معرفی و شناخت انواع لوله و اتصلات

شروع موضوع توسط mehinazarari ‏28 سپتامبر 2017 در انجمن کار و سرمایه و تجارت

 1. mehinazarari

  mehinazarari کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏26 مارس 2017
  نوشته ها:
  6
  تشکر شده:
  0
  لوله بدون درز
  لوله مانیسمان در ایران به نام لوله بدون درز نامیده می شود که از نام دانشمندی آلمانی که اولین بار این لوله ها را ساخت مشتق شده است. لوله مانیسمان از یک قطعه فولادی یک تکه ساخته می شود. در این روش لوله ها بدون درز است و برای ساخت آن یک قطعه شمش را گرم کرده و توسط سمبه ماتریس از یک قالب مخصوص عبور می دهند. سپس با غلطک های مخصوص تحت نورد و کشش قرار می گیرند تا به اندازه مورد نظر برسند.
  لوله مانیسمان بدلیل اینکه درز جوش ندارد, استحکام بالاتری دارد و در قطرهای پایین ساخته می شوند. دلیل این امر این است که ساخت لوله هایی با قطر بالا آن هم به صورت بی درز, بسیار مشکل خواهد بود و نیاز به صرف هزینه ی بالا دارد.
  لوله مانیسمان یا لوله بدون درز
  تاریخ ابداع و ساخت لوله هاى بدون درز به اواخر قرن ۱۹ برمیگردد که مانیسمان نام شخص مخترع این روش میباشد. روشهــاى مختلف تولید لوله فولادی بدون درز (مانیسمان) در قرن ۱۹ ابــداع و به موازات یکدیگر پیشــرفت و گسترش یافت.

  روش های متداول جهت تولید این لوله ها با توجه به ضخامت جداره و قطر آنها بکار میرود, که به قرار زیر میباشد :
  • تولید لوله بدون درز با اســتفاده از نورد مداوم و یکنواخت بر روى ســنبه براى تولید لوله بدون درز رده ۴۰ با قطر “۱/۲ تا “۸ اینچ
  • تولید لوله بدون درز رده ۴۰ به روش میز کششــى (ارهارد) این فرایند براى قطرهاى”۲ تا “۸ اینچ
  • تولید لوله به روش نورد بر روى توپــى لغزان براى تولید لوله هاى بدون درز (مانیسمان) با قطر “۵ تا “۱۶ اینچ
  لوله گالوانیزه
  لوله ای که با روی مذاب پوشش داده میشود را لوله گالوانیزه می گویند. جنس این لوله ها از آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاه های درز جوش بهم جوش داده می شود و سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو می برند که عموماً به دو صورت سبک و متوسط تولید می گردد.
  لوله‌های گالوانیزه در بازار به لوله‌های آهنی سفید معروفند. و در دو نوع گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد موجود می باشد.
  گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم به زبان ساده یک پوشش است که در آهن یا فولادی که از نظر ترکیب و طراحی مناسب برای گالوانیزه است توسط فروبردن در وان مذاب روی تشکیل می‌گردد.

  لوله گالوانیزه سرد
  اين روش به اين صورت است كه مي توان از طريق الكتروليز نمكهای روی در داخل يك محلول آبي‏, هر قطعه ای از قبيل ورقهای كويل شده و يا كويل نشده را پوشش داد. اصل اين روش با استفاده از الكتروليت اسيدی نيز انجام مي شود. در اين روش ضخامت لايه روی ايجاد شده كمتر از ضخامت لايه پوشش روی در حالت غوطه وری گرم بوده و معمولا از اين روش در مصارف خانگی استفاده می شود.

  ویژگی های کلی لوله های گالوانیزه :
  • ضریب هیزم ویلیام این لوله ها بر حسب اینچ می باشد.
  • طول لوله های گالوانیزه شش متر می باشد.
  • اتصالات آن قفل, کمربند و برشن است.
  • این لوله ها به وسيله دنده پيچی به يكديگر وصل و توسط مواد مناسب آب بندی می شوند.
  • لوله های گالوانیزه را می توان به طور کلی به دو دسته عمده بخش بندی کرد.
   
 2. خدمات پی پالبازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برند
 3. sara1400

  sara1400 کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏15 آپریل 2018
  نوشته ها:
  13
  تشکر شده:
  0
  لوله 5پنج لایه، یکی از بهترین انواع لوله پنج لایه می باشد که تحت لیسانس کشور آلمان تولید می شود. این لوله کاربرد های زیادی در صنعت ساختمان دارد که می توان از مهم ترین آنها به استفاده در سیستم گرمایش از کف اشاره کرد.
  نسل جدید لوله های 5 لایه از جنس لوله های تلفیقی pex-al-pex می باشد. فناوری pex-al-pex جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی محسوب می شود که با تلفیق پلیمر و فلز، به بهبود کیفیت آب آشامیدنی کمک زیادی می کند، همچنین سهولت نصب و اتصالات آن باعث می شود تا محصول مناسبی برای کاربرد در تأسیسات ساختمان باشد.
  آخرین دستاورد لوله های 5 لایه است که طبق جدیدترین تکنولوژی های بین المللی ساخته شده است. استفاده از لوله 5 لایه ، داشتن یک لوله کشی بدون نقص را برای دهه های متمادی تضمین می کند، چرا که این محصول به دلیل آلیاژ آلومینیومی خاص به کار رفته در آن و البته دارا بودن بهترین پلیمر موجود (پلی اتیلن) میزان رسوب پذیری را به حداقل رسانده و باعث دوام سیستم لوله کشی می شود.

