برگزیده های پرشین تولز

مشاوره در مورد خرید ابزارآلات فنی:

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
دوستان کسی در مورد ابزار آلات صنعتی اطلاعات داره.البته در حد دم دستی و کوچیک و بالفرض مثال یه انبردست!
این ابزار مهدی که قبلا" ها خیلی تعریفش بود کیفیتش چه جوریه؟ :rolleyes:
ممنون.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
خوشبختانه زمانيكه من جعبه ابزارم رو درست ميكردم از اين جنسها نبود. ابزار خوب يك عمر به آدم خدمت ميكنه. حداقلش اينه كه وقتي دستت ميگيري و بهش نگاه ميكني دچار عذاب نشي!
فقط و فقط جنس خوب !

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
خوب شما خودتون از چه نوعش استفاده می کنید چون منم می خوام یه چیز خوب بگیرم.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
خوب شايد الآن اون جنسها توي بازار نباشه ولي تنوع جنس الآن خيلي بيشتر هست و جنس خوب هم پيدا ميشه!

لوازم اصلي كارگاه شخصي من!
بيشتر آچارهام مارك Klein هست با دو سري بنزي (همون ميليمتري) و آمريكايي (اينچي) (تخت - رينگي - بوكس - انبردست - دم باريك - فرانسه - سيم لخت كن - سيم چين - پيچ گوشتي - آلن - دستكش - جعبه ابزار - كيف ابزار - كمربند ابزار - كيسه ابزار و يك سري خرت و پرت ديگه هم داره مثل متر فنري و چاقوي سيم كشي و ...) ولي براي كارهاي دم دستي پيچ گوشتيهاي rubicon و ابزار fumasi كه اونها هم خيلي عاليه (روبيكن ژاپني و فوماسي فكر كنم مال اسپانيا هست)
پيچ گوشتي ساعتي مارك Craftsman
انبر قفلي كه ملت اشتباها بهش كلاغي ميگن مارك Irwin كه اونهم آمريكايي هست
خاركش و پولي كش و فنر كش!
هويه ولر مشكي و يك هويه ايتاليايي خاكستري (ماركش بمرور زمان پاك شده نميدونم چي بوده!) ولي از ولر كم نداره.
هويه 16 وات و 30 وات و 60 وات ارسا (قلمي)
اهم متر روسي! با تست ترانزيستور
اهم متر ديجيتال Fluke
اسيلوسكوپ دو كاناله روسي 20 مگاهرتز
اسيلوسكوپ 4 كاناله 400 مگاهرتز ديجيتال Iwatsu (نخريدمش - بجاي طلبم از كسي برداشتم!)
اسيلوسكوپ 2 كاناله 100 مگاهرتز Tektronix (دست دوم!)
دستگاه احياي لامپ!!! (بايد بفروشمش به موزه!)
دستگاه تست لامپ (مثل بالا)
ميز كارهاي غير برقي با گيره فلزي بزرگ و كوچك - مته پايه دار - سنگ رو ميزي - گيره نجاري
ميز كارهاي برقي با 2 منبع تغذيه ساخت HP دويل 0-60 ولت 15 آمپر دوبل - AC متغير - بعلاوه منهاي 5 ولت 15 آمپر ، بعلاوه منهاي 9 ولت 15 آمپر ، بعلاوه منهاي 12 ولت 10 آمپر رگوله (همگي دست دوم حتي ميز!)
Pattern Generator رنگي و سياه و سفيد Leader براي تعمير تلويزيون
Sweep Generator مارك Leader
تعداد زيادي breadboard و لوازم wirewrap و ...
فرز بوش
ترانس جوشكاري كوچيك

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
مازولاق جان. شما واسه مولتي متر ديجيتال چي پيشنهاد ميكني؟ هم سرعتش خوب باشه هم دقتش.
ترجيحا تست ديود و ترانزيستور رو هم داشته باشه. ( ديگه اكثرا دارن )

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از daftarekhaterat :
مازولاق جان. شما واسه مولتي متر ديجيتال چي پيشنهاد ميكني؟ هم سرعتش خوب باشه هم دقتش.

من چند ساله هيچ خريد جديدي نداشتم - ولي فكر كنم Hioki محصولاتش خوب باشه (من خودم باهاش كار نكردم) سالها پيش (زمان جنگ) يك دونه سهميه گرفتم كه ماركش يادم نيست ولي ژاپني هست - روش نوشته مركز تهيه و توزيع قطعات الكترونيك! خيلي خوبه.
سرعت رو متوجه نميشم منظورت چي هست ولي براي دقت (واقعي) پول بايد بدي. به تست ديود و ترانزيستور روي مولتيمتر اعتقادي ندارم (نظر شخصي هست!)

