برگزیده های پرشین تولز

مراحل مختلف چاپ یک کتاب داستان چگونه است؟

car20

Registered User
لایک‌ها
2
درود و سلام خدمت دوستان خوب و نازنینم
راستش چند صباحی است که فکر و ذهنم بدجور مشغول چاپ یک کتاب داستان شده و از اونجایی که هیچ تجربه ای هم در این زمینه ندارم و روال کار برای چاپ یک کتاب داستان را هم نمی دانم , تصمیم گرفتم مزاحم شما عزیزان بشم لذا از دوستانی که در این مورد اطلاعاتی داشته و یا تجربه ای دارند تقاضا می کنم بفرمائند که برای چاپ یک کتاب چه مراحلی را باید طی کرد . چه انتشاراتهایی در زمینه چاپ داستان فعالیت بیشتری دارند , قیمت کتاب چطور تعیین می شه , و...

1- نوشتن کتاب روی کاغذ
2- تایپ کتاب توی کامپیوتر
3-
4-
5-
6-
7-
8-
و...

البته در جستجویی که در گوگل داشتم مطلب نگران کننده ای را از سایت هفت سنگ خواندم که یک جورایی ته دل خودم خالی شد , چه برسد به نویسنده ی کتاب , در هر صورت با راهنمایی های خود بر من منت خواهید گذاشت .
با سپاس از شما

Amirbahal3

Registered User
لایک‌ها
538
راستش چند صباحی است که فکر و ذهنم بدجور مشغول چاپ یک کتاب داستان شده و از اونجایی که هیچ تجربه ای هم در این زمینه ندارم و روال کار برای چاپ یک کتاب داستان را هم نمی دانم , تصمیم گرفتم مزاحم شما عزیزان بشم لذا از دوستانی که در این مورد اطلاعاتی داشته و یا تجربه ای دارند تقاضا می کنم بفرمائند که برای چاپ یک کتاب چه مراحلی را باید طی کرد . چه انتشاراتهایی در زمینه چاپ داستان فعالیت بیشتری دارند , قیمت کتاب چطور تعیین می شه , و...

1- نوشتن کتاب روی کاغذ
3-
4-
5-
6-
7-
8-
و...

البته در جستجویی که در گوگل داشتم مطلب نگران کننده ای را از سایت هفت سنگ خواندم که یک جورایی ته دل خودم خالی شد , چه برسد به نویسنده ی کتاب , در هر صورت با راهنمایی های خود بر من منت خواهید گذاشت .
با سپاس از شما

فکر میکنم
میبری یه انتشاراتی اونم برات چاپ میکنه و باهات یه قراردادی میبنده.

car20

Registered User
لایک‌ها
2
فکر میکنم
میبری یه انتشاراتی اونم برات چاپ میکنه و باهات یه قراردادی میبنده.
دوست عزیز
این چیزی که شما می فرمائید درسته , اما من بیشتر به جزئیات کار نیاز دارم نه کلیاتش , مثلا آیا با کسانی که اولین کتابشون رو می برند برای چاپ قرار داد می بندند یا نه ؟ اگر آره چطور ؟ آیا تقلب هم در این زمینه می کنند یا نه ؟ چه انتشارات هایی خوبند یا دست کم از بقیه بهترند . ...
سپاسگذارم

pirmard

Registered User
لایک‌ها
5
دوست عزیز
این چیزی که شما می فرمائید درسته , اما من بیشتر به جزئیات کار نیاز دارم نه کلیاتش , مثلا آیا با کسانی که اولین کتابشون رو می برند برای چاپ قرار داد می بندند یا نه ؟ اگر آره چطور ؟ آیا تقلب هم در این زمینه می کنند یا نه ؟ چه انتشارات هایی خوبند یا دست کم از بقیه بهترند . ...
سپاسگذارم

ناشرین تا جایی که من می دونم درصدی قرارداد می بندن .
اگه کار اولتون باشه درصد خیلی کمی به شما می رسه .
ما یه کتاب می خواستیم بزنیم (تخصصی) بعد یکی از استادای دانشگاهمون گفت که به نام اون بزنیم ! :D چون تا حالا کتاب چاپ کرده و ناشرین دنبالشن و درصد خوبی بهش می دن . طرف با مرام بود!
گفت که سودشو همشو می ده به ما و توی سفحه اول از ما تشکر هم می کنه :D منتهی کتاب به نام اون چاپ میشه . ماهم قبول کردیم . که به نظرم خوب بود .

پ ن : (البته تو همین گیرودار ایشون یهو خونه زندگیشو برد از ایران و .... ! :D)

TehranNet

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
561
ما یه کتاب می خواستیم بزنیم (تخصصی) بعد یکی از استادای دانشگاهمون گفت که به نام اون بزنیم ! :D چون تا حالا کتاب چاپ کرده و ناشرین دنبالشن و درصد خوبی بهش می دن . طرف با مرام بود!
گفت که سودشو همشو می ده به ما و توی سفحه اول از ما تشکر هم می کنه :D منتهی کتاب به نام اون چاپ میشه . ماهم قبول کردیم . که به نظرم خوب بود .

عجب سودی داشت این کتاب شما:D

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745

dedboy

Registered User
لایک‌ها
102
دوست عزیز
سپاسگذارم

منظورت از تقلب چیه ؟

sabtaab

Registered User
لایک‌ها
1

1- نوشتن کتاب روی کاغذ
3-
4-
5-
6-
7-
8-
و...

با سپاس از شما

دوست عزیز
اول باید مشخص کنی که خودت میخوای هزینه چاپ کتاب رو بدی یا ناشر
اگر بخوای ناشری پیدا کنی که هزینه چاپ کتاب رو بده اول از همه یه جفت کفش آهنی بخر بعد بسته به این که کتابت چه محتوایی داره و داستانات در چه سطحیه میری سراغ ناشران.
قبلش با تلفن هماهنگی کن. کتاب رو میدی دستشون و یک هفته یا دو هفته بعد تماس میگیری. اگر کتابت ترجمه است تا وقتی به خوش نامی ناشر اطمینان نداشتی کتاب رو دستشون نده. فقط یه فصلش رو برای نمونه کار بده.
اگر شانست بزنه و ناشری کارت رو قبول کنه که دیگه هیچ کاری نداری. یه قرارداد میبنده اما پولی بهت نمیده کتاب میره ارشاد اگر مجوز گرفته شد اونوقت ممکنه بهت درصدی از پول کتاب رو بده. توصیه میکنم با توجه به این که کار اولته زیاد روی درصدی که میخوای بگیری پافشاری نکن. در این مرحله چیزی که برای شما مهمه اینه که کتابتون چاپ بشه نه اینکه از این راه پولی به دست بیارین.
اگه بخواین از جیب خودتون کتاب چاپ کنین که کارت خیلی راحت تره ناشرای زیادی هستن که این کار رو با کمال میل براتون انجام میدن. اما حواستون باشه در این مرحله سراغ هر ناشری نرین. ناشر خوش نام باشه که قدرت پخش خوبی هم داشته باشه.
هزینه هم اگه خواستین دستتون بیاد باید بگم که اگه کتابتون روی صفحه آ چهار با فونت دوازده تایمز نیو رومن پنجاه خطی
میشه یه کتاب حدود 220 صفحه ای و هزینه اش البته بسته به اینکه کاغذ خارجی بذاری یا ایرانی و چقدر خرج طراحی روی جلدش بکنی با تیراژ هزار تا حدود دو میلیون میشه( این مبلغ بسته به قیمت کاغذو تورم ممکنه تا بیست درصد هم بالا پایین بشه)
سئوالی اگه بود در خدمتم

