آژانس هواپیمایی
tanki

كلاس بانك هاي اطلاعاتي

شروع موضوع توسط Mehdi Hamedali ‏2 ژانویه 2004 در انجمن بایگانی

 1. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  سلام به عزيز هاي اين سايت
  من مي خوام تو اين بخش يک کلاس بانک اطلاعاتي راه بندازم.
  شرايطتش هم کمي علاقست.
  البته من خيلي دوست داشتم اين بخش تو صفحه اصلي سايت باشه و دليلش هم اين که خيلي ها دوست دارند که نرم افزار هاي بانک اطلاعاتي رو ياد بگيرند که اطلاعات فراموش پذيرشون تو اون ها ذخيره بشه و هم اين که تو عالم بازار و پول و درآمد با يکمي زحمت مشه به راحتي پول در آورد.
  اين گله رو از آقا احسان و ديگر مديراتور ها و ادمينستور هاي اين سايت و ديگر سايت هاي اين جوري دارم که هيچ جايي بانک هاي اطلاعاتي رو تو سايت هاشون نديدن با اين حال که نرم افزار هاي زيادي براي اين کار وجود دارند و يکي از حرفه اي ترين بخش هاي کامپيوتر هستتند.
  البته اين نظر منه و بايد اينکار ثابت بشه (بانظر سنجي و ...).
  بايد ببينيم اين سايت که نمونه اي از اين کاره چقدر بازديد کننده و چقدر علاقه مند و قدر تماشاچي و چقدر مخالف (البته با در نظر نگرفتن افراد بي تفاوت) داره.
  پس براي همه عزيزان آرزوي موفقيت ميکنيم که اين خود کاري باشه تا از مديراتور ها خواهش کنيم جاي هم براي ما ببينند. :cool: :p ;)
  :D

  قربان شما
  MHa
  [​IMG]
   
 2. amir

  amir مدیران قدیمی

  تاریخ عضویت:
  ‏15 دسامبر 2002
  نوشته ها:
  893
  تشکر شده:
  4
  سلام مهدي جان
  خيلي ايده جالبي داري و من مطمئن هستم كه استقبال مي شه ، شما بحث رو همين جا شروع كن و بعدش كه يه مقدار بحث جلوتر رفت و مشخص شد كه جهت حركتش چه جوري است، يه حاي جدا براش درست مي كنيم.
   
 3. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  سلام امير آقاي گل
  خوشحالم كه يك ادمينستور از اين كار ما استقبال كرد.
  خيلي تشكر مي كنم از نظر شماف و از شما مي خوام برام آرزوي موفقيت كنيد.
  مرسي!!
  قربان شما
  MHa
  :cool: ;) :eek:
  :p
  [​IMG]
   
 4. MoZa

  MoZa Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏16 ژانویه 2003
  نوشته ها:
  277
  تشکر شده:
  8
  محل سکونت:
  اينجا
  آقا واقعا دستت درد نكنه. خيلي از اين مرام خوشم مياد كه بياي و بدون ادعا آموزشت رو ميدي.
  دستت درد نكنه
   
 5. amir

  amir مدیران قدیمی

  تاریخ عضویت:
  ‏15 دسامبر 2002
  نوشته ها:
  893
  تشکر شده:
  4
  آقا پس اين كلاس چي شد؟!
   
 6. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  چشم آقا چشم!
  چرا پس ميزنيد.
   
