برگزیده های پرشین تولز

معرفی رشته دانشگاهی خودتان برای کمک به انتخاب رشته کنکوری‌ها

ehsan_persian

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
به نظرم هر کدام از کاربران که تحصیلات دانشگاهی دارند رشته خودشان را به این صورت معرفی کنند تا کنکوری‌های این فروم انتخاب رشته بهتری داشته باشند.

معرفی رشته :

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است :

دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته :

بازار کار فعلی این رشته :

توصیه‌هایی برای موفقیت در این رشته :

از کپی کردن مطالب دیگر سایت‌های فارسی خودداری کنید
مطمئناً کسانی که در این فروم هستند کار با گوگل را بلدند
و
به تجربه شما نیاز دارند!

alireza_edison

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
1,136
معرفی رشته : مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است
: ریاضیات گسسته + کلا هر چی از بچه گی خوندی لازم هست ! :D حتی اون معما هایی که قدیما طرح میشد رو میشه ازرش استفاده کرد( کلا نیاز به ذهن خلاق داره )

دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته : خونه ی قمر خانوم دیگه این رشته ی لامصب رو میده ! به خودت بستگی داره ! ببین رتبت چند هست ... ببین قدمت این رشته تو کدوم دانشگاه بیشتر هست اونجا برو فقط به شهر هم نگاه کن ببین جا واسه پیشرفت داره یا نه ...

بازار کار فعلی این رشته : بازار کار خیلی زیاده مخصوصا سی دی رایت کردن ! :D حالا بی شوخی اگر واقعا یک برنامه نویس خوبی باشید می تونید کار مناسب داشته باشید ... البته اگر فقط کدر هم باشید بد نیست وضعتون ... کلا استعداد ذاتی حرف اول رو میزنه تو این رشته ...

توصیه‌هایی برای موفقیت در این رشته
: فقط تلاش و پشت کار ...

به نظر من اگر می خوای بیایی این رشته همش تو نت باشه برو IT سبک تر هست نسبتا بیشتر بهت خوش میگذره ...

اگر بازم نکته ای بود اضافه میکنم ...

رشته فقط مهندسی صنایع ( عشق و حال ) اگر تنبلی و عاشق اینترنت برو صنایع !!! کامپیوتر پوست میکنه ...

Last edited:

Farzad Z

Registered User
لایک‌ها
57
آقا بسیار عالیه لطفا ادامه بدید

Bili_Joe

Registered User
لایک‌ها
19
معرفی رشته : مهندسي شيمي ( ملقب به ميم شيمي ! )

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است : مثله ساير دروس گروه فني مهندسي ، فيزيك ، رياضي و يه خورده هم شيمي ! ( بيشتر دروسي كه تو دانشگاه پاس ميكنين مثله دروس رشته مهندسي مكانيك هست )

دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته : دانشگاههاي صنعتي شريف و اميركبير ، تهران و علم و صنعت و صنعتي اصفهان جزو قطبهاي ارائه دهنده اين رشته هستن ( پيشنهاد من اينه كه به هيچ عنوان به دانشگاه صنعتي اصفهان نرين ! چندتا استاد تو دانشكده مهندسي شيمي دارن كه به جلاد معروفن ! )

بازار کار فعلی این رشته : توپ ( پتروشيمي ها ، پالايشگاهها و اكثر كارخانجات مرتبط با نفت و گاز - حقوق بالا )

توصیه‌هایی برای موفقیت در این رشته : خر خوني ! يه نكته مهم رو هم بگم ، ميم شيمي ها كلا به يه پسوند خاص مشهورن كه من به دلايل امنيتي اين پسوند اهانت آميز رو نميگم ! خودتون برين پرس و جو كنيد !

overdose

Registered User
لایک‌ها
9
معرفی رشته : ادبیات انگلیسی

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است : بیشتر زبان انگلیسی البته بصورت تخصصی

دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته : همه دانشگاهها فک کنم داشته باشن ...

بازار کار فعلی این رشته : یه جورایی آچار فرانسست فقط باید بهش علاقه داشته باشین..

