سایت ساز وبزیکسب درآمد

مغزها را فراری می‌دهیم، چون...

شروع موضوع توسط Mahmoud58 ‏27 فوریه 2007 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. Mahmoud58

  Mahmoud58 کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏29 نوامبر 2005
  نوشته ها:
  848
  تشکر شده:
  7
  درباره مهاجرت نیروهای متخصص از ایران به خارج که از آن به عنوان "فرار مغزها" نام برده می شود، بسیار گفته اند: اینکه ایران آمار بالایی در فرار مغزها دارد، اینکه فرصت های شغلی و تحقیقاتی در ایران برای این تحصیل کرده ها چندان گسترده نیست، محدوديت ها زياد است و دلايل ديگر :


  "در ایران و در طول فعالیت دولتهای مختلف، وعده حمایت مادی و معنوی از نخبگان و دانشمندان و پژوهشگران جامعه بارها توسط دولتمردان شنیده شده است اما نمود عملی اجرای این وعده ها را کمتر کسی دیده است یا حداقل نمونه‌های انگشت‌شمار آن را باید لابه‌لای صفحات تاریخ جست‌وجو کرد.

  "آمار بالای فرار مغزها که روز به روز نیز بیشتر می شود و مطمئنا تا سالهای آتی، به بحرانی برای کشور تبدیل خواهد شد و جامعه را از قشر متفکر و اندیشمند خالی می سازد، آماری نیست که به راحتی بتوان از آن گذشت. برای مثال از هر ۱۸ نفری که در المپیادهای علمی کشور از کامپیوتر، ریاضی، فیزیک و شیمی گرفته تا زیست شناسی و ژنتیک قبول می شود، ۱۵ نفر جذب کشورهای خارجی می شوند.

  "سیاست تدوین شده و دقیقی برای جلب رضایت و حمایت از نخبگان علمی در کشور ما وجود ندارد و همین هم باعث می شود تا وعده های جذاب و وسوسه کننده ی کشورهایی مثل آلمان، فرانسه، کانادا، انگلیس و آمریکا به راحتی بتواند جوانان پرانرژی و نخبه ایرانی را از کشور فراری بدهد.

  "اینجا دیگر بحث ملیت و وطن دوستی مطرح نیست چون به هر حال هر عشق و علاقه یی باید دو طرفه باشد. جوان پژوهشگر و نخبه ای که سالهای سال به کشورش خدمت کرد و دستاوردهایش را در اختیار مردم قرار داد، ولی از مردم و مسوولین حمایت و دلگرمی ندید، نمی تواند به کارش ادامه دهد و مطمئنا در داخل کشور هم منفعل خواهد بود.

  "حمایت و پشتیبانی از یک سو و قهر و افسردگی از سوی دیگر! در نتیجه حتی ملی گرایانه ترین احساسات هم کمرنگ می شوند و شخص به آنجایی پناه می برد که احساس می کند برایش شخصیت و اهمیت قایلند.

  "معمولا در یک نگاه عامی و ساده، مردم و مسوولین در مواجهه با استعدادها و نخبگان جوان، ابراز امیدواری می کنند که این جوانان با ادامه کار و تحصیل و زحمتهای طاقت فرسا در کشور خودشان باقی بمانند و دیون خودشان را به مردم و مسوولین ادا کنند و برای جامعه مفید واقع گردند. البته این انتظار، در حد معقولی می تواند قابل برآورده ساختن باشد. اما سوال اینجاست که جامعه، مردم و مسوولین چه زمان به نخبگان و استعدادها اعلام وفاداری می کنند و دین خود را نسبت به قشر فرهیخته و دانشمند کشور ادا می نمایند؟

  "روزی باید تابوی رودربایستی های معمول شکسته و این مساله مطرح شود که آیا نخبه برای ادامه پژوهش، تحقیق و فعالیت، نیاز به تامین مالی و جانی دارد یا نه؟

  "آیا همین که نخبه ای را بشناسیم، برایش کف بزنیم و او را به حال خودش رها کنیم بدون اینکه فرصت حرف زدن و حتی اعلام وجود را به او بدهیم، کافی است تا به سوی سعادت جامعه و پیشرفت راهی هموار بسازیم؟ آیا پیشرفت جامعه و آبادانی کشور و بهبود وضعیتهای بحرانی، در گرو تلاش نخبگان و مغزهایی نیست که سعی می کنند هر روز سریعتر از دیروز، به آن سوی آبها کوچ کنند؟"
   
 2. بازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برندخرید بک لینک
 3. Dariux

  Dariux کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏11 دسامبر 2005
  نوشته ها:
  171
  تشکر شده:
  0
  محل سکونت:
  FWW - Coming soon
  من هم بزوده دزدیده خواهم شد [​IMG]
   
 4. cadusir

  cadusir Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏25 دسامبر 2004
  نوشته ها:
  1,060
  تشکر شده:
  79
  محل سکونت:
  رشت
  درود
  جناب mahmoud58 همانطوری که از شما انتظار میرود مانند همیشه , این تاپیک نیز بسیار جالب و خواندنی بود.
  سپاس
   
 5. chia

  chia Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏18 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  242
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  تو موتور خونه ي جهنم
  محمود جان درست ميگي

  اما تو جامعه اي كه ساده ترين و حياتي ترين عامل براي پيشرفت رو ( اينترنت )روز به روز محدودتر مي كنه نبايد انتظار داشت كه مغزهاش فرار نكنن
  تا جايي كه حتي در اين فروم هم مديران از ترس فيلترينگ تاپيكهاي انتقاد آميز رو قلع وقم ميكنن
  يكي از عاملهاي مهم براي رسيدن به دموكراسي آزاد بودن براي بحث كردنه
  واگه تو جامعه اي آزادي نباشه معلومه كه مغزهاش از كوچكترين روزنه اي براي فرار از اون استفاده ميكنن و به قول آقايون به استكبار جهاني مي پيوندن

  به نظر من بزرگترين سرمايه گذاري براي آيدنه ي كشور
  ريختن پول و سرمايه اي كه حالا داريم در امر آموزش و حمايت از جامعه ي نخبگان كشور است اما كو گوش شنوا....
   
 6. ميهن پرست

  ميهن پرست کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏25 دسامبر 2006
  نوشته ها:
  70
  تشکر شده:
  1
  خيلي تاپيك خوبي بود ولي كو گوش شنوا.هر روز استعداد هاي كشور دارن فراري ميشن بعد مردم اعتراض ميكنن چرا قيمت گوجه رفته بالا.
   
 7. Second Life

  Second Life Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏12 اکتبر 2004
  نوشته ها:
  840
  تشکر شده:
  57
  مغزها را فراری می‌دهیم، چون مغز نداریم
   
عسل طبیعی و گرده گل ایرانیخرید و فروش اتوماتیک ارزهای الکترونیکی