 7. خرید بیت کوینآموزش لینک سازی 2018
 8. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  اول بايد اطلاعاتي درباره بانک هاي اطلاعاتي چيزي بدونيم.
  در بانک هاي اطلاعاتي، اطلاعاتي که ما فراموش مي کنيم در آن ذخيره مي کنم مثل آدرس و شماره تلفن و يا حساب هاي شخصي و يا اداره يک انبار و يا يادداشت هاي روزانه.
  يکي از نرم افزارهاي مخصوص اين کار نرم افزار Access از سري خانواده Office مي باشد که بنا به سادگي و نيازي که مردم به ديگر نرم افزار هاي اين خانواده دارند به روي اکثر سيستم ها نصب مي باشد که اين خود يک امتياز مفيد است، يکي ديگر از نرم افزار هاي مخصوص اين کار نرم افزار FoxPro از شرکت معروف Microsoft مي باشد که البته اين را بايد بگويم که اولين ورژن هاي اين نرم افزار براي شرکت ديگر بود و به دليل شروع يک پرژه بزرگ و اين تفکر که اين نرم افزار نا موفق بوده و به درد نخور است تمامي امتياز آن را به شرکت صاحب امتياز کنوني فروخت و اين شرکت با توسعه اين نرم افزار از ورژن هاي داسي آن به بالا اين نرم افزار را به صورت کاملاً پيشرفته در آوردند که در آخر آن را در سري خانواده Visual قرار دادند و حتي در اين سال ٩٨ آن را با نرم افزار هاي مانند بيسيک و يا سي هم رديف کردنند ودر اين اواخر حتي با پيشرفت براي خود نرم افزاري جداگانه شد و با ورژن هاي ٧ و ٨ به بازار ارائه شده، يکي از نکات منفي اين نرم افزار اين است که به دليل سنگيني حجم و اجراي برنامه در هر سيستمي قابل پياده کردن نيست و در صورتي که کاربر خود پيرينتر نداشته باشد ديگر واي .....
  يکي ديگر از نرم افزار هاي اين سيستم (بانک اطاعاتي) نرم افزار Oracel است که يکي از قوي ترين نرم افزار ها دي اين رابطه است که بانک هاي شرکت هاي بزرگي مانند بانک هاي مختلف کشور و يا کارخانه ايران خودرو و يا به تازگي شرکت پارس الکتريک و شرکت ها و کارخانجات تجاري را با آن مي نويسند (که البته بنده حقير از اين بخش از سيستم اطلاعات کافي ندارم ولي اگر سئوالي براي شما مطرح شد مي توانم از همکاران شرکتي خود کمک بخواهم).
  نرم افزار هاي ديگي نيز وجود دارند که در واقع نرم افزار هاي اصلي نيستند و جزء نرم افزار هاي تابع شناخته مي شوند و فقط بخشي از آن ها براي اين کار طراحي شده اند (براي ارتباط و خلاصي از حمايت دو جانبه نرم افزار ها با اين سيستم).
  نمونه اي از اين بانک ها نرم افزار و بانک SQL مي باشد. شايد براي شما جالب باشد که بشنويد همين کارت هاي اينترنت شما با ويندوز هاي SQL سرور کنترل مي شوند («در صورت علاقه توضيحات بيشتري ميدم اگه اطلاعات من جواب گوي شما باشند.»)

  البته بايد بگويم ساده ترين بانک ما فايلي با فرمت TXT مي باشد، بله تعجب نکنيد، همچنين بانکي وجود دارد، ولي کار با اين بانک ها کمي سخت است و کاربردي. يعني در واقع خود اين فايل ها بانک نيستند و با نرم افزار هاي تابع تبديل به يک بانک مي شوند البته فقط براي نمايش و در حتماً اطلاعات ما در اين فايل ها ذخيره مي شوند. :)

  ببخشيد بخاطر کار سنگيني کاري که تو شرکت دارم و خستگي امروز باقي درس باشه براي بعد.
  پس شب بخير ;)
  :eek:

  قربان شما
  MHa
  [​IMG]
   