بعضي سوالها شما دوستان ميكنين كه اطلاعاتم ضعيفه اوقت حجالتزده ميشم :blush:

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از mazoolagh :
خوب شايد الآن اون جنسها توي بازار نباشه ولي تنوع جنس الآن خيلي بيشتر هست و جنس خوب هم پيدا ميشه!

لوازم اصلي كارگاه شخصي من!
بيشتر آچارهام مارك Klein هست با دو سري بنزي (همون ميليمتري) و آمريكايي (اينچي) (تخت - رينگي - بوكس - انبردست - دم باريك - فرانسه - سيم لخت كن - سيم چين - پيچ گوشتي - آلن - دستكش - جعبه ابزار - كيف ابزار - كمربند ابزار - كيسه ابزار و يك سري خرت و پرت ديگه هم داره مثل متر فنري و چاقوي سيم كشي و ...) ولي براي كارهاي دم دستي پيچ گوشتيهاي rubicon و ابزار fumasi كه اونها هم خيلي عاليه (روبيكن ژاپني و فوماسي فكر كنم مال اسپانيا هست)
پيچ گوشتي ساعتي مارك Craftsman
انبر قفلي كه ملت اشتباها بهش كلاغي ميگن مارك Irwin كه اونهم آمريكايي هست
خاركش و پولي كش و فنر كش!
هويه ولر مشكي و يك هويه ايتاليايي خاكستري (ماركش بمرور زمان پاك شده نميدونم چي بوده!) ولي از ولر كم نداره.
هويه 16 وات و 30 وات و 60 وات ارسا (قلمي)
اهم متر روسي! با تست ترانزيستور
اهم متر ديجيتال Fluke
اسيلوسكوپ دو كاناله روسي 20 مگاهرتز
اسيلوسكوپ 4 كاناله 400 مگاهرتز ديجيتال Iwatsu (نخريدمش - بجاي طلبم از كسي برداشتم!)
اسيلوسكوپ 2 كاناله 100 مگاهرتز Tektronix (دست دوم!)
دستگاه احياي لامپ!!! (بايد بفروشمش به موزه!)
دستگاه تست لامپ (مثل بالا)
ميز كارهاي غير برقي با گيره فلزي بزرگ و كوچك - مته پايه دار - سنگ رو ميزي - گيره نجاري
ميز كارهاي برقي با 2 منبع تغذيه ساخت HP دويل 0-60 ولت 15 آمپر دوبل - AC متغير - بعلاوه منهاي 5 ولت 15 آمپر ، بعلاوه منهاي 9 ولت 15 آمپر ، بعلاوه منهاي 12 ولت 10 آمپر رگوله (همگي دست دوم حتي ميز!)
Pattern Generator رنگي و سياه و سفيد Leader براي تعمير تلويزيون
Sweep Generator مارك Leader
تعداد زيادي breadboard و لوازم wirewrap و ...
فرز بوش
ترانس جوشكاري كوچيك
آقا دستتون درست.فقط چند تا سوال دارم ار لطف کنید:

1-این دو تا میزی که گفتید تقریبا" چقدری خرج بر میداره.(البته منم دست دوم می خوام میز ناهار خوری که نیست مهم اینه که لوازمش سالم باشه!)

2-آچار و پیچ گوشتی و اینا رو ست کامل بخریم به صرفه تره یا موقع نیاز و تک و توک.(بیشتر به خاطر قیمتش می گم.)

3-لابد برنامه های گل سازی:D رو دیدید یه دستگاه دارن که قطره قطره چسب رو میریزه روی کار.می خواستم بدونم همچین هویه ای وجود داره که مخزن لحیم داشته باشه و یه قطر در حد استاندارد و نیاز بریزه رو پایه ی المانها.

4-ما تو خونه مون دو سه تا مته برقی داشتیم (از دوران بچگی) اما الان همه شون به دیار باقی شتافتن! شما که دستتون تو کاره می تونید یه مدل خوب و با دووم معرفی کنید.

5-اسیلوسکوپ 20 کیلوهرتز عموما" به درد می خوره یا اینکه کاربردهای محدودی داره؟

6-شما خودتون تقلبی این ابزارها رو تو بازار دیدید؟ اگه اینجوری باشه واقعا" چه طور میشه اصلش رو تشخیص داد؟

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
خوب اينم سايت تعدادي از اون اجناسي كه مازولاق خان رديف كردن.چه محصولاتي آدم هوس ميكنه همه شو يه جا بار بزنه! :D

اينم نوع وطنيش!:

mehditools
:wacko:

فقط یکی باید این فوماسی رو دوبله کنه من که نفهمیدم چی میگه!