توصیه‌هایی برای موفقیت در این رشته : فقط و فقط کار کردن در زمینه انگلیسی مثلا خوندن کتاب و گوش دادن موزیک بقیه رو نمیدونم من خودم به هنر و ادبیات ایران و ملل علاقه داشتم و هیچ رشته ای رو بهتر از این پیدا نکردم و الان دارم با منابع انگلیسی هنر موسیقی و طراحی کار میکنم...

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
معرفی رشته : مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است
: ریاضیات گسسته + کلا هر چی از بچه گی خوندی لازم هست ! :D حتی اون معما هایی که قدیما طرح میشد رو میشه ازرش استفاده کرد( کلا نیاز به ذهن خلاق داره )

دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته : خونه ی قمر خانوم دیگه این رشته ی لامصب رو میده ! به خودت بستگی داره ! ببین رتبت چند هست ... ببین قدمت این رشته تو کدوم دانشگاه بیشتر هست اونجا برو فقط به شهر هم نگاه کن ببین جا واسه پیشرفت داره یا نه ...

بازار کار فعلی این رشته : بازار کار خیلی زیاده مخصوصا سی دی رایت کردن ! :D حالا بی شوخی اگر واقعا یک برنامه نویس خوبی باشید می تونید کار مناسب داشته باشید ... البته اگر فقط کدر هم باشید بد نیست وضعتون ... کلا استعداد ذاتی حرف اول رو میزنه تو این رشته ...

توصیه‌هایی برای موفقیت در این رشته
: فقط تلاش و پشت کار ...

به نظر من اگر می خوای بیایی این رشته همش تو نت باشه برو IT سبک تر هست نسبتا بیشتر بهت خوش میگذره ...

اگر بازم نکته ای بود اضافه میکنم ...

رشته فقط مهندسی صنایع ( عشق و حال ) اگر تنبلی و عاشق اینترنت برو صنایع !!! کامپیوتر پوست میکنه ...
خب من ضمن تایید این پست بگم که اگر فکر می کنید کامپیوتر دوست دارید ولی درستون ضعیفه بیاید IT

نه ریاضی مهندسی داریم نه مدار 1 و 2 و...

تقریبا همون نرم و سخت رو درسای سختش رو ورداشتن و چند تا درس مدیریتی گذاشتن شدیم مهندسی آیتی :D

Farzad Z

Registered User
لایک‌ها
57
خب من ضمن تایید این پست بگم که اگر فکر می کنید کامپیوتر دوست دارید ولی درستون ضعیفه بیاید IT

تقریبا همون نرم و سخت رو درسای سختش رو ورداشتن و چند تا درس مدیریتی گذاشتن شدیم مهندسی آیتی

آی گفتی من عاشق این رشتم جون حاجی دعا کنید بیارم

shifter

Registered User
لایک‌ها
1,087
دوستان لطفا اگر اشكالي نداره رتبه هاتون هم رو بگين كه اصل براي انتخاب رشته اونه...!
هرچي پول بدي اش ميخوري و از اين حرفاس ديگه....!:D

rezanew

Registered User
لایک‌ها
38
معرفی رشته : مهندسی برق- گرایش قدرت

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است : ریاضی و فیزیک

دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته : کلاً برق دانشگاه های تهران قطب حساب می شن ولی اگه بخواهیم قدرت رو درجه بندی کنیم از لحاظ قطب تو ایران می تونم بگم : اول امیرکبیر- صنعتی شریف - تهران - علم و صنعت و تبریز (دانشگاه های اصفهان رو خبر ندارم در مورد قدرت) (البته این درجه بندی ربطی به ترتیب پر شدن نداره از لحاظ علمی بود و نظر شخصی و اطلاعاتی که تو 6 7 سال از دوستان هم دانشگاهی گرفتم)

بازار کار فعلی این رشته : بازار کار بسیار خوبی داره مخصوصا تو ایران می شه گفت تو گرایش های برق از نظر بازار کار حرف اول رو می زنه- نیروگاه ها- برق منطقه ای- شرکت های خصوصی و یا خودتون می تونید شرکت بزنید

توصیه‌هایی برای موفقیت در این رشته : ادامه تحصیل تا آخرش

البته معمولا دوستان موقع انتخاب رشته برق رو می زنند و گرایش رو بعدا انتخاب می کنن ولی اینو گفتم برای اون دانشگاه هایی که از اول ورود گرایش انتخاب می شه!

