برگزیده های پرشین تولز

لاشخور و کودک سوداني !!!

esfandiyar2002

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
7

Elend

Registered User
لایک‌ها
30
من پوستر اینو دارم دی:

Romain_Gary

Registered User
لایک‌ها
6
خیلی تاسف باره
خاک برسر او عکاسه که آخر نامرده

afshin_electronic

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از joliocesar :
خیلی تاسف باره
خاک برسر او عکاسه که آخر نامرده
چرا نامرده ؟؟

من فكر ميكنم كه صحنه سازي كرده تا عكسشو بگيره ....

Romain_Gary

Registered User
لایک‌ها
6
منظورت اینه که الکیه ؟

afshin_electronic

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از joliocesar :
منظورت اینه که الکیه ؟
يه چيزي تو همين مايه ها

البته نه ابعاد فاجعه ... عكس رو گفتم ..

چه چيز ديگه .. : اين نظر شخصيمه .. حالا ملت دوباره نيان منو اينجا له كنند ها ..!!!!

Asadi

Registered User
لایک‌ها
449

vangong

Registered User
لایک‌ها
32
همتون خوب!
این عکّاسه نامرد!

Asadi

Registered User
لایک‌ها
449
کوین کارتر (Kevin Carter) عکاس اهل ژوهانسبورگ بود که در سال 1992 به همراه 4 تن دیگر از طرف سازمان ملل برای عکسبرداری از وضعیت قحطی زدگان سودان به این کشور رفت.
یکی از روزها که برای یافتن سوژه ای اقامتگاه خود را ترک کرده بود در فاصله حدودا یک کیلومتری کمپ تغذیه سازمان ملل صدای ناله های خفیفی توجه او را به خود جلب کرد. او فورا دوربین خود را آماده عکسبرداری کرد و به طرف صدا رفت.

چند متر آنطرف تر دختر بچه ی لاغر و ضعیفی را دید که از شدت ضعف و گرسنگی به زمین افتاده و با آخرین توانش تلاش می کند خود را به کمپ تغذیه برساند.

در همین هنگام لاشخوری در چند متری دخترک به زمین نشست و منتظر مرگ وی ماند.

کوین به گفته ی خودش 20 دقیقه منتظر ماند تا لاشخور به کودک حمله کند و او بتواند بهترین عکس را از لحظه ای که لاشخور بالهایش را باز کرده بگیرد. اما لاشخور صبور که که زنده بودن دخترک را حس می کند از جایش تکان نمیخورد. بلاخره حوصله کوین سر میرود و عکس خود را درهمان حالت میگیرد، بلند می شود و لاشخور را فراری میدهد و سپس کوین که در روزهای گذشته صحنه های مرگ و میر زیادی را دیده است بدون توجه به آنچه در انتظار دخترک است از محل دور میشود.

یکسال بعد (1993) عکس کوین در مجله نیویورک تایمز چاپ می شود و با عنوان "کودک و لاشخور" به سرعت مشهور می شود. و بعد هم کوین بخاطر همان عکس و به دلیل جلب توجه جهانیان به فاجعه انسانی در سودان برنده جایزه روزنامه نگاری "پولیتزر" میشود.

بعد از به شهرت رسیدن کوین و عکسش بسیاری از کوین گفتند و نوشتند بعضی ها او را بخاطر این عکس تحسین میکردند و بعضی ها به خاطر رفتارش در قبال دخترک از او انتقاد میکردند. جستجوهای سازمان ملل برای یافتن دخترک بی نتیجه ماند و به همین دلیل انتقادها از کوین افزایش یافت تا حدی که بعضی خبرنگاران دیگر او را "لاشخور دوم" حاضر در صحنه نامیدند که برای تهیه سوژه مناسب عکس به انتظار مرگ دخترک نشسته است.

این انتقادها و نیز معلوم نشدن سرنوشت دخترک بر عذاب وجدانی که کوین همواره در خود حس میکرد می افزود بصورتی که افسردگی او روز به روز عمیقتر گشت و سرانجام یک سال بعد (1994) و در 34 سالگی از طریق خودکشی به زندگی خویش پایان داد.

پ.ن: ما اگر با چنین صحنه هایی روبرو شویم چه می کنیم؟ خودتان را جای کوین فرض کنید. چه میکردید؟

فکر می کنم برای ما تصور رفتن میان چنین انسانهایی هم ناراحت کننده است (نمونه اش در همین کشور خودمان افغانستان) مگر نه این است که فلسفه زندگیمان در این خلاصه میشود که این دو روز را بی دردسر تر و راحت تر بگذرانیم!؟

نارین - کودک و لاشخور

john gotti

Registered User
لایک‌ها
283
خیلی نامرد بوده این عکاس بی همه چیز!:hmm:.....به خاطر چی این کارو کرده؟ شهرت؟ پول؟.....من اگه جای او بودم هیچگاه همچین عمل زشتیو انجام نمیدادم

mo_toori

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
256
منم عذاب وجدان شدیدی دارم:(

Cleeev

Registered User
لایک‌ها
794
on the edge of a super-massive black-hole
چه نظرات کارشناسانه ای... :|

webarts

Registered User
لایک‌ها
9
کسایی که میگن عکاس نامرد بوده برن تو خیابون به این بچه خیابونی ها غذا برسونن. روزی 10- 20 تا درمسیرشون می بینن.

banned_user_10

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,060
منم اگه بودم عکس رو می گرفتم ولی اینکه بعدش بذاری بری خیلی نامردیه ...خب یه چیزی می داد اون دختره بخوره بعد می رفت پی کارش .. پس انسانیتت کجا رفته مرد؟! عجب !

سيناترا

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
32
چه نظرات باحالی :D
فقط لطفا صدای وجدانتونو کم کنید ما گوشمون درد گرفت :D

mazyar123

Registered User
لایک‌ها
898
حداقل کولش می کرد می رسوند کمپ

phoenix_i06

Registered User
لایک‌ها
175
شاید همین آدم که اینطور عمل کرده اگر ببینه یک انسان تو آتش افتاده از جونش مایه بزاره و بره و نجاتش بده. وقتی عمق فاجعه زیاد باشه. اینکه نتونید کاری انجام بدید، این رو نجات بدید ولی برای اونی که چند متر اونطرف تر افتاده نتونید کاری انجام بدید میتونه باعث یاس، ناامیدی، تسلیم و بی تفاوتی بشه. (بخصوص برای آدمهای ایده آل نگر)

سيناترا

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
32
شاید همین آدم که اینطور عمل کرده اگر ببینه یک انسان تو آتش افتاده از جونش مایه بزاره و بره و نجاتش بده. وقتی عمق فاجعه زیاد باشه. اینکه نتونید کاری انجام بدید، این رو نجات بدید ولی برای اونی که چند متر اونطرف تر افتاده نتونید کاری انجام بدید میتونه باعث یاس، ناامیدی، تسلیم و بی تفاوتی بشه. (بخصوص برای آدمهای ایده آل نگر)

مساله بر میگرده به "تفکر غیر خطی" انسان ها... ما آدمها غالبا دارای منطق غیر خطی هستیم بخاطر همینه مثلا دیدن مقداری خون از شنیدن خبر قتل عام چند هزار نفر گاهی بیشتر روی یه نفر تاثیر میزاره...

بالا