برگزیده های پرشین تولز

مشاوره در مورد دمای hot spot و اهمیتش نصبت به دمای gpu

mamadpuyol

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
24
سلام دوستان من یه کارت 3070 palit gaming pro دارم که معمولا توی گیم 100 لود دماش روی 73 هست اما توی Gpuz دمای هات اسپات رو که نگاه میکنم بیشتر روی 90-95 هست که منو نگران میکنه. دوستانی که تجربه ی بیشتری دارن آیا این دما طبیعی هست ؟ با دور فن زیاد کردن هم تاثیر زیادی توی این دما به وجود نمیاد اصلا یعنی دمای کارت میاد رو 60-65 اما هات اسپات نزدیک 90 میمونه. درضمن هیچ عملکرد منفی توی کارت مشاهده نمیشه و کاملا با تمام قدرت کار میکنه.توی نت سرچ کردم خیلی دقیق اشاره نشده فقط نوشته شده دمای مموری 95 تا 115 مکس هست و برای خود برد هم 125 مکس دما هست.خیلی از کلیپ ها هم گفته شده که اگه تورتلینگ یا کاهش کارایی ندارید جای نگرانی نیست.

netmsm

Registered User
لایک‌ها
1,999
سلااام،
دمای gpu میانگین مقادیر تمام سنسورهایی هستش که دمای سطح مقطع رو بدست میارن. دمای امن اینجا حداکثر 97 درجه هستش. هات‌سپات بزرگترین مقدار رو در بین تمام سنسورها نشون میده و این مقدار نباید از 110 درجه عبور کنه.
تئوری اینه که تعداد زیادی سنسور قرار داده شده تا دمای مناطق مختلف از سطح مقطع بدست بیاد که مثلا بگیم داغ‌ترین نقطه کجاست اما در عمل هات‌سپات به احتمال بسیار زیاد میتونه جایی رخ بده که سنسوری برای دریافت دما تعبیه نشده.
چیپ سیلیکونی میتونه حداکثر 125 درجه رو تحمل کنه پس باید مقدار دمای امن حداکثر 120 در نظر گرفته بشه اما بخاطر همین مساله ای که گفتم که نمیشه با دقت و با اطمینان گفت که هات‌سپات کجاست و چند درجه است باید مقدار پایینتری رو بعنوان دمای امن برای هات‌سپات تعیین کرد بخاطر همین این مقدار 110 درجه درنظر گرفته میشه.
کارت‌های AMD این فناوری رو دارن (AVFS) که اگه یکی از سنسورها دمای 110 درجه رو گزارش کنه به صورت اتوماتیک کلاک اسپید کاهش پیدا میکنه تا دمای هات‌سپات از 110 فراتر نره.
اینکه دما از این مقادیر عبور کنه باعث خراب شدن چیپ در لحظه نمیشه بلکه این فرآیندی هستش که به مرور زمان اثر میذاره.
وقتی تست FurMark میگیرید باید نمودار دما رو چک کنید نه فقط دمای max رو! نمودار دما باید یک منحنی افزایشی رو نشون بده نه اینکه زیگزاگ باشه و این منحنی باید در یک دمای خاصی تبدیل به خط مستقیم بشه. وقتی خط مستقیم شد حداقل 5 دقیقه باید این تست ادامه پیدا کنه تا اثبات بشه که کل سیستم سخت‌افزای و نرم‌افزای کنترل دما درست کار میکنه. کارت گرافیک سالم تحت تست فورمارک به هیچ عنوان ایراد پیدا نمیکنه ولی کارتی که به طور مداوم دمای جانکشن رو تاچ کرده قطعا ضعیف شده و احتمال اینکه تحت تست فورمارک خراب بشه وجود داره.

