برگزیده های پرشین تولز

مقایسه حرفه ای بین DVD خام های مختلف بازار، و آموزش طرز صحیح رایت

هستی

همکاربازنشسته
لایک‌ها
708
سلام. دوستان یه سوال داشتم در زمینه نگهداری دی وی دی به نظر شما بهترین محافظ برای نگهداری دی وی دی چیه؟ مثلا جعبه پلاستیکی یا کاور نایلونی ....

هستی

همکاربازنشسته
لایک‌ها
708
دوستان من 2 نوع دي وي دي که دستم بود و به نظرم غير تکراري بود اسکن کردم و عکسش رو براتون گذاشتم
در ضمن شرمنده که ضمیمه کردم وقت نداشتم زیاد واسه آپلود

فایل های ضمیمه

• 1.jpg
    1.jpg
    48.6 KB · نمایش ها: 46
  • 11.JPG
    11.JPG
    75 KB · نمایش ها: 41
  • 2 001.jpg
    2 001.jpg
    45.7 KB · نمایش ها: 40
  • 22.JPG
    22.JPG
    73.8 KB · نمایش ها: 41

m-dvd

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام

Infinity 16x
ec3d310481_0.05MB

امتیاز 93

Melody 16x
0917caf41d_0.05MB

امتیاز 95

RPG 8

Registered User
لایک‌ها
426
ممنون از تاپیک

من روی سیستمم دوتا درایو دی وی دی دارم...دیویدی مورد استفاده ام هم fastec هستش
این نتیجه تست با کمبو درایو سونی !

SONY____CD-RW__CRX320EE_RYK4_14-August-2007_22_26.png

امتیاز40

این هم نتیجه تست با دی وی دی رایتر ایسوس
New Photoshop Image2.JPG

امتیاز 99!!

واسه اطمینان دو بار امتحان کردم که نتیجه فرقی نداشت و لی وقتی یه بار دیگه با یه دیویدی پرینکو که خودم هم رایتش نکرده بودم تست زدم دیدم اون هم 99 شد و اینجاست که ادم میره تو شک!

پ ن: نمیدونم چرا بنچ مارکهای ایسوس مثل بچه آدم سیو نمیشه!

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
سلام بچه ها. :)
skyeagle جان، ممنون از لطفت.
flowerysmile.gif

شما به نظر خیلی بااطلاعات میایید.
2zqdf8w.gif

در مورد نوع مدیا، با استفاده از برنامه CD-DVD Speed، قسمت Disc Info هم میشه اطلاعات کاملی راجع به نوع مدیا کسب کرد، ولی همونطور که خودتون و تمام حرفه ای های دیگه می دونند اکثر مدیاهای موجود در ایران Fake هستند و اصلا نمیشه از روی نوع مدیا بهشون اطمینان کرد.
296.gif

من وقتی توی فروم سایت Cdfreak یه اسکن از DVD مارک GR8 گذاشتم (نوع مدیا TYG 02) همه با شنیدن کلمه GR8 که اسم دیسک بود خنده شون گرفته بود که این دیگه چه جور دیسک تقلبی است؟
58.gif

من خیلی چیزها بود که می خواستم بنویسم، از جمله به همین نوع مدیا هم فکر کرده بودم، ولی به هیچ وجه نمی خواستم بحث تاپیک روی مسائل تخصصی و ریزترین مشخصات دیسک ها باشه، و فقط می خواستم یه اطلاعات نسبی به خواننده تاپیک منتقل بشه.
23t06dg.gif

در مورد رایت های ضعیفی که گفته بودید، متاسفانه واقعیت اینه که آدم وقتی راه درست بررسی کردن دیسک ها رو یاد می گیره خیلی از کارهایی که تا حالا توی نگهداری آرشیو انجام داده شوکه میشه! به هر حال از این به بعد سعی کنید از مدیاهای خوب استفاده کنید، جلوی ضرر رو هر جا بگیری استفاده است. :)
اگر هم مثلا فوجی توی درایو شما خوب جواب نداده علتش فقط ناسازگاری است، والا من فوجی رو روی 3-2 تا درایو امتحان کردم و عالی بوده. :happy:
سعی کنید بهترین دیسک رو "برای درایو خودتون" پیدا کنید.
128fs318181.gif

راستی یادتون نره موقع اسکن حتما سرعت اسکن رو هم روی 8X بگذارید. :)

هستی عزیز سلام. :)
ممنون از اسکن هایی که گذاشتی.
flowerysmile.gif

اون دیسک E-TEC رو من یه دونه ازش برای امتحان کردن خریدم و گذاشتم توی درایوم و حتی کامل رایت نشد و وسط کار سوخت!! :(:(
ولی مثل این که با درایو شما خیلی خوب کار می کنه، چون اسکن خوبی داده.
128fs318181.gif

اون یکی دیسک رو هم راستش من خودم تا به حال اصلا ندیده بودم!!
127fs4573872.gif

در مورد سوالت هم: من خودم شخصا تازگی عادت کرده ام دیسک ها رو توی آلبوم نگهداری می کنم. هم قابل اطمینانه و هم جای خیلی کمتری از روش های دیگه می گیره. قاب نایلونی و پلاستیکی هم به نظر من اگه از DVD از لحاظ های دیگه خوب نگهداری بشه، هر دوشون خوب جواب میدن، ولی خوب شاید برای دیسک های خیلی مهم پلاستیکی بهتر باشه. :)

m-dvd عزیز، ممنون از اسکن ها.
thankyou.gif

اتفاقا این دیسکInfinity برای خود من هم سوال بود، چون یه ذره گرون بود، و اسم و رسم دار هم نبود تا حالا نخریده بودمش! پس ظاهرا مثل این که این هم دیسک خوبی است. :)
Melody هم خیلی خوب جواب داده و تعجب می کنم که 2% با هم اختلاف دارند، چون تعداد ارورهای هر دو شون خیلی کمه. :happy:

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
RPG 8 جان، اولا ممنون از لطفت. :)
دوما علت این که یه همچین اختلاف شدیدی بین این دو اسکن وجود داره می تونه این باشه که درایو کمبو شما روی Slave مادربرد بسته شده و رایتر Asus روی Master، چون این اثر خیلی شدید و زیادی روی کیفیت اسکن می ذاره.
البته یه احتمال دیگه هم ناسازگاری اون دیسک با درایو کمبو است، ولی احتمال اولی بیشتره.
128fs318181.gif

