برگزیده های پرشین تولز

مرجع اطلاعاتي براي:گذرنامه-پاسپورت-خروج از كشور

externalIntern

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان،
خسته نباشيد.
نميدونم آيا شما تا حالا براي خروج از كشور اقدام كردين؟ اگه خواسته باشين چنين كاري كنين مسلما متوجه ميشيد كه اطلاع رساني سايتهاي رسمي و مسئول چقدر ضعيف و ناقصه.
من اين تاپيكو (البته با اجازه مديران و ادمين) اينجا ايجاد ميكنم تا اولا اطلاعات خودمو تكميل كنم و ثانيا كساني كه تجربه دارن مطالبشونو اينجا بزارن تا به كمك اعضا محترم ديگه يه مرجع مفيد و كامل داشته باشيم. در ضمن اميدوارم يك FAQ خوب هم بشه و اگه منبع خوبي بشه فكر كنم جا داشته باشه Sticky هم بشه.
فقط خواهشي كه دارم اينه كه سعي كنيم فضاي اينجارو كارامد نگه داريم و پستها تماما مربوط به اين موضوع باشه.
------
به عنوان اولين سوال:
ميشه فرق بين اجازه خروج و خود پاسپورت رو كسي توضيح بده. البته من دانشجويم و براي خروج خيلي دردسر دارم گويا ولي اينجور كه فهميدم پاسپورت براي مشمولان دانشجو يا معاف موقت با پاسپورتهاي معمولي فرق داره. (چه فرقي؟ با چه محدوديتهايي؟) براي خروج فردي مثل من چه مداركي بايد هنگام خروج ارائه بشه؟ ميشه به چه جاهايي رفت و آيا تو مدارك مربوطه درج شده اين مطلب؟
با تشكر-سيامك

aurora

Registered User
لایک‌ها
6
ميشه فرق بين اجازه خروج و خود پاسپورت رو كسي توضيح بده.

تا جایی که من اطلاع دارم ( و ممکن هست اصلا درست هم نباشه) بستگی به وضعیت هر شخص باید فرمهای اجازه خروج تکمیل بشه تا پاسپورت با توچه و قید اون بندها صادر بشه. مثلا دختر اول باید اجازه ی قیم داشته باشه و با بقیه مدارک برای درخواست پاسپورت بده تا پاسپورت برایش صادر شه.
در مورد پسر ها هم که کارت پایان خدمت یا برگه معافیت لازمه.

اتفاقا تا چند وقت پیش اداره گذرنامه سایت خوبی داشت. سعی میکنم پیداش کنم!

ch_hamid123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
پاسپورت فرقی نداره ولی برا کسایی که معاف موقت یا دانشجو ان یه مهر می زنن که از فلان تاریخ تا فلان تاریخ اجازه خروج داره. شما باید بری وزارت علوم و بنا به درخواستی که داری (مثلا ادامه تحصیل) مدارکتو ارائه می دی و کارای وثیقه رو انجام می دی و نامه می گیری برا **** وظیفه و میری اونجا کارات رو انجام می دی. در نهایت **** وظیفه یه نامه می ده به وزارت علوم و وزارت علوم یه نامه صادر می کنه برا گذرنامه. با استناد به اون نامه می تونی گذرنامه بگیری. توجه کنین تجربه من در رابطه با ادامه تحصیل بود و برا سفر زیارتی نمی دونم چطوریه ولی فکر نمی کنم خیلی فرق داشنه باشه. در کل پروسه بسیار خسته کننده و استرس زایی داره... مخصوصا در **** وظیفه...

externalIntern

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
برا کسایی که معاف موقت یا دانشجو ان یه مهر می زنن که از فلان تاریخ تا فلان تاریخ اجازه خروج داره
اين مهر تو خود پاسپورت ميخوره يا مدرك جدايي هست؟ شما كه پاسپورت گرفتي چيپدار بود؟ چون قرار بود از اول 86 پاسپورتها چيپدار باشه. پاسپورت شما چه فرقي با يه پاسپورت معمولي داشت. براي كشور خاصي محدوديت داشتي شما؟ تو پاسپورت چه محدوديتهايي درج شده بود؟ هنگام خروج از كشور (تو فرودگاه) سوال خاصي نپرسيدند يا مثل يك مسافر عادي رفتار كردند؟
از طرفي اگه شما بخواي ويزا بگيري تو اين پاسپورت ثبت ميشه ديگه. مشكلي تو صدور ويزا ايجاد نميشه؟ مثلا اگه ويزاي US بخواي تو تركيه صادر ميشه و وقتي برگردي ايران كه دوباره بري پاسپورت شما رو بررسي نميكنن كه چه كشوري ميخواي بري؟ البته ميدونم براي چنين خروجهايي بايد نوع اجازه خروج "مكرر" ذكر بشه. من تا حدودي مطلب ديدم ولي ربط خيلي چيزها به هم رو متوجه نميشم.
در كل اين پروسه چقدر زمان برد؟ بايد چقدر براي اون وقت گذاشت؟
گويا مبلغ وثيغه هم افزايش پيدا كرده درسته؟ شده 15 ميليون!! شما چه سالي پاسپورت گرفتيد؟
باتشكر
سيامك

بالا