  لوله های 5 لایه با دستگاه هیدروستاتیک مورد آزمایش قرار گرفته اند و مقاومت زیادی در برابر فشار و دمای بالا از خود نشان می دهند. لازم بذکر است به طور کلی اتصالات لوله های پنج لایه، اتصالات خاص و گران قیمتی هستند که با تجهیزات مخصوص و سرعت بالا قابل انجام می باشند.

  اتصالات لوله پنج لایه جی پایپ از نوع پرسی می باشد، که با به کارگیری تکنولوژی RTS و کد رنگ به بازار عرضه می شود. این تکنولوژی احتمال خطر آب بندی نشدن سیستم لوله کشی ساختمان را بدلیل اشتباهاتی از قبیل خطای مجری طرح به حداقل می رساند. در اتصالات نیز به جای استیل از آلومینیوم استفاده می شود، تا عمل پرس دقیق تر صورت گیرد.
  همان طور که پیش تر ذکر شد، یکی از کاربردهای لوله پنج لایه در سیستم های گرمایش از کف است که در مقایسه با سایر روش های گرمایشی، مثل استفاده از رادیاتور و ... حس آرامش بیشتری به انسان می بخشد. گرمایش کفی بدلیل توزیع یکنواخت حرارت در تمام محیط، غیر از ساختمان های مسکونی، که کاربری شخصی دارند، برای تأمین گرمای فضاها و اماکن عمومی نیز ایده آل است استفاده از این سیستم ها که با بکارگیری لوله های 5 لایه براحتی میسر می شود، دارای مزایای زیر است:

  • در مصرف انرژی تا 40 درصد صرفه جویی می شود.
  • کل محوطه به طور یکنواخت گرم می شود.
  • رطوبت هوا حفظ شده و مانع خشکی هوا می شود.
  • میزان غبار معلق در هوا به شدت کاهش می یابد.
  • تمام سیستم در کف نصب می شود و فضای مفید سالن اشغال نمی شود

  استفاده از لوله چند لایه در سیستم های گرمایش از کف DEM : در سیستم های گرمایش از کف DEM امکان صرفه جویی در مصرف انرژی تا 52 درصد ( 12 درصد بیشتر از یک سیستم معمولی) فراهم می شود، ضمن اینکه 60 % حرارت حاصل شده در این سیستم به صورت تابشی است که همین امر آسایش و بهداشت را برای ساکنین آپارتمان به ارمغان می آورد.

  مدیریت هوشمند انرژی ( DEM ) امکان تنظیم دما را در سطح مطوب و به صورت خودکار فراهم می کند. DEM یک تکنولوژی کنترلی است که با استفاده از ترموستات های بی سیم، دقیقه به دقیقه شرایط فضاهای مختلف را مانیتور کرده و هر اتاقی را در دمای مطولب نگه می دارد. استفاده از لوله های 5 لایه جی پایپ در این سیستم، باعث بالانس هیدرولیکی مدارها به صورت خودکار می شود، بنابراین نه تنها در ابتدای نصب، بلکه در صورت اِعمال تغییراتی از قبیل تغییر پوشش کف، یا تغییر کاربری اتاق ها نیز، نیازی به تنظیم دستی مدارها وجود ندارد.

  چنانچه سیستم گرمایش از کف به خوبی بالانس نگردد، اب داخل لوله ها عمدتا از مسیر کوتاه تر عبور می کند که این امر باعث می شود از بقیه مسیرها دبی پایین تری عبور کند و در نتیجه سبب اتلاف زیاد انرژی می شود.

  DEM با دریافت بازخوردهای مربوط به زمان رسیدن به دماهای تنظیم شده، در ترموستات های محیط های مختلف ساختمان و همچنین با محاسبه دبی مدارها، به طور هوشمند و مداوم سیستم را بالانس می نماید و ضمن فراهم آوردن آسایش مطلوب، همواره سیستم گرمایش از کف را در حالت بهینه ( از نظر مصرف انرژی ) قرار می دهد. همان طور که پیش تر گفته شد، سیستم های گرمایش از کف، باعث صرفه جویی 40 درصدی مصرف انرژی می شوند، اما سیستم گرمایشی DEM که ساخت و اجرای آن با لوله 5 لایه امکان پذیر است، صرفه جویی در مصرف انرژی را تا 52 درصد افزایش می دهد.
  برای حصول یک سیستم گرمایش از کف مناسب جی پایپ پیشنهاد می شود که طبق آخرین فناوری های روز دنیا تولید و عرضه می شود.
  از دیگر مزایای سیستم گرمایش از کف DEM می توان به موارد زیر اشاره کر
  • عدم نیاز به بالانس دستی مدارها
  • بهبود در توزیع حرارت
  • کنترل وضعیت آب ورودی به سیستم از نظر امکان حصول عملکرد ایده آل در مدارهای مختلف
  • کنترل صحت عملکرد مدارهای مختلف سیستم های گرمایش از کف
  • افزایش سرعت واکنش تا 25 درصد
  • نصب و استفاده آسان
  • استفاده از سیستم بای پس برای محافظت از پمپ

  همچنین DEM دارای برخی مزایای اختیاری نیز می باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • کنترل از طریق پیامک
  • ارتباط با سیستم BMS با استاندارد KNX
  • ارتباط با سیستم کنترل موتورخانه
  • اتصال به سنسور رطوبت
  • اتصال به سنسور کف
  • اتصال به سنسور دمای محیط خارج
  انواع لوله پنج لایه و اتصالات مختلف کوپلی و پرسی توسط برندهای مختلف ایرانی مانند جی پایپ ، نیو پایپ و .. تولید می شود.

  http://gpipeco.ir
   
عسل طبیعی و گرده گل ایرانی