M☼HAMMAD

Registered User
لایک‌ها
15
معرفی رشته : مهندسی نفت - دارای گرایش های حفاری و استخراج - مخازن - اکتشاف - فکر کنم 1 گرایش دیگه هم بود که یادم نیست.

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است : ریاضی - فیزیک ( نه زیلد ) - شیمی - زمین شناسی، البته ریاضی ها زمین شناسی نداشتند اما خوب این درس مزخرف را توی این رشته داریم.

دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته : توی دفترچه هست :دی ( من خودم دانشگاه آزاد میخونم این رشته رو )

بازار کار فعلی این رشته : خوبه دیگه، معدل بالای 14 باشه، شرکت نفتی هستید تقریبا، اما اگر زیر 14 باشه، باید مدرکتون را قاب کنید بزنید به دیوار، از معایب رشت هاین هست که اگر نخایین و یا نتونید با شرکت نفت کار کنید، باید با شرکت خصوصی کار کنید که هم پارتی میخوات و هم چندان پول ساز نیست.

درس خوندن آقا، درس خوندن !
کاری که خودم نکردم و الان که ترم 2 را تموم کردم مثل سگ پشیمونم ...

alireza_edison

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
1,136

تقریبا همون نرم و سخت رو درسای سختش رو ورداشتن و چند تا درس مدیریتی گذاشتن شدیم مهندسی آیتی :D

آره ...
تا ئید میشه خفن ...
ریاضی مهندسی و مدار الکتریکی و الکترونیک میترکونه ...
کلا باید وضع خودتون رو بسنجید ...

من خودم خیلی از مدار و اکترونیک و کلا واحد های اضافی نسبت به IT ( به غیر از ریاضی مهندسی) لذت میبرم ولی اگر الان قرار بود انتخاب رشته کنم میرفتم IT ... اینترنت آدم رو تنبل میکنه ...

alireza_edison

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
1,136
آی گفتی من عاشق این رشتم جون حاجی دعا کنید بیارم

انشالله که قبول میشی ...
رتبت رو حدودا بگو ( هر وقت اومد ) تا اونجایی که میشه راهنماییت میکنیم ( البته اگر بتونم )

IT صنعتی شاهرود خوبه ...

Para2x

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
27
معرفی رشته : مهندسی کشاورزی شاخه علوم و صنایع غذایی

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است : ریاضی و فیزیک و به مقدار بسیار زیادی شیمی
دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته : شهید بهشتی فک کنم معتبر ترینش باشه , دانشگاه صنعتی امیرکبیر , دانشگاه فردوسی و ...

بازار کار فعلی این رشته : اگه سرمایه ی تپل برا کارخونه زدن داشته باشی که توپ خرابت نمی کنه بعدش , در غیر این صورت توی همه کارخونه هایی که با غذا و خوراکی سرو کار دارن استخدامی داره

درس خوندن شدید ناک , تقویت در درس شیمی و علاقه

Last edited:

@gh@m@hdi

Registered User
لایک‌ها
219
معرفی رشته : مهندسی مکانیک سیالات

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است : فیزیک و ریاضی فقط!!!

دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته : سراسری رو نمی دونم اما آزاد تهران جنوب به "شریف آزاد" معروفه.

بازار کار فعلی این رشته :بهتر از این نمی شه!اتقریبا هر شرکتی تو هر جای دنیا بخواد یه کار صنعتی انجام بده نیاز به یه مهندس مکانیک داره.
بازار نفت و گاز توی ایران خوبه..مخصوصا اینکه اگر قصد داشاه باشید خارج از ایران کار کنید.
چون مثل الکترونیک یا کامپیوتر نیست مه 30 سال از دنیا عقب باشیم.
همه دنیا مدارک تهیه شده توسط مهندس های مکانیک یه شکله

اگر فقط یه دلیل وحود داشته باشه که من مکانیک خوندم اینه که "شما تقریبا نیاز به حفظ کردن هیچ چیز ندارید!!!"
مثلا سخت ترین مسایل دینامیک و ارتعاشات و یا مقاومت مصالح فقط نیاز به چند فرمول در خد دبیرستان داره و ما بقی به خلاقیت شما وایسته هست.
خرخونی زیاد جایی نداره(فقط برای درس های پایه مثل ریاضی و ...لازمه)
پس مهمترین عامل اینه که باید فیزیک رو دوست داشته باشید...همین!