یه چیز عجیب هم اینه که رایت اولی که 99 درصد امتیاز گرفته تعداد ارورش خیلی بیشتر از این حرف هاست که بخواد 99 بگیره، و حداقل از T-GATE من که 98% گرفته رایت خیلی بدتریه!! من یه کم تعجب می نمایم از این قضیه!!
42.gif

هستی

همکاربازنشسته
لایک‌ها
708
هستی عزیز سلام. :)
ممنون از اسکن هایی که گذاشتی.
flowerysmile.gif

اون دیسک E-TEC رو من یه دونه ازش برای امتحان کردن خریدم و گذاشتم توی درایوم و حتی کامل رایت نشد و وسط کار سوخت!! :(:(
ولی مثل این که با درایو شما خیلی خوب کار می کنه، چون اسکن خوبی داده.
128fs318181.gif

اون یکی دیسک رو هم راستش من خودم تا به حال اصلا ندیده بودم!!
127fs4573872.gif

در مورد سوالت هم: من خودم شخصا تازگی عادت کرده ام دیسک ها رو توی آلبوم نگهداری می کنم. هم قابل اطمینانه و هم جای خیلی کمتری از روش های دیگه می گیره. قاب نایلونی و پلاستیکی هم به نظر من اگه از DVD از لحاظ های دیگه خوب نگهداری بشه، هر دوشون خوب جواب میدن، ولی خوب شاید برای دیسک های خیلی مهم پلاستیکی بهتر باشه. :)

:happy:

راستش هر دوتا رو آقا وحید برام رایت کرده فرستاده. منم نمی دونم دی وی دی رایترم هم فراسو هستش

RPG 8

Registered User
لایک‌ها
426
دوما علت این که یه همچین اختلاف شدیدی بین این دو اسکن وجود داره می تونه این باشه که درایو کمبو شما روی Slave مادربرد بسته شده و رایتر Asus روی Master، چون این اثر خیلی شدید و زیادی روی کیفیت اسکن می ذاره.
البته یه احتمال دیگه هم ناسازگاری اون دیسک با درایو کمبو است، ولی احتمال اولی بیشتره.
128fs318181.gif

یه چیز عجیب هم اینه که رایت اولی که 99 درصد امتیاز گرفته تعداد ارورش خیلی بیشتر از این حرف هاست که بخواد 99 بگیره، و حداقل از T-GATE من که 98% گرفته رایت خیلی بدتریه!! من یه کم تعجب می نمایم از این قضیه!!
42.gif
در موردmaster & slave حق با شماست
از اون موقع تا حالا دارم امتحان میکنم و همه دیویدی هایی که داشتم امتیاز 99 گرفتن از ایسوس!
من هم بیشتر تعجب مینمایم! کسی یه توضیح منطقی واسه این قضیه نداره!
چرا ایسوس اینطوری امتیاز میده !؟ و چرا اسکنش به شکل عادی قابل سیو شدن نیست!؟

m-dvd

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام
من دیروز 50 تا E-TEC 16X خریدم و تا حالا 35 تاشو رایت کردم
هیچکدومشون هم هیچ مشکلی نداشتن احتما لا اونی که شما خریدین چون از پک باز شده بودی مشکلی داشته

10 تا از اونایی که رایت کردم رو هم اسکن کردم (توی 3 تا درایو مختلف) و جواب اسکن همشون مثل هم بود
اینم اسکنش:
SUZUKI__DVDRW_SL_185A_1S41_15-August-2007_00_49.png
امتیاز 95

اگه این روش تست کیفیت یه روش استاندارد باشه و مورد اطمینان پس نتیجه میگیریم که:
در حال حاظر این دیویدی با توجه به امتیازی که گرفته و قیمت مناسب 210 تومن و داشتن گارانتی سوخت
بهترین دیویدی موجود در بازار ایرانه!

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
ممنون از اسکن m-dvd عزیز.
البته نتیجه خوبی گرفته، ولی یه کم که حرفه ای تر مقایسه می کنی باز هم به T-GATE نمی رسه.
اگه به اون قسمت PI Failures دقت کنی، تعداد PIF در اسکنی که از دیسک T-GATE گذاشته ام 261 عدد و در دیسک E-TEC که اسکن کرده اید 1100 عدد است. به همین دلیل هم هست که T-GATE امتیازش 98% و E-TEC امتیازش 95% است. :)
البته تعداد PI Errors توی دیسک شما خیلی پایین و خوبه، دیسک T-GATE هم یه کمی تعداد PI Errors اون از این دیسک شما بالاتره، ولی باز هم تعداد PIE هر دوتاشون در حد خیلی خوبه.
30upn9j.gif

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
RPG 8 جان، یه چیزی!
در مورد ذخیره کردن عکس از برنامه با ASUS، سعی کن با یه اسم معمولی مثلا picture2 ذخیره کنی، ببین مشکل حل نمیشه؟
128fs988122.gif

web_doost

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
ممنون از تاپیک

من روی سیستمم دوتا درایو دی وی دی دارم...دیویدی مورد استفاده ام هم fastec هستش
این نتیجه تست با کمبو درایو سونی !

مشاهده پیوست 24244

امتیاز40

این هم نتیجه تست با دی وی دی رایتر ایسوس
مشاهده پیوست 24247

امتیاز 99!!

واسه اطمینان دو بار امتحان کردم که نتیجه فرقی نداشت و لی وقتی یه بار دیگه با یه دیویدی پرینکو که خودم هم رایتش نکرده بودم تست زدم دیدم اون هم 99 شد و اینجاست که ادم میره تو شک!

پ ن: نمیدونم چرا بنچ مارکهای ایسوس مثل بچه آدم سیو نمیشه!

