مساله كه از سوي اتحاديه اروپا نيز پيشنهاد شده بود، اتخاذ شد. ابزار خوشحالي كرد.

● آلمان از آزادي تفنگداران انگليسي توسط ايران ابراز خرسندي كرد
آلمان بعنوان رياست ادواري اتحاديه اروپا از آزادي تفنگداران انگليسي توسط جمهوري اسلامي ايران استقبال كرد.

فرانك والتر اشتاين ماير وزير امور خارجه آلمان شامگاه روز چهارشنبه در يك كنفرانس مطبوعاتي در برلين گفت ازاينكه دكتر احمدي‌نژاد خبر آزادي اين افراد را اعلام كرده خرسند است.

وزير امور خارجه آلمان همچنين گفت: اميدوار است كه نظاميان مذكور بطور عملي بزودي راهي كشورشان شوند تا بتوانند ايام عيد پاك مسيحي را در كنار خانواده‌هايشان باشند.

اشتاين ماير در عين حال از مقامات كشورمان خواست كه درباره مسايل ديگر مورد اختلاف از جمله برنامه‌هاي هسته‌اي كشورمان نيز از خود انعطاف بيشتري نشان دهند.

● ابراز خشنودي تركيه از تصميم ايران در خصوص آزادي نظاميان انگليسي
رجب طيب اردوغان نخست وزير تركيه از تصميم دكتر محمود احمدي نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران براي آزادي نظاميان انگليسي ابراز خشنودي كرد.

مركز مطبوعاتي نخست وزيري تركيه چهارشنبه شب با صدور اطلاعيه مطبوعاتي اعلام كرد كه: نخست وزير تركيه با ابراز خشنودي از تصميم آقاي محمود احمدي نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران در مورد آزادي ‪۱۵‬ نظامي انگليسي، ابراز اميدواري كرد كه با ملاقات هر چه سريعتر اين نظاميان با خانواده‌هايشان، اين بحران كاملا خاتمه يابد.

● واکنش سوریه
سوريه نيز از تصميم جمهوري اسلامي ايران مبني بر آزادي نظاميان انگليسي استقبال كرد.

موضع دمشق در قبال اين اقدام انسان دوستانه‌ي ايران، دقايقي پيش از سوي يك منبع رسمي در وزارت امور خارجه‌ي سوريه اعلام شد.

خبرگزاري رسمي سوريه در گزارشي به نقل از اين منبع رسمي افزود: سوريه اين تصميم بجا و متين را تحسين و آن را نمونه‌ اي از نتايج مثبت تكيه بر گفت وگو و ديپلماسي ميان كشورها ارزيابي مي‌كند.

● سوریه: ما باعث آزادی آنان شدیم!
در همان حال وزيران اطلاع رساني و خارجه سوريه امروز اعلام کردند :دمشق نقشي مهم و کليدي در حل و فصل مسئله بازداشت پانزده نظامي انگليسي ايفا کرده است.

محسن بلال وزير اطلاع رساني سوريه گفت تلاشهاي سوريه و ايران با ازادي پانزده نظامي انگليسي به نتيجه رسيد.
وليد معلم وزير خارجه سوريه نيز به خبرنگاران گفت: سوريه نوعي ديپلماسي ارام براي حل و فصل مسئله به کار برد و دو طرف را به گفتگو ترغيب نمود. اين دو مقام مسئول سوري از اعلام هرگونه جزييات در اين باره خودداري کردند.

●پايان كابوس براي انگليس؛ نظاميان انگليسي فردا به سفارت انگليس در تهران تحويل داده مي شوند.
شبکه تلويزيوني العربيه در خبري فوري گزارش داد، نظاميان انگليسي فردا به سفارت اين کشور در تهران تحويل داده خواهند شد.

● انعطاف انگلیس در قبال ایران؟«روند ماجرا از آغاز تا به پايان»
13 روزی که به گفته «انگلیس»، سخت ترین روزهای دولت بلر تلقی می شد، گذشت و اینبار و بنا به گفته ی اکثر رسانه های غربی و شرقی، ایران پیروز بزرگ اين بازي لقب گرفته است.

انگلیس، بدون شک پس از یک دوره ی 3 ساله که فعالیت خود علیه ایران را وسیع تر کرد و اوج اقدامات ضد ایرانی خود را در قبال مسئله ی هسته ای ایران بروز داد، به احتمال قوی، انعطاف بیشتری نسبت به مسئله هسته ای نشان خواهد داد.

در فاز اول بحران، تلاش دو كشور بر اثبات حضور نيروهاي انگليسي هنگام دستگيري آنان در آبهاي ايران و عراق متمركز بود و مسوولان هر دو كشور بر مواضع خود بر اساس اطلاعات سامانه‌هاي مكان ياب ماهواره‌اي تاكيد داشتند.

مختصات اعلام شده توسط ايران از ورود نيروهاي انگليسي به عمق نيم كيلومتري آبهاي ايران و مختصات طرف انگليسي از حضور آنان در ‪ ۱/۷‬گره دريايي در آبهاي عراق در دهانه اروند رود در شمال خليج فارس حكايت داشت.

در فاز دوم، دولت انگليس سعي كرد مساله پيش آمده را بين‌المللي كند كه با ناكامي لندن در تصويب قطعنامه شوراي امنيت و صدور يك بيانيه تقريباً مطبوعاتي مواجه شد.