matinl90

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
معرفی رشته : گرافیک

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است : می تونی با دیپلم هر رشته ای بری. من ریاضی بودم. ولی کلا باید طراحیت قوی باشه

دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته : دانشگاه تهران ( هنرهای زیبا)، دانشگاه هنر، دانشگاه الزهرا ، دانشگاه غیر انتفاعی سوره
بازار کار فعلی این رشته : در خارج وضعیتش خیلی بهتره ولی تو ایران هم داره رشد می کنه.

توصیه‌هایی برای موفقیت در این رشته : فقط تلاش و پشت کار و طراحی و مطالعه ی زیاد

Nomad 609

Registered User
لایک‌ها
38
معرفی رشته : گرافیک

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است : می تونی با دیپلم هر رشته ای بری. من ریاضی بودم. ولی کلا باید طراحیت قوی باشه

دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته : دانشگاه تهران ( هنرهای زیبا)، دانشگاه هنر، دانشگاه الزهرا ، دانشگاه غیر انتفاعی سوره
بازار کار فعلی این رشته : در خارج وضعیتش خیلی بهتره ولی تو ایران هم داره رشد می کنه.

توصیه‌هایی برای موفقیت در این رشته : فقط تلاش و پشت کار و طراحی و مطالعه ی زیاد
میشه بگی شما کجا درس خوندی ؟ و با چه رتبه ای قبول شدی ؟
کلا دوستان یه کم راجع به رشته های هنر بیشتر توضیح بدن !

samanjan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
رشته : برق - الکترونیک

در مورد رشته : الان این رشته بورس بازار شده ولی چه فایده که دیگه مثل قبل نیست .

تو جهان : کل دنیا داره با الکترونیک می چرخد و هرچی نگاه کنی توش بالاخره الکترونیک بوده

مثال : ساخت تلویزیون - تلفن همراه خلاصه بگم از موش گرفته تا جون آدم

کجاها خوبه : قطب این رشته تو کشور آمریکا است .
تو ایران : هیچ دانشگاهی خوب نیست چون تکنولوژی چند سال پیش را یادت می دهند البته با دستگاهی که تو ایران هست زیاد هم هست .

خلاصه بگم = این رشته جای پیشرفت زیادی دارد و هر روز هم گسترده تر و سخت تر می شود .

موارد مورد نیاز جهت ساخت این رشته : 1. برنامه نویسی 2. باهوش بودن 3. آشنایی با قطعات الکترونیکی 4. ریاضی قوی 5. تجربه کاری 6. نحوه کار با کامپیوتر 7. پشتکار 8. فیزیک و //.......................
اینا مهمترین ها بودند .

ولی در کل رشته خوبی است . اگر علاقه به برق و خراب کردن وسایل خانه داشته باشی/

اگر کسی خواست بیشتر در مورد این رشته بداند پیغام شخصی بدهد .

Quen

کاربر فعال هنرهای نمایشی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,805
هر کسی در مورد این رشته سوالی داشت من درخدمتم... (PM نزنید همین جا بپرسید من جواب میدم)

معرفی رشته : مهندسی عمران - گرایش سازه و عمران

پایه این رشته کدام یک از دروس دبیرستان است : غیر از ریاضی هیچ پایه ی دیگه ای نداره! حتی به فیزیک دبیرستان هم ربط خاصی نداره همش ریاضیات - مکانیک جامدات و تحلیل و طراحی هست...

درسهای مهم و کلیدی که همشون هم بلا استثنا محاسباتی هستن:

استاتیک
مقاومت مصالح 1و2 (همون مکانیک جامدات)
تحلیل سازه ها 1و2
طراحی سازه های فولادی 1و2
طراحی سازه های بتن آرمه 1و2
پروژه طراحی سازه های فولادی
پروژه طراحی سازه های بتن آرمه
مهندسی زلزله
بارگذاری

البته خیلی درسهای دیگه مثل مکانیک سیالات و مکانیک خاک و دینامیک و هیدرولیک و راهسازی و غیره را هم باید پاس کنید....