 9. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  کار با فايل هايي با فرمت txt را رها مي کنيم و به يکي از نرم افزار هاي اين بخش مي پردازيم.
  Access
  Access چيست؟
  نرم افزاري براي مديريت بانک هاي اطلاعاتي مي باشد و مي تواند اطلاعات بانک ها را مرتب سازي و يا سازمان دهي و يا گزارش گيري کند.
  پايگاه داده (بانک اطلاعاتي، Database ) چيست؟
  يک پايگاه داده متشکل از چندين جدول و فرم، گزارش، پرسجو و ... مي باشد که به واسطه اين پايگاه اطلاعات مورد نياز خود را سازمان دهي کنيم و در صورت نياز به سرعت به اين اطلاعات دست رسي پيدا کنيم.
  همان طور که گفته شد يک پايگاه داده جداولي (Table) دارد که اطلاعات (Data) ما در آنها ذخيره مي شوند.
  Date چيست؟
  همان طور که از معني آن پيداست، داده، اطلاعات مورد نظر ماست که در جداول قرار مي گيرد و شامل حروف، اعداد، تاريخ، تصاوير و يا اشياء OLE مي باشد.
  يک جدول (Table) متشکل از سطر ها (Records) و ستون ها (Filed) است.
  Filed فيلد به عنصري گفته مي شود که فقط داراي يک نوع اطلاعات باشد، در واقع فيلد ها در ستون هاي جداول قرار گرفته اند.
  Records رکورد به مجموعه چند فيلد که با هم اطلاعات کاملي را ارائه مي کنند گفته مي شود، در واقع در سطر هاي جداول قرار گرفته اند، در واقع هر سطر از جداول پايگاه هاي داده يک رکورد است.
  Datasheet يا کار برگ چيست؟
  به مجموعه فيلدها و رکورد ها که تشکيل يک جدول را بدهند کار برگ يا Datasheet مي گويند که براي نمايش کار برگ يک فرم و يا هر چيز ديگر مي توانيد از منوي View گزينه Datasheet View را انتخاب کنيد.
  در تمامي اشياء (Object) باز شده در Access کليد هاي Minimize, Maximize, close وجود دارد و در صورتي که اشياء ها را تمام صفحه کنيم بخش قرمز رنگ تصوير زير نمايش دهنده اطلاعات فرم فعال است.
  Access_01
  با زدن کليد Tab رکورد ها به جلو جا به جا و با زدن کليد Shift+Tab رکورد ها به عقب جا به جا مي شود.
  البته کليد هاي کنترلي رکورد ها (که در تصوير زير مشخص شده) نيز وجود دارد.
  Access_02
  اين کليد ها از سمت راست به ترتيب کليد هاي «ايجاد يک رکورد جديد، آخرين رکورد، رکورد بعدي، نمايشگر شمارنده رکورد، رکورد قبلي، اولين رکورد» مي باشد.

  باقي درس تو كلاس بعدي :p :cool:
  :)
  قربان شما
  MHa
  [​IMG]
   

  فایل های ضمیمه:

  • Access_01.gif
   Access_01.gif
   اندازه فایل:
   9.2 KB
   نمایش ها:
   156
  • Access_02.gif
   Access_02.gif
   اندازه فایل:
   1.7 KB
   نمایش ها:
   131
 10. black_jack_of_black_city

  black_jack_of_black_city Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏19 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  1,449
  تشکر شده:
  55
  محل سکونت:
  با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
  پس بقيه اش چي شد/..؟
   
 11. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  مثل اين که من اشتباه مي کردم اين صفحه تماشاچي زيادي تا حال نداشته نه سئوالي نه کنج کاوي نه مخالفتي نه موافقتي، اگه خونم بي چاغه چشم تو تاريکه، آخر قصحه مي رسي به دادمن، لحضه يکي شدن تو آينه ها نزديکه.
  ولي من کوتاه نمي ام تا آخرش هستم و دارم درسم کامل مي کنم چون ميگن خمس و ذکات يادگيري، ياد دادن
  يک موضوع مهم اين که چون اين صفحه عموميت داره من درس رو تو سطح متوسط ادامه دادم و باز کردن و پرونده جديد و ذخيره و اين گونه مثال رو توضيح ندادم اگه کسي فکر مي کنه درس براش نا مفهومه بپرسه اگه تو برنامه باشه سر جاش گفته ميشه اگه نه همون لحظه جوابش ارسال ميشه.
  ما با ويزارد ها هم کار نمي کنيم و ميشه گفت از ٩٠٪ ويزارد ها استفاده نمي کنيم زيرا تو کار حرفه اي ويزارد ها جز درد سر براي آدم چيزي ندارند و ١٠٪ باقي مونده براي سرعت بخشيدن به کار و بس
  پس اگه کسي مي بينه که ويزارد ها گفته نشدن دليلش اينه و اگه کسي سئوالي داره حتماً جواب ميديم ولي جز کاره درسيمون نيست. :blink: :( :blush: :rolleyes:
  :ph34r:
  قربان شما
  MHa
   
