سایت ساز وبزیخرید بک لینک

لغو ممنوعيت انتشار مقالات دانشمندان ايراني در نشريات علمي آمريكا

شروع موضوع توسط hbm_7052 ‏24 آپریل 2004 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. hbm_7052

  hbm_7052 کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏10 دسامبر 2003
  نوشته ها:
  40
  تشکر شده:
  2
  لغو ممنوعيت انتشار مقالات دانشمندان ايراني در نشريات علمي آمريكا
  وزارت خزانه داري آمريکا دستورالعمل منع انتشار مقالات علمي از ايران و ساير کشورهاي تحت تحريم آمريکا در نشريات علمي اين کشور را لغو کرد.
  بهنام ناطقي (راديوفردا، نيويورک): وزارت خزانه داري آمريکا در نامه‌اي که روز جمعه به موسسه مهندسان برق و الکترانيک Institute of Electronic and Electrical Engineers ارسال کرد، اعلام داشت که انتشار متون اديت شده مقالات و تحقيقات علمي دانشمندان و محققان ايراني اين رشته در نشريات آمريکائي بلامانع است. موسسه مهندسان برق و الکترونيک که در ميان دست اندرکاران به I-Triple E مشهور است، 350 هزار عضو دارد و 30 درصد کل مقالات علمي مربوط به رشته برق و الکترانيک در تمام دنيا را اعضاي اين موسسه مي‌نگارند.

  اداره کنترل دارائي‌هاي خارجي Foreign Asset Control وزارت خزانه داري در نامه خود خطاب به يکي از وکلاي اين موسسه نوشت ويراستاري مقالات علمي از کشورهاي ايران، ليبي، سودان، کره شمالي و کوبا، با موانع دولتي مواجه نيست. کشورهائي مشمول اين ممانعت قرار داشتند که مطابق قانون معامله با آنها نياز به جواز مخصوص دارد. روزنامه نيويورک تايمز در گزارشي در اين باره يادآور شد که نامه وزارت خزانه داري صرفا به مقالات اعضاي اين موسسه و نشريات وابسته به آنها مربوط مي‌شود، اما رئيس اين موسسه، آقاي آرتور وينستون گفت با دريافت اين نامه مي‌توان استنباط کرد که لغومقررات مذکور شامل حال تمام نشريات علمي آمريکا مي شود. دستورالعمل لغو شده وزارت خزانه داري براي انتشار مقالات ويراستاري شده دانشمندان کشورهاي مذکور در نشريات علمي آمريکائي 500 هزار دلار جريمه و 10 سال زندان تعيين کرده بود.

  آقاي پروفسور داود رهني، استاد دانشگاه Pace نيويورک ورئيس سابق شاخه نيويورک و نيوجرسي انجمن شميدانان آمريکا كه در اين ناحيه 13 هزار عضو دارد، مدتهاست از طريق انجمن شيميدانان آمريکا و همچنين از طريق جمع آوري امضا پاي يک استشهاد، براي لغو اين مقررات تلاش کرده است، در مصاحبه با راديوفردا مي گويد شش هزار دانشمند استشهاد براي لغو اين قانون را امضا کردند.

  دكتر داود رهني (انجمن شيميدانان آمريكا و استاد دانشگاه Pace): استشهادي كه ما اخير به راه انداختيم نزديك به شش هزار امضا دارد كه از اين 6 هزار امضا شايد كمتر از يك سوم آن ايراني باشند، يا ايراني آمريكائي باشند. دو سوم از امضا ها مربوط به آمريكائيان و اروپائيان است و حتي نزديك به صد نفر از دانشمندان كشور اسرائيل هم اين استشهاد را امضا كرده اند و همه اكثر مطالبي را هم به اين استشهاد اضافه كرده اند و اكثرا متفق القول بودند كه يك انتشار مقالات علمي در يك كشور نبايد سياسي باشد.

  ب.ن.: البته كه منع فقط مربوط به انتشار اديت شده مقالات بود.

  دكتر دواد رهني: درسته. ولي 99 درصد مقالاتي كه در آمريكا ارائه مي شود به هر موسسه انتشاراتي بايد اديت بشود.

  ب.ن.: شما گفته بوديد اگر اين مقررات لغو نشود، ممكن است كار به نافرماني مدني بكشد.

  دكتر داود رهني: به نافرماني مدني كشيده شد، چونكه در 9 فوريه يك ماه و نيم قبل، موسسه American Chemical Society يكي از پيشروها بود كه تحت فشاري كه ما روش گذاشتيم و به علت اينكه خودشان هم قبول كردند كه اين كار مغاير با منشور تشكيلات آنهاست كه 125 سال قدمت دارد، به صورت خود به خود از اين قانون سرپيچي كردند و در آن مرحله در 9 فوريه، مقالات ايران را قبول كردند كه هم اديت كنند و هم اگر شايسته چاپ هست مثل هر مقاله ديگري به چاپ برسانند. بعد از آن، American Physical Society هم كه موسسه كوچكتري است، هم اين نافرماني را انجام داد. فقط IEEE بود كه اين وسط به هيچ وجه صرفنظر نمي كرد تا اينكه رسما يك چيزي بشنود. دليل اينكه آن دو تا موسسه اين موضوع را قبول كردند كه سرپيچي كنند، يكي فشارهاي اذهان عمومي دانشمندان بود به صورت طومار و استشهادها و يكي هم به خاطر اينكه در جلسه اي كه 30 الي 40 انتشاراتي بزرگ آمريكا و موسسات داشتند با وزارت خزانه داري آمريكا، استنباطي كه دريافت كردند اين بود كه دولت در آن لحظه هم حاضر نبود كه به شدت اين موضوع را دنبال كند. يعني متوجه شدند كه اولويت هائي ديگري دولت دارد و اين اولويت يكي از آن اولويت ها نيست
   
 2. بازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برندخرید بک لینک
 3. black_jack_of_black_city

  black_jack_of_black_city Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏19 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  1,449
  تشکر شده:
  62
  محل سکونت:
  با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
  حس خوندن ندارم ولي خب يه كم مشكوك ميزنه
   
 4. fotocopy

  fotocopy مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏9 جولای 2003
  نوشته ها:
  2,854
  تشکر شده:
  39
  محل سکونت:
  ايول ولي مال 1 هفته پيشه
   
 5. black_jack_of_black_city

  black_jack_of_black_city Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏19 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  1,449
  تشکر شده:
  62
  محل سکونت:
  با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
  جدي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   
خرید و فروش ارزهای الکترونیکیخرید و فروش اتوماتیک ارزهای الکترونیکی عسل طبیعی و گرده گل ایرانی