Electronics Art

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از mazoolagh :
من چند ساله هيچ خريد جديدي نداشتم - ولي فكر كنم Hioki محصولاتش خوب باشه (من خودم باهاش كار نكردم) سالها پيش (زمان جنگ) يك دونه سهميه گرفتم كه ماركش يادم نيست ولي ژاپني هست - روش نوشته مركز تهيه و توزيع قطعات الكترونيك! خيلي خوبه.
سرعت رو متوجه نميشم منظورت چي هست ولي براي دقت (واقعي) پول بايد بدي. به تست ديود و ترانزيستور روي مولتيمتر اعتقادي ندارم (نظر شخصي هست!)

بعضي سوالها شما دوستان ميكنين كه اطلاعاتم ضعيفه اوقت حجالتزده ميشم :blush:

مازلوق خان تو اینکه هیوکی تو ابزاآلات دیجیتال اندازه گیری بهترین هستش شکی نیست
ولی قیمتش یه کم نجومی برای دانشجو از 90 هزار تا 180 هزار :blink:

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18

دفی جان دقتش که دقته سرعت دیگه چه صیغه ایه :blink: مگه پردازندست
همشون یه A/D دارند که با کلاک عمدتاً 1.2 مگ از ورودی نمونه برداری میکنه بعد مقایسه با
ولتاژ رفرنس اونو تو LCD نمایش میده هموشونم بلا ااستثنا از ICL7106CPL استفاده
می کنند که ساخت شرکت اینترسیل هستش www.intersil.com
من خودم پنج سال پیش یه آوومتر دیجیلتا خریدم 15 هزار لامسب بد جنسی عین ساعت کار میکنه
یه بار بردم دانشگاه با مولتی مترهای هایوکی تاخت زدیم در هزارم ولت هم تفاوت نداشتند
فقط نمی دونم چرا مارک نداره :blink: آکبند بود ها
تمامی رنج هاشم محافظت شده اند در برابر ولتاژ یا جریان زیاد
یه بارم تو آمپرمتر رنج 25 آمپر موازی زدم به برق شبکه فیوز 25 آمپر خونه پرید ولی به این هیچی نشد :blink:
در مورد تست دیود که خودتم میدونی یه طرف را میده یه طرف نه فقط تو تست مولتی مترهای دیجیتال
چون ولتاژ پیوند و نشون میده میشه فهمید سیلسکونه یا ژرمانیم
فقط تو تست بعضی ازنوع خاص دوید ها مثل شاتکی که جریان نشتی داره اشتباهاً فرض میشه که دیود سوخته است چون تو هردو طرف راه میده :blink:
تست ترانزیستور رو هم میشه با همون تست دیود انجام داد یا با همون عقربه ای ها اینکه کاری نداره
البته بتا سنج واسه ترازیستور داشته باشه خیلی خوب تو محاسبات خیلی بدرد میخوره مال من داره :D
اینور و انورشو نگاه می کنم اگه فهمیدم مارکش چیه حتماً بهت میگم

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از Electronics Art :
مازلوق خان تو اینکه هیوکی تو ابزاآلات دیجیتال اندازه گیری بهترین هستش شکی نیست
ولی قیمتش یه کم نجومی برای دانشجو از 90 هزار تا 180 هزار :blink:
ای بابا.پول دو تا چاپگره!با این حساب باید بریم بنیاد چونه بزنیم وام صنعتی بگیریم! :wacko:

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
دفی جان دقتش که دقته سرعت دیگه چه صیغه ایه مگه پردازندست
اي بابا.. دستگاه اندازه گيري مگه بدون پارامتر سرعت و دقت و صحت هم داريم؟!
24.gif

هر دستگاه اندازه گيري اين مولفه ها رو داره. منظورم از سرعت زمان رسيدن به جواب بود. بعضي از مولتي مترها يه نوار (مثل نوار لودينگ ويندوز) بالاشون هست كه مثلا يكي دو ثانيه طول ميكشه تا به آخر برسه و مقدار نهايي نمايش داده بشه. گمونم آنالوگ ها توي اين زمينه كارشون بهتر باشه.

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
24.gif

هر دستگاه اندازه گيري اين مولفه ها رو داره. منظورم از سرعت زمان رسيدن به جواب بود. بعضي از مولتي مترها يه نوار (مثل نوار لودينگ ويندوز) بالاشون هست كه مثلا يكي دو ثانيه طول ميكشه تا به آخر برسه و مقدار نهايي نمايش داده بشه. گمونم آنالوگ ها توي اين زمينه كارشون بهتر باشه.

شما درست میگین
ولی پارامتر سرعت بیشتر در اسیلوسکپ های دیجیتال و حافظه دار نقش اساسی داره نه در ولت متر
مثلاً یه اسیلوسکوپ که با سرعت 100 مگ بر ثانیه از ورودی نمونه برداری میکنه با اونی که با سرعت
40 مگ بر ثانیه نمونه برداری میکنه خیلی خیلی فرق داره قیمتشونم متفاوت هستش
این سرعت اونوقت برات مشهوده که مثلاً میخوای تو فرکانس بالا نمودار گذر دیود از حالت اشباع به قطع رو ببینی
تو اسکوپ های معمولی که عمراً نمیتونی ببینی
این لودینگ ویندوز هم بیشتر تو همون هایوکی هاست :D
راستی تو آنالوگها سرعت زیاده ولی شما برای خوندن مقدار نهایی باید میزان انحراف عقربه به کل تقسیمات صفحه
و رنج انتخابی رو محاسبه کنی که این خودش سرعت رو میاره پایین البته از جانب خودت چون عقربه وصل به یه سیم پیچ
که داخل میدان مغناطیسی منحرف میشه

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از Electronics Art :
شما درست میگین
ولی پارامتر سرعت بیشتر در اسیلوسکپ های دیجیتال و حافظه دار نقش اساسی داره نه در ولت متر
مثلاً یه اسیلوسکوپ که با سرعت 100 مگ بر ثانیه از ورودی نمونه برداری میکنه با اونی که با سرعت
40 مگ بر ثانیه نمونه برداری میکنه خیلی خیلی فرق داره قیمتشونم متفاوت هستش
این سرعت اونوقت برات مشهوده که مثلاً میخوای تو فرکانس بالا نمودار گذر دیود از حالت اشباع به قطع رو ببینی
تو اسکوپ های معمولی که عمراً نمیتونی ببینی
این لودینگ ویندوز هم بیشتر تو همون هایوکی هاست :D
راستی تو آنالوگها سرعت زیاده ولی شما برای خوندن مقدار نهایی باید میزان انحراف عقربه به کل تقسیمات صفحه
و رنج انتخابی رو محاسبه کنی که این خودش سرعت رو میاره پایین البته از جانب خودت چون عقربه وصل به یه سیم پیچ
که داخل میدان مغناطیسی منحرف میشه
خب توي آنالوگ ها خطاي ديد و اشتباه در محاسبه و هزار مشكل ديگه ممكنه پيش بياد كه آدم از خيرش ميگذره.
توي دانشگاه ما هم اكثرا مولتي متر هيوكي بود. فقط نميدونم چرا توي سايتش نتونستم مدلهاي مولتي متر ديجيتالش رو پيدا كنم!
33.gif
25.gif

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
خب توي آنالوگ ها خطاي ديد و اشتباه در محاسبه و هزار مشكل ديگه ممكنه پيش بياد كه آدم از خيرش ميگذره.
توي دانشگاه ما هم اكثرا مولتي متر هيوكي بود. فقط نميدونم چرا توي سايتش نتونستم مدلهاي مولتي متر ديجيتالش رو پيدا كنم!
33.gif
25.gif

آره ديگه من يادم رفته بودم خطاي ديد و اين چيزا رو هم بگم
راستي شما ميتوني آوومترهاي ديجيتال هايوكي رو اينجا پیدا کنی
http://www.testequipmentdepot.com/hioki/multimeters/index.htm
این یه نمونه 280 دلاری
http://www.testequipmentdepot.com/hioki/multimeters/3801.htm
اینم یه نمونه 240 دلاری
http://www.testequipmentdepot.com/hioki/multimeters/3256.htm

خوبند مگه نه !!!! :blink:

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
راستی این همون نوع 240 دلاریه ها
3256-51.jpg

اینم همون 280 دلاری
3801.jpg

خوش باشین :lol:

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
يعني دانشگاه ما 10 تا مولتي متر 240 دلاري خريده؟!
24.gif
25.gif

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از electronic :
آقا دستتون درست.فقط چند تا سوال دارم ار لطف کنید:

1-این دو تا میزی که گفتید تقریبا" چقدری خرج بر میداره.(البته منم دست دوم می خوام میز ناهار خوری که نیست مهم اینه که لوازمش سالم باشه!)

2-آچار و پیچ گوشتی و اینا رو ست کامل بخریم به صرفه تره یا موقع نیاز و تک و توک.(بیشتر به خاطر قیمتش می گم.)

3-لابد برنامه های گل سازی:D رو دیدید یه دستگاه دارن که قطره قطره چسب رو میریزه روی کار.می خواستم بدونم همچین هویه ای وجود داره که مخزن لحیم داشته باشه و یه قطر در حد استاندارد و نیاز بریزه رو پایه ی المانها.

4-ما تو خونه مون دو سه تا مته برقی داشتیم (از دوران بچگی) اما الان همه شون به دیار باقی شتافتن! شما که دستتون تو کاره می تونید یه مدل خوب و با دووم معرفی کنید.

5-اسیلوسکوپ 20 کیلوهرتز عموما" به درد می خوره یا اینکه کاربردهای محدودی داره؟

6-شما خودتون تقلبی این ابزارها رو تو بازار دیدید؟ اگه اینجوری باشه واقعا" چه طور میشه اصلش رو تشخیص داد؟

1- ميز جنسش مثل ام دي اف هست ولي ام دي اف نيست! نميدونم چيه. فرقش با ميزهاي ديگه اينه كه فابريكي يك نيم طبقه براي چيدن دستگاهها داره (مثل ميزهاي آزمايشگاه) چيز تحفه اي نيست جز اينكه همين منبع تغذيه ها و چند تا پريز برق روي خودش داره و ساختش تميزه - همين. ميز كامپيوتر هم حدود 20-30 هزار تومن مناسبه.

2- براي كار تعمير پيچ گوشتي ساعتي و پيچ گوشتي هاي ظريف بلند لازمه كه ساعتي رو بايد دست كامل بخري ولي ظريف بلند رو معمولا توي ست نميگذارن يا مثلا يك كارخونه چند نوع ست داره

3- من كه همچين چيزي نديدم و نشنيدم فكر هم نميكنم اصلا باشه - آخه قلع زود اكسيد ميشه. ولي براي ساخت برد بصورت انبوه حمام قلع داريم كه برد در فاصله كمي از سطح وان قلع مذاب قرار ميگيره و يك موج قلع به ارتفاع مشخص بلند ميشه و فيبر رو جارو ميكنه و تمام نقاطي كه بايد لحيم بگيره سطحش آزاده.

4- بوش آلماني كه ديگه نيست - ولي همين غير آلمانيهاش هم فكر كنم خوب باشه!

5- 20 كيلوهرتز كه خيلي پايينه! شايد 20 مگاهرتز هست كه اين ديگه حداقل لازم براي تعمير تلويزيونه. حداقل!

6- مثلا انبر قفلي آمريكايي مشابه چيني و ... هم داره ولي هم اينكه بهش دست بزني ميفهمي كه فرق داره. كلا در بند مارك و برند ابزار نباش كه اهميت نداره (غير از احساسي كه خود آدم داره!) من رو كه ميبيني پول گزافي براي مارك و برند دادم - البته در زمان خودش - واسه اين بود كه خيلي وقتها تعمير در محل ميكردم (فتوكپي - پلي كپي - دستگاههاي بيمارستاني - بردهاي كنترلي و صنعتي و ...) و لازم بود بعنوان افه مهندسي :lol: ابزاري داشته باشم كه مشتري بعمرش نديده باشه. يعني اين ابزارها و كيف و يكسري كلاس گذاشتنها لازمه كار من بود.

اسيلوسكوپ كلا هميشه و در هر زماني به نسبت ارزش پول دستگاه گروني هست. بايد براي خريدنش توجيه داشته باشي.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
24.gif

اين يكي دو ثانيه مهم نيست و مربوط به تبديل آنالوگ به ديجيتال هست!
لختي در آنالوگها هم هست و علاوه بر اون خطاي خوندن هم دارن ولي نشانگرها عقربه اي يك خاصيت ديگه دارن كه فوق العاده جالبه بخصوص وقتي تعداد gauge ها زياد باشه مثل كابين هواپيما!

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
يعني دانشگاه ما 10 تا مولتي متر 240 دلاري خريده؟!
24.gif
25.gif

فكر كنم قاچاقي وارد كردند :blink:
اين نوع تو بازار 90 تومنه فكر كنم يه كم گرون فروشي ميكنه يا مدلاي تو بازار ريماك هستند :(

بالا