به نظر من اگر تست با DVD رایتر انجام بشه نتیجه قابل استناد تر میشه ، نه ؟ نظر شما چیه ؟

42.gif

از نظر سخت افزاری چه دلیلی داره ؟

RPG 8

Registered User
لایک‌ها
426
به نظر من اگر تست با DVD رایتر انجام بشه نتیجه قابل استناد تر میشه ، نه ؟ نظر شما چیه ؟
والا چی بگم! یعنی ممکنه نتیجه خوب به دلیل کیفیت اپتیک بالاتر دیویدی رایتر باشه!؟؟
این نتیجه برای یه دیویدی فیلم هست که هیچ دیویدی پلیری قادر به نمایشش نیست

کمبو سونی:

SONY____CD-RW__CRX320EE_RYK4_15-August-2007_21_07.png
کیفیت 0 صفر

دیویدی رایتر ایسوس
picture 2.png
کیفیت 99

DVD fastec

RPG 8 جان، یه چیزی!
در مورد ذخیره کردن عکس از برنامه با ASUS، سعی کن با یه اسم معمولی مثلا picture2 ذخیره کنی، ببین مشکل حل نمیشه؟
جواب داد ممنون احتمالا یه کاراکتر ناجور توش بوده که قابل سیو شدن نبوده
winknudge.gif

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
از نظر سخت افزاری چه دلیلی داره ؟
وب دوست جان، همیشه اگر می خوای حداکثر کارکرد رو از یه درایو حالا یا رایتر یا کمبو و ... به دست بیاری، باید اون رو روی Master تنظیم کنی و این توی دفترچه راهنمای اکثر درایوها نوشته شده. :)
والا چی بگم! یعنی ممکنه نتیجه خوب به دلیل کیفیت اپتیک بالاتر دیویدی رایتر باشه!؟؟
این نتیجه برای یه دیویدی فیلم هست که هیچ دیویدی پلیری قادر به نمایشش نیست
RPG8 جان، صد در صد مطمئن باش که یه جای کار می لنگه، وگرنه هیچ معنی نداره که یه دیسکی که 45000 تا PI Failure داره امتیاز 99 درصد بگیره و من هرگز همچین چیزی رو نه دیدم و نه شنیدم!!
48.gif

جواب داد ممنون احتمالا یه کاراکتر ناجور توش بوده که قابل سیو شدن نبوده
شکر خدا. :happy:

hamineh

کاربر فعال موسیقی
کاربر فعال
لایک‌ها
7
سلام به همه بچه ها!
flowerysmile.gif

- تا به حال شده که یه DVD رو که 6 ماه قبل رایت شده، در حالی که خط هم نداره بذارید توی DVD رام و ببینید خراب شده و خوب خونده نمیشه؟
gaah.gif

- آیا تا به حال شده یه DVD رو که یکی براتون زده بذارید توی دستگاه دی وی دی پلیر و ببینید اصلا نمی شناسدش؟
- آیا تا به حال شده یه CD یا DVD بازی از بازار بگیرید و بیارید خونه و ببینید وسط نصبش پیغام میده که فلان فایل رو نمی تونه بخونه؟
lousyputer.gif

- آیا تا به حال توی بازار کامپیوتر برای خرید یه DVD خام خوب، دچار تردید شده اید؟
در صورتی که شما هم مثل من این مشکلات رو داشته اید، به دقت تاپیک رو بخونید، چون شدیدا به دردتون می خوره.
128fs318181.gif

راستش من مدت زیادیه که می خواستم این تاپیک رو باز کنم.
علت این که اولین بار به فکر باز کردن این تاپیک افتادم، این بود که احساس کردم در مورد مقایسه کیفیت DVD های مختلف و همچنین فهمیدن این که یه DVD خوب است یا بد، فقر شدید اطلاعاتی حتی بین حرفه ای ها وجود داره:
- اکثر کسانی که حتی صد تا صد تا رایت می کنند، از DVD خوب و بد فقط "تعداد سوختن" رو می شناسند! یعنی اگه یه DVD از 100 بار مثلا یکی دو بار بیشتر نسوزه فکر می کنند عالیه و دیگه براشون مهم نیست که اون 99 تایی که تا آخر رایت شده اند ممکنه کیفیتشون افتضاح باشه!
129fs3867689.gif

- اکثر افراد نمی دونند که اصلا فرق دیسک خوب و بد چیه و چی رو باید بینشون مقایسه کرد!
s034.gif

پس بنابراین سوال اول رو می پرسیم: فرق DVD خوب و بد چیه؟
1. مهم ترین فرق: دیسک خوب بعد از رایت تعداد ارور کمی توی برنامه های اسکن DVD میده! (به زودی کامل توضیح میدم)
2. دیسک باکیفیت لایه های محافظش قوی هستند و به این راحتی ها از گرما، مواد شیمیایی، خش و ... آسیب نمی بینه، پس اگه بعد از یک سال هم اسکنش کنی تعداد ارور هاش افزایش پیدا نکرده!
3. دیسک خوب قابلیت سازگاریش با رایترهای مختلف بالاست و توی اکثر رایترها خیلی عالی رایت میشه، و بعدش هم توی اکثر دستگاه ها خیلی عالی پخش میشه.
4. دیسک خوب رو میشه با سرعت بالاتری رایت کرد و تعداد ارورش با سرعت بالا، زیاد نمیشه.
و ...
حالا میریم سر اصل مطلب:
برنامه های بررسی کیفیت DVD پس از رایت
یک سری برنامه هستند که بعد از اینکه شما یه DVD رو رایت کردید می تونید باهاشون بررسی کنید که کیفیت دیسک چه جوریه و چقدر ارور داره!
connie_mini_magnify.gif

چندین برنامه در این مورد هست، ولی چون روی کامپیوتر اکثر ما Nero وجود داره، راحت ترینش برنامه Nero CD-DVD Speed است که به راحتی به شکل زیر قابل اجرا است:
منوی استارت ---> Programs ----> منوی برنامه Nero ----> قسمت Tools -----> برنامه Nero CD - DVD Speed ----> قسمت Disc Quality ----> تنظیم سرعت روی 8X ---> کلیک کردن روی Start ---> بعد از 10 دقیقه و اتمام بررسی و اسکن DVD می تونید از علامت فلاپی برای ذخیره کردن یه عکس از اسکن انجام شده استفاده کنید.

