برگزیده های پرشین تولز

مصرف قرص پردنیزولون 5 میلی گرم، لطفا راهنمایی کنید! مهم

NYPD

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام
خبر داشتید که بخش اعظم موهای سر من به دلیل "آلوپسی آره تا" یا ریزش سکه ای ریخت.
رفتم پیش یک دکتر پوست و مو خیلی معروف تهران
بهم گفت قرص پردنیزولون 5 میلی گرم رو
ده روز اول موقع صبحانه دوتا بخورم
بیست روز بعد یک دونه بخورم
و این یک ماه که تموم شد برم پیشش
با دکتر خیلی در مورد عوارضش صحبت کردم
گفت من این دارو رو با دوز خیلی پایین بهت دادم
و بیست سال تخصص دارم
میدونم چی تجویز میکنم بهت..
دوستان کسی استفاده کرده؟

helijoop

Registered User
لایک‌ها
969
سلام
دکتر شما تشخیص دادند که سیستم ایمنی بدن شما به خودش آسیب رسونده (برحسب نوع بیماری که تشخیص دادند). قرص پردنیزولون یکی از متداولترین ***** کننده های سیستم ایمنی بدن هست که صرف بسیار زیادی در مهار یا خاموش کردن بیماریها داره. از اینا بگذریم، تجربه عملی خودمو بگم. وضعیت من بسیار بحرانی بود و برحسب بیماری که تشخیص دادند باید یک درمان تهاجمی آغاز میکردند و به مبارزه بیماری میرفتند و الا ظرف یک هفته یا کمی بیشتر به رحمت خدا میرفتم. در کنار داروهایی که تجویز شد یکی از موارد مهم همین پردنیزولون بود، برای درمان تهاجمی معمولا به ازای هر یک کیلوگرم وزن بیمار یک گرم دوز دارو درنظر میگیرند (البته برخی بیماریهای سخت همانند رماتیسمهای پیشرفته یا ام.اس و ... تا سه برابر این میزان هم درنظر میگیرند که بالاتر از اون بصورت تزریق-سرم انجام میدهند) . مثلا 80 کیلو باشیم 80 میلی گرم پردنیزولون برای مصرف روزانه طبق برنامه کاهشی پله ای دکتر تجویز میکنه .... خود بدن روزانه بطور میانگین 5 میلی گرم تولید طبیعی داره .
بالای 10 میلیگرم مصرف روزانه سبب ایجاد اشتها و میل سیری ناپذیر برای خوردن غذا میشه، مثلا برای دوز من ! من هر لحظه از شبانه روز در حال خوردن بودن حتی اگر شکم جا نداشت بازهم دلم یه چیز خورنی میخواست!!!
الان شما 10 میلی گرم اونهم برای یک مدت کوتاه مصرف میکنید، شاید در این مدت کمی احساس کنید اشتهاتون بیشتر شده و خوش خوراکتر شدید که طبیعی هست که سبب میشه وزنتون کمی بالا بره، با خوردن پردنیزولون احساس نرم بودن و راحتی بیشتری در مفاصل خواهید کرد! شاید پیشونی شما جوشهای زیر پوستی که سر بیرون نمی آورند و تنها در زیر نور مشخص هستند و با دست کشیدن برجستگیشون مشخص هست بوجود بیاد. شاید موهای شما کمی باریک تر و شکننده تر بشوند . با این دوز شما نباید نگران باشید چون میزانش برای نشون دادن عوارض اصلی و خطرناک این دارو کم هست.
اما:
در پایان دوران درمان و تمام شدن مصرف پردنیزولون یک آزمایش ساده خون بدید که کبد و کلیه شما چک ساده بشه، همینطور فاکتورهای خونی شما . در حد یک چکاپ خیلی ساده .
در طول مصرف دارو به بدنتون حتما حتما کلسیم برسونید بهترین راهش شیر هست. اگر با خوردن شیر مشکل دارید از قرص کلسیم و ویتامین د بعنوان جایگزین استفاده کنید . میزان مصرف 500 یا 800 میلیگرم روزانه. یا یک-دو لیوان شیر که از این خیلی بهتره. در مصرف کلسیم و ویتامین د بصورت قرص زیاده روی نکنید که کلیه ها مشکل دار میوشند!
حتما حتما حتما قرص هاتون سر وقت بخورید خیلی در وقت شناسی خوردن پردنیزولون حساس باشید.
عوارضی که در برگه راهنمای داخل بسته بندی پردنیزولون هست برای دوزهای بالا هست، دوز شما پایین هست و در واقع برای افرادی مثل من ، دوز شما مرحله پایینی درمان محسوب میشه! پس با خوندن عوارض پردنیزولون نگران نشید اونها سراغ شما نمیایند. معمولا میگم پردنیزولون با معده خالی نخورید. وزش اگر نمکنید کمی پیاده روی خودتون بیشتر کنید که بدن فعالیت داشته باشه.
مصرف طولانی مدت پردنیزولون حتی 5 یا 10 میلیگرم اون (منظور شش ماه یا یکسال ) حتما باید با چکاپ های تست خون همراه باشه چون اونوقت بصورت فرسایش شاید! روی کبد-کلیه اثر بزاره .
آب زیاد بخورید ...

این دوز برای ما شوکولاته :lol:

NASA_DE

Registered User
لایک‌ها
43
سلام، دوستان شما که استفاده کردید بعد از استفاده اون آیا عوارضی مشاهده کردید؟

Baharkhosravi4

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
باسلام منم روزی 14تا 5گرم مصرف میکنم الحمد الله عوارض خاسی نداشته, شما هم توصیه پزشکتون رو انجام بدید امیدوارم هرچه زودتر خوب بشید

بالا