 12. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  جداول در Access يک ساختار اساسي براي اطلاعات است و در واقع شما هر گونه ايجاد، تغيير، حذف براي اطلاعات داشته باشيد اين تغييرات در جدول انجام مي شود.
  در Access فيلد ها که يکي از ارکان جداول هستتند بايد از نظر خصوصيت، نوع و فضا تعين شوند.
  نوع داده که در Access مورد استفاده قرار مي گيرد عبارت اند از:

  AutoNumber براي فيلد هاي مورد استفاده قرار مي گيرد که مقاديري به ترتيب عداد غير تکراري دارند و بهترين نوع داده براي فيلد هاي کليدي است.
  Text براي فيلد هاي مورد استفاده قرار مي گيرد که در آنها از حروف و علامت ها استفاده بشود، به طبع اعداد نيز جزء علامت ها هستند و در اين نوع داده مورد استفاده مي شود.
  Date\Time براي فيلد هاي مورد استفاده قرار مي گيرد که ارزش تاريخي يا زماني داشته باشند.
  Number براي فيلد هاي مورد استفاده قرار مي گيرد که ارزش عددي داشته باشند و بهترين نوع داده براي فيلد هاي است که انجام محاسبات براي آنها در نظر گرفته شده و مقدار پيش فرض اتخاذ شده براي آن صفر است.
  Yes\No ارزش اين نوع داده براساس دو عدد ١- و ٠ بنا شده و بهترين نوع داده براي فيلد هاي است که به صورت سئوال با جواب بله و خير انتخاب مي شوند. براي مقدار ١- بله و براي مقدار ٠ خير در نظر گرفته شده.
  Memo داده اي با ارزش هاي داده Text مي باشد و با طول نا مشخص و بلند.
  Currency براي فيلد هاي مورد استفاده قرار مي گيرد که ارزش قيمتي دارند.
  داده هاي OLE Object, Hyperlink, Lookup Wizard… در سطح بالا تر مورد استفاده قرار مي گيرد که البته من خودم تا حال از اين موارد استفاده کامل نکرده ام (شايد به خاطر اين است که استفاده کردن از اين ابزار را بلد نيستم و شايد هم به درد نمي خورد) ولي اطمينان دارم که شما احتياج به استفاده از اين ابزار را نداريد.
  زماني که شما يک جدول را Design مي کنيد در پايين صفحه در قسمت Table Properties خصوصيت ها و فضا و اندازه هر فيلد را مي توانيد تعين کنيد.
  به چند نکته توجه داشته باشيد که شايد مهم باشد:
  اولين اين که براي فيلد هاي که قرار است آنها ارزش تاريخي داشته باشند هرگز از نوع داده Date\Time استفاده نکنيد زيرا با عوض کردن نوع تاريخ سيستم از هر نوعي قمري، شمسي، ميلادي، و ... اطلاعات اين فيلد ها نيز ممکن است عوض شود بنابر اين براي شما مشکل ايجاد مي کند. براي رفع اين مشکل شما مي توانيد نوع داده اي اين نوع فيلد ها را Text انتخاب کنيد و فرمت اين فيلد را تاريخي تنظيم کنيد و سعي بر اين داشته باشيد که تاريخ را به صورت **/**/** و يا به صورت **/**/**** انتخاب کنيد مانند:20/10/82 و يا 20/10/1382 در آينده در اين مورد بيشتر توضيح خواهم داد.
  دوم اين که براي فيلدهاي که قرار است آنها ارزش نامي با دادهText داشته باشند، مخصوصاً فيلد هاي که ارزش آنها از لحاض بازي دادن و اين گونه مسائل مورد اهميت شما است مورد استفاده قرار مي گيرد از کد استفاده کنيد. به طور فرض نام من مهدي و نام خانوادگي من حامدعلي است زماني که شما مي خواهيد اين نام و نام خانوادگي را در يک فيلد ثبت کنيد ممکن است به انواع مختلف ثبت انجام بگيرد مثلاً: حامدعلي مهدي، مهدي حامدعلي، مهدي حامد علي، حامد علي مهدي، حامد مهدي علي و .... و واي بر آن روزي که يک پسوند هم پشت اسمم داشته باشم. تمام اين اطلاعات در اين سيستم قابل ثبت و هر کدام جايگاه خاصي براي خود دارد و از نظر درجه بندي اطلاعات اين يک اشتباه بزرگ است و راه حل آن قرار دادن کد براي اين فيلد ها و براي نمايش قرار دادن قانون مرجعت (Relation) است مثلاً: کد ٤٨٤٧ براي مهدي حامدعلي است و ٨٣٨٦ براي دهقان فداکار. اجله نکنيد اين موضوع هم به موقع سر جاي خودش ذکر خواهد شد.