این برنامه چند قسمت داره که دیسک ها رو قبل و بعد از رایت بررسی می کنند، ولی مهم ترین قسمت اون قسمت Disc Quality است که اگر یه دیسک رایت شده رو توی DVD رام بذارید می تونید ببینید که کیفیت اون چقدره. طرز بررسی کیفیت دیسک:
1. DVD رایت شده رو بذارید توی دی وی دی رام.
2. برنامه Nero CD-DVD Speed رو اجرا کنید و قسمت Disc Quality رو بیارید.
3. سرعت مناسب برای اسکن کردن در اکثر درایوها 8X است، پس سرعت رو تنظیم کنید.
4. دکمه Start رو بزنید و حدود 8-7 دقیقه صبر کنید تا برنامه دیسک رو کاملا اسکن(بررسی) کنه.
بعد از اینکه کار برنامه تموم شد، یه همچین صفحه ای بهتون میده:

توی این صفحه، چندین قسمت مهم وجود داره، ولی ما نمی خوایم توی این تاپیک بحث تخصصی راه بندازیم و ریزترین مشخصات دیسک ها رو با هم مقایسه کنیم، بنابراین شما فقط به Quality Score (امتیاز کیفیت) که از صد امتیاز حساب میشه دقت کنید (همون که دورش خط قرمز کشیده شده و با عدد 1 مشخص شده).
البته قسمت های دیگه ای که دورشون خط آبی است از قبیل PI Error و PI Failure و Jitter و PO Failure هم خیلی مهم هستند، ولی عمده بحث ما توی این تاپیک روی محاسبه امتیاز کیفیت، برای مقایسه DVD ها است و به نظر من همین مقدار کافی است.
899.gif

امتیاز کیفیت بر حسب درصد است، پس دیسکی که در این مثال می بینید 94 درصد امتیاز گرفته که نسبتا امتیاز خوبی است! کلا این امتیاز هر چی بالاتر باشه بهتره، ولی من تا حالا هیچ وقت ندیدم که یه دیسک 100% امتیاز بگیره و فقط هم یک بار توی اینترنت یه نفر رو دیدم که 99% گرفته باشه، ولی 98% رو خودم یه بار گرفتم! :happy:

سرعت رایت DVD ها
حتی بسیاری از افرادی که اطلاعات تخصصی هم ندارند به مرور زمان تجربه کرده اند که هر چی سرعت رایت دیسک پایین تر باشه کیفیت رایت بالاتر میره و دستگاه های بیشتری دیسک رو می خونند. ولی آیا اگه دلمون می خواد دیسک خوبی داشته باشیم باید همیشه با سرعت 4X رایت کنیم؟ ابدا!!
4bhn7et.gif

DVD رایتر من مارک BenQ است و برنامه ای همراه اون هست به نام QSuite که یکی از قابلیت هاش خیلی عالی است: این برنامه می تونه دی وی دی خام رو قبل از رایت اسکن کنه و بگه سرعت مناسب رایتش چند X است؟ ممکنه سرعتی که برای رایتر من مناسب است برای رایترهای دیگه کم یا زیاد باشه، و در واقع بهترین راه برای فهمیدن سرعت مجاز برای شما اینه که خودتون دیسکتون رو بعد از رایت با سرعت های مختلف، اسکن کنید و ببینید کجا Error پیدا می کنه و امتیازش پایین میاد، ولی به هر حال تا حد زیادی این قضیه بین رایترهای مختلف مشابه است. به همین دلیل سرعت پیشنهادی برنامه Qsuite رو برای دیسک های مختلف می نویسم.
همچنین قیمت روز ( 19 مرداد 86) دیسک های مختلف رو تا جایی که می دونم می نویسم. این قیمت ها مال مغازه های بازار کامپیوتر ولیعصر و مرکز کامپیوتر ایران (هر دو در میدون ولیعصر) هستند.
128fs988122.gif

خوب حالا بیایید امتیاز کیفیت و سرعت رایت دیسک های مختلف رو با هم مقایسه کنیم، چون من خیلی دیسک ها رو امتحان کردم، خیلی هاشون رو اینجا می تونم بذارم، بقیه اش هم به عهده دوستان. :)
پس توی پست بعد می ریم سراغ بررسی دونه به دونه دیسک ها!
haker.gif

ضمن تشکر از شرکتتون در جشن تولد تاپیک ما، اومدم هم یه تشکری بکنم از تشریف فرماییتون و هم بگم خیلی ممنون از زحمتی که کشیدین و اطلاعاتی که ارائه کردین. مقاله شما منو سر ذوق آورد که یه مطلبی هم اینجا بنویسم. آخه اتفاقا منم از اونجا که کلی دی وی دی دارم به این موضوع علاقمندم و یه مقدار راجع بهش تحقیق کردم که حالا نتایجش رو خدمتتون عرض میکنم.

اولین نتیجه ای که میخوام بهتون بگم اینه که با این نرم افزار cd/dvd speed هیچ نتیجه ای درباره کیفیت دیسک نمیشه گرفت!!

نتایجی که این نرم افزار و بقیه نرم افزارای مشابه میدن، تنها به ما میگن که رفتار درایو کامپیوتر ما با اون دی وی دی که توش گذاشتیم چطوریه. اون اصطلاحات PIE/PIF/POE/POF در اصل به خطاهایی اشاره میکنن که موقع خونده شدن دیسک بوسیله درایو تولید شدن. یعنی میخوام بگم که این خطاها لزوما روی دیسک نیستن و میتونن بر حسب مارک و مدل درایو تغییر کنن.

واسه همینه که اگه یه دیسک خاص رو تو چند درایو مختلف بذارین و نرم افزار رو ران کنین، بسته به قدرت درایو در خوندن اطلاعات از روی دیسک، جوابای کاملا متفاوتی میگیرین. بنابراین نمیشه نتیجه گرفت که اشکال از کجاست. ضمن اینکه در دیسکهای رایت شده، میزان خطاها به اون درایوی که دیتاها رو قبلا روی دیسک رایت کرده هم بستگی داره و البته کیفیت خود دیسک هم مهمه.

جالبتر اینه که بدونین مقادیری هم که توسط درایوهای مختلف واسه اصطلاحات بالا بدست میاد رو نمیشه با هم مقایسه کرد! چون نحوه گزارشدهی هر کدوم با اون یکی فرق میکنه! و مثلا یکی بر اساس مجموع 8 بلوک کنار هم گزارش میکنه و اون یکی بر اساس 32 بلوک غیر مجاور!

حتی عمر درایو و عمر دیسک و دمای محیط و رطوبت هوا و اینکه با دیسکتون چطوری رفتار کرده باشین و مثلا رو قالی انداخته باشین یا بچه لیسش زده باشه! و رو داشبورد ماشین زیر نور آفتاب بوده باشه و هزار عامل دیگه، روی جوابی که میگیریم موثرن.

