برگزیده های پرشین تولز

مقایسه با اقشار مرفه تر

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,185
شما چقدر تو ناخود آگاهتون خودتون رو با اقشار مرفه تر مقایسه میکنید؟
آیا شما هم با وجود کلی تلاش و مسئولیت پذیری که دارید ،حتی با وجود تامین بودن نیازهای اولیه بازم فکر میکنید عقبید؟

پ ن : دیدگاه منطقی تون رو نمیخوام..همه میدونیم درست و غلط چیه.. در مورد احساس و ناخودآگاهی که در ما حاکمه ،می پرسم.

Last edited:

omid arianpoor

Registered User
لایک‌ها
4,462
بهش فکر نمیکنم و به شخمم نیست
دور و برم تو محل همه ماشینای میلیاردی دارن و اینکه ماشین من ۲۰۰_۳۰۰ تومنه اصلا برام مهم نبوده.هیچوقتم حس بدی به اقشار مرفه نداشتم

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
حتی با وجود تامین بودن نیازهای اولیه، بازم فکر میکنید عقبید؟
زندگی که فقط نیاز های اولیه نیست.
این لیست حدودی نیاز هاست :
6-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7-6-%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D9%87%DB%8C%D9%85-2.jpg

یه چک بکنی میبینی خیلی هاش رو اکثرا نداریم.
ولی اینکه میگی "آدم حس کنه عقبه"، مال وقتیه که با توجه به حداکثر تلاشی که میتونه بکنه خودش رو مقایسه کنه که راضیه یا نه.
که این گاهی با نگاه با بقیه بدست میاد.
مثلا یکی رو میبینی با شرایط تقریبا معادل، درآمد و رفاه اش 10 برابره. خوب اینجا باید سوال پیش بیاد که شاید کم تلاش میکنم یا هوشمندانه کار نمیکنم.
ولی یه موقع هست آدم بدون توجه به شرایط طرف مقایسه میکنه، که درست نیست.
مثلا یه نفر رو میبینی خیلی پولداره، بعد میفهمی پول ارث بوده، یا از راه نادرست بدست آورده.
از یه طرف گاهی شخص هنگام مقایسه خودش با بقیه، ارزش ها و اولویت ها و ... اش رو در نظر نمیگیره.
مثلا ممکنه یه نفر که مادیات براش زیاد مهم نیست، خودش رو با یه نفر که مادیات براش اولویته مقایسه کنه، و فکر کنه عقبه.
خلاصه به نظرم بعضی مقایسه ها درسته و سازنده است و باعث میشه آدم به فکر بیفته که یکم هوشمندانه تر تلاش کنه، ولی خیلی هاش هم درست نیست و مخربه.
پ.ن: به شخصه خیلی کم خودم رو با بقیه مقایسه میکنم. بجاش همیشه بازدهی ام رو track (رصد) میکنم که اگه بازدهی ام کمه یه ایده ای بزنم که زیاد شه.

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,185
.پ.ن: به شخصه خیلی کم خودم رو با بقیه مقایسه میکنم. بجاش همیشه بازدهی ام رو track (رصد) میکنم که اگه بازدهی ام کمه یه ایده ای بزنم که زیاد شه.
درسته..
هدف تاپیک بحث بررسی و راه یابی نیست.. صحبت شخصی و خودمونیه.. که من جوابمو از شما توی بخش پ ن صحبتتون گرفتم

f@iry

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3,137
طبقه اقتصادی و اجتماعی آدم اصولا یک تاثیر بنیادین در ناخوداگاه و خودآگاه به جا میذاره
تو مهمانی و مراسم.توخیابون موقع قدم زدن.تو دانشگاه یا مدرسه .جمع دوستان یا ...تو هر جمعی یا حتی خلوت و تنهایی اینکه تو در چه طبقه اقتصادی باشی ،متناسب با همون طبقه خلق و جو و واکنش و احساساتت چیده میشه
اگه جزو طبقات متوسط رو به پایین باشی یک احساس ناکامی+عقده+خشم+حسادت و مقایسه در توی نوعی هست برای همیشه
مخصوصا در جامعه ای مثل ایران که پول و ثروت و دک و پز مهمه

موقع رد شدن از کنار دختر های جوان.موقع دیدن ماشین مدل بالا.مغازه های بزرگ.تفریحات لاکچری دیگران .خرید از فروشگاه و... این حالت فشار و ناکامی خیلی آزاردهنده میشه برای شخصی که فاقد ایناست حتی ممکنه کار به افسردگی و خودکشی هم بکشه

