برگزیده های پرشین تولز

مزایا و معایب تجارت الکترونیک

imanghaderi

Registered User
تاریخ عضویت
12 اکتبر 2014
نوشته‌ها
145
لایک‌ها
19
سن
31
محل سکونت
tehran
مزایا و معایب تجارت الکترونیک
e-commerce.png

یکی از مباحث مهم در حیطه فناوری اطلاعات و ارتباطات که به سرعت جایگزین تجارت سنتی گشته و به شدت مورد توجه و تاکید کارشناسان است، می باشد
یکی از مباحث مهم در حیطه فناوری اطلاعات و ارتباطات که به سرعت جایگزین تجارت سنتی گشته و به شدت مورد توجه و تاکید کارشناسان است، می باشد به طوری که در بسیاری از کشورها برای بهره مندی از استراتژی های بازرگانی خود تجارت الکترونیک را سرلوحه راهکارهای بازرگانی قرار داده اند.

یکی از تعریف هایی که برای تجارت الکترونیک بیان شده است شامل خرید و فروش هرگونه کالا یا خدمات یا اطلاعات از طریق شبکه های کامپیوتری و اینترنتی در یک قالب الکترونیکی می باشد.

سرعت، دقت و صحت و کنترل آمار و ارقام استفاده شده در فرم های استاندارد ورودی و خروجی اطلاعات، از مشخصه های بارز **** داد و ستد الکترونیکی می باشد که البته بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

هر ساله بر گستره ی استفاده از تجارت الکترونیک در حیطه ی تجارت جهانی افزوده می شود.


برخی از این مزایا و محاسن تجارت الکترونیک به شرح زیر میباشند :


• سهولت بسیار در خرید و فروش کالا ها و خدمات بصورت الکترونیکی

• حذف فاصله جغرافیایی در خرید و فروش کالاها و خدمات

• قدرت انتخاب بیشتر و فرصت خرید و انتخاب بهتر و بیشتر توسط مشتری

• صرفه جویی در هزینه های مختلف فعالیت های تجاری و فاکتورهای خرید و فروش
این مقاله را بخوانید : گذری بر دنیای فلش مموری ها
فناوری اطلاعات بی شک ارتباطات نوینی را در دنیای جدید ایجاد کرده اند که باعث تغییر چهره ی زندگی بشر شده اند و به نحوی می توان فناوری را اینطور تعریف کرد که شامل گردآوری و ذخیره سازی و سازمان دهی و دسته بندی اطلاعات می باشد .

که اگر این اطلاعات گردآوردی و ذخیره و سازماندهی شده، در بستر کامپیوتری و اینترنتی انجام پذیرد که این اطلاعات می تواند شامل صوت و تصویر و متن و عدد باشد که انتشار می یابد.


در سایه ی پیشرفت فناوری اطلاعات و با بوجود آمدن مفهوم تجارت الکترونیک ، نیازهای جدیدی بوجود آمد که موجب گسترده تر شدن کاربردهای فناوری اطلاعات در زندگی بشر گردید که مفاهیم جدیدتری همچون دولت الکترونیکی، آموزش الکترونیکی، شهر الکترونیکی و ... در بستر الکترونیک بوجود آمد تا باعث پیشرفت های قابل توجه جوامع و کشورها در چند ساله اخیر شود.


معایب تجارت الکترونیک


به رغم تمام مزایا و محاسنی که برای همگانی شدن روش تجارت الکترونیک ذکر شد، خطراتی نیز تجارت الکترونیک را تهدید می کند، همچون خطر دزدیالکترونیکی که در این شیوه رمز های نقل و انتقال وجه بین حساب ها می تواند شناخته شده و در حقیقت انتقال وجه از حسابی به حساب دیگر بدون اطلاع فرد صاحب حساب صورت پذیرد، که البته در سال های اخیر به دلیل ارتقای کیفیت امنیت فضای سایبری و اینترنت و بهبود قوانین وضع شده، و امضاهای الکترونیکی و روش های دیگر از هرگونه کلاهبرداری اینترنتی و دزدی های الکترونیکی جلوگیری می شود.
بانک مقالات ویکیوز
 
بالا