بنابراین بقول سایت Digitalfaq، اگه بخوایم صادقانه برخورد کنیم باید بگیم این نرم افزارا فقط بدرد سرگرم شدن علاقمندان میخورن و هیچ نتیجه علمی در بر ندارن. ضمن انکه اصلا روشی که شما بکار میبرین از نظر علمی درست نیست. چون اولا وقتی میخواین تاثیر یه پارامتر رو بسنجین باید بقیه متغیرها رو فیکس کنین و بعد با تغییر همون یه پارامتر، نتایج رو ثبت کنین. در صورتیکه اینجا با این روش همه چیز متغیره!

دوم اینکه شما باید از یه روش آماری استفاده کنین و از یه نوع دیسک چندین نمونه بصورت رندوم بردارین و بعد نتایج رو روی هیستوگرام بیارین و بالاترین احتمال رو بعنوان جواب ذکر کنین. وگرنه اینجوری که یه دونه دیسک رو چک کنین و هر چی نشون داد اونو اعلام کنین که هیچ نتیجه درستی نمیده.

توی شرکتهایی که سازنده دیسک هستن واسه چک کردن کیفیت دیسکهاشون (البته تو شرکتای درست و حسابی منظورمه) از یه دستگاه ثابت استفاده میکنن که تمام تنظیماتش بر اساس استانداردهای معرفی شده ISO قرار گرفته و چند درایو استاندارد از مارکهای مختلف روش نصبه و یه نرم افزار مخصوص هم داره، بعد دیسکها رو تو کارخونه بصورت رندوم تست میکنن که ببینن کیفیتشون چطوریه.

یکی از معروفترین دستگاهها واسه اینکار اسمش هست Datarius DVD Analyzer.

dvd-analyzer-4-x.jpg
CS5_low.gif

quality-web-pass-fail.gif
Datarius3.jpg

از قضا تو سایتش نوشته که یه غرفه هم تو نمایشگاه جیتکس دوبی که تو شهریور برگزار میشه دارن و اگه کسی از بروبکس اونجا میره بد نیس یه سری هم بهشون بزنه. ضمنا ظاهرا از طریق این آقا که تو ایرانه هم میشه بهشون دسترسی داشت. ضمنا طرز تست دستگاه رو هم تو این راهنما میتونین بخونین و البته تو سایت خودشونم یه فایل آکروبات هست که اطلاعاتی راجع به دستگاه توشه.

توی این پیج از سایت cdrinfo یه مقایسه ای بر اساس جوابای این دستگاه و جوابی که یکی از نرم افزارای مشابه ارائه کرده صورت گرفته که مطالعه اش رو توصیه میکنم. فقط نتیجه گیریشو بگم که میگه:

دستگاه آنالایزر همواره مقادیر ارور بالاتری رو گزارش کرده. ضمن اینکه هیچ رابطه ای هم در مقایسه بین دو روش مشاهده نشده. تازه همه این تستها هم توسط یه درایو خوب انجام شده که از نظر همه چیز اوکی بوده. وگرنه هر گونه ضعف در قطعات مکانیکی، بخصوص موتور چرخاننده دیسک و دیود لیزر و کلا قسمتهای اوپتیک درایو، روی نتیجه کار تاثیر میذارن.

خوب حالا که کلا روش قبل رو ردش کردیم رفت! پس از کجا بفهمیم کدوم دیسک خوبه یا بد؟

خدمتتون عارضم که جوابش اینه که واسه فهمیدن خوبی یا بدی یه دیسک باید بفهمین چه کارخونه ای اونو ساخته. بعدش باید یه شناختی از اون کارخونه داشته باشین تا بفهمین اهل زیرآبی رفتن هستن یا نه؟! قبل از هر چیز هم بگم این اسمایی که رو دی وی دی ها هست ربطی به اسم کارخونه نداره.

شرکتای بزرگی مثل فوجی واسشون افت داره که خودشون دیسک درست کنن! واسه همین معمولا با یه شرکت دیگه قرارداد میبندن که اونا براشون دیسک رو تولید کنن و فقط از مارکشون رو دیسک واسه فروش بیشتر استفاده کنن. این شرکتای دست دوم، تعدادشون اونقدرا زیاد نیست و شناخته شده هستن و معمولا تو کشورایی مثل چین و هنگ کنگ و تایوان و هند و سنگاپور و مکزیک و چند جای دیگه مستقر هستن. آشغالتریناشون همون چینی هنگ کنگی هستن و خوباشون تو سنگاپور.

حالا فرق این آشغاله با اون خوبه چیه؟ تو کیفیت مواد اولیه و کیفیت ترکیب اونا. دیسک چیزی نیست جز یه تیکه پلاستیک دایره ای شکل که روش یه فویل مخصوص و نازک با جلای فلزی میکشن و روی اونم یه ماده شیمیایی مخصوص مثل رنگ میریزن و پهنش میکنن که تمام سطح دیسک رو بپوشونه و بعدش یه تیکه پلاستیک دایره ای دیگه روش میذارن که محافظ این لایه باشه و روش اسم مارک مربوطه رو هم میزنن.

اگه ایندفعه یه دیسکتون خراب شد، اونو بشکونین تا این قسمتا رو ببینین (البته مراقب باشید تیکه هاش تو چشمتون نره ها. من خودم معمولا دو تا دستمو میکنم تو یه سطل آشغال دردار و بعد دیسک رو میشکونم! مسوولیتش با خودتون!)

کافیه اون پلاستیک از مواد اولیه درجه دو و سه درست شده باشه. یا اون فویل و اون رنگ هم همینطور. تکنولوژی پخش اون رنگ روی دیسک هم خیلی مهمه. نمیدونم دیدین گاهی روی این پرینکوها اگه یه فیلم سالم رو تا آخر دیسک رایت کنین، آخرای فیلم موقع دیده شدن پرش داره؟ دلیلش همینه که دستگاههای ساخت دیسک پرینکو نمیتونن رنگ رو خوب رو لبه های دیسک پخش کنن و واسه همین توصیه میشه این مدل دیسک رو فقط تا 2-3 گیگ پر کنین.

مدلهای دیگه هم معمولا یه مشکلاتی در رایت با سرعتای بالا واسشون پیش میاد که خیلی وقتا میسوزن چون اون ماده رنگیشون نمیتونه حرارت لیزر رو تحمل کنه و ذوب میشه. ماشالا هیچکدوم از این سرعتایی که روشون هست هم که واقعی نیست و فقط واسه گول زدن بنده و شماست.