car20

Registered User
لایک‌ها
2

pirmard جان
امیدوارم تجربه شما برای دوستان دیگر مفید فایده قرار بگیره , متاسفانه یا شایدم خوشبختانه این کتابی که من دنبال چاپش هستم تخصصی نیست و یک کتاب داستان است , اما این راهی که شما گفتین هم احتمال زیاد برای خیلی از دوستان می تونه راهگشا باشه خصوصا اونهایی که کتاب اولشان بوده وبیشتر جنبه ی مالی کتاب بایشان مهم است .

عجب سودی داشت این کتاب شما:D
TehranNet جان
خوب البته سود و چاپ کتاب دو شق مختلف قضیه هستند , برای بعضی ها صرف اینکه کتابشان چاپ بشه و برای عده ای دیگر سود مالی کتاب مهم تر است .

فکر میکنم مجوز هم بخواد؟
balabala جان
اتفاقا در این مورد دوستان اگر ممکنه توضیح بدهند که آیا کتاب های شعر و داستان هم نیاز به مجوز دارند و یا اینکه هر کتابی که قراره چاپ بشه باید مجوز بگیره , و آیا مجوز را به سادگی صادر می کنند یا اون هم نیاز به پارتی بازی و پوشیدن کفش آهنی و اینجور ملزومات داره ؟

منظورت از تقلب چیه ؟
dedboy جان
این جمله را به خاطر خواندن جملات زیر نوشتم
یکی از مسائل مربوط به کتاب اولی‌ها که اغلب خودشان هم از آن اطلاعی ندارند چاپ کتاب‌شان در تیراژ غیر واقعی است. یعنی تعداد معدودی از ناشرین کل هزینه کتاب را از نویسنده می‌گیرند، ولی بجای چاپ در تیراژ اسمی مثلا ۱۲۰۰ تا، بوسیله‌ی دستگاه ریسوگراف مثلا ۴۰۰ تا از کتاب چاپ می‌کنند؛ در حدی که تعدادی به خود نویسنده می‌دهند و بقیه را هم در بازار پخش می‌کنند و در نمایشگاه عرضه می‌کنند. اگر این مقدار فروش رفت دوباره چاپ می‌کنند وگرنه همان مقدار می‌ماند و این در حالی‌ست که نویسنده تصور می‌کند کتابش در تیر‌اژ اسمی منتشر شده است.

دوست عزیز
اگر بخوای ناشری پیدا کنی که هزینه چاپ کتاب رو بده اول از همه یه جفت کفش آهنی بخر بعد بسته به این که کتابت چه محتوایی داره و داستانات در چه سطحیه میری سراغ ناشران.
قبلش با تلفن هماهنگی کن. کتاب رو میدی دستشون و یک هفته یا دو هفته بعد تماس میگیری. اگر کتابت ترجمه است تا وقتی به خوش نامی ناشر اطمینان نداشتی کتاب رو دستشون نده. فقط یه فصلش رو برای نمونه کار بده.
اگر شانست بزنه و ناشری کارت رو قبول کنه که دیگه هیچ کاری نداری. یه قرارداد میبنده اما پولی بهت نمیده کتاب میره ارشاد اگر مجوز گرفته شد اونوقت ممکنه بهت درصدی از پول کتاب رو بده. توصیه میکنم با توجه به این که کار اولته زیاد روی درصدی که میخوای بگیری پافشاری نکن. در این مرحله چیزی که برای شما مهمه اینه که کتابتون چاپ بشه نه اینکه از این راه پولی به دست بیارین.
اگه بخواین از جیب خودتون کتاب چاپ کنین که کارت خیلی راحت تره ناشرای زیادی هستن که این کار رو با کمال میل براتون انجام میدن. اما حواستون باشه در این مرحله سراغ هر ناشری نرین. ناشر خوش نام باشه که قدرت پخش خوبی هم داشته باشه.
هزینه هم اگه خواستین دستتون بیاد باید بگم که اگه کتابتون روی صفحه آ چهار با فونت دوازده تایمز نیو رومن پنجاه خطی
میشه یه کتاب حدود 220 صفحه ای و هزینه اش البته بسته به اینکه کاغذ خارجی بذاری یا ایرانی و چقدر خرج طراحی روی جلدش بکنی با تیراژ هزار تا حدود دو میلیون میشه( این مبلغ بسته به قیمت کاغذو تورم ممکنه تا بیست درصد هم بالا پایین بشه)
سئوالی اگه بود در خدمتم

sabtaab جان
بسیار ممنون و سپاسگذارم از شما
در مورد اینکه کتاب را خودمان چاپ کنیم یا بدهیم به ناشر هنوز با نویسنده ی کتاب مشورت نکردم اما خیلی دوست دارم که ناشر اولین کتاب خواهر عزیزم خودم باشم , البته این بر می گرده به اینکه این کتاب چند صفحه بشه و چقدر قیمتش تمام بشه و من بتونم از پسش بر بیآم یا نه .
می خواستم در صورت امکان خواهش کنم اگر امکان داره در مورد نحوه ی تعیین قیمت برای کتاب هم اگر اطلاعاتی دارید بفرمائید یعنی قیمت نهایی کتاب رو چه کسی تعیین می کنه , ناشر , نویسنده و یا سازمان یا وزارت خانه ای ؟
بعد هم قطع کتاب رو چه کسی تعیین می کنه ؟ (برای آشنایی با قطع کتاب اینجا رو ببینید ) البته فکر کنم قطع نرمال برای کتاب های داستان همون قطع وزیری باشه درسته ؟

car20

Registered User
لایک‌ها
2
از اونجایی که ترسیدم این نوشته از روی سایت مذکور حذف بشه عین اون را در زیر نقل قول کردم :
یک مطلبی را آقای محمد مهدی مولایی در سایت هفت سنگ نوشته بودند که با کسب اجازه از ایشان در این جا نقل قول گردید :