Last edited:

zgg123

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
37,718
قاعدتا فکر میکنم اینطور هست که با کسی که دو سه پله بالاتر از ادم هست خودشو مقایسه میکنه نه با اون که میلیاردی تفاوت داره

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
درسته..
هدف تاپیک بحث بررسی و راه یابی نیست.. صحبت شخصی و خودمونیه.. که من جوابمو از شما توی بخش پ ن صحبتتون گرفتم
اگه راجع به احساس و ناخودآگاهی تو جامعه حاکمه حرف میزنی که به نظر خیلی ها مثل شخصیت فیلم "عصبانی نیستم" فکر میکنن و از قشر مرفه عصبانی ان.
اگه میخواید فیلم رو ببینید، ادامه اش رو نخونید، اسپویل میشه.
پسره توی فیلم طرف رشته اش علوم سیاسی یا همچین چیزی بود (فک کنم)،
که توی ایران براش کار نیست و باید بره خارج.
ازونطرف دختری که دوستش داشت میخواست ایران بمونه چون وطنشه.
ایران موند و کارای ساده با حقوق پایین انجام میداد.
حدود 5 سال که گذشت و از نظر مادی پیشرفتی نکرد، بابای دختره گفت چون از نظر مالی کاری نمیتونی بکنی، بی خیال دخترم شو. من خودم هم زن نگرفتم که دخترم راحت باشه.
پسره هم از کارفرماش که حقوقش رو رعایت نمیکرد عصبانی بود و باهاش دعواش شد.
از بابای دختره عصبانی بود و باهاش دعواش شد.
از یه آدم پولدار که نمیدونست اصلا چطوری پولدار درآورده هم عصبانی بود و اون رو هم زد.
آخر فیلم هم دختره بهش گفت "تو این 5 سال هیچ کاری نکردی"، اینم به دختره گفت "چیکار میتونستم بکنم بکنم که نکردم؟"
حالا به نظرم مشکلش به نظرم این بود که پسره واقعا هوشمندانه کار نمیکرد، فقط hard work میکرد (سخت کار میکرد).
5 سال وقت داشت. اگه یکم احساسات و عصبانیتش رو کنار میذاشت، و خوب فکر میکرد، میتونست کارهای خیلی خوبی بکنه.
(مثلا یادگیری تخصص هایی که درآمد آنلاین دلاری دارن. داستان فیلم مال همین چند ساله است که شرایط خیلی بده بخاطر تفاوت دلار و ریال.)
فکر میکرد هر کسی پولداره پولش رو از دزدی و ... بدست آورده یا ارث داشته.
یعنی اصلا فکرش رو هم نمیکرد که یه سری هستن که تو شرایط مشابه خودش بوده اند و فکر و تلاش کردن، پول درآوردن.
خلاصه این "نمیتونم" بنظرم خیلی خطرناکه که خیلی هم همه گیر شده.

Last edited:

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
قاعدتا فکر میکنم اینطور هست که با کسی که دو سه پله بالاتر از ادم هست خودشو مقایسه میکنه نه با اون که میلیاردی تفاوت داره
میگن اگه درآمد اطرافیان آدم رو میانگین بگیری، با احتمال خوبی درآمد خود طرف بدست میاد.
یعنی اطرافیان و طرز فکر و اعتماد بنفس و ... خیلی تاثیر داره روی درآمد.
شاید اینکه آدم خودش رو با هم پله ای هاش مقایسه کنه، زیاد منطقی نباشه. چون باعث میشه پیشرفتش کند باشه.

zgg123

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
37,718
میگن اگه درآمد اطرافیان آدم رو میانگین بگیری، با احتمال خوبی درآمد خود طرف بدست میاد.
یعنی اطرافیان و طرز فکر و اعتماد بنفس و ... خیلی تاثیر داره روی درآمد.
شاید اینکه آدم خودش رو با هم پله ای هاش مقایسه کنه، زیاد منطقی نباشه. چون باعث میشه پیشرفتش کند باشه.
نه منظورم این هست شما میتونی خودت رو با کسی که ماشینش ۱۰۰ میلیون گرون تره مقایسه بکنی و بگی کاش یکاری کنم برسم به اون ولی هیچوقت نمیگی چرا مثل فلانی یه ماشین و خونه چند میلیاردی ندارم چون واقعا رسیدن بهش بعیده برای عده زیادی