دانشگاه‌های معتبر (قطب‌های) ارائه دهنده این رشته :

به ترتیب معتبرترین:

دانشگاه تهران (از لحاظ رنکینگ جهانی معتبرترین هست)
دانشگاه صنعتی اصفهان، من به لحاظ استاداش اینو به تهران ترجیح میدم به خصوص برای مقطع فوق، استادای معروفی داره از جمله دکتر ازهری - دکتر سعادت پور - مستوفی نژاد و غیره
دانشگاه شریف (عمرانش به برقش نمیرسه)
دانشگاه علم و صنعت (افرادی مثل پروفسور کاوه و دکتر رحامی اینجا درس میدن)
و خیلی دانشگاه های دیگه
از بین دانشگاه های آزاد هم عمران -اراک واقعا معتبره و استادهای خوبی داره مثل دکتر رحامی و ...

بازار کار فعلی این رشته : اصلا فکر کردن به بازار کار برای 4سال بعد کار غلطیه چون هر چند سال یه بار بازار کار رشته ها تغییر میکنه و اصلا هر کسی برای پول بخواد لیسانس مهندسی بگیره معلومه مغزش پارسنگ برمیداره چون اینقدر زحمت داره که شما همین زحمت را ببری توی یه کار دیگه انجام بدی 4 ساله میلیونر میشی:D

توصیه‌هایی برای موفقیت در این رشته : به نظر من این رشته 4 چیز میخواد که اگه یکیش را هم نداشته باشی نمیتونی یه مهندس فول بشی:

1-ریاضیات و محاسبات قوی
2- دقت - وسواس و سرعت عمل بالا
3-چهار سال تلاش
4- عشق و علاقه

رشته عمران یه رشته کاربردیه یعنی با لیسانس میتونی یه سازه 10 طبقه فولادی یا بتنی طراحی کنی (پروژه دانشجویی من یه سازه 7 طبقه بود) ولی در عمل فقط 10 درصد فارغ التحصیلان عمران قادر به طراحی سازه با کمک نرم افزارهای کامپیوتری هستن چون درسهای تحلیل و طراحی را با نمره 12-13 پاس کردن و کلا 80-90 درصد مهندس های عمران در ایران بیسواد هستن:D

در ضمن این رشته هیچ ربطی به معماری نداره و اصلا شما مهندس معمار نمی شید و از روش ساخت ساختمون هم آنچنان سر در نمیارید حداکثرش اینه که یه روش های اجرا پاس کنید با 1واحد تکنولوژی ساخت بتن! همین! اجرا را فوق دیپلمها (کاردانی ها) بیشتر روش تمرکز میکنن و درسهاش را میخونن... در مقطع لیسانس بیشتر یاد میگیرید چطور سازه طراحی کنید حالا این سازه میتونه یه ساختمون مسکونی یا اداری باشه چه یک سوله صنعتی باشه و چه یک سیستم باربر برای یک سازه صنعتی. فقط مهندسهایی که باسواد از دانشگاه بیرون اومده باشن میتونن برن سراغ طراحی بقیه میرن سراغ اجرا - نظارت - متره و کارهای رده پایین تر که اتفاقا پولش هم از طراحی اگه بیشتر نباشه کمتر هم نیست (طراحی واقعا حوصله و دقت میخواد)

به طور خلاصه و کاملا کاربردی بگم که یه مهندس عمران گرایش سازه چکار میکنه:

یک نقشه معماری که مهندس معمار کشیده + نتایج آزمایشات ژئوتکنیک خاک را به شما میدن و از شما نقشه اجرایی (سازه ای) ساختمون + دفترچه محاسبات را میخوان...

بر نحوه اجرای نقشه ی سازه نظارت میکنه و گاها هم خودش سرپرستی اجرا را برعهده میگیره...

مهندس عمران میتونه در بخشهای دیگه مثل راهسازی و غیره هم مشغول بکار بشه.

سختی رشته مهندسی عمران نسبت به رشته های مهندسی دیگه: از مهندسی برق راحت تره
شباهت با سایر رشته ها: درسهای مشترک زیادی با مهندسی مکانیک داره

بالا