نکته‌ای که در کنار مقادیر هات‌سپات باید در نظر داشت البته قبل از خرید باید این رو تحقیق کرد ولی خب برای ما که بدون توجه به این نکته کارت رو خرید کردیم مقدار spike در tdp هستش. چیپی که spike داره در حد مثلا n درصد tdp اسمی این یعنی در لحظاتی (چند میلی ثانیه) مصرفش میتونه تا اون مقدار افزایش پیدا کنه. این افزایش مصرف لحظه‌ای مستقیما باعث افزایش لحظه‌ای دمای هات‌سپات میشه.
گفتم که هات‌سپات در تئوری داغ ترین نقطه چیپ هست ولی در عمل این نقطه قابل مکان‌یابی نیست پس عملا ممکنه دمای هات‌سپات به سادگی فراتر از 125 بره به شرطی که چیپ دارای spikeهای با مقادیر بالا باشه. مثلا 6900xt از جمله این کارت‌ها به حساب میاد که در 6950xt این مشکل به طور کامل برطرف شده.
بعنوان مثال کارت 3080 انویدیا 320 وات هستش اما اسپاک‌هایی نزدیک به 500 وات میزنه در بازه 1 میلی ثانیه و 350 وات در بازه 20 میلی ثانیه. اگه این اسپایک‌ها در لحظاتی رخ بدن که کارت نزدیک به دمای جانکشن قرار داره احتمال آسیب رسیدن به چیپ افزایش پیدا میکنه.

خلاصه: به طور «عمومی» حداکثر دمای امن میانگین (که در عرف میگیم دمای GPU) حدودا 97 درجه و برای هات‌سپات 110 درجه است. به طور «خاص» حداکثر دمای امن رو شما باید با توجه به اسپایک چیپ چیزی کمتر از این مقادیر در نظر بگیری. مثلا میانیگن 92 و هات‌سپات 105 تقریبا برای همه کارت‌ها امن هستن.

mamadpuyol

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
24
سلااام،
دمای gpu میانگین مقادیر تمام سنسورهایی هستش که دمای سطح مقطع رو بدست میارن. دمای امن اینجا حداکثر 97 درجه هستش. هات‌سپات بزرگترین مقدار رو در بین تمام سنسورها نشون میده و این مقدار نباید از 110 درجه عبور کنه.
تئوری اینه که تعداد زیادی سنسور قرار داده شده تا دمای مناطق مختلف از سطح مقطع بدست بیاد که مثلا بگیم داغ‌ترین نقطه کجاست اما در عمل هات‌سپات به احتمال بسیار زیاد میتونه جایی رخ بده که سنسوری برای دریافت دما تعبیه نشده.
چیپ سیلیکونی میتونه حداکثر 125 درجه رو تحمل کنه پس باید مقدار دمای امن حداکثر 120 در نظر گرفته بشه اما بخاطر همین مساله ای که گفتم که نمیشه با دقت و با اطمینان گفت که هات‌سپات کجاست و چند درجه است باید مقدار پایینتری رو بعنوان دمای امن برای هات‌سپات تعیین کرد بخاطر همین این مقدار 110 درجه درنظر گرفته میشه.
کارت‌های AMD این فناوری رو دارن (AVFS) که اگه یکی از سنسورها دمای 110 درجه رو گزارش کنه به صورت اتوماتیک کلاک اسپید کاهش پیدا میکنه تا دمای هات‌سپات از 110 فراتر نره.
اینکه دما از این مقادیر عبور کنه باعث خراب شدن چیپ در لحظه نمیشه بلکه این فرآیندی هستش که به مرور زمان اثر میذاره.
وقتی تست FurMark میگیرید باید نمودار دما رو چک کنید نه فقط دمای max رو! نمودار دما باید یک منحنی افزایشی رو نشون بده نه اینکه زیگزاگ باشه و این منحنی باید در یک دمای خاصی تبدیل به خط مستقیم بشه. وقتی خط مستقیم شد حداقل 5 دقیقه باید این تست ادامه پیدا کنه تا اثبات بشه که کل سیستم سخت‌افزای و نرم‌افزای کنترل دما درست کار میکنه. کارت گرافیک سالم تحت تست فورمارک به هیچ عنوان ایراد پیدا نمیکنه ولی کارتی که به طور مداوم دمای جانکشن رو تاچ کرده قطعا ضعیف شده و احتمال اینکه تحت تست فورمارک خراب بشه وجود داره.