انتشار کتاب اول موضوعی است که هر نویسنده دقیقا یک بار در دوره فعالیت‌ش با آن موجه بوده است و موضوعی است که ناشران در تمام دوره فعالیت‌شان با آن موجه‌اند.
پرداختن به این موضوع از آن جهت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که انتشار کتاب اول برای نویسندگان به منزله ورود به دنیای کتاب است و بسیارند نویسندگان مستعدی که بخاطر مشکلات و دردسرهای این پیش روی‌شان از خیر انتشار کتاب گذشته‌اند و همین‌طور بسیارند کسانی که با پشت سر گذاشتن تمام این مصائب کتاب‌شان را چاپ کرده‌اند اما بخاطر مشکلات پس از انشار - که عمده‌ترین آنها مسئله پخش و توزیع است - از انتشار کتاب پشیمان شده‌اند!
اگر شما هم فکر می‌کنید که مطالبتان ارزش چاپ شدن داد و به فکر انتشار کتاب افتاده‌اید فقط به این نکته توجه کنید:
اگر به اندازه‌ی کافی شناخته شده نیستید که کتاب‌تان را بخاطر اسم‌تان بخرند و اگر دوست یا آشنایی ندارید که در این راه کمک‌تان کند و اگر پول کافی هم ندارید بهتر است به خودتان زحمت ندهید، کمتر کسی حاضر می‌شود این‌روزها روی چنین کارهایی سرمایه‌گذاری کند.
و انگار نه انگار که تمام نویسندگان بزرگ، روزی اولین بوده‌اند.
مشکلات انتشار کتاب اول، بطور خاص در حوزه ادبیات و شعر را از دید ناشران، نویسندگان و دست‌اندرکاران نشر جویا شدیم.

کتاب اول چگونه منتشر می‌شود؟

«ناشرها معمولا برای انتشار کتاب اول شاعران و نویسندگان را موظف به سرمایه‌گذاری کل مبلغ هزینه چاپ می‌کنند، البته بعضی از ناشرها با نویسندگان کنار می‌آیند و مثلا ۵۰٪ مبلغ را اول و ۵۰٪ بقیه را بصورت قسطی می‌گیرند.» این‌ها را فرهاد صفریان شاعر و وبلاگ‌نویس می‌گوید. وقتی از او می‌پرسیم که آیا قصد چاپ کتاب اشعارش را دارد یا نه می‌گوید اگر انتشاراتی با شرایط مناسب پیدا شود که حتی ۵۰٪ هزینه چاپ را تقبل کند این کار را خواهم کرد.
در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب پلاکارد آبی‌رنگی در یکی از غرفه‌ها جلب توجه می‌کرد. روی این پلاکارد نوشته شده بود: «چنانچه حتی یک اثر قابل چاپ دارید و به هر دلیل تاکنون موفق به انتشار آن نشده‌اید حتما با ما تماس بگیرید.»
به سراغ نامور مدیر این انتشارات می‌رویم. نامور می‌گوید: « انتشارات رجا تهران الان مدتی است که کتاب‌های اول را منتشر می‌کند. ما برای شروع در چند جا از جمله مجله‌ی موفقیت آگهی دادیم. ما این کتاب‌ها را به چند نوع چاپ می‌کنیم. اما معمولا به اینصورت است که برای فشار نیامدن به نویسنده یک مقداری را ما سرمایه‌گذاری می‌کنیم و یا سعی می‌کنیم سهمشان را قسطی بگیریم.» از هزینه چاپ یک کتاب حدود هفتاد صفحه‌ای می‌پرسیم، پاسخ می‌دهد: « تقریبا با ۱۵۰ هزار تومان کتاب در می‌آید. اگر دوهزار تا هم بزنیم می‌شود ۳۰۰ هزار تومان، البته با کاغذ خوب و جلد گلاسه ۲۵۰ گرمی.»
واقعیت این است که شما برای چاپ کتاب‌تان هر چقدر هم ارزش‌مند باشد باید خودتان دست به جیب شوید، ناشرین در پاسخ به این سوال که چرا برای چاپ این‌ کتاب‌ها نویسنده را مجبور به سرمایه‌گذاری می‌کنند همگی متحدالقول یک پاسخ دارند: «ضرر می‌کنیم!»
ظاهرا تجریه نشان داده است که چاپ این کتاب‌‌ها برای ناشرین جز ضرر چیزی نداشته است. محمد عزیزی، شاعر، نویسنده و مدیر مسئول انتشارات روزگار در این‌باره می‌گوید: « از ابتدای تاسیس نشر روزگار این‌را وجهه همت خودم قرار دادم و دوستانی که به من مراجعه می‌کردند، سعی می‌کردم که اولین کتابشان را منتشر کنم؛ البته به شرطی که به قول حافظ آنی داشته باشد، «بنده طلعت آن باش که آنی دارد».
در ابتدا ما بدون اینکه توقع کمکی از آنها داشته باشیم تعدادی از این کتابها را چاپ کردیم اما چون کمک دولتی نشدیم و از طرفی این کتاب‌ها هم پشت ویترین کتاب‌فروشی‌ها قرار نگرفتند و انبار شدند، از لحاظ اقتصادی متضرر شدیم و در ادامه کار بجای اینکه چاپ این کتاب‌ها را قطع بکنیم به یک راه‌ حلی رسیدیم و آنکه پیشنهاد کردیم برای اینکه بچه‌ها خودشان متوجه وضعیت نشر بشوند و گلایه نکنند از آن‌ها خواستیم مثلا ۵۰۰ جلد از کتاب خودشان را ولو با ۳۰٪ تخفیف از ما بخرند. الان این‌ها یک تعداد کتاب را از ما پیش خرید می‌کنند و ما کتاب‌شان را چاپ می‌کنیم.»
دریانورد، مدیر انتشارات دریانورد به ما می‌گوید: « هیچ ناشری حاضر نیست روی کار اول نویسنده‌ها سرمایه‌گذاری کند. مشکل بعدی هم توزیع است که مراکز پخش رغبتی به توزیع این‌ها ندارد. پس شاعران مجبورند خودشان دنبال سرمایه‌گذاری و توزیع مناسب کتاب‌شان باشند.»
دریانورد به کتاب‌های موجود در غرفه اشاره می‌کند و می‌گوید: « کتاب‌هایی که می‌بینید حدود ۱۵ کتاب شعر اول هستند که شاعر سرمایه‌گذاری کرده است، البته بعضی‌ها با مشارکت ناشر. تمام این کتاب‌هایی را که می‌بینید، بجز ۲-۳ تا همه را مولف سرمایه‌گذاری کرده است.» دریانورد در مورد هزینه چاپ یک کتاب می‌گوید: « بستگی به تعداد صفحه دارد. معمولا صفحه‌ای ۵ تا ۶ هزار تومان هزینه دارد.»
البته اگر شما به اندازه کافی در این حوزه سرشناس باشید احتمالا کمتر با این مشکلات مواجه خواهید شد. از یغما گلرویی، ترانه‌سرا، در مورد مشکلات چاپ کتاب اولش پرسیدیم. یغما توضیح می‌دهد: « من مشکلی برای چاپ اولین کتابم نداشتم، یعنی اصلا نمی‌خواستم کتاب چاپ کنم. شعرهایم پیش حمید صدری، دوست آهنسازم بود. کارهایم را به مدیر انتشارات دارینوش داده بودند و خودشان بدون اینکه من بدانم تصمیم گرفتند کتابم را چاپ کنند و خیلی راحت هم چاپ شد.»
رسول یونان، شاعر و ترانه‌سرا، هم در پاسخ به این سوال ما می‌گوید: « من مشکل خاصی نداشتم، شعر نوشتم گرفتند چاپ کردند.همین! کتاب «روز بخیر محبوب من» بود که انتشارات نارنج چاپ کرد. البته من قبل از آن با کارهایم مطبوعات را بمباران کرده بودم و به همین خاطر بود.»

