آژانس هواپیمایی
tanki

معرفی جعبه ابزار (دکمه فرمان) CommadndButton (مقطع مبتدی)

شروع موضوع توسط black_jack_of_black_city ‏10 مارس 2006 در انجمن Visual Basic 6

 1. black_jack_of_black_city

  black_jack_of_black_city Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏19 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  1,449
  تشکر شده:
  55
  محل سکونت:
  با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
  در هر برنامه یک یا چند دکمه فرمان وجود داره . با دکمه فرمان می توان از برنامه تقاضای انجام کاری را کرد یا به آن فرمان داد . حالت کلیک شده و کلیک نشده دکمه فرمان را خود ویژوال بیسیک در اختیار دارد و نیازی به کنترل از سوی شما نمی باشد . هر دکمه فرمان می تواند دارای یک کلید دسترسی سریع نیز باشد . کاربر می تواند بر روی دکمه کلیک کند , یا دکمه Alt را نگهدارد و کلید دسترسی سریع را بزند . کلید دسترسی سریع در عنوان دکمه با یک زیر خط مشخص می شود .  [​IMG]  روی دکمه فرمان دبل کلیک می کنیم
  [​IMG]


  خصوصیت Cancel

  این خاصیت نحوه عملکرد کنترل را در برابر کلید Esc تعیین می کند . اگر این خاصیت برابر True باشد کاربر می تواند با زدن کلید Esc عمل کلیک دکمه را انجام دهد . در هر فرم فقط یک دکمه می تواند دارای این خاصیت باشد . اگر خاصیت Cancel را در دکمه ای True کنید ویژوال بیسیک این خاصیت را در تمام دکمه های موجود در آن فرم False خواهد کرد .

  [​IMG]


  خصوصیت Caption

  حاوی عنوانی است که روی دکمه دیده خواهد شد . اگر می خواهید که دکمه ای دارای کلید دسترسی سریع باشد باید قبل از حرف مورد نظر در عنوان دکمه یک علامت & قرار دهید .

  [​IMG]

  در شکل روبرو خصوصیت Caption را تغییر داده ایم بدین صورت که متن روی دکمه Exit می باشد و با نگهداشتن دکمه Alt و فشردن کلید X می توان دکمه را فشار دهیم .  [​IMG]  همانطور که مشاهده میکنید در متن X بصورت زیر خط دار نوشته شده است .

  [​IMG]


  خصوصیت Default

  عکس العمل کنترل را در برابر کلید Enter تعیین می کند . اگر این خاصیت True باشد کاربر می تواند با زدن Enter دکمه را بفشارد . البته در صورتی که کاربر قبلا Focus را به کنترل بعدی منتقل نکرده باشد . در هر فرم فقط یک دکمه می تواند دکمه Default باشد . وقتی فرمی برای اولین بار ظاهر می شود , Focus در اختیار دکمه ایست که خاصیت Default آن True می باشد .

  [​IMG]

  خصوصیت Picture

  با کمک این خصوصیت می توانید یک تصویر گرافیکی را بجای عنوان دکمه نمایش دهید . (برای فعال شدن این خصوصیت باید گزینه Style حتما Graphical تنظیم شود )

  [​IMG]

  خصوصیت Style

  نوع دکمه را مشخص میکند . همانطور که در شکل مشاهده می کنید این خصوصیت برابر یکی از دو حالت Standard جهت متن و Graphical جهت تصویر می تواند باشد .


  [​IMG]


  خصوصیت Focus (Tab index)
  روی هر فرم در هر لحظه فقط یکی از کنترلها میتواندFocus را در اختیار داشته باشد . ترتیب در اختیار گرفتن Focus توسط خصوصیت TabIndex مشخص می شود برای مثال در این تصویر مشاهده می کنید , این کنترل سومین کنترلی است که Focus را دریافت نمواده است به دلیل آنکه این شماره گذاری از صفر شروع می شود این کنترل با شماره 2 سومین کنترل می شود . توجه کنید کنترل هایی مانند برچسب Focus را دریافت نمیکنند .


  [​IMG]


  برای مثال در شکلی که مشاهده می کنید , دکمه وسطی دارای Focus است . این عمل با خط چینی که دور این دکمه دیده می شود مشخص شده است . در این موقعیت در صورتی که کاربر کلید Enter را بزند مانند فشردن این دکمه است . برای حرکت بین کنترلها نیز از کلید Tab و Shift + Tab میتوان استفاده کرد . با دکمه Tab , Focus به ترتیب به جلو میرود و با دکمه Shift + Tab , Focus به ترتیب به عقب میرود .


  [​IMG]  [​IMG] Download
   
 2. black_jack_of_black_city

  black_jack_of_black_city Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏19 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  1,449
  تشکر شده:
  55
  محل سکونت:
  با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
 3. saeedsmk

  saeedsmk مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏6 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  1,519
  تشکر شده:
  4
  سلام بر همگی
  خسته نباشی بلکی جان چه خبرا . بابا ترکوندی

  ببین یه پیشنهاد بهتره همه این معرفی ها رو با هم ادغام کنی تا اگه بعدا ( چند ماه بعد خواست ) بخونتشون راحت پیداشون کنه

  البته این نظر منه ها
   
 4. black_jack_of_black_city

  black_jack_of_black_city Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏19 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  1,449
  تشکر شده:
  55
  محل سکونت:
  با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
  شما درست مي فرماييد

  ميدوني ميخوام زير اون تاپيك سوالاتش مطرح بشه در آخر هم يه تاپيك ميزنيم و لينك همه رو ميزنيم اونجا دارم به صورت PDF درش ميارم
   
avanak همکاری در فروش عسل طبیعی و گرده گل ایرانی