نکته‌ای که در کنار مقادیر هات‌سپات باید در نظر داشت البته قبل از خرید باید این رو تحقیق کرد ولی خب برای ما که بدون توجه به این نکته کارت رو خرید کردیم مقدار spike در tdp هستش. چیپی که spike داره در حد مثلا n درصد tdp اسمی این یعنی در لحظاتی (چند میلی ثانیه) مصرفش میتونه تا اون مقدار افزایش پیدا کنه. این افزایش مصرف لحظه‌ای مستقیما باعث افزایش لحظه‌ای دمای هات‌سپات میشه.
گفتم که هات‌سپات در تئوری داغ ترین نقطه چیپ هست ولی در عمل این نقطه قابل مکان‌یابی نیست پس عملا ممکنه دمای هات‌سپات به سادگی فراتر از 125 بره به شرطی که چیپ دارای spikeهای با مقادیر بالا باشه. مثلا 6900xt از جمله این کارت‌ها به حساب میاد که در 6950xt این مشکل به طور کامل برطرف شده.
بعنوان مثال کارت 3080 انویدیا 320 وات هستش اما اسپاک‌هایی نزدیک به 500 وات میزنه در بازه 1 میلی ثانیه و 350 وات در بازه 20 میلی ثانیه. اگه این اسپایک‌ها در لحظاتی رخ بدن که کارت نزدیک به دمای جانکشن قرار داره احتمال آسیب رسیدن به چیپ افزایش پیدا میکنه.

خلاصه: به طور «عمومی» حداکثر دمای امن میانگین (که در عرف میگیم دمای GPU) حدودا 97 درجه و برای هات‌سپات 110 درجه است. به طور «خاص» حداکثر دمای امن رو شما باید با توجه به اسپایک چیپ چیزی کمتر از این مقادیر در نظر بگیری. مثلا میانیگن 92 و هات‌سپات 105 تقریبا برای همه کارت‌ها امن هستن.
ممنون از شما.
من تست فورمارک رو گرفتم و تا 10 دقیقه تست نمودار کاملا ثابت بود روی دمای 73.لحظه اولیه لود گرافیک دمای هات اسپات تا 105 هم میره اما پایین میاد و با ادامه لود دما تقریبا بین 90-95 ثابت میشه.

netmsm

Registered User
لایک‌ها
1,999
من تست فورمارک رو گرفتم و تا 10 دقیقه تست نمودار کاملا ثابت بود روی دمای 73.لحظه اولیه لود گرافیک دمای هات اسپات تا 105 هم میره اما پایین میاد و با ادامه لود دما تقریبا بین 90-95 ثابت میشه.
اگه کارت ماینی بوده و یا مدت زمان زیادی مورد استفاده بوده تعویض خمیر میتونه تا حدودی هات سپات رو بیاره پایین - بسته به کیفیت خمیر. البته این دما که شما میگی (هات سپات 95 و میانگین 73) مشکلی ایجاد نمیکنه و نرمال هستش.

hdneo

Registered User
لایک‌ها
103
دمای هات اسپات بیشترین دمای سطح Die خود GPU هستش اصلا ربطی به سایر کامپوننت های کارت گرافیک نداره.

hulk_man

Registered User
لایک‌ها
313
هات اسپات همیشه 10 تا 14 درجه بیشتر از دمای GPU هست دیگه بدترین حالت تا 16 درجه می ره بعضی ها کارت ها یا گیم ها اگه اختلاف 10 درجه باشه اکثر مواقع کارت خیلی خوبی هست اگه 12 باشه خوبه اگر 14 باشه نرماله اکثر مواقع چون ممکنه تحت برخی شرایط اختلافش کم و زیاد بشه کمی
این چیزی که شما می گی بوی ماین شدید می ده یا خمیرش یک جایی خشک شده یا اتصال درست نیست
کات پلیت که گارانتی جهانی نداره بدون فاکتورم هیچ جای دنیا خدمات نمی ده پس بیخیال پلمپش بشید اگر داره و پدش رو عوض کنید با خمیر GPU باید همه چیز خوب بشه
من البته هیچ تجربه ای در تعویض پد یا خمیر گرافیک نداشتم و تا حالا هم نه کردم نه از نزدیک دیدم صرفا تجربیات فروم های خارجی که خوندم قبلا بیان کردم
اما تجریه خودم بخواید چیزی که توی کارت هایی که داشتم همیشه تجربه کردم دمای هات اسپات با دمای پردازنده گرافیک رابطه مستقیم داره یعنی امکان نداره اختلافشون خیلی زیاد بشه تا حدی قابل قبوله اما نه اینکه اون 10 درجه کم بشه اون یکی اصلا کم نشه
هات اسپات بالای 90 من نمی پسندم بلند مدت مشکل ساز می شه احتمالا دمای بالای 90 یا حتی صد برای مموری کارت های 3080 به بالا طبیعی هست اما برای هات اسپات نه