بعد از چاپ کتاب

اما نویسندگان جوان پس از پشت سر گذاشتن تمام مشکلات چاپ کتاب اغلب با محصول چاپ شده‌ی مطلوبی مواجه نمی‌شوند. فرهاد صفریان در این مورد می‌گوید: « این کتاب‌ها اشکالات تایپی فراوانی دارند، انتشاراتی‌هایی که این کتاب‌ها را چاپ می‌کنند ویراستار ندارند. طرح روی جلدشان هم حرفه‌ای نیست. این مسائل به این خاطر است که اینها حرفه‌ای این‌کار نیستند. بیشترشان شاعر هستند که مجوز گرفته اند و شعر دوستان‌شان را چاپ می‌کنند و در مورد طرح روی جلد و ویرایش حرفه‌ای عمل نمی‌کنند و کتاب را همین‌جوری بیرون می‌دهند.»
یکی از مسائل مربوط به کتاب اولی‌ها که اغلب خودشان هم از آن اطلاعی ندارند چاپ کتاب‌شان در تیراژ غیر واقعی است. یعنی تعداد معدودی از ناشرین کل هزینه کتاب را از نویسنده می‌گیرند، ولی بجای چاپ در تیراژ اسمی مثلا ۱۲۰۰ تا، بوسیله‌ی دستگاه ریسوگراف مثلا ۴۰۰ تا از کتاب چاپ می‌کنند؛ در حدی که تعدادی به خود نویسنده می‌دهند و بقیه را هم در بازار پخش می‌کنند و در نمایشگاه عرضه می‌کنند. اگر این مقدار فروش رفت دوباره چاپ می‌کنند وگرنه همان مقدار می‌ماند و این در حالی‌ست که نویسنده تصور می‌کند کتابش در تیر‌اژ اسمی منتشر شده است.
اینها را یک نویسنده که خود با مسائل نشر آشناست به ما گفت و البته تاکید کرد که از او اسمی نبریم.
اما شاید بزرگ‌ترین مشکل کتاب‌اولی‌ها - و کلا حوزه کتاب - مسئله توزیع و پخش کتاب باشد. جایی که باعث می‌شود گاهی تصور کنیم چاپ شدن یا نشدن کتاب تفاوتی نداشته است.

مافیای توزیع؛ مشکل اساسی

مطمئن باشید مشکلات توزیع و پخش کتاب اینقدر جدی است که وقتی صحبت آن به میان می‌آید برخی عنوان «مافیای توزیع» را مطرح می‌کنند. این مسئله طبیعتا در مورد نویسندگان گمنامی که اولین کتاب‌شان را منتشر کرده‌اند بییشتر مشکل‌زاست.
فریاد شیری، شاعر و کارشناس ادبی نشر نگیما، در این مورد می‌گوید: «مشکل اصلی این است که پخشی‌هایی که ما با آنها کار می‌کنیم، اصلا کتاب شعر را نمی‌گیرند. یعنی هیچ پخشی حاضر نمی‌شود با حتی ۵۰٪ هم کتاب شعر را پخش کند. البته آنها هم گناهی ندارند. چون کتاب فروشی‌ها کتاب شعر را پخش نمی‌گیرند. فقط چند تا کتاب فروشی معدود در تهران است که کتاب شعر را بطور امانی می‌گیرند، ببینند فروش می‌رود یا نه، البته آنهم با ۴۰٪ تخفیف. اصلا با این همه مشکلات که نه بخشی کتاب را می‌گیرد و نه مخاطب دارد به نظر من چاپ کتاب اول حماقت است.»
دریانورد، مدیر انتشارات دریانورد که در شهر بوشهر فعالیت می‌کند می‌گوید: « ما ناشرین شهرستانی دستمان به مراکز پخش تهران نمی‌رسد و اگر هم برسد اینها کتاب شعر را نمی‌گیرند، اگر کتاب داستان باشد که کتاب نویسنده‌های گمنام را نمی‌گیرند. کلا اینها کتب ناشرهای گمنامی مثل مارا نمی‌گیرند و اگر بپذیرند با درصد بالایی می‌خواهند. مثلا یک کتاب را به ما گفتند با ۶۰٪ تخفیف می‌گیریم.»
نامور، مدیر انتشارات رجا تهران هم می‌گوید: « پخش ما ضعیف است. کلا پخش در ایران ضعیف است. البته بعضی‌ها آمده‌اند اتحادیه درست کرده‌اند، مثلا اتحادیه کتب درسی، اما آنها هم موفق نبوده‌اند. من خبر داریم برخی ناشرین از کتابی در مدت شش ماه حتی یک فروش هم نداشته‌اند. الان بصورت مبادله است، کتاب عوض می‌کنند، کتاب دیگران را می‌فروشند.»

مشکل اصلی کجاست !؟

اما چرا خوانندگان و به طبع آنها کتاب‌فروشی‌ها و مراکز پخش چنین برخوردی با این کتاب‌ها دارند؟
فریاد شیری در این مورد می‌گوید: «مسئله اصلی این است که شعر الان در ایران مخاطب ندارد. مخاطب کتاب‌های شعر خود شاعرها هستند که متاسفانه آنها هم همدیگر را قبول ندارند. الان کتاب شعر را خود شاعر‌ها هم نمی‌خرند و همه منتظرند که از همدیگر کتاب را هدیه بگیرند.»
نامورمدیر انتشارات رجا تهران در این زمینه نظر جالبی دارد و می‌گوید:«وضعیت فعلا همین است. وضعیت اقتصادی مردم هم همین است و شکم مردم سیر نیست و به کتاب نمی‌رسند.»
اما رسول یونان، شاعر و ترانه‌سرا، مسئله محتوای این کتاب‌ها را مطرح می‌کند: «عمده‌ترین مشکل این‌ها این است که می‌خواهند دفترچه مشق‌شان را چاپ کنند. بدون اینکه کسی نظر بدهد و کسی ببینید می‌آیند و خاطرات شخصی خودشان را چاپ می‌کنند و این کار هم شخصی است و فقط به درد دوست دخترهایشان می‌خورد! و مردم هم نمی‌خرند.»