شوراي امنيت در اين بيانيه غير الزام‌آور حتي از اشاره به قطعنامه ‪ ۱۷۲۳‬صادره توسط اين شورا كه اجازه فعاليت نيروهاي بين‌المللي براي كمك به دولت موقت عراق را مي‌داد، خودداري كرد.

در اين مرحله، اعلام تعليق روابط لندن با تهران نيز از مواردي بود كه از شتابزدگي كم سابقه در ميان دولتمردان انگليسي و دستگاه ديپلماسي اين كشور كه به محافظه‌كاري مشهورند،از اعمال فشار براي تغيير موضع دولت ايران حكايت داشت.

در فاز سوم نيز كه در پي پافشاري ايران بر نقض حريم سرزميني آن توسط نيروهاي انگليسي و شكست لندن در جلب حمايت بين‌المللي شكل گرفت، ارتباطات دو جانبه ميان مسوولان ايراني و انگليسي از سطح تماسهاي مكرر سفيران با مسوولان كشورهاي محل ماموريت و مذاكرات تلفني وزيران خارجه دو كشور فراتر رفت.

در آخرين تحول مرتبط با اين موضع "نايجل شينوالد" مشاور سياست خارجي و امنيت ملي نخست وزير انگليس و دكتر "علي لاريجاني" دبير شورايعالي امنيت ملي ايران سه‌شنبه شب تلفني گفت‌وگو كردند.

همچنين دفتر نخست وزيري انگليس در بيانيه‌اي از افزايش تماسهاي مستقيم مسوولان دو كشور خبر داد و از موضع ايران براي حل مساله از طريق ديپلماتيك استقبال كرد.

پيش از اين تحول، دبير شوراي عالي امنيت ملي در مصاحبه‌اي با يك شبكه تلويزيوني انگليس شرايط تهران را براي آزادسازي نظاميان انگليسي به قرار پذيرش نقض حريم سرزميني ايران توسط دولت انگليس و تعهد به تكرار نشدن آن اعلام كرده بود.

دكتر لاريجاني تصريح كرده بود تهران تمايلي به محاكمه نظاميان انگليسي ندارد و محاكمه آنان اولويتي براي ايران محسوب نمي‌شود.

با سپري شدن اين سه مرحله،به نظر مي رسد اكنون دو كشور وارد فاز جديد ارتباطي شده‌اند. كه قطعا مي‌توان برآيند آنرا در بهبود شرايط منطقه متصور شد.

دكتر احمدي نژاد در كنفرانس مطبوعاتي امروز خود همچنين از نامه وزارت خارجه انگليس و قول اين كشور به عدم تكرار نقض حريم مرزي ايران خبر داد.

از اين رو انتظار مي‌رود، در هفته‌هاي آينده مسوولان دو كشور براي بررسي چگونگي ورود نيروهاي انگليسي به آبهاي ايران و راههاي جلوگيري از آن به صورت رو در رو ديدار و مذاكره كنند.

انگليس حضور نيروهاي خود در شمال خليج فارس را بر اساس مجوز قطعنامه ‪ ۱۷۲۳‬شوراي امنيت اقدامي مشروع مي‌داند، هر چند اين قطعنامه بر مشاركت بين‌المللي با دولت موقت عراق تصريح دارد و اكنون مدتها از تشكيل دولتي تمام عيار در عراق مي‌گذرد.

نص اين قطعنامه به عمليات حفاظت از پايانه‌هاي نفتي عراق و منافع حياتي و امنيتي آن در منطقه اشاره دارد، ولي بر اساس گزارشها، نيروهاي انگليسي هنگام دستگيري در حال بازرسي از يك كشتي هندي حامل محموله قاچاق بودند كه تهديد امنيتي محسوب نمي‌شود.

آنچه كه حائز اهميت مي‌باشد اين است كه مذاكرات احتمالي دو كشور نبايد به آنجا كشيده شود كه طرف انگليسي به نمايندگي از دولت عراق با مذاكره كنندگان ايراني گفت‌وگو كند يا از سويي ديگر مذاكرات به تعيين حدود مرز آبي ايران و عراق سوق يابد.

بايد اذعان داشت كه در دو هفته اخير، دستگيري ملوانان و تفنگداران نيروي دريايي ارتش انگليس و اين حقيقت كه نظاميان انگليسي در پي اشغال عراق و سرنگوني رژيم ديكتاتوري آن كشور هنوز در منطقه هستند، جنبه‌هاي ديگري از بحران عراق را در پيش چشمان مردم انگليس به تصوير كشيد.

دولت كارگري به نخست وزير "توني بلر" با وجود دستاوردهاي اقتصادي در دهه اخير، ضربه حيثيتي سنگيني به ازاي مشاركت با سياستمداران ماجراجوي حاكم بر كاخ سفيد در حمله به عراق و اشغال آن ديده است.

اما دولتمردان ايران در مذاكرات جاري و آتي با طرف انگليسي مي‌توانند با استفاده از فرصت بدست آمده، ضرورت خروج نيروهاي بيگانه از عراق و واگذاري مسووليت امور امنيتي آن كشور به نيروهاي بومي را يادآور شوند. تا زمينه هاي صلح در اين كشور بارور شوند.

و در آخر مي توان گفت:اظهار تمايل دولت انگليس به مذاكرات مستقيم دو جانبه با ايران همچنين فرصتي براي لندن و تهران به منظور گستراندن حوزه‌ها و موضوعات تماس دو كشور و انعكاس مواضع جمهوري اسلامي ايران درباره ترتيبات منطقه حساس و راهبردي خليج فارس و خاورميانه خواهد بود.

● ● ● مصطفی فقیهی

بالا