خیلی وقتا این ماده شیمیایی با گذر زمان (واسه این دیسکای آشغال ما زمانش حدود 6 ماهه!) شروع به متلاشی شدن میکنه! لابد گاهی شده که زیر نور به سطح پایین یه دیسک خام نگاه کنین و روش یه خطوط یا نقاطی رو ببینین. اینا همون قسمتهاییه که به رحمت خدا رفتن!

نتیجه بد بودن جنس اون پلاستیک و فویل هم اینه که دیسک بالانس نیست. یعنی دیتاها موقع رایت بطور یکنواخت توزیع نمیشن و بخصوص هر چی از سمت مرکز دیسک به طرف لبه ها میریم میزان خطا هی زیادتر میشه. حتما تابحال بارها برخورد کردین که یه فیلمی رو تو دستگاه گذاشتین و اولش خوب بوده ولی کم کم تصاویر شروع کردن به فریز شدن و صدای قژقژ و شطرنجی شدن و غیره که با جلو رفتن فیلم هم به مقدارشون اضافه میشه. دلیلش هم اینه که دیسک بالانس نبوده و خوب رایت نشده و حالا دستگاه شما که میخواد اونو بخونه سعی میکنه دیتاها رو درست دنبال کنه و چون بینشون فاصله اضافی هست اونا رو رد میکنه و تصویر اینجوری میشه.

جالبه که بدونین طرز تولید دی وی دی های فیلمای سینمایی مستر (یعنی اصل امریکا! نه پاکستان!!) اصلا اینجوری نیست که بیان و دیسک رو با روش معمولی (سوزوندن یا همون بورنینگ)، رایت کنن. بلکه اونا به روش فشرده شدن مکانیکی تهیه میشن. یعنی فرورفتگیهای سطح دیسک با فشار بوجود اومده. اگه یه دی وی دی اصل رو زیر میکروسکوپ نگاه کنین و بعد یه دی وی دی که عینا از رو همون رایت شده (با همین روش معمولی سوزوندن) رو هم بذارین زیر میکروسکوپ، اونوقت میفهمین چرا هیچ وقت هیچ کپی نمیتونه جای اصل رو بگیره. میزان دقتی که تو روش اول هست بسیار بالاتر از روش دومه.

خوب دیگه خیلی روده درازی کردم. آخه دیروز به علت جراحی لثه مرخصی گرفته بودم و وقت زیاد داشتم. الانم که دارم اینا رو مینویسم، شبه و با دهانی پر از خون، عین دراکولا! نشستم پشت کامپیوتر. دیگه خودتون اوضاعمو تجسم کنین.

داشتم میگفتم که اگه کمپانی سازنده دی وی دی رو بشناسیم میشه بفهمیم که آیا کیفیت دی وی دی خوبه یا نه؟ از کجا بشناسیم؟ کافیه دیسک رو بذاریم تو درایو و نرم افزاری مثل dvd identifier رو ران کنیم. در چشم بهم زدنی بهمون میگه که این دیسک رو کی ساخته!

مثلا تو مورد پایین من یه TDK رو گذاشتم و جوابش اینه:

4ozzxc5.jpg

خوب حالا از این جواب که چیز خاصی نمیشه فهمید! پس چیکار باید کرد؟ هیچی. چند تا آدم خوب رفتن تمام این شرکتا رو لیست کردن و اسماشونو تو چهار دسته قرار دادن.

1- دسته اول بی نقص ترین مدلها هستن که کیفیتشون کاملا خوبه و بالای 95 درصد جواب میدن و جون میدن واسه آرشیو دیتا و عمرشون به 25 سال میرسه (البته ظاهرا ادعای خودشون بالای 100 ساله!). بهترین مدل از این دسته به پایونیر اصل ژاپن تعلق داره که ما فقط تو رویاهامون میتونیم ببینیمش! چون قیمتش سر به فلک میزنه.

6aklzs2.jpg

2- دسته دوم اونایی هستن که میشه بهشون نمره بین متوسط تا خوب داد و میزان موفقیتشون در حفظ کیفیت بین 80 تا 95 درصده. از اینا نباید واسه آرشیو اصلی استفاده کرد بلکه بهتره ازشون برای بک آپ دیتاهای اصلی استفاده کنین که اگه احیانا مشکلی واسشون پیش اومد چیزی رو از دست نداد باشین و بتونین جایگزینش کنین. بهترین نمونه از این سری مال ریکو اصل ژاپنه. راستی اینم بگ که تو این لیستا بالترین ردیف متعلق به بهترین هست و رو به پایین که بریم از کیفیت کار کاسته میشه.

67flai8.jpg

3- دسته سوم همونایی هستن که معمولا تو ایران پیدا میشن! تقریبا هشتاد درصد دی وی دی هایی که چک کردم تو این دسته قرار میگیره. کیفیت این محصولات یه مقدار زیر سواله و احتمال حفظ کیفیتشون بین 50 تا 80 درصده. اینا رو نباید بیش از 2 گیگ پر کرد! ضمنا ورود دیسکای تقلبی از این رده آغاز میشه و در نتیجه ناسازگاری دیسک با درایو هم از اینجا شروع میشه. من خودم بارها شده که یه دی وی دی رو با درایو خودم دیدم و هیچ مشکلی هم نداشته ولی وقتی دادم به یکی دیگه، اصلا نتونسته بازش کنه!

66j5it0.jpg

4- و اما دسته چهارم که معادل آشغال هست رو نگم دیگه بهتره! به اینا دیگه زیر 50 درصد امید حفظ کیفیت رو باید داشت. اینا فقط بدرد استفاده به عنوان زیر لیوانی! میخورن. بنابراین پولتونو با خرید اینا دور نریزین وگرنه باید فاتحه دیتاهاتونو بخونین. بهترین مدلاشون مال cmc تایوانه و از همه بدتراشونم چینیه!

6b4hh6g.jpg

دوباره برگردیم سر تست TDK. تو عکس میبینید که اینا رو CMC magnetic ساخته و ID اونا هم M01 هست. چنین چیزی رو تو ردیف اول دسته سوم میتونین ببینین که یه شرکت تایوانی هست و اشکالشونم اینه که کیفیتاشون بسیار متغیره. من خودم اینو دقیقا لمس کرده ام. چون یه سری دیتا رو با رایتر خودم دو تا کپی کردم و یکیشو به دوستم دادم. بعد از یکی دو ماه مال خودم به کلی باز نمیشد ولی مال دوستم سالم سالم بود! در حالی که به هیچکس هم نداده بودم.