  :lol: :p :)
  :blush: :ph34r:

  قربان شما
  MHa
   
 13. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  خوب حالا مي خواهيم يک پايگاه داده داشته باشيم. ساده ترين پايگاه داده ساخت يک دفتر چه تلفن است. پس برنامه Access را باز کنيد و يک پايگاه خالي ايجاد کنيد و نام آنرا Study بگذاريد.
  در بخش Objects بخش Table را باز کرده و کليد New را که بالاي صفحه قرار دارد بزنيد که در اين موقع صفحه اي براي شما نمايش داده مي شود که اين مضامين در آن وجود دارد:
  Datasheet View براي نمايش جدولي بدون محتوي.
  Design View براي نمايش صفحه طراحي يک جدول البته در اين موقعيت خالي.
  Table Wizard براي نمايش صفحه جادوگر (ويزارد) برنامه براي ايجاد يک جدول آماده.
  Import Table براي وارد کردن يک جدول آماده خارج از پايگاه.
  Linke Table براي ارتباط با يک جدول خارج از پايگاه.
  کليد Design View را زده در بخش بالا نام فيلد و نوع داده اي آن را تعيين مي کنيم. و در بخش پايين يعني Field Properties اندازه و ديگر دورنماهاي فيلد ها تعيين مي کنيد.
  فيلد هاي Name, Family, Telefon را در سطر هاي سمت چپ ايجاد کنيد. به صورت پيش فرض نوع داده اي اين فيلد ها Text خواهد بود البته فيلد هاي Name و Family بايد فرمت تکست باشند ولي فيلد Telefon مي تواند هم تکست و هم عدد يعنيNumber باشد. حال به فرض نوع داده اي تلفن را هم تکست بگيريد و اندازه آن را در بخش فيلد پروپرتيز ١٢ در نظر بگيريد، (Field Size = 12) در بخش دورنماهاي فيلد ها آيتمي وجود دارد به نام Indexed بسيار مهم است که سه انتخاب دارد اول خير دوم بله با تکرار و سوم بله بدون تکرار و اين را بگويم که ايندکس ها بسيار مهم و محتواي سنگيني دارند و با تعريف يک کلمه اي مي توانم بگويم به معني اين است که اين فيلد بدون مقدار نماند و يا به عبارتي مقدار صفر نگيرد. اين را بدانيد که اگر اين ايندکس ها نبودن پايگاه داده اي ما کار نمي کرد. البته در شرايط حرفه اي تر.
  شايد کسي بگويد من با اين حال که يکي از فيلد هاي من ايندکسيد شده ولي من چندين رکورد خالي دارم، در جواب بايد بگويم که ايندکس فقط در موقع ايجاد يک رکورد جديد مقدار وارد شده را با ديگر مقادير مقايسه مي کند پس اگر اول يک فيلد ايندکس نداشته باشد ممکن است چندين رکورد خالي يا تکراري داشته باشد سپس ايندکس شده باشد.
  حالا کليد Close اين صفحه را در گوشه راست صفحه طراحي بزنيد سپس از شما سئوالي مي کند به اين مضمون که جدول شما ذخيره نشده آيا مي خواهيد ذخيره شود، در اين هنگام به سئوال جواب بله داده و نام Telefon Number را به جدول خود بدهيد سپس سئوالي به اين مضمون از شما مي کند که کليد اصلي براي جدول خود انتخاب نکرده ايد آيا مي خواهيد خود سيستم براي شما اين کار را انجام دهد که به اين سئوال جواب خير بدهيد.
  قرار دادن Primary Key به روي يک فيلد به منظور تنظيم دورنماي ايندکس است به گزينه سوم يعني بله و بدون تکرار و با اين تفاوت که اگه براي فيلدي اين نوع خصوصيت را در نظر بگيريم اگه در آن فيلد مقداري تکراري يا خالي داشته باشيم اين فيلد مورد قبول واقع نمي شود. خصوصيت کليد اصلي مفهومي سنگين دارد که در آينده درباره آن بيشتر توضيح خواهيم داد.
  حالا مي توانيد جدول را باز و اطلاعات خود را وارد کنيد. در اين جدول رکورد هاي زير را وارد کنيد.
  مهدي، حامدعلي، ٤٨٢٢٧١٣
  محمد، حسيني، ٤٨٢٠٠٠١
  :ph34r:
  ;)
  :cool:

  قربان شما
  Mha
   
 14. fotocopy

  fotocopy مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏9 جولای 2003
  نوشته ها:
  2,857
  تشکر شده:
  38
  محل سکونت:
  منتظر بقيشيم!
   
 15. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  خب حالا فکر کنيد مي خواهيم کد هاي کشوري را هم اول تلفن ها ايجاد اضافه کنيم، به طور مثال مي خواهيم رکورد زير را ايجاد کنيم:
  شادي، مهرآور، ٠٠٤٢٠٢٦١٢٥٠٠١٢٣
  بله درست فهميديد اين رکورد به طور کامل غير قابل ثبت شدن است، زيرا تعداد کراکتر هاي فيلد تلفن برابر با ١٥ کراکتر مي باشد در صورتي که ما در دورنماهاي فيلد تلفن اندازه فيلد را برابر با ١٢ قرار داديم.
  حال براي اضافه کردن اندازه يک فيلد بايد به پايگاه داده رجوع کنيم.
  به پايگاه داده برويد و در بخش Objects بخش Tables را انتخاب کنيد تا جداول بانک نمايش داده شود و بعد جدول Telefon Number را انتخاب و در بالا کنار کليد New کليد Design را بزنيد، به روي فيلد مورد نظر کليک کنيد و در پايين در بخش Field Properties به روي Field Size کليد و مقدار ١٢ را به ١٥ عوض کنيد (Field Size = 15).
  حالا مي توانيد اطلاعات را وارد کنيد بدون هيچ مشکلي.
  حالا شماره همان رکوردي را که ثبت کرديد به شماره ٤٨٢٢٧١٤ عوض کنيد و البته اگر به روي اين فيلد ايندکس داشته باشيد باز هيچ مشکلي پيش نمي آيد، خوب حالا مي خواهيم يک امتحان کوچک انجام دهيم. به بخش دورنماهاي فيلد تلفن برويد و مقدار آن را به ٥ تغيير دهيد. حالا جدول را به حالت Datasheet ببريد و در اين هنگام برنامه از شما سئوالاتي مي پرسد بر اين مضامين که آيا مي خواهيد تغييرات انجام شده ذخيره شود، (اين پيغام هميشه بعد از تغييرات در هر بخشي پرسيده مي شود) و اين که، يک و يا بيشتر از يکي از دورنما ها عوض شده اين باعث مي شود که بعضي از اطلاعات شما از بين برود و يا عوض شود آيا مي خواهيد به کار خود ادامه بدهيم و در صورتي که سوال را تائيد کنيد اين عمليات انجام داده مي شود.
  با انجام تغييرات گفته شده مي بينيد که رکورد هاي مهدي و شادي در فيلد تلفن با هم برابر هستند.
  حال به بررسي يک موضوع مي پردازيم، اگر قبل از تغيير اندازه فيلد تلفن از ١٥ به ٥ به روي فيلد تلفن ايندکسي داشتيم هيچ مشکلي نداشتيم ولي در زمان بعد از تغيير آيا باز مشکلي نداشتيم، البته که با اين وضعيت مشکلي بوجود خواهد آمد، زيرا بعد از تغيير به تعداد دو فيلد مقدار برابر دارند. حالا از شما سئوالي دارم اگه تغييرات گفته شده به روي فيلد تلفن با ايندکس انجام بدهيم، چه اتفاقاتي خواهد افتاد؟
  (جواب اين سوال را داخل جزوه ام آوردم ولي الان دوست دارم شما دوستان عزيز خودتان دنبال آن برويد و جواب آن را بدهيد. متشكرم)
  حال مي خواهيم يک فيلد آدرس به فيلد هاي خود اضافه کنيم:
  باز به بخش Tables برويد و کليد Design را بزنيد و به ستون خالي زير تلفن برويد تايپ کنيد Address و نوع داده اي آن را Memo در نظر بگيريد زيرا تعداد کراکتر هاي آدرس معمولاً زياد و نا معلوم است پس بهتر است از اين نوع داده استفاده کنيم.
  حال اطلاعات آن را براي زير پر کنيد:
  مهدي: ايران، تهران، خيابان آزادي، مرکز شهر، استاديوم آزادي، جايگاه ١٢٣، صتدلي شماره ٢٠٠، جايگاه بيطرف، مهدي حامدعلي
  محمد: آدرس ١
  شادي: آدرس ٢
  البته از اين که آدرس مهدي را بلند نوشتم اين بود که بعد ها از اين حالت داده Memo استفاده خواهيم کرد.
  :wub:

  قربان شما
  MHa
   
 16. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  از عزيزان و دوستان خوب معذرت مي خواهم اگر نام و آدرس و شماره هاي آنها شبيه شماره ها و آدرس ها و نام هاي مورد استفاده در اين بخش است.
  من اصلاَ هيچ منظور و قصدي نداشتم و اين شماره ها بصورت اتفاقي نوشته شده اند. :blush:
  :blush:
  خلاصه شرمنده ام

  قربان شما
  MHa
   
 17. fotocopy

  fotocopy مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏9 جولای 2003
  نوشته ها:
  2,857
  تشکر شده:
  38
  محل سکونت:
  بقيش چي شد؟
  اينا که مقدمه بود!
   
 18. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  به دليل برخي مشکلات و قطعيات به زودي برمي گرديم...

  با تشکر
  قربان شما
  MHa
   
 19. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  فرم:
  راحت ترين روش براي ساخت فرم ها استفاده از کليد Auto Form مي باشد.
  جدول مورد نظر را که مي خواهيد براي آن, فرم طراحي کنيد را انتخاب يا باز کنيد و سپس کليد آتو فرم را که به شکل يک فرم و يک رعدي در وسط آن است را بزنيد تا با سرعت هر چه تمام تر يک فرم با تمام فيلد هاي موجود در جدول مورد نظر ساخته شود, جاي اين کليد در اواخر ميله ابزار استاندارد مي باشد.
  البته توجه داشته باشيد که کليد آتو فرم يکي از بخش هاي ويزارد سيستم است و احتمالاً حدود ٨٠% از کار اين کليد و ويزارد درست است و ٢٠% مابقي کار انجام شده اشتباه و يا به عبارتي مورد دلخواست ما نيست البته براي کار هاي سريع بسيار مناسب است.
  سعي کنيد کار با اين کليد را ياد بگيريد که در آينده براي شما مفيد خواهد بود.
  براي تمرين جدول Telephone Number را انتخاب و سپس کليد New Object: AutoForm را بفشاريد تا يک فرم براي شما ساخته شود ولي تمامي ليبل هاي فيلد ها به انگليسي و در حالت بالاتر داراي اشکالات بسياري است, ولي در کل فرم آماده وارد کردن اطلاعات است.
  فرم را با ضربدر بالا گوشه سمت راست آن (ضربدر Close) ببنديد, در اين هنگام برنامه از شما سئوالي ميکند بر اين مضمون که آيا مي خواهيد فرم خود را ذخيره کنيد؟ و بعد از تاييد گزينه Yes از شما نامي براي ذخيره فرم از شما مي خواهد, نام پيش فرض اين فرم همان Telephone Number است که براي ادامه کار شما يک کلمه Auto به اول نام پيش فرض اضافه کنيد.
  نکته: به اين موضوع توجه داشته باشيد که در جعبه متن هاي که نوع داده اي آن از نوع Auto Number باشند غير قابل تغيير هستند, همچنين براي نوع داده اي Memo براي عبور از جعبه متن هاي آن کليد Enter غير مفيد خواهد بود و مي بايست از کليد Tab و Shift + Tab استفاده کنيد.

  :)
  :eek:
  ;)
  :lol:
  :p

  قربان شما
  Mha
   
 20. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  اما روش ساخت فرم ها در واقع به گونه ديگري است. در صفحه اصلي بانک اطلاعاتي در بخش Object به بخش مخصوص ساخت فرم, در واقع Object Forms مي رويم در بالاي بخش Object کليد New را مي زنيم که در اين صورت صفحه باز شده انتخاب هاي زير را نشان مي دهد.
  Design View صفحه خالي آماده طراحي را براي ما باز ميکند.
  Form Wizard صفحه جادوگر فرم را براي طراحي يک فرم جديد به صورت قدم به قدم باز ميکند.
  Auto Form: Columnar ساخت فرم سريع به صورت ستوني Columnar, البته نمونه آن را کمي قبل تر کار کرده ايد؛ يعني همان ساخت فرم در بخش Auto Form.
  Auto Form: Tabular ساخت فرم سريع به صورت فهرست وار يا Tabular, يعني مانند جداول البته هر رکورد در يک سطر. فرق آن با حالت ديتا شيت و جدولي اين است که هر رکورد در جعبه متن مجزا نمايش داده مي شود.
  Auto Form: Datasheet ساخت فرم سريع به صورت ورق وار Sheet, همانند جداول با تفاوت ايجاد شروط و برنامه نويسي.
  Auto Form: Pivot Table
  Auto Form: Pivot Chart
  Chart Wizard
  Pivot Table Wizard

  قربان شما
  MHa
   
 21. Mehdi Hamedali

  Mehdi Hamedali کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏16 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  267
  تشکر شده:
  0
  قرار ره كه از اين به بعد كمي سرعت درس رو پايين بياريم
  اگه كسي نظري داره و يا فكر ميكنه سرعت خيلي پاييت اومده پيقام بده.
  :) :cool:
  قربان شما
  MHa
   
avanak همکاری در فروش عسل طبیعی و گرده گل ایرانیتبلیغات در گوگل