Ehsan_king99

Registered User
لایک‌ها
6,514
کلا انسان موجودی سیری ناپذیره ، مثلا وقتی ماشین نداره میگه کاش یه ماشین ساده داشته باشم، وقتی ماشین ساده میخره بالاترشو میخواد و.. حتی اونی که مثلا فراری داره بازم تو فکر یه ماشین بالاتره و..
154fs232528.gif
حالا همین موضوع تو بقیه چیزا هم صدق میکنه
به نظرم این حس "بیشتر" هیچوقت ازبین نمیره تو بعضی چیزا کم رنگ هم بشه تو بقیه چیزا پر رنگ میشه
301.gif

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
نه منظورم این هست شما میتونی خودت رو با کسی که ماشینش ۱۰۰ میلیون گرون تره مقایسه بکنی و بگی کاش یکاری کنم برسم به اون ولی هیچوقت نمیگی چرا مثل فلانی یه ماشین و خونه چند میلیاردی ندارم چون واقعا رسیدن بهش بعیده برای عده زیادی
ببین آخه مشکلش اینه که بعید نیست.
مثلا من خودم چند روز پیش یه ویدیو دیدم که طرف جزیره خریده بود و داشت با دوستاش توش کیف میکرد (فک کنم 700 هزار دلار)،
منم یکی از هدف های بلند مدت ام این شد که جزیره بخرم.
یا مثلا توی بچگی زندگی انیشتین و استیو جابز و ... رو که میخوندم، یکی از هدف هام رو این گذاشتم که یه کار خاص انجام بدم که موندگار شه،
که خیلی از تلاش های الانم در همون راستاست.
خلاصه این بعید بودن رو درک نمیکنم.
ببین مثلا ما توی مدرسه ای که دبیرستان درس میخوندیم (مدرسه خوبی بود)، معلم ها کلی انرژی و ... میدادند به بچه ها، و اکثر بچه هایی که میشناسم به یه جایی رسیده اند.
ولی ازونطرف خیلی از مدرسه ها یه جوری رفتار میکنند که بچه اصلا نمیتونه به جایی برسه (خیلی از معلم ها خودشون طرز فکرشون اینه)،
و معمولا هم بچه های اون مدارس به جایی نمیرسن.
خلاصه به نظرم وقتی طرف قبول کنه که میتونه ، خیلی از راه رو رفته.

zgg123

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
37,718
ببین آخه مشکلش اینه که بعید نیست.
مثلا من خودم چند روز پیش یه ویدیو دیدم که طرف جزیره خریده بود و داشت با دوستاش توش کیف میکرد (فک کنم 700 هزار دلار)،
منم یکی از هدف های بلند مدت ام این شد که جزیره بخرم.
یا مثلا توی بچگی زندگی انیشتین و استیو جابز و ... رو که میخوندم، یکی از هدف هام رو این گذاشتم که یه کار خاص انجام بدم که موندگار شه،
که خیلی از تلاش های الانم در همون راستاست.
خلاصه این بعید بودن رو درک نمیکنم.
ببین مثلا ما توی مدرسه ای که دبیرستان درس میخوندیم (مدرسه خوبی بود)، معلم ها کلی انرژی و ... میدادند به بچه ها، و اکثر بچه هایی که میشناسم به یه جایی رسیده اند.
ولی ازونطرف خیلی از مدرسه ها یه جوری رفتار میکنند که بچه اصلا نمیتونه به جایی برسه (خیلی از معلم ها خودشون طرز فکرشون اینه)،
و معمولا هم بچه های اون مدارس به جایی نمیرسن.
خلاصه به نظرم وقتی طرف قبول کنه که میتونه ، خیلی از راه رو رفته.
شما حدودا چند سالته؟

zgg123

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
37,718
چون یکم شخصیه بذارید بجاش رنج رو بگم، بین 20-30
یا شما انگیزه خوبی داری یا من زیادی پنچرم
در کل حس میکنم یه مدت که میگذره انگیزه ادم برای زور زیاد تر از حد زدن کم میشه(که بشه چی) هرچند تو این خراب شده به هیچ کدومش نمیشه رسید جزیره که هیچی یه حوض هم نمیشه خرید :p