راه حل ناشرین برای کتاب‌های شعر

ناشرین برای فرار از مشکلات چاپ شعرهای نویسندگان جوان بخشی از اشعار افراد مختلف را در قالب یک مجموعه چاپ می‌کنند.
فریاد شیری در این مورد می‌گوید: « ما الان کتاب‌نگیما را طرح‌ریزی کردیم و الان کتاب اول را درآوریدم. کسانی که می‌خواستند کتاب چاپ کنند، گفتیم این‌کار را نکنید، ۲-۳ تا از شعرهای خوب خودتان را بدهید تا در این کتاب چاپ کنیم. خودشان را هم مجبور کردیم که کتاب را پیش خرید کنند. از این کتاب استقبال شد. الان هم خیلی از دوستان دیگر مراجعه می‌کنند و من به آنها می‌گویم فعلا برای اینکه بحران کتاب را، بحران شعر را حل کنیم دست نگه داریم و کتاب چاپ نکنیم.»
انتشارات رجا هم مشابه چنین طرحی را اجرا می‌کند. نامور در این‌باره می‌گوید: «مجموعه کتاب‌هایی با عنوان «حرف‌هایی که در دلم ماند» در سه جلد در آمده است. در هر کدام ۴۵ نفر شاعر جوان، دختر و پسر از سراسر ایران برای ما کار فرستادند که ما انتخاب کردیم و چاپ کردیم. به خودشان پیشنهاد کردیم که چند نسخه‌اش را خودشان بخرند و حدود هزار تای آن‌را روز اول خودشان خریدند.»
نامور دیگر طرح‌هایی که در این زمینه دارند را اینگونه تشریح می‌کند: «الان هم شب شعری گذاشته‌ایم و از دوستانی که تا الان از آنها کتاب چاپ کرده‌ایم دعوت کردیم که در این شب شعر شرکت کنند. سرشان گرم می‌شود و از خیلی مسائل دور می شوند. ماهی یکبار دور هم جمع می شوند. بجای اینکه بروند توی خیابان‌ها با این بیکاری، با این شرایط و اوضاع نابسامان می‌نشینند دور هم، آشنا می‌شوند و درباره شعر و داستان حرف می‌زنند.»

مشکلات نشر فقط در حوزه ادبیات است؟

این سوال را با فریادشیری در میان می‌گذاریم، پاسخ می‌دهد: « مشکلات کتاب اول در همیه زمینه‌ها وجود دارد. در ادبیات هم وضعیت ادبیات داستانی از شعر بهتر است و مردم هنوز ادبیات داستانی را مطالعه می‌کنند.»
به سراغ عباس طارمی که به تازگی اولین کتابش را با عنوان «شهر هزار حکیم» در حوزه فلسفه و عرفان چاپ کرده است می‌رویم و درباره نحوه چاپ کتابش می‌پرسیم: « من آشنایی قبلی با یکی از مدیران انتشارات روزنه داشتیم. قبلا دو طرح را که مربوط به کسان دیگری بود برده بودم که هر دو هم رد شدند. موضوع را با آن مدیر آشنا در میان گذاشتم که همچین کتابی را در دست تالیف دارم. پس از صحبت‌ها و مذاکرات سرانجام کتاب من چاپ شد، البته بجای حق التالیف به من دوهزار جلد کتاب دادند.»
طارمی ادامه می‌دهد: « مشکلات نشر در ایران در همه حوزه‌ها وجود دارد. هم در زمینه چاپ، هم توزیع و البته فقط به کتاب اولی‌ها هم محدود نمی‌شود و نویسندگان قدیمی هم با این مشکلات مواجه‌اند. در حوزه کتاب‌های فلسفی و مذهبی هم که من در آن فعالیت می‌کنم چون این کتاب‌ها خریدار زیادی ندارند ناشران حاضر به سرمایه‌گذاری روی این موضوعات نیستند.»
وقتی این سوال را با دریانورد، مدیر انتشارات دریانورد مطرح کردیم کتابی را با عنوان «بندر دیلم و هفت شهر لیراویب» به ما نشان داد و گفت: « این کتاب را ببینید. در زمنیه تاریخ است و کتاب اول نویسنده. نویسنده برای چاپ کتابش پنج میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرده است.» دریانورد اضافه می‌کند که: « این کتاب حاصل ۵ سال تلاش مولف است. اگر قرار بود برای یک ناشر دولتی یا نهاد دولتی تحقیق بکند حق تالیفش حداقل ۵-۶ میلیون تومان بود و چاپ هم با خودشان بود. اما الان ۵ میلیون سرمایه‌گذاری کرده است و انتشاراتی فقط توانسته با او همکاری کند و سرمایه‌گذاری‌ای نکرده‌ است.»
ظاهرا این مشکلات در همه حوزه‌ها وجود دارد و تنها ناشرین دولتی که دغدغه برگشت سرمایه و مسائل اقتصادی را ندارند می‌توانند به سادگی به فعالیتشان ادامه دهند.
احمد.ف که قرار است بزدوی اولین کتابش را در زمینه تاریخ برای یک نهاد دولتی منتشر کند می‌گوید: «من در واقع کار تالیف این کتاب را برای این نهاد انجام می‌دهم و مسائل چاپش به من ارتباطی ندارد. طبق قرارداری که در ابتدا با من بسته شده من در ازای نوشتن کتاب حق‌التالیفم را دریافت می‌کنم.»

چاره کار چیست ؟

نامور در این‌باره می‌گوید: «مشکلات نشر این‌قدر زیاد است که حل شدنی نیست. فقط یک راه دارد، وزارت ارشاد باید کتاب را از ناشرین نوپا بخرد و در کتابخانه‌ها توزیع کند. مردم را هم تشویق کنند که از کتابخانه‌ها استفاده کنند. این بهترین خدمتی است که دولت با این همه بودجه می‌تواند انجام بدهد.»
فریاد شیری به کیفیت چاپ بهتر اشاره می‌کند و می‌گوید: « اگر کتاب را به دید یک کالای تجاری نگاه کنیم، ما جلد کتاب را کیفیت کتاب را می‌توانیم تغییر دهیم. مثلا با استفاده از تصویر و یکسری کارهای دیگر شاید بشود مخاطب را جذب کرد.»
محمد عزیزی هم به تاثیر حمایت دولت در این قضیه اشاره می‌کند و می‌گوید: « دولت باید از این‌ها حمایت کند. یک وقتی این طرح را دادند ولی اجرا نکردند. دولت باید بگوید کسی که کتاب اول چاپ می‌کند من مقدار معینی را بطور قطع می‌خرم.»
عزیزی به نقش مطبوعات هم اشاره می‌کند و می‌گوید: « مطبوعات هم باید در زمینه کتاب اول اطلاع‌رسانی کنند. با اینها مصاحبه کنند. وقتی کتابشان چاپ شد، کتابشان را نقد و بررسی کنند و به هر حال مطرح‌شان بکنند در حالی که معمولا این‌کار را نمی‌کنند.»