mamadpuyol

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
24
خب همین الان مشکل کارت من جدی شده و توی لود کامل دمای هات اسپات 105 میرسه و کلاک کارت کاهش شدید پیدا میکنه و فن ها 100 درصد میچرخند با وجود این که دمای هسته 68-70 هست این حالت به وجود میاد حالا الان کارت رو از سیستم باز میکنم ببینم از لحاظ فیزیکی مشکلی پیش اومده یا نه

mamadpuyol

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
24
الان کارت رو باز کردم از سیستم و اتصالاتش رو چک کردم دوباره جا زدم و بعد با msi afterburner پاور لیمیت و دما رو پایین آوردم و دوباره فابریک گذاشتم فعلا انگار بدون مشکل داره کار میکنه

فایل های ضمیمه

• 3070.PNG
    3070.PNG
    1 MB · نمایش ها: 19

mahdian57

کاربر فعال بخش فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
10,751
اون دما هات اسپات در بهترین حالت یا وقتی کارت گرافیک نوئه حدود 10 درجه است
دمای گزارش شده هات اسپات یه معیار برای مثلا فرسودگی خمیر روی gpu میتونه باشه اگر از این ده درجه بالاتر باشه

saeedbg

Registered User
لایک‌ها
171
دوستان منم مشکل دما توی کارت 3080ti palit دارم
دمای gpu84 و دمای hotspot 104 درجه میشه
قبلا توی همون گیم این مشکل نداشت ولی چند روزه شدید داغ می‌کنه و فن ۱۰۰درصد لود میشه
حتی ویندوز اخطار دمای بالا رو میده
راه حلش چیه

DM.JAGUAR

Registered User
لایک‌ها
322
دوستان منم مشکل دما توی کارت 3080ti palit دارم
دمای gpu84 و دمای hotspot 104 درجه میشه
قبلا توی همون گیم این مشکل نداشت ولی چند روزه شدید داغ می‌کنه و فن ۱۰۰درصد لود میشه
حتی ویندوز اخطار دمای بالا رو میده
راه حلش چیه
سلام. به احتمال زیاد نیاز به تعویض خمیر یا پد داره.

DM.JAGUAR

Registered User
لایک‌ها
322
خودم میتونم تعویض کنم؟ پد از کجا تهیه کنم
سلام‌. اگه تخصصی در کار فنی یا تعمریات ندارید بهتره که به شخصی که وارد هست مراجعه کنید. برای فهمیدن سایز پد باید مدل کارت رو توی اینترنت جست و جو کنید. و بعدش پد و خمیر با کیفیتی رو بخرید.

saeedbg

Registered User
لایک‌ها
171
سلام‌. اگه تخصصی در کار فنی یا تعمریات ندارید بهتره که به شخصی که وارد هست مراجعه کنید. برای فهمیدن سایز پد باید مدل کارت رو توی اینترنت جست و جو کنید. و بعدش پد و خمیر با کیفیتی رو بخرید.
امروز خمیر رو تعویض خودم تعویض کردم دمای کارت ۲۰ درجه کمتر:eek::oops:
خمیر قبلی عین گچ بود

DM.JAGUAR

Registered User
لایک‌ها
322
امروز خمیر رو تعویض خودم تعویض کردم دمای کارت ۲۰ درجه کمتر:eek::oops:
خمیر قبلی عین گچ بود
خدا رو شکر که دما کمتر شده. اسم خمیری که استفاده کردید چی هست؟

بالا