منتخب بازارچه

مسجدنصیر الملک شیراز، طراحی منحصر بفرد در ایران

arin1365

Registered User
تاریخ عضویت
26 مارس 2015
نوشته‌ها
374
لایک‌ها
3
سن
34
مسجد نصیر الملک یکی از دلرباترین مسجدهای ایران است که در استان فارس و شهرستان شیراز در محله ای به نام گود عربان قرار دارد. به جرات می توتان گفت هرکس با دیدن عکس های این مسجد که با ظرافت خاصی ساخته شده است حتما برنامه سفر به شیراز را برای خود می چیند تا از نزدیک شاهد کاشی کاریهای زیبا و رنگ های متفاوت شیشه های این مسجد باشد.


نمایی زیبا از درون مسجد نصیر االملک شیراز
مسجد نصیرالملک به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک، که از اعیان و اشراف شیراز بود، ساخته شد. معماری آن کار محمد حسن معمار بوده‌است. ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی به طول انجامیده‌ است. این مسجد با تمام زیباییش در سال ۱۳۳۴ با شماره ۳۶۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسد.


معماری زیبای درون مسجد نصیر الملک
این مسجد در زمینی به مساحت ۲۸۹۰ مترمربع بنا شده و زیربنای آن ۲۲۱۶ مترمربع است. ویژیگی منحصر بفرد مسجد نصیرالملک که آن را با تمام مسجدهای دنیا متفاوت کرده و زیبایی خاصی داده است کاشی کاری و مقرنس کاری در کنار وجود شیشه های رنگی است که جلوه ای افسونگری به این بنا داده است.


ترکیب طرح ها و رنگ های زیبا در مسجد نصیرالملک
کاشی کاری این مسجد بسیار تماشایی و جذاب است که دارای ترکیب رنگ های شاد است و رنگ غالب آن صورتی است از این رو به این مسجد لقب مسجد صورتی داده اند. مقرنس کاری مسجد نصیرالملک نیز در نوع خود بی نظیر و ظرافت آن مثال زدنی است. همه این ویژیگی های بارز باعث شده اند که این مسجد یکی از محبوبترین مقاصد گردشگری در نزد گردشگران خارجی و داخلی قرار گیرد


کاشی کاری و رنگ های شاد در طراحی مسجد نصیر الملک
برای رسیدن به حیاط مسجد نصیرالملک باید یک دالان ۲۰ متری با دیوارهای حکاکی شده از طرح های جذاب را طی کنید که در حین گذر از این دالان محو کاش های هفت رنگ خواهید شد. با رسیدن به حیاط با حوضی به ابعاد ۴/۵ در ۱۶/۵ روبه رو خواهید شد که درست در مقابل ایوان مسجد قرار دارد.


دالان ورودی به حیاط مسجد حکاکی زیبا

نمایی کلی از حیاط مسجد نصیرالملک
این مسجد دارای دو ایوان در قسمت شمال و جنوبی است که درست روبروی هم قرار دارند. این دو ایوان با مقرنس های ظریف و طرح های اسلیمی تزئین شده اند. ایوان شمالی که ارتفاع آن هشت متر است وبسیار زیباست سه نیم طاق در سه طرف دارد و دارای چهار غرفه است که سقف های آن با مقرنس کاری تزئین شده است .ایوان جنوبی نیز دارای دو گلدسته است و هیچ کاربردی جز قرینه سازی با ایوان شمالی ندارد.


سقف های زیبای مسجد نصیرالملک
مسجد نصیر الملک درای دو شبستان شرقی و غربی است که اوج زیبایی معماری و طراحی تماشایی این مسجد را می توانید در این شبستان ها را ببینید و لذت ببرید. شبستان شرقی که به سمت قبله ساخته شده است و شبستان زمستانه معروف است. هفت ستون ساده ، بدون هیچ طرحی در مرکز و اطراف این شبستان قرار دارد.در پشت این شبستان دری است که به چاه بزرگی به نام “گاو چاه ” باز می شود.


نمایی زیبا از شبستان غرق شده در نور
شبستان غربی که شبستان تابستانه معروف است ، با کاشی کاری ها و نماهای آجری با نقاشی های گل سرخ روی آجرها زیباترین شبستان این مسجد است . این شبستان، هفت در چوبی با شیشه‌های رنگارنگ دارد که رو به صحن باز می شوند. که هنگان تابش آفتاب و گذر نور از شیشه های رنگی زیبایی وصف نشدنی در این شبستان به چشم می خورد وانگار نورهای رنگی صورتتان را نوازش می کند.


نورهای رنگی بر شبستان مسجد نصیر الملک
با سفر به شیراز در نیمه فصل پاییز تا نیمه زمستان شما می توانید شاهد زیباییهای نورهای رنگی باشید و عکس های زیبا و شگفت انگیزی را از این مسجد به یاد گار ببرید. بعد از دید و بازدید از این مسجد صورتی می توانید با تور کیش از شیراز با قیمت استثنایی سفر کنید و از سفر خود به جزیره زیبای کیش نیز لذت ببرید.


طراحی زیبا و تلفیق نور و رنگها در مسجد نصیر الملک
 
بالا