خوب حالا بریم سراغ تست چند تا دی وی دی که الان دم دستمه. زبل خان دستشو دراز میکنه و اول از همه چی میاد دستش؟! یه RiDATA با سرعت 8 که خیلی از دیتاهام رو این مدله:

4u3xrhe.jpg

همونطور که تو شکل میبینین disk identifier شناسه این نوع دیسک رو RITEKG05 اعلام کرده. تو لیستا که نیگا بکنین اینو تو دسته دوم و در ردیف سوم میبینین که محصول شرکت Ritek تایوانه و البته جلوش ذکر شده یه اشکالاتی هم از نظر خراب شدن به علت هوازدگی و یا بازتاب نامناسب هم درش دیده شده. خوب بازم خوبه که تو دسته دوم قرار داره.

حالا بریم سراغ بعدی که یه fuji سرعت 16 هستش:

4p3jogg.jpg

میبینین که اینبار هم اینو همون شرکت قبلی ساخته منتها با یه شناسه دیگه که تو این لیستا نیست. چون اینا تازه به بازار اومده و البته شاید اگه بازم تو اینترنت بگردیم راجع بهش چیزی پیدا کنیم.من یه جا دیدم اینو هم جزو دسته دو ذکر کرده بودن. منتها واسه من که خوب نیست. نگاه کنین به قسمت پایین که میزان سازگاری دیسک با درایو من که پایونیر هست رو بهتون میگه. تو قبلی من با رایتر خودم میتونستم تا سرعت 16 رایت کنم ولی با این فقط مجوز 4 و 2.4 رو دارم. پس فعلا اینو باید نمره کمتری بدم. منتها این قضیه واسه رایترای مختلف فرق میکنه.

بعدی رو پرینکوی 16 انتخاب کردم:

4ka5l7d.jpg

کلا همه پرینکوها تو ردیف یکی مونده به آخر دسته سه قرار دارن که حالا معلوم میشه چرا اینقدر مزخرفن!

دست آخر یه نمونه سونی سرعت 8 رو چک میکنیم:

4yiqzh4.jpg

خدای من! باورم نمیشه! MCC003 شرکت میتسوبیشی کمیکالز سنگاپور که تو دسته اول بعد از پایونیر در ردیف دوم قرار داره! یعنی ممکنه؟!

قبل از اینکه سکته رو بزنین خودم بگم که نه ممکن نیست!

جریان از این قراره که یه سری شرکتا که اغلبشونم هنگ کنگی هستن و از بقیه کلاهبردارتر بودن، اومدن اون دیتاهایی که نشوندهنده شرکت سازنده هست رو هم جعل کردن که اصطلاحا به این نوع دی وی دی ها میگن Fake Media. یعنی دیسک تقلبی. من لیست اینا رو این پایین میذارم:

4plsx8n.jpg

همونطور که تو ردیف دوم میبینین شرکت متقلب یا همون Faker که این کار رو کرده اسمش Infosmart هست و تو چند تا ردیف دیگه هم اسمش دیده میشه و ظاهرا سردسته کلاهبرداراس!

خب. بنظر میاد بین اینا که گفتم RiDATA تا حالا از همه بهتر بوده. البته باید بگم این دلیل نمیشه که تا ابد خوب باقی بمونه. چونکه اولا شرکتهای بزرگ معمولا با چند تا کمپانی مختلف قرارداد دارن و در نتیجه مثلا اون TDK که امروز میخرین با اونی که فردا میخرین یا از یه مغازه دیگه میگیرین ممکنه محصول یکی دیگه از کمپانیا باشه که کیفیتش متفاوت باشه. ضمن اینکه هر چند وقت یه بار هم که قرارداد اینا تموم میشه، ممکنه کلا تولید اون مارک خاص به یه شرکت دیگه داده بشه که کیفیتش فرق بکنه. منتها ما وقتی میریم مغازه که اینا رو نمیدونیم و فقط به همون اسمی که روشه نگاه میکنیم که اونم ثابته و چیزی رو عیان نمیکنه. پس راهی نمیمونه جز همین که تا الان گفتم.

ما تا اینجاشو گفتیم. باقیشم شما بگین. بخصوص دلم میخواد ببینم این T-Gate که اینهمه سنگشو به سینه میزنین تو کدوم رده قرار داره؟!

راستی اینم لینک مقاله بالا بصورت pdf:

http://www.digitalfaq.com/media/dvdmedia.pdf

aria_irani

Registered User
لایک‌ها
3
سلام به دوستان و تشکر از ماهی عزیز به خاطر مقالات خوبش

من امروز صبح قبل از از اینکه بخام برم دی وی دی رایتر لایتون بخرم یه سرچی کردم و این تاپیک رو کامل خوندم.
بعد یک دی وی دی رایتر لایتون lh-20a1h که 20 ایکس رایت داره و لایت اسکریب هست وideهست رو خریدم . یک پک 10 تای ازt-gateهم گرفتم دونهای 220 تومن افتاد.

یک ساعت پیش اولین دی وی دی رو رایت کردم اینم بگم تا حالا دی وی دی رایتر نداشتم. رو سیستم نروNero-7.9.6.0_eng نصب بود ولی گفتم بزار همون نرو داخل سی دی رایتر رو نصب کنم .اسمش nero essentialورزن7بود.

مثل این نروها یی که داریمگزینهnero burningrom رو تو nero smartش نداشت بجاش گزینهای به اسم nero express esرو داشت من ان رو انتخاب کردم بعدش گزینهdvd data و 4.3 گیگ فایل رو اضافه کردم.ولی هر چی دقت کردم چیزی برای انتخاب سرعت رایت ندیدم تنها چیزی که پیدا کردم صفحه زیر بود از گزینهproperties:

66lihe0.jpg

خب اینجا زده ماکزیمم رایت 18 این معنیش چیه یعنی سرعت رایت دی وی دی رایترم 18 ایکس است؟ خب روی جعبه و مشخصاتش که زده 20 ایکس؟

یا نه جوت دی وی دی dvd-r tgate که من خریدم روش زده 16x ، پس این یعنی اینکه رایتر میتونه تا 18 ایکس یعنی 2 ایکس بیشتر از حد دی وی دی روش رایت کنه؟

خب یک چیزی هم به اسم smart burn داره که نوشته به صورت اتومات دی وی دی رو چک میکنه وخودش سرعت مناسب رو براش پیدا میک نه یا تنظیم می کنه.من که زیاد وارد نبود به هیچ چیزی دست نزدم و گزینه burn رو زدم تو 9.19 دقیقه با سرعتی که زده بود 18 ایکس 4.3 گیگ رو رایت کرد.

