برگزیده های پرشین تولز

مالیات و بحث های مالیاتی

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,552
اینجا تاپیکی درباره مالیات ندیدم اکثرمون اطلاعی درباره انواع مالیات ها نداریم. گفتم تاپیکی ایجاد بشه برای بحث درباره مالیات

انواع مالیات

۱️⃣ مالیات های مستقیم:
مالیات هایی هستند که به صورت مستقیم از درآمد یا دارایی اشخاص حقیقی یا حقوقی دریافت می شود و شامل انواع زیر می باشد:

✅ الف- مالیات بر درآمد شامل:

✅ مالیات بر درآمد املاک:
این نوع مالیات از درآمد اجاره دریافت می شود.

✅ مالیات بر درآمد مشاغل:
مالیاتی است که از درآمد شخص حقیقی وصول می گردد.

✅ مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی:
مالیاتی است که از جمع درآمد شرکتها و همچنین درآمد ناشی از فعالیتهای انتفاعی سایر اشخاص حقوقی که از منابع مختلف در ایران یا خارج از ایران تحصیل می شود دریافت می گردد.

✅ مالیات بر درآمد اتفاقی:
مالیاتی است که از درآمد نقدی و یا غیرنقدی که شخص حقیقی یا حقوقی به صورت بلاعوض و یا از طریق معاملات محاباتی و یا به عنوان جایزه یا هر عنوان دیگر از این قبیل تحصیل می نماید دریافت می شود.

✅ ب- مالیات بر دارایی شامل:

✅ مالیات بر ارث:
مالیاتی است که در نتیجه فوت شخص اعم از فوت واقعی یا فرضی بر اموال باقی مانده متوفی طبق قانون تعلق می گیرد.

✅ مالیات حق تمبر:
نوعی مالیات مستقیم است که از طریق الصاق و ابطال تمبر بر اسناد، اوراق و مدارک به منظور رسمیت بخشیدن یا لازم الاجرا نمودن آنها، از مودی گرفته می شود.

۲️⃣ مالیات های غیر مستقیم:
مالیات‌هائى که پرداخت‌کننده آن مشخص و معین نبوده و تحقق مالیات بستگى به یک قسمت از فعالیت‌هاى اقتصادى و عملیات افراد داشته و قابلیت انتقال آنها بسیار زیاد باشد و شامل موارد زیر است:

✅ الف- مالیات بر واردات:
مالیات بر حقوق گمرکی
مالیات بر سود بازرگانی
مالیات بر حق ثبت سفارش کالا
مالیات بر واردات اتومبیل
مالیات بر حق ثبت

✅ ب- مالیات بر مصرف و فروش:
مالیات بر فرآورده های نفتی
مالیات بر تولید الکل طبی و بهداشتی
مالیات بر فروش سیگار
مالیات بر اتومبیل
مالیات بر نقل و انتقال اتومبیل
مالیات بر ارزش افزوده

----------------------------------------------------------------------------------------------------

مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی
yN1h1eF7RX6sOcr0uYbvaw.png

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,552
نرخ مالیات درامد اتفاقی تو سال 93 (نرخ جدیدتر پیدا نکردم)، 25 درصد بوده، یعنی اگه کسی جایزه 100 میلیونی برنده بشه باشد 25 میلیون تومن مالیات بده؟

برای مالیات بر درامد اشخاص حقیقی از کجا میفهمن که چقدر درامد داریم؟ ثبت نام تو سایت tax برای همه الزامیه؟

engineer805

Registered User
لایک‌ها
370
نرخ مالیات درامد اتفاقی تو سال 93 (نرخ جدیدتر پیدا نکردم)، 25 درصد بوده، یعنی اگه کسی جایزه 100 میلیونی برنده بشه باشد 25 میلیون تومن مالیات بده؟

برای مالیات بر درامد اشخاص حقیقی از کجا میفهمن که چقدر درامد داریم؟ ثبت نام تو سایت tax برای همه الزامیه؟
درمورد درآمد اشخاص اصل بر خوداظهاری اگه یه سال چیزی نگی معافیت هایی که برات درنظر داشتن صفر میشه.باید از طرق همون سایت اقدام کنی

engineer805

Registered User
لایک‌ها
370
یه سوالی این کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی چه مدت طول میکشه صادر بشه.الان یه ماهه مدارک و فرستادم و پیامک اومده که همه چیز اوکیه و متنظر صدور کد باشید اما هنوز خبری نشده...

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,312
یه سوالی این کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی چه مدت طول میکشه صادر بشه.الان یه ماهه مدارک و فرستادم و پیامک اومده که همه چیز اوکیه و متنظر صدور کد باشید اما هنوز خبری نشده...

زمان مشخص نداره , کلا کارهای مالیاتی زمانبر هست مخصوصا الان که تازه فصل مالیات بوده سرگرم بررسی اظهارنامه ها هستن

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,552
درمورد درآمد اشخاص اصل بر خوداظهاری اگه یه سال چیزی نگی معافیت هایی که برات درنظر داشتن صفر میشه.باید از طرق همون سایت اقدام کنی
یعنی هر کسی باید تو اون سایت ثبت نام کنه. چه کارگری که درامدش کمتر 1 یک میلیون در ماه هست، چه کسی که تو یه مغازه کار میکنه؟

mohammad1.t

Registered User
لایک‌ها
36
سلام.
من توی خونه خرید و فروش انجام می دم و از سایت یا اشخاصی خرید می کنم که کد ملی من رو دارن مثل فروشگاه های اینترنتی.
البته هیچ مغازه یا کسب و کار رسمی ندارم، ممکنه فروشنده ها مالیات به پای من بذارن؟
یه کم مشکوکم به بعضی سایتها مثل دیجی کالا!

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

engineer805

Registered User
لایک‌ها
370
یعنی هر کسی باید تو اون سایت ثبت نام کنه. چه کارگری که درامدش کمتر 1 یک میلیون در ماه هست، چه کسی که تو یه مغازه کار میکنه؟
نه بد متوجه شدی
صاحبان مشاغل و کسبه ها و اشخاص حقوقی.کاگر که مالیاتش رو روی فیش حقوقیش کم میکنن که البته اونم معافیت هایی داره دیگه.مثلا من مهندسم تاوقتی که **** مهندسی قبول نشم نیازی نیست برم توی سایت و ...
اما وقتی **** قبول شدم باس برم توی سایت ثبت نام کنم که چون بابت کار نظارت و طراحی که شهرداری ارجاع میده به من باس مالیات بدم.یا مثلا دکترها هم همینطورین یا مثلا کسی که شرکتی داره.

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,552
نرخ مالیات بر درآمد سالانه مشمول مالیات حقوق
1589532517971.png

من

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
167

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
توصیه کلی :
یه موضوع به شدت تخصصیه که اگه برای چند میلیون هزینه با شخص خبره این کار مشورت نشه ، عواقب خیلی بدی میتونه داشته باشه . جریمه های سنگین ، مسدودی حساب و کلی داستان دیگه حتی تا مرحله هایی که شاید فکرش رو هم نکنید
هرجایی باید به متخصص مراجعه بکنید
آسون بگیرید ، بعدا عواقب احتمالی داره . شما میتونی از تخفیف های مالیاتی و ... استفاده بکنی ، میتونی از زیرش در بری ولی اگه مشمول باشی و کار درست رو انجام ندید قول میدم پشیمون میشید . تکلیف مالیات رو همیشه مشخص بکنید ;)

به خصوص که الان سیستم های مالیاتی و نظارتی روز به روز پیشرفته تر میشه ...

سلام.
من توی خونه خرید و فروش انجام می دم و از سایت یا اشخاصی خرید می کنم که کد ملی من رو دارن مثل فروشگاه های اینترنتی.
البته هیچ مغازه یا کسب و کار رسمی ندارم، ممکنه فروشنده ها مالیات به پای من بذارن؟
یه کم مشکوکم به بعضی سایتها مثل دیجی کالا!

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

ببینید هر جایی که از کد ملی ( برای اشخاص ) یا کد اقتصادی ( برای شرکت ها و ... ) ، برای شما به اسم خریدار ، استفاده بشه ، اتفاقی نمیوفته
ولی اگه خریدها به شکلی باشه که بعدا بتونن اثبات بکنن برای مصرف شخصی نیست و در حال کسب سود هستید ، اونوقت قضیه جدی میشه

حالا اون فاکتورهایی که اونجا شما خریدار هستید ، باید مشخص بشه که رسمی هستش یا غیر رسمیه ( پیش فاکتور یا غیر رسمی )
بعضی از فروشنده ها چون رسمی کار نمیکنن کلا فاکتور رسمی نمیزنن در نتیجه مشکلی ندارید و خودشون بعدا به مشکل میخورن
بعضیا رسمی کار میکنن که اونا هم همه فاکتورهاشون رو رسمی صادر نمیکنن . معمولا تعدادی رو غیر رسمی میزنن اونم به شرطی که خریدهاشون غیر رسمی باشه ، اگه خرید رسمی باشه و فروش غیر رسمی ، بعدا تو بلند مدت بازم به مشکل میخورن که برای ما مم نیست
فاکتور غیر رسمی که از مراکز رسمی صادر میشه باید کد ملخی نداشته باشه و بالای اون اسم فاکتور نیومده باشه
حالا از سمت شما هم ، اگه شما فاکتورهای رسمی صادر نکنی در نتیجه کمتر تو دیدی ! این کمتر تو دید بودن باعث ردیابی سخت تر میشه .
اونجایی هم که خرید میکنی هرچی بزرگ تر باشه و طعمه چرب و نرمی برای سازمان مالیاتی باشه ، برای شما خطرناک تره . چون روشون نظارت بیشتری میشه و برای یکم باج گیری بیشتر ، ممکنه زیر و بم شرکت رو در بیارن ...

اگه میزان گردش مالیتون پایینه که لازم نیست نگران باشید ولی اگه گردش مالیتون بالاست ، حتما مشورت بکنید
اگه گردش مالیتون بالا باشه و اقدام نکنید ، شاید الان کسی کاری به کارتون نداشته باشه ولی چند سال دیگه شوکه میشی و میبینی برای گذشته در عین حال که ساکت بودن براتون مالیات و جریمه لحاظ میکنن

اقدام کردن هم به معنی این نیست که دو دستی و با شفافیت بالا و با صداقت مالیاتتون رو بدید . ظاهر رو حفظ میکنید و تا جایی که ممکنه از زیرش در میرید ...
از نظر من مالیات دقیقا باج محسوب میشه ولی به خاطر اخذ شدن توسط یک سازمان دولتی ، ظاهر قانونی داره !
توی یه کشور سالم مالیات دادن با ارزشه ولی توی یه کشور ناسالم و آلوده به هیچ وجه به نفع مردم نیست

باید یه دوره آموزشی برای مالیات باشه ... اینطوری نمی شده ... هیچ کی نمی دونه چکار کنه !

رشته و دوره های تخصصی داره

amirrezan95

Registered User
لایک‌ها
9,192
سلام، دوستان در مورد پر کردن اظهارنامه افراد حقیقی گروه سوم کسی تخصص داره من را راهنمایی کنه چندتا سوال دارم؟

amirrezan95

Registered User
لایک‌ها
9,192
سلام، دوستان در مورد پر کردن اظهارنامه افراد حقیقی گروه سوم کسی تخصص داره من را راهنمایی کنه چندتا سوال دارم؟
ممنون میشم اگر کسی در مورد پرکردن اظهار نامه تخصص داره من را راهنمایی کنه

amirrezan95

Registered User
لایک‌ها
9,192
یعنی از اعضای سایت هیچ کس اظهارنامه پرنمیکنه!
چندتا سوال در مورد نحوه پرکردن اظهارنامه مالیاتی دارم لطفا اگر کسی وارده من رو راهنمایی بفرمایید. ممنون میشم اگر اینجا یا در پیام خصوصی بهم پیام دهید.

I_Love_NY

Registered User
لایک‌ها
464
سلام دوستان من میخام مغازه ای اجاره کنم جهت خدمات فنی خودرو و تعمیرات در تهران قبلا تجربه اجاره کردن مغازه نداشتم چند تا سوال دارم در مورد مالیات مغازه
اگر من مغازه اجاره کنم امکان داره مالیات مستاجر قبلی که شاید پرداخت نکرده باشه بیوفته گردن من ؟
مالیات مغازه بر عهده من هست یا صاحب مغازه ؟
مقدار مالیات برای مغازه چقدره و بر چه اساسی محاسبه میکنن ؟

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,312
خیر مالیات هرشخص مربوط به خودش هست
یک مالیات بر اجاره هست که صاحب مغازه باید پرداخت کنه و به شما ارتباطی نداره
مالیات بر درآمد مربوط به شما هست که چون تا حالا مغازه نداشتید در دارایی هم پروند ندارید و طبیعتا جواز کسب هم ندارید
شما مغازه رو اجاره میکنید و کار رو شروع میکنید تا اینکه از اتحادیه بیان و به شما اخطار بدن که بیا جواز بگیر
وقتی که میرید جواز بگیرید یکی از مراحل مراجعه به دارایی و تشکیل پرونده هست که بعد از اون شما باید سالیانه در خرداد ماه اظهارنامه مالیاتی پر کنید
مبنا هم بر اساس اظهار خودشما هست که میگید من اینقدر فروش داشتم و انقدر هزینه کردم اینها از هم کم میشه و برای مقدار باقی مونده مالیات تعیین میشه
اگر از یه حدی کمتر باشه معافیت مالیاتی شاملتون میشه
برای جواز کسب 2 جلسه کلاس میزارن براتون یه بخشی هم این امور مالیاتی رو براتون توضیح میدن
در کل جای نگرانی نداره فقط یک نکته مهم بعد از ایجاد پرونده مالیاتی هر ساله حتما باید اظهارنامه بدید اگر ندید دردسر داره و اگر فعالیتی نداشتید باید برید دارایی بگید که دیگه فعالیت ندارید چون اگر اینکار رو نکنید خودشون براتون مالیات میبرن و ....

Last edited:

I_Love_NY

Registered User
لایک‌ها
464
خیر مالیات هرشخص مربوط به خودش هست
یک مالیات بر اجاره هست که صاحب مغازه باید پرداخت کنه و به شما ارتباطی نداره
مالیات بر درآمد مربوط به شما هست که چون تا حالا مغازه نداشتید در دارایی هم پروند ندارید و طبیعتا جواز کسب هم ندارید
شما مغازه رو اجاره میکنید و کار رو شروع میکنید تا اینکه از اتحادیه بیان و به شما اخطار بدن که بیا جواز بگیر
وقتی که میرید جواز بگیرید یکی از مراحل مراجعه به دارایی و تشکیل پرونده هست که بعد از اون شما باید سالیانه در خرداد ماه اظهارنامه مالیاتی پر کنید
مبنا هم بر اساس اظهار خودشما هست که میگید من اینقدر فروش داشتم و انقدر هزینه کردم اینها از هم کم میشه و برای مقدار باقی مونده مالیات تعیین میشه
اگر از یه حدی کمتر باشه معافیت مالیاتی شاملتون میشه
برای جواز کسب 2 جلسه کلاس میزارن براتون یه بخشی هم این امور مالیاتی رو براتون توضیح میدن
در کل جای نگرانی نداره فقط یک نکته مهم بعد از ایجاد پرونده مالیاتی هر ساله حتما باید اظهارنامه بدید اگر ندید دردسر داره و اگر فعالیتی نداشتید باید برید دارایی بگید که دیگه فعالیت ندارید چون اگر اینکار رو نکنید خودشون براتون مالیات میبرن و ....
ممنون از راهنماییتون

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,552
نرخ مالیات حقوق‌ها مشخص شد
بر اساس ردیف ۴ تبصره ۱۲ ماده واحده، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده(۸۴) قانون مالیاتهای مستقیم در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۴۸۰ میلیون ریال تعیین می‌شود
۱-۴ نسبت به مازاد چهارصد و هشتاد میلیون( ۰۰۰/۰۰۰/ ۴۸۰)ریال تا نهصد و شصت میلیون( ۰۰۰/۰۰۰/ ۹۶۰) ریال ۱۰درصد
۲-۴ نسبت به مازاد نهصد و شصت میلیون( ۰۰۰/۰۰۰/ ۹۶۰) ریال تا یک میلیارد و چهارصد و چهل میلیون( ۰۰۰/۰۰۰/ ۴۴۰/ ۱) ریال: ۱۵ درصد
۳-۴ نسبت به مازاد یک میلیارد و چهارصد و چهل میلیون( ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۴۴۰/ ۱) ریال تا دو میلیارد و صد و شصت میلیون(۰۰۰/۰۰۰/ ۱۶۰/ ۲) ریال: ۲۰درصد
۴-۴ نسبت به مازاد دو میلیارد و صد و شصت میلیون( ۰۰۰/۰۰۰/ ۱۶۰/ ۲) ریال تا دو میلیاردو هشتصد و هشتاد میلیون( ۰۰۰/۰۰۰/ ۸۸۰/ ۲) ریال: ۲۵ درصد
۵-۴نسبت به مازاد دو میلیارد و هشتصد و هشتاد میلیون( ۰۰۰/ ۸۸۰/ ۲) ریال تا سه میلیارد و هشتصد و چهل میلیون(۰۰۰/۰۰۰/ ۸۴۰/ ۳) ریال: ۳۰درصد
۶-۴نسبت به مازاد سه میلیارد و هشتصد و چهل میلیون( ۰۰۰/۰۰۰/ ۸۴۰/ ۳) ریال: ۳۵ درصد

پارسال تا 36 میلیون تومن در سال از مالیات معاف معاف بود، الان که قیمتا 2-3 برابر شده معافیت مالیاتی شده 48 میلیون تومن. 1.33 برابر پارسال |:
کسی در ماه 5 میلیون بگیره، 10 درصد 1 میلیون تومنِ مازاد باید مالیات بده . 100 هزار تومن ، 2 برابر یارانه اش

Last edited:

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
سلام . این پرسش یکی از همسایگان ما هست. لطفا اگر کسی اطلاع داره لطفا راهنمایی کنه

1- دوستان کسی اطلاع داره که برای فروشگاه اینترنتی که حدود 4 سال هست فعال هست و اینماد داره بهتر هست امسال اظهارنامه مالیاتی پر کنیم یا نه؟ چون تا الان هیچ نامه یا الزامی برای ما نرسیده که اظهارنامه مالیاتی پر کنیم و اصلا اطلاعی هم نداشتیم و تا حدود دو سال پیش پول هاست و دامنه و پشتیبان سایت هم در نمی اومده ...؟ به نظرتون طبق تجربه چه کاری بکنیم بهتر هست؟
2- اصلا نرم افزار حسابداری هم نداریم و حسابداری رو با همون چیزی که توی سایت هست انجام می دیم. این رو نمی دونم چکار کنم
3- روش محاسبه بای سایت فروشگاه اینترنتی چیه؟ چقدر از درآمد رو می گیرن؟ ما خودمون سود 12 تا 15 درصد روی کالاها می کشیدیم که با خرجی که داریم به 10% می رسه. حالا چقدر از این رو از ما می گیرن؟

dream ocean

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
57
نرم افزار حسابداری محک رو استفاده کنید
سپیدار هم خوبه

بالا