+++++++++++++++++++++++++++++

sabtaab

Registered User
لایک‌ها
1
دوست عزیز
اول از همه باید بگویم که این هزینه 300 هزار تومن برای یک کتاب هفتاد صفحه ای بسیار قیمت عجیبی است یا نرخ مربوط به دو سال قبل است که حتی قیمت سال 84 هم اینقدر نازل نبود. یا طرف تمام هزینه ها را برایتان نگفته. یا تیراژ را 500 در نظر گرفته. در هر صورت بگویم که اگر کسی را شناختین که با این قیمت کتاب چاپ کند هیچ معطل نکنید
دوم اینکه شما باید در قطع رقعی کتابتان را چاپ کنید. همین اندازه معمولی کتابها که 22 در 15 هست.
سوم اینکه کتابتان را روی ورد تایپ کنید بعد در ورد سراغ گزینه بوک بروید و آنرا تبدیل به کتاب کنید.
به نظر من در هر صفحه 24 خط نوشته بگذارید اندازه فونت را هر قدر که دوست دارید تنظیم کنید به نظر من روی دوازده یا چهارده کار کنید. عرض خط هم یازده سانتی متر.
خب حالا تعداد صفحات کتابتان را به دست میاورید تصور کنید 220 صفحه
من ریز نرخ چاپ یک کتاب 220 صفحه ای را با تیراژ 1000 برایتان میگذارم. فقط اینرا بگویم که قیمت کاغذ مربوط به دو ماه قبل است و گویا در این مدت کمی قیمت بالاتر رفته.
کاغذ 550 هزار تومان
لیتو گرافی 350 هزار تومان
چاپ 250 هزار تومان
صحافی 140 هزار تومان
جلد 160 هزار تومن
به این نرخ باید هزینه طراحی جلد کتاب را هم اضافه کنید که این دیگر به خودتان و طراح بستگی دارد کسانی با 30 هزار تومن ممکن است اینکار را انجام دهند کسانی تا میلیون هم ممکن است بخواهند.
در مورد تعیین قیمت هم هیچ نگران نباشید. آن مربوط به خودتان است. یادش به خیر دهه شصت وزارت ارشاد کتابها را قیمت گذاری میکرد و الان ناشران از آن دوران به بدی یاد میکنند.
قیمت تمام شده را ضرب در دو کنید میشود قیمت پشت جلد کتاب. مثلا اگر کتاب شما یک و نیم میلیون تومان هزینه تمام شده اش بشود یعنی هر جلد میشود هزار و پانصد تومن. شما قیمت را میگذارید سه هزار تومن. از این مبلغ بین بیست تا سی درصد به کتابفروشها باید تخفیف بدهید که کتابتان را بفروشند و ده درصد هم ناشر برمیدارد و ده درصد هم سودی است که به خودتان (‌البته بعد از فروش همه کتابها) میرسد. به این ده درصد حق التحریر هم میگویند.
خب تا اینجا قیمت پشت جلد کتابتان شد سه هزار تومن که البته قیمت خوبی است.
چون مثلا همین الان کتاب هزار خورشید درخشان که روی میزم است با 460 صفحه و تیراژ 5000 قیمت 6000 تومن خورده( هر چه تیراژ برود بالاتر هزینه چاپ و صحافی کمتر میشود)
در مورد مجوز باید بگویم که هر کتابی و اصولا هر چیزی که به چاپخانه میرود باید مجوز بگیرد. حتی چاپ یک پوستر یا یک اعلامیه بهداشتی هم باید با مجوز باشد. در ضمن اخذ مجوز یکی از سخت ترین کارهاست. که اگر ناشر نباشید بسیار سخت تر هم خواهد شد برای همین به هیچ وجه به فکر این نباشد که خودتان کتاب را چاپ کنید یا مجوز بگیرد. چون هیچ کتابفروشی پخش آنرا قبول نخواهد کرد.
در مورد تقلب در تیراژ باید بگویم که امکانش بسیار زیاد است. اما میتوانید چک کنید که با دستگاه ریسوگراف کار نکنند. اگر ریسوگراف کار کنند که هزینه لیتوگرافی ندارد. ضمن اینکه کیفیت این کار بسیار پایین است و با یک نگاه به صفحه چاپی متوجه خواهید شد. بهترین کار این است که سراغ ناشر خوش نام بروید.
بعد از همه این حرفها اگر امکان دارد یک نمونه از داستان را برایم بفرستید. ( مثلا یکی از بهترین داستان مجموعه را)
من البته از روی کنجکاوی میخواهم سطح داستان را بدانم. آیا شما قصه اتان را در محافل قصه خوانی خوانده اید.؟ کارتان مورد نقد قرار گرفته؟

car20

Registered User
لایک‌ها
2
دوست عزیز
اول از همه باید بگویم که این هزینه 300 هزار تومن برای یک کتاب هفتاد صفحه ای بسیار قیمت عجیبی است یا نرخ مربوط به دو سال قبل است که حتی قیمت سال 84 هم اینقدر نازل نبود. یا طرف تمام هزینه ها را برایتان نگفته. یا تیراژ را 500 در نظر گرفته. در هر صورت بگویم که اگر کسی را شناختین که با این قیمت کتاب چاپ کند هیچ معطل نکنید

sabtaab جان
حق با شما بود عزیز دل , وقتی نیک نظر کردم دیدم که نوشته مربوط به سال 1383 ( دقیقا جمعه، 25 اردیبهشت ماه 1383) بوده و من غفلت کرده بودم از دقت و توجه شما سپاسگذارم
دوم اینکه شما باید در قطع رقعی کتابتان را چاپ کنید. همین اندازه معمولی کتابها که 22 در 15 هست.
سوم اینکه کتابتان را روی ورد تایپ کنید بعد در ورد سراغ گزینه بوک بروید و آنرا تبدیل به کتاب کنید.
sabtaab جان متاسفانه این قسمت وورد را نمی دانم و کار نکرده ام در صورت امکان سپاسگذار خواهم بود که بفرمائید این گزینه بوک را از کجای وورد باید پیداش کنم .

به نظر من در هر صفحه 24 خط نوشته بگذارید اندازه فونت را هر قدر که دوست دارید تنظیم کنید به نظر من روی دوازده یا چهارده کار کنید. عرض خط هم یازده سانتی متر.
خب حالا تعداد صفحات کتابتان را به دست میاورید تصور کنید 220 صفحه
من ریز نرخ چاپ یک کتاب 220 صفحه ای را با تیراژ 1000 برایتان میگذارم. فقط اینرا بگویم که قیمت کاغذ مربوط به دو ماه قبل است و گویا در این مدت کمی قیمت بالاتر رفته.
کاغذ 550 هزار تومان
لیتو گرافی 350 هزار تومان
چاپ 250 هزار تومان
صحافی 140 هزار تومان
جلد 160 هزار تومن
به این نرخ باید هزینه طراحی جلد کتاب را هم اضافه کنید که این دیگر به خودتان و طراح بستگی دارد کسانی با 30 هزار تومن ممکن است اینکار را انجام دهند کسانی تا میلیون هم ممکن است بخواهند.
در مورد تعیین قیمت هم هیچ نگران نباشید. آن مربوط به خودتان است. یادش به خیر دهه شصت وزارت ارشاد کتابها را قیمت گذاری میکرد و الان ناشران از آن دوران به بدی یاد میکنند.
واقعا عالی توضیح دادین دست مریزاد و سپاس

قیمت تمام شده را ضرب در دو کنید میشود قیمت پشت جلد کتاب. مثلا اگر کتاب شما یک و نیم میلیون تومان هزینه تمام شده اش بشود یعنی هر جلد میشود هزار و پانصد تومن. شما قیمت را میگذارید سه هزار تومن. از این مبلغ بین بیست تا سی درصد به کتابفروشها باید تخفیف بدهید که کتابتان را بفروشند و ده درصد هم ناشر برمیدارد و ده درصد هم سودی است که به خودتان (‌البته بعد از فروش همه کتابها) میرسد. به این ده درصد حق التحریر هم میگویند.
خب تا اینجا قیمت پشت جلد کتابتان شد سه هزار تومن که البته قیمت خوبی است.
چون مثلا همین الان کتاب هزار خورشید درخشان که روی میزم است با 460 صفحه و تیراژ 5000 قیمت 6000 تومن خورده( هر چه تیراژ برود بالاتر هزینه چاپ و صحافی کمتر میشود)
sabtaab جان شما فرمودین که قیمت تمام شده ی کتاب شد 1500 و در ادامه گفتین که 10 درصدی حق ناشر است , مگر ناشر وقتی کتاب را چاپ می کند سود خود را بر نمی دارد ؟ و آیا بعد از چاپ کتاب خود ناشر وظیفه ی پخش آن را بر عهده خواهد داشت یا برای پخش هم یک هزینه ی دیگری باید متحمل شد ؟ اینجوری که من فهمیدم کتابی رو که شما مثال زدین با قیمت 1800 ( قیمت تمام شده + 10 درصد ) تومان به دست مولف می رسد و مولف آن را به قیمت 2100 تومان به کتاب فروشی ها می دهد و در نهایت هر کتاب 300 تومان به مولف می رسد درسته ؟

در مورد مجوز باید بگویم که هر کتابی و اصولا هر چیزی که به چاپخانه میرود باید مجوز بگیرد. حتی چاپ یک پوستر یا یک اعلامیه بهداشتی هم باید با مجوز باشد. در ضمن اخذ مجوز یکی از سخت ترین کارهاست. که اگر ناشر نباشید بسیار سخت تر هم خواهد شد برای همین به هیچ وجه به فکر این نباشد که خودتان کتاب را چاپ کنید یا مجوز بگیرد. چون هیچ کتابفروشی پخش آنرا قبول نخواهد کرد.
sabtaab جان , باز هم سپاس از توضیح کامل شما
در مورد تقلب در تیراژ باید بگویم که امکانش بسیار زیاد است. اما میتوانید چک کنید که با دستگاه ریسوگراف کار نکنند. اگر ریسوگراف کار کنند که هزینه لیتوگرافی ندارد. ضمن اینکه کیفیت این کار بسیار پایین است و با یک نگاه به صفحه چاپی متوجه خواهید شد. بهترین کار این است که سراغ ناشر خوش نام بروید.
دوست عزیز و خوبم واقعا ازتون ممنونم که اینقدر کامل و عالی به سوالات من پاسخ دادین , در صورت امکان می شه بفرمائید این ریسوگراف اصلا چی هست ؟ چون هیچ ذهنیتی نسبت به آن ندارم , فقط در حد اینکه بدانم چطور با لیتوگرافی تشخیص داده می شود و آیا شما خود ناشر خوش نامی می شناسید ؟

بعد از همه این حرفها اگر امکان دارد یک نمونه از داستان را برایم بفرستید. ( مثلا یکی از بهترین داستان مجموعه را)
من البته از روی کنجکاوی میخواهم سطح داستان را بدانم. آیا شما قصه اتان را در محافل قصه خوانی خوانده اید.؟ کارتان مورد نقد قرار گرفته؟
راستش متاسفانه من خودم هم هنوز این کتاب را نخوانده ام , اصل قضیه این است که خواهرم کتابی نوشته و در حال حاضر مشغول تایپ اون هست , کتابی است که در ابتدا نام هفت وادی عشق رو روش گذاشته بود اما بعد گویا به خاطر احترام و نمی دونم چه مسئله ای نسبت به عطار یا نظامی ( من خودم هم نفهمیدم ) از این اسم منصرف شده و دنبال یک اسم دیگه می گرده ( شاید هم تا الان پیدا کرده باشه ) , سعی می کنم اگر امکانش وجود داشت و تایپش کمی جلو رفته بود یک قسمتی را ازش بگیرم و برایتان ارسال کنم تا نظرتان را بدهید .
در رابطه با محافل هم نه , متاسفانه فکر نکنم تا به حال کسی دیگری هم این داستان را خوانده باشد .
راستی یک سوال از طریق اینترنت هم ایا می شه بازاریابی و فروش کتاب را بهبود بخشید یا نه ؟
مثلا ایا خود من می توانم در سایت شخصی خودم یا اصلا با ایجاد سایتی مخصوص همین کتاب در این کار قدم مثبتی بردارم یا نه این کارا زیاد جالب نیست ؟
بازهم از لطفی که به من داشتین صمیمانه از شما دوست و استاد عزیزم سپاسگذاری و قدردانی می کنم .
شاد و پیروز و سربلند باشید .

sabtaab

Registered User
لایک‌ها
1
دوست عزیز
دستگاه رسیوگراف دستگاهی است شبیه دستگاههای کپی( حالا گیریم چند برابر بزرگتر) که بدون نیاز به فیلم و زینک عمل چاپ را انجام میدهد. اگر میخواهید نتیجه کار را ببینید روبروی دانشگاه تهران دستفروشانی هستند که کتابهای غیر مجاز میفروشند مثلا کتاب دیوان ایرج میرزا یا عشقی. تمام این کتابها با این دستگاه چاپ شده اند.
اگر روزی قصد داشتید که با این دستگاه کارتان را چاپ کنید بروید یک شماره مجله جهان کتاب بخرید مدیر مسئول مجله خودش صاحب این دستگاه است و آگهی هم در مجله خودش چاپ میکند.
ناشران معمولا ده درصد قیمت پشت جلد کتاب را به عنوان حق العمل برمیدارند ضمن اینکه بسیاری از پخشهای کتاب با کمتر از چهل درصد کار نمیکنند اما اگر شما بتوانید ناشر معروفی را راضی به چاپ کتابتان کنید میتوانید با این نرخی که گفتم کارتان را انجام بدهید
و آخر اینکه اقبال فروش کتاب در اینترنت بسیار کم است. اصولا تبلیغ برای جذاب بودن کتاب و پرفروش شدن آن در ایران مجراهایی دارد که حتی راه باریکه از این مجراها به اینترنت وصل نیست
بیشتر کتابهای پرفروش کتابهایی هستند که دهان به دهان بین خوانندگان این نوع کتابها نقل مجالس میشود
کتابهای خاصی هم هستند که به دلایلی ناگهان تمام مطبوعات در صفحه ادبی به تعریف از آن میپردازند و این خود در پرفروش شدن آن موثر است من به شخصه هنوز کتابی را ندیدم که از طریق تبلیغ اینترنت پرفروش شده باشد. ضمن اینکه به نظر من اینترنت رابطه معکوسی با شدت علاقه به کتاب دارد یعنی هر قدر کسی بیشتر وقتش را در اینترنت بگذارد کمتر به کتاب علاقه دارد
در اینترنت سه سایت بسیار خوب برای فروش کتاب هست که شاید بتوانید بعد از چاپ کتابتان را به آنها معرفی کنید
نشانی این سه سایت این است
http://www.iiketab.com
http://www.adinebook.com/
http://www.iketab.com/

و اخر اینکه به نظر من شما و خواهر گرامیتان زیاد برای چاپ کتاب عجله نکنید
بعد از اتمام کتاب حتما بدهید حداقل سه نفر از سه گروه مختلف آنرا بخوانند چند ماه از نگارش کتاب بگذرد آنرا ویراسته کنید و نظرات را اگر مناسب بود اعمال کنید بعد برای پیدا کردن ناشران اقدام کنید
منظور من از سه گروه هم
یکی از دوستان بسیار نزدیک نویسنده
یکی از دوستان دور اما اهل مطالعه و
یک کتاب خوان حرفه ای است
موفق باشید

car20

Registered User
لایک‌ها
2
sabtaab عزیز
بسیار ممنون و سپاسگذارم به خاطر راهنمایی های ارزشمندتان , الحق و الانصاف که چه قدر خوب و زیبا نوشتین .
جسارتا می خواستم بپرسم که آیا شما خود نویسنده یا ناشر یا کسی که با کتاب درگیر هست نیستید , البته فضولی مرا ببخشید از اینکه اینقدر با اطلاعات هستید تصور کردم شاید در این جرگه مشغول باشید .
و اما با اجازتون شرحی مختصر از داستان را می نویسم :

داستان هفت وادی اسرار آمیز دو جلد است که ایشان جلد اول را به پایان رسانده و مترصد نوشتن جلد دوم کتاب می باشد . در این داستان جوانی به نام نادر برای نجات هفت سرزمین اسرار آمیز که به سمت نابودی می روند , انتخاب شده , این جوان در آغاز سفری به دنیای درون می کند و حوادث و جریانات آن جلد یک کتاب را می سازد . پس از بازگشت از درون نادر دیگر نادر نیست بلکه آدم است , آدمی که نسلش سالهاست منقرض شده و ...

راستش فکر کنم یکمی داستان خیالی عرفانی اخلاقی و توی این تیپ کارها باید باشه در هر صورت اگر مطلب خاصی داشته باشید خیلی خوشحال می شویم که مارا از نقطه نظرات خود بی نصیب نگذارید . با سپاس فراوان . بدرود

mohamadfar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان اطلاعات خوبی دادن . منم یک سوال دارم :

کتاب من یک کتاب علمی هست و در زمینه علوم جانوری و لاک پشت ها است . مشکل اصلی من پیدا کردن ناشر در این زمینه است . تا حالا هیچ کتابی در این مورد به طور خاص در ایران چاپ نشده است و کلا کار من کار جدیدی است . مشکل من پیدا کردن ناشر است . اکثر ناشرینی که به آنها مراجعه کردم خدمات توزیع مطلوبی نداشتن و منو راضی نکردم . من دوست دارم کتابم از طریق یک ناشر علمی و معتبر چاپ بشه و اون ناشر خدمات توزیع خوبی هم داشته باشه و در زمینه چاپ کتاب هم بتونه اونو به بهترین شکل چاپ کنه . معمولا برای کتابهایی که نویسنده هزینه چاپ آنها می دهد توزیع مناسب و چاپ خوب و مناسبی وجود ندارد ، چاپ کتاب و صفحه آرایی در این نوع کتابها بدترین شکل ممکن را دارد چون ناشر فعالیتهای مناسبی برای چاپ نمی کند و فقط به دنبال سود است ولی اگر ناشر با سرمایه خود کتابی را چاپ کند به طور حتم کتاب چاپ و ویرایش بهتری را خواهد داشت ( من حتی حاضر به پرداخت هزینه چاپ کتاب هستم در صورتی که از توزیع و چاپ مناسب اون مطمئن شوم ) .

من دنبال یک ناشر مناسب برای چاپ کتابم هستن ، دوستان می توانن راهنماییم کنن ؟
ممنون میشم
با تشکر

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
دوست عزیز
سئوالی اگه بود در خدمتم

ننننننننن

Last edited:

aminzdf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام !

راستش من چند وقت بود تو فکر چاپ یه کتاب رمان بودم . مشکل خاصی هم نداشتم و داستان در حال اتمام بود . با خودم گفتم برم تو اینترنت یه سری بزنم ببینم طریقه چاپ و این حرفا چیه . با دیدن این بخش به کلی نا امید شدم ! یعنی من که کتاب اولیم هست باید فقط ضرر کنم ؟؟؟ نمی دونم جی کار کنم !!
همه ی این بخشو خوندم ولی مغزم یه مقدار سوت کشید .
راهنماییم کنید ! به نظر شما من کتابم رو چاپ کنم یا نه ! اصلا برم سر کار نویسندگی یا نه !
خواهش میکنم جواب بدید خیلی گیرم .........
بعد یه سوال : شمت درباره دکمه بوک در ورد گفتید . من دکمه رو پیدا نمی کنم !

aminzdf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خیلی ممنون به خاطر اصلاعاتی که بهم دادید !!

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
فروش سخت ترین بخش هست. پخش کتاب در دست مافیای کتاب هست و این مافقیای کتاب براش هندونه و کتاب فرقی نمی کنه. در واقع اگر پخش کتاب یا کتاب فروشی نمی کردند می رفتند هندونه فروشی می کردند احتمالا

بالا