بعدش من یک کوالیتی تست ازش گرفتم نتیجه زیر رو ببینید. به نظرتون چطوریاست. با 18 ایکس دی ودی رایت شده یعنی 2 ایکس هم بیشتر از 16 ایکس دیو دی اونوقت کوالیتیش شده 77 درصد.
من که زیاد وارد نیست ولی فکر کنم. نتیجه خوبی برای این شرایط باشه:

6ezrwq0.jpg

4mmbcww.jpg

خب حال چند سوال هم دارم؟ من از کدوم ورژن نرو استفاده کنم که بهتره باشه؟

بعد دی ودی رایتر من 20 ایکس میتونه رایت کنه خب تو کجا نرو این رو بهم نشون نیدع تو info tools مینویسه 48 ایکس خوب این برای سی دی هست پس سرعت رایت دی وی دی رو کجا می نویسه و چطور انتخاب کنم؟

بعدش چه طوری لایت اسکریب چاپ کنم؟ از نرو استفاده کنم یا از نرم افزار دیگه؟

یک سوال دیگه هم دارم من هنوز رایتر رو پیچ نکردم چون فروشنهد گفت یه تستی تا شنبه بزن . حالا یک چیزی که توجهم رو جلب کرده اینه وقتی همینطوری بدون گذاشتن سی دی یا دی وی دی دربش رو باز میکنم و سپس می بندم بعد از بسته شدن یه صدای فس فس میده وبعد قطع میشه . این از چیه از موتورش هست که میاد یه چک میکنه ببینی سیدی یا دی وی دی تو داریو گذاشتم یا نه از چیز دیگست؟ البته سی دی رایتر یا سی دی رامم هم یه همچین صدایی میدن ولی این یکم صداش بیشتره و راحت میشه شنید ؟ این طبیعی هست یانه ؟ شما اگر لایتون دارید همین صدا رو هم دارید یا نه؟ صداش مثل چرخش موتور وقطعات پلاستیکی داخلش می مونه که انگار روغن نخورده صدای فس فس میده. نظرتون چیه؟

فقط سریعتر جوابم رو بدید ممنون میشم

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
سلام مجدد بچه ها.
flowerysmile.gif

به به! جناب همینه عزیز! خوش اومدید دوست من. خوشحال شدم که اینجا سر زدید.
king.gif

پستتون رو کاملا خوندم، و بسیار هم مطالبش برام جالب بود. به نظرم شما هم مثل خودم آدم کمال طلبی هستید و به خاطر همین برای زدن پست هاتون، مثل این پست، و پست های بخش موسیقی انرژی زیادی می ذارید. :cool:
چند نکته هست که لازمه در جواب به مطالب پستتون بگم:
1. موقعی که من می خواستم این تاپیک رو بزنم دقیقا این برای من یه معضل بود که کدوم یکی از روش های بررسی دیسک و کدوم برنامه رو معرفی کنم، و بعد از یه کم فکر کردن به این نتیجه رسیدم که اگر بخوام تاپیک رو پر از اطلاعات تخصصی کنم و هی راجع به PI Failure و PI Error و ... صحبت کنم، بیننده تاپیک 5 خط می خونه و بعد حوصله اش سر میره و می بنده! بنابراین راحت ترین راه، یعنی مقایسه Quality Score رو در پیش گرفتم. من ادعا نمی کنم که این کامل ترین روش برای مقایسه دیسک هاست، ولی من به منظور قابل فهم کردنش برای بیننده تاپیک، این کار رو کردم. هدف من از این تاپیک اینه که شخصی رو که در این زمینه کاملا بی اطلاعات است رو یه کم روی فرم بیارم، نه این که شخصی رو که 2 ساله در این مورد تحقیق می کنه بیشتر مطلع کنم!
2zqdf8w.gif

به همین دلیل این قسمت رو نوشتم:
توی این صفحه، چندین قسمت مهم وجود داره، ولی ما نمی خوایم توی این تاپیک بحث تخصصی راه بندازیم و ریزترین مشخصات دیسک ها رو با هم مقایسه کنیم، بنابراین شما فقط به Quality Score (امتیاز کیفیت) که از صد امتیاز حساب میشه دقت کنید (همون که دورش خط قرمز کشیده شده و با عدد 1 مشخص شده).
البته قسمت های دیگه ای که دورشون خط آبی است از قبیل PI Error و PI Failure و Jitter و PO Failure هم خیلی مهم هستند، ولی عمده بحث ما توی این تاپیک روی محاسبه امتیاز کیفیت، برای مقایسه DVD ها است و به نظر من همین مقدار کافی است.
899.gif
چون پیش بینی می کردم که آدم های حرفه ای بیاند و ایراد بگیرند که Quality Score راه کامل و صد در صدی برای ارزیابی کیفیت دیسک نیست!
swear1.gif

2. در قسمتی از پستتون شما از قول نویسنده یه مقاله در سایت DigitalFAQ.com ذکر کرده اید که این اسکن ها و تست ها فقط به درد سرگرمی افراد علاقه مند می خورند!!
حالا که روش مورد علاقه شما برای بحث کردن رک گویی است، پس اجازه بدید من هم رک جواب بدم:
این حرف صرفا نظر نویسنده مقاله است و تجربه شخصی من بعد از مدتها استفاده از DVD و رایت و شاید نزدیک به هزار بار اسکن دیسک های مختلف با CD-DVD Speed و بررسی رفتار درایوها و DVD Player ها با دیسک اسکن شده، دقیقا خلاف این رو نشون میده. در تجربه شخصی یی که من داشته ام اکثر دیسک هایی که امتیاز پایین در اسکن ها دارند:
- زودتر خراب می شوند.
- سازگاری شون با دستگاه ها و درایوهای مختلف کمتره.
البته می دونم که این حرف شاید Evidence Based نباشