برگزیده های پرشین تولز

ماوس گیمینگ بیسیم بخریم یا باسیم؟ کدام برای گیمینگ مناسب‌تر است؟

MSI SUPPORT

Registered User
تاریخ عضویت
2 فوریه 2017
نوشته‌ها
1,802
لایک‌ها
175
سن
29
به طور کلی تنوع تجهیزات گیمینگ در سال‌های اخیر فوق العاده زیاده شده و در هر دسته بندی، شاهد انواع بسیار مختلفی از لوازم‌های مخصوص بازی هستیم که هر کدام احتمالا اهداف خاصی طراحی و تولید شده‌اند. در این میان گیمرها ممکن است در زمان خرید گمراه و سردرگم شوند و نتیجه این سردرگمی، انتخاب نادرست و یک خرید اشتباه باشد که منجر به هدر رفتن مبلغ توجهی از اندوخته مالی این افراد شود. خرید موس گیمینگ یکی از مهم ترین خریدهاییست که هر گیمری برای انجام آن اقدام می‌کند و در وهله اول، با دو دسته موس های گیمینگ باسیم و وایرلس یا بیسیم مواجه می‌شود و در همینجا یک سوال بزرگ در ذهنش مطرح می‌شود. موس گیمینگ بیسیم بخریم یا باسیم؟ در ادامه مطلب سعی می‌کنیم این شک و شبهه را برای کاربران برطرف کنیم و پاسخ سوال را باهم بررسی کنیم.

پیش از هر چیزی باید در مورد مشخصات یک موس گیمینگ ایده آل اطلاعاتی داشته باشیم. که اصلا یک موس گیمینگ خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد و از چه مزایایی برخوردار باشد؟ با توجه به اینکه گیمرها غالبا ساعات زیادی را صرف تفریح مورد علاقه خود می‌کنند، مهم ترین چیز این است که طراحی موس راحت و آرگونومیک باشد تا در فواصل زمانی طولانی، گیمر را خسته نکند یا آسیبی از لحاظ فیزیکی به وی وارد نکند. از طرف دیگر یک موس خوب باید کیفیت بالایی داشته باشد که بتواند کلیک های پرشمار و بعضا پرفشار را تحمل کند و آسیب نبیند.


با این وجود نمی‌توانیم دقیقا بگوئیم چه موسی برای شما مناسب است چون نیازهای هر کاربر با دیگری ممکن است متفاوت باشد. حتی سبک بازی گیمر نیز در انتخاب موس تاثیر بسزایی دارد. اما از لحاظ نوع اتصال، اینکه باسیم باشد یا بیسیم، می‌توانیم با مقایسه دو موس رده بالا و حرفه‌ای CLUTCH GM41 Lightweight (باسیم) و مدل وایرلس CLUTCH GM41 Lightweight Wireless به یک پاسخ کلی برسیم و شما را در تصمیمی گیری کمک کنیم.
1638344160591.pngدقت و سایر ویژگی سنسورها – مهم ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید
سنسور یک موس، احتمالا کلیدی ترین قطعه‌ای است که در آن استفاده شده و عملکرد موس بسیار به همین قسمت بستگی دارد. سنسوری که سطح بالایی داشته باشد، سریع ترین حرکات شما را نیز تشخیص خواهد داد و در کنار سرعت، دقت بالایی نیز ارائه می‌دهد. سرعت و دقت نشانگر موس از مهم ترین ویژگی های یک موس گیمینگ هستند که هر گیمری برای برتری در بازی‌ها به این موارد نیاز دارد. هر دو موس مذکور ساخت MSI از سنسورهای رده بالایی برخوردارند که که قادرند وسواسی ترین گیمرها را نیز راضی کنند. پیش از اینکه به سراغ مقایسه این دو برویم، چند تعریف مهم در ادامه ذکر شده که اطلاع از آنها حائز اهمیت است:


DPI: تعداد نقاطی که نشانگر موس بر روی صفحه به ازای هر اینچ جابجا می‌شود، با DPI نشان داده می‌شود. به عبارت دیگر، هر اینچ که موس شما به صورت فیزیکی جابجا می‌شود، به تعداد نقاط مشخصی بر روی نمایشگر جابجا می‌شود. میانگین DPI یک موس گیمینگ تقریبا 1600 است.IPS: مورد بالا، جابجایی در فاصله به ازای هر اینچ بود، اما IPS مدت جابجایی در هر اینچ بر ثانیه را تعریف می‌کند. در واقع نشانگر حداکثر سرعت موس با واحد اینچ بر ثانیه می‌باشد، بدون اینکه خدشه ای به دقت جابجایی موس وارد شود. هر چقدر مقدار IPS بیشتر باشد، بهتر است.


Acceleration: نمایشگر حداکثر شتاب موس می باشد که می تواند با آن شتاب، دقت خود را نیز بدون از دست دادن اطلاعات حفظ کند. این فاکتور نیز در یک موس گیمینگ، هر چقدر بالاتر باشد بهتر است.


MSI در موس گیمینگ وایرلس CLUTCH GM41 Leightwight از سنسور اپتیکال PixArt PAW-3370 استفاده کرده که DPI آن به 20000 هزار می رسد، شتاب آن 50G می باشد و IPS برابر با 400 است. در مدل باسیم همین موس، از سنسور اپتیکال PixArt PMW-3389 استفاده شده که دارای مشخصات 1600 DPI و 400IPS می باشد. با این حال اگر چه سنسور بخش بسیار مهمی از یک موس گیمینگ است، اما قطعا موارد دیگری هستند که بر روی عملکرد موس تاثیر بگذارند.


در مورد موس‌های باسیم باید گفت که در هر صورت خود کابل یک مورد دست و پا گیر است که می‌تواند روی دقت حرکت موس تاثیر منفی بگذارد. با این وجود MSI سعی کرده که با استفاده از تکنولوژی FriXionFree، شدت تاثیرگذاری را تا حد امکان کاهش دهد. پس در صورتی که تا امروز کاربر موس‌های باسیم بوده‌اید و کابل موس بسیاری از مواقع شما را کلافه کرده، شاید وقت آن رسیده که یک موس بیسیم رده بالا را تجربه کنید.

1638344192244.pngاتصال – گیمینگ بدون کندی و تاخیر


اگر چه DPI موس MSI نشان می‌دهد این موس در نسخه وایرلس سرعت بالاتری دارد، اما در بحث دقت قطعا موس‌های در یک رده با مشخصات نزدیک به هم، در اتصال به صورت باسیم به مراتب دقت عملکرد بالاتری ارائه می‌دهند. به همین گیمرهایی که در سطح مسابقه گیمینگ انجام می‌دهند و ریزترین واکنش ها و کوتاه ترین فواصل زمانی برای ایشان اهمیت دارد به سراغ موس‌های باسیم می‌روند. خصوصا در انجام بازی‌های فست که سرعت عمل حرف اول را در آنها می‌زند و وابسته به واکنش‌های سریع گیمر هستند، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. با این حال موس های بیسیم نسل جدید فاصله خود را مدل‌های باسیم در این مورد بسیار کم کرده اند. زمان تاخیر موس بیسیم CLUTCH GM41 Lightweight فقط 1 میلی ثانیه است و بسیار نزدیک به حالت باسیم عمل می‌کند. MSI با سه عنصر کلیدی موفق شده به این مهم دست پیدا کند:


  • جدیدترین تکنولوژی RFIC که موجب پاسخ دهی بهتر موس نسبت به فناوری‌های قدیمی تر وایرلس می‌شود.  • کوتاه کردن فاصله انتقال سیگنال به لطف برخورداری از پورت USB داخلی در داک شارژ موس. گیرنده بیسیم حالا می‌تواند مستقیما داخل این پورت قرار بگیرد و زمان پردازش را جهت انتقال و تداخلات از سوی دیگر دستگاه‌ها را کاهش دهد.  • تکنولوژی Interruption-Proof Frequency جهت مقابله با پرش فرکانس‌ها که در موس بیسیم GM41 امکان جستجوی محیط اطراف را برای پیدا کردن دیگر دستگاه‌های وایرلس می‌دهد و سریعا در کانالی قرار می‌گیرد که تداخلات فرکانسی را حذف کند یا به حداقل مقدار ممکن برساند.

طبق نظر بسیاری از گیمرها، موس وایرلس CLUTCH GM41 Lightweight بسیار شبیه به نمونه باسیم عمل می‌کند. پس حتی گیمرهای حرفه‌ای نیز می توانند بر روی این مدل حساب ویژه باز کنند.


وزن: برای حرکات هوشمندانه

وزن موس یکی از مواردیست که بسیار بین گیمرها مورد بحث قرار می‌گیرد و معمولا هم به نتیجه خاصی نمی رسند چرا که این مورد مستقیما به سبک بازی گیمر بستگی دارد. اگر چه یک موس حرکت سریع تری روی پد موس میتواند داشته باشد، اما کنترل روی حرکات چیزیست که برای بسیاری از گیمرها اهمیت بیشتری دارد. از طرفی موس نباید انقدر سنگین باشد که در زمان‌های طولانی عضلات شما را درگیر کند و موجب خستگی مچ گیمر شود. وزن نسخه باسیم CLUTCH GM41 Lightweight برابر با 65 گرم می‌باشد، اما نسخه بیسیم به واسطه برخورداری از باتری، سنگین تر و 74 گرم وزن دارد.
1638344219153.pngطراحی متقارن برای راحتی طولانی مدتبسیار مهم است که سایز موس گیمینگ شما به اندازه دستتان بخورد. دستان گیمرها طبیعتا به یک اندازه نیستند اما یک طراحی خوب آن است که بتواند راحتی را برای اکثریت گیمرها به دنبال داشته باشد. دست به خوبی باید روی موس بنشیند و امکان حرکت کنترل شده را فراهم کند و در عین حال در طولانی مدت سلامت کاربر را به خطر نیاندازد. موس CLUTCH GM41 Lightweight به لطف برخورداری از طراحی متقاون، برای دست راست طراحی شده‌اند و به خوبی در گودی دست جای می‌گیرند. گریپ های این موس نرم و مقاوم است با بافت ویژه‌ای که دارد، راحتی بی نظیری را در گیمینگ های طولانی در اختیار گیمر قرار می‌دهد.


راحتی در استفاده


مسلما در این مورد، یک موس باسیم برتری دارد. یک سیم را به سیستم متصل می‌کنید و سریع و راحت آماده بازی می‌شوید اما مواردی هستند که برای مدل های باسیم باید در نظر داشته باشید. حذف کابل و بهره مندی از میز کار تمیزتر و اینگونه موارد طبیعتا بهایی هم دارد. آن هم وابستگی به باتری موس در مدل های بیسیم است. هر چند در این مورد نسل جدید موس های بیسیم همچون CLUTCH GM41 Lightweight با شارژدهی 80 ساعته بسیار خوب عمل می‌کنند. سرعت شارژ شدن قابل توجهی نیز دارد بدین صورت که با 10 دقیقه شارژ این موس تا 9 ساعت می‌توانید به گیمینگ ادامه دهید. اما در هر صورت در مدل‌های باسیم هیچ دغدغه‌ای برای اتمام شارژ موس خود نخواهید داشت.1638344239857.pngموس گیمینگ بیسیم بخریم یا باسیم؟ کدام برای گیمینگ مناسب‌تر است؟


همان طور که از توضیحات مقاله متوجه شدید، نمی‌توانیم به این سوال یک پاسخ قطعی بدهیم. بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد که کاربر باید بسته به سبک بازی‌هایی که انجام می‌دهد آنها را در نظر بگیرد. در صورتی که طرفدار عناوین ورزش‌های الکترونیکی هستید، احتمالا موس‌های سبک‎تر را ترجیح می دهید که در این صورت مدل باسیم CLUTCH GM41 Lightweight بیشتر مناسب کار شماست. اما بخش عمده گیمرها می‌توانند نیازهای خود را با مدل بیسیم این موس شرکت MSI برطرف کنند.
 
بالا