منتخب بازارچه

مصرف قلیان برابر با استفاده از 5 بسته سیگار

Merdas50

Registered User
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان قم گفت: مصرف قلیان با مصرف پنج بسته سیگار برابری می‌کند و کسانی که گمان می‌کنند با استعمال دخانیات احساس آرامش می‌کنند باید بدانند با هربار مصرف دخانیات آتش مشکلات خود را شعله‌ورتر می‌کنند.

به گزارش فارس، محمد حضوری در جشنواره غذای سالم که در دهکده سلامت استان قم با حضور خادمان سلامت برگزار شد اظهار کرد: هنوز بیماری قلبی عروقی از مهم‌ترین علل مرگ و میر در جهان محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: مطالعات سال 2008 تا 2013 نشان می‌دهد بیماری‌های قلبی عروقی در این مدت نسبت به گذشته 1.5 برابر شده است که این موضوع نشان می‌دهد بیماری فشارخون یک قاتل خاموش است.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: کسانی که به بیماری فشار خون مبتلا هستند از آغاز بیماری خود اطلاع ندارند و زمانی متوجه موضوع می‌شوند که آسیب جدی در اعضای حیاتی بدنشان رخ می‌دهد.

وی افزود: فشار خون بالا پارگی مویرگ‌ها، ناتوانی شدید، سکته‌های مغزی،‌ قلبی و... را به دنبال دارد که درمانی خاص می‌طلبد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: با وجود اینکه در ایران نسبت به دیگر کشورهای صنعتی از غذاهای سنتی بیشتری استفاده می‌شود ولی با این وجود بیماری قلبی بالاترین رتبه‌ها را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: نمودارهای سلامت نشان می‌دهد که 16 درصد جامعه بالای 15 سال به فشار خون مبتلا هستند ولی هیچ برنامه‌ای برای کنترل آن وجود ندارد.

حضوری بیماری فشار خون را به بیماری طاعون تشبیه کرد و گفت: این بیماری مانند اختاپوس تمام جامعه را فرا می‌گیرد و گاهی اوقات شخص بیمار زمانی متوجه بیماری خود می‌شود که با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شود.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه ابتلا به بیماری فشار خون با سبک زندگی،‌ عوامل رفتاری،‌ فعالیت فیزیکی، برنامه غذایی و استعمال دخانیات ارتباط مستقیم دارد که باید برای جلوگیری از خطرات ناشی از این بیماری در زندگی برنامه‌ریزی دقیقی انجام داد.

وی با ابراز نگرانی از روی آوردن جوانان به استعمال دخانیات بیان داشت: استعمال دخانیات در حالی در جامعه امروزی رواج یافته که تهدیدهای ناشی از آن پنهان مانده است.

حضوری اذعان کرد: مصرف قلیان با مصرف پنج بسته سیگار برابری می‌کند و کسانی که گمان می‌کنند با استعمال دخانیات احساس آرامش می‌کنند باید بدانند با هر بار مصرف دخانیات آتش مشکلات خود را شعله‌ورتر می‌کنند و یک قدم به نابودی خود نزدیک‌تر می‌شوند.

وی از دیگر مواردی که سلامت انسان را مورد تهدید جدی قرار می‌دهد را توزیع ناعادلانه چربی در اعضای گوناگون بدن به وی‍‍ژه در خون و ابتلا به دیابت ذکر کرد و گفت: این مشکلات نیز می‌تواند به فعال شدن بیماری فشار خون در انسان کمک کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم فشار خون را به قاتلی تشبیه کرد که با چاقو از پشت سر به دنبال انسان حرکت می‌کند و ترس فرو رفتن چاقوی این قاتل در بخشی از بدنمان وجود دارد.

وی به راه‌های پیشگیری و یا کنترل این بیماری به صورت معمول اشاره و بیان داشت: باید در ابتدا نسبت به تناسب وزن، ‌قد و ارزیابی تغذیه آگاهی‌های لازم را داشته باشیم.

حضوری خاطرنشان کرد: آمارها نشان می‌دهد 95 درصد ایرانیان فعالیت فیزیکی ندارند و باید سبک زندگی خود را تغییر دهند.
 
بالا