برگزیده های پرشین تولز

مثال عملی محاسبه موجودی و میزان انتشار گازهای گلخانه ای (18)

ellanorouzi

Registered User
تاریخ عضویت
23 ژانویه 2016
نوشته‌ها
230
لایک‌ها
28
سن
40
پس از انجام محاسبات اولیه در خصوص میزان انتشار گازهای گلخانه ای لازمست نتایج جمع آوری و در قالب موجودی انتشار به ثبت برسد. جهت انجام عملیات فوق روشها و نرم افزارهای مختلفی به نام Tool وجود دارد که به شرح آنها می پردازیم.

این نرم افزارها به سه دسته کلی: 1- داخلی 2- تجاری و 3- عمومی، تقسیم می شوند. نرم افزارهای داخلی شامل روشها و متدهایی است که در دپارتمان حمل و نقل DOT موجود بوده و می توان بطور مستقیم و یا با اندک اصلاحاتی در فاکتور انتشار گازها مورد استفاده قرار داد. نرم افزارهای تجاری زیادی وجود دارد که توسط شرکتهای فعال در این زمینه ها تولید و عرضه می گردد.

نرم افزارهای Microsoft Excel ، Access-driven و EMIS (Environmental Management Information System) نمونه هایی از این دست می باشند. نرم افزار EMIS علاوه بر گازهای گلخانه ای در دیگر جنبه های زیست محیطی و انرژی کاربرد دارد.

در سطح عمومی و اجتماعی نیز نرم افزارها و برنامه های متفاوتی وجود دارد که عمدتا توسط انجمن های مردمی و آژانسهای دولتی تهیه و در دسترس عموم قرار می گیرد. انتخاب اینگونه نرم افزارها براساس نیازهای مدیریت GHG ، قابلیتها و هزینه آنها صورت می پذیرد ، لیکن عموما استفاده از متدهای داخلی و نرم افزارهای همگانی می تواند انتخاب خوبی باشد. پارامترهای مهم در انتخاب نوع نرم افزارها عبارتند از:

- دقت و قدرت تفکیک پذیری اطلاعات

- قابلیت انطباق

- حدود مرزی انتخاب شده

- روشهای اجرایی مورد استفاده

- نحوه ثبت ، گزارش دهی و آنالیز نتایج

در یادداشت بعدی برخی از نرم افزارهای نامبرده را مورد بررسی قرار میدهیم.

منبع : ایزو
 
بالا