Benchmarker

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
31,829
به شخصه برا من مهم نیست هیچوقت هم خودمو مقایسه نکردم و حسادت نکردم عقیده دارم هر کی زندگی شخصی خودشو داره و تو لاین مخصوص خودش حرکت میکنه و بقیه حاشیه هستند
حقیقتا از ثروتمندا هم خوشم نمیاد اکثرا فاقد اخلاقیات و مرام هستند و غرق در تجملات و ظواهر زندگی

nima_00989166

کاربر فعال پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
16,185

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
یا شما انگیزه خوبی داری یا من زیادی پنچرم
در کل حس میکنم یه مدت که میگذره انگیزه ادم برای زور زیاد تر از حد زدن کم میشه(که بشه چی) هرچند تو این خراب شده به هیچ کدومش نمیشه رسید جزیره که هیچی یه حوض هم نمیشه خرید :p
نه، شما نرمال هستین.
متوسط ایران دقیقا مثل شما اند. (بچه های محله رو که میشناسم، اکثرا مثل شما اند.)
اون انگیزه که میگید، آدم خیلی وقت ها موقع شروع انگیزه نداره.
یه سری کار رو رندوم انجام میده (مثلا برنامه نویسی، گرافیک، روباتیک، دیجیتال مارکتینگ، یا حتی گیم، انیمیشن، موسیقی، نویسندگی، غیره)،
یکم کلیپ یوتیوب و ... میبینه راجع به کار ها و آدمهای مختلف،
کم کم انگیزه و علاقه ایجاد میشه.
من خودم یه مدت انگیزه ام 0 شده بود، خودم رو force (مجبور) کردم که دوباره شروع کنم، بعد از 2 ماه باز عادی شد.
خلاصه چند ماه اولش سخته، بعد یه مدت علاقه و ... بوجود میاد و عادی میشه براتون.
یعنی به نظرم احساسات و ... تون رو یه مدت بذارید کنار، و خودتون رو مجبور کنید،
یا خودتون رو تو مسیری قرار بدید که مجبور بشید:
- مثلا پول بدید برای ثبت نام توی کلاس آموزشی. واسه هدر نرفتن پولتون مجبور میشید کار کنید.
- یا پول هاتون رو بدید به یکی از دوستانتون، و بهش بگید اگه فلان کار رو یاد گرفتم پولم رو بهم پس بده، وگرنه نه.

اون تیکه آخر حرفتون هم به نظرم درست نیست (راجع به اینکه تو مملکت نمیشه پول درآورد.). الان دلار حدود 26 هزار تومنه.
به زمان دلار هزار تومنی اگه حساب کنید، اگه شما مثلا درآمد آنلاین ماهیانه 2 میلیون (به پول اونموقع) داشته باشید، به پول الان میشه ماهی حدود 50 میلیون تومن.
که اگه تخصص هایی که درآمدشون خوبه رو داشته باشید و فضای آنلاین رو بشناسید، خیلی سخت نیست.
ازونطرف بعد از مهاجرت، از همون تخصص میتونید زندگی خوبی رو داشته باشید.

پ.ن: اون "که چی بشه" هم بعد از یه مدت از بین میره. زندگی اینقدر جذابیت داره که آدم فقط تو یه شرایط خاصی این "که چی بشه" میاد سراغش.

Last edited:

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
نمیدونم چرا از صحبت هاتون حس میکنم تو بطن زندگی نیستید ..
الان شغلتون چیه؟
شغل ام "برنامه نویسی" ئه.
(استخدام نیستم جایی، از روش های کسب درآمد آنلاین دلاری با برنامه نویسی استفاده میکنم برا پول درآوردن.)
"بطن زندگی" رو یکم توضیح میدی منظورت چیه؟
فک کنم منظورت اینه که از جامعه ایران یکم دور ام، اگه آره خوب قبول دارم، من بیشتر تو فضای آنلاینم تا دنیای واقعی.
پ.ن: مسیر کاری بلند مدتم برنامه نویسی نیست، ترکیب کار های علمی و استارتاپی ئه، برنامه نویسی رو بیشتر برای درآمدش انجام میدم.

miladst

Registered User
لایک‌ها
529
انسان پيوسته دنبال پيشرفته چه مالي چه غير مالي كه بسته به ديدگاه و هدف گذاري افراد ميباشد
انسان هر ازگاهي خودش رو با محيط اطرافش بسنجه بدك نيست و باعث ميشه عيار خودت دستت بياد اما بايد اينو هم در نظر داشته باشي كه اون طرف واقعا خودش در اورده يا به شير نفت و ارث و پول دزدي وصله يا نه واقعا تلاش خودش بوده اين موضوع مهمه چون باعث ميشه تو سطح انتظار از خودت رو معقول در نظر بگيري و دلسرد نشي
اما به نظر من بهترين نوع مقايسه در اصل مقايسه با خودت هست

بالا