سلام
بعد از كلي دردسر نقشه تهران رو با مقياس و كيفيت خيلي خوب تونستن از هك كردن يكي از نرم افزارها بدست بيارم. وقتي كه اين نقشه رو با PathAway Map Manager كاليبره ميكنم (با 9 Point) حدودا 5 تا 15 متر خطا داره. با تغيير نقاط اين خطا ها كم و زياد ميشه اما به كمتر از 2 يا 3 متر نميرسه.
اين نقشه 130MB رو من آپ كردم (كاليبره نشده) البته RAR كردم و حجمش شد 68MB. از دوستان ميخوام هركدوم اين نقشه رو كاليبره كنند، به اين صورت كه 9تا نقطه رو در PathAway Map Manage مقياس دهي كنيد (با كمك Google Earth). بعد از مقياس دهي و ذخيره، نقشه PRC رو به PPC انتقال بديد و با PathAway بازش كنيد. حالا در PPC روي نقشه يك نقطه رو مشخص كنيد و مقياسشو در Google Earth وارد كنيد، حالا تست كنيد ببينيد Google Earth مكانو درست نشون ميده يا نه. با يه نقطه تست نكنيد. اگه ديديد با خطاي كم (كمتر از 1 يا 2متر) نشون ميده، چند نقطه ديگه رو هم تست كنيد. اگه ديديد همه رو با خطاي كم نشون ميده، مقياس، X و Y اون 9 نقطه اي كه كاليبره كرديدو اينجا قرار بديد تا بقيه دوستان هم بر اساس نقشه شما كاليبره كنند.
دانلود PathAway 4.0
دانلود نقشه - پسورد PT_TehranMap (به بزرگي حروف توجه كنيد!) با حجم 68MB
ممنون...
خسته نباشید خدمت شما
اولاً اینکه اصلاً رو مختصات و دقت Google earth حساب نکنین. چون اون اومده با یک ماهواره که شونصد کیلومتر اونورتره، یک عکس برداری خودکار از ایران کرده و حتی یک اپراتور را هم ناشته که وقت صرف ایران بکنه. حالا دلیل خطای ابعاد و مختصات و همچنین خطا در اعلام موقعیت با GPS را براتون میگم:
این مشکل علاوه بر دلیل بالا، یک دلیل خیلی ماثر هم داره و اون وجود شیب هست مخصوصاً در مورد نقشه تهران و حومه که فلسفه نقشه دو بعدی را زیر سوال میبره. به عنوان مثال، فرض کنین که تو Google earth، زوم کردین روی تهران و کل تهران را یکجا میبینین، موقیت شما 50 کیلومتر از سطح درسا بالاتره. شما دو بعد را میبینین، در صورتی که واقعیت زمین و ابعاد زمین 3 بعدی هست. مثلاً جنوب تهران در بزرگراه خلیج فارس، ارتفاع 1000 متر از سطح دریا هست، اما در شمال ولنجک 1800 متر. 800 متر اختلاف ارتفاع در طول 30 کیلومتر!! پس در همان دید کلی تهران، جنوب تهران 49 کیلومتر از چشم شما پایین تره، اما شمال تهران 48.2 کیلومتر. شاید شما بگین که 800 متر در برابر 50 کیلومتر گم میشه، اما همین 800 متر خطای 3 تا 10 متری شما در استفاده از GPS با نقشه کالیبره شده خودتون را به وجود میاره. پس باعث میشه که ابعاد نقشه در قسمتهای شمالی شهر کشیده تر به نظر برسه و در قسمتهای جنوبی شهر، متراکم تر. پس به این نتیجه رسیدیم که شیب و خطای Google earth نمیذاره که ما در تهران بتونیم یک نقشه کلی دقیق داشته باشیم.
اگر توجه کرده باشین، توی Setting تمامی نرم افزارهای استفاده از GPS ، یه موردی هست که انتخاب میکنین 2D یا 3D نقطه گذاری یا همون Trackload کنه. مثال در این مورد همون قضیه حمار هست که اینجا باید در ضلع کوچک در راستای Z قرار بگیره. شما مسافت R را در رری نقشه طی میکنین و در طول این مسیر، به مقدار Z تغییر ارتفاع دادین. اما در روی نقشه تغییر موقعیت به مقدار X که افقی هست را نشون میده و مثلاً در شیب 20 درجه، تغییر مکان به اندازه 1000 متر افقی که همون نقشه ( یا تغییر مکان نمایش داده شده در حالت 2D در GPS ) هست، برابر وتر مثلث ضرب در 2/(رادیکال 3) هست. پس وتر مثلث یا همون مسافتی که کیلومتر شما نشون میده ( یا تغییر مکان نمایش داده شده در حالت 3D در GPS ) برابر 1063 متر هست و همین نکته ساده 63 متر اختلاف را باعث میشه.
حالا راه حل اینه که نقشه را بر اساس منحنی میزان نقشه توپوگرافی منطقه به قطعات خرد قسمت کنین و بعد این قسمتهای کوچکتر را توسط 3 تا 4 نقطه و
حضور در محل و برداشت مختصات توسط GPS ( نه توسط Google earth ) کالیبره کنین و بعد در یک Folder همشو جمع کنین. (دلیل اینکه نرم افزارهایی مثل Pathaway و Arcpad میتونه همزمان از چند تکه نقشه استفاده کنه و در حال خروج از محدوده یک تکه نقشه اتوماتیک وارد تکه نقشه مجاور میشه همینه )
با این شرایط، نقشه ای درست میکنین که حداکثر خطای 1 تا 3 متری قابل قبول ( به دلیل خطای GPS های معمولی ) و 3 تا 5 متری قابل تحمل ( به دلیل خطای مفرط اتفاقی GPS های معمولی و خطای اندک کالیبراسیون ) داره و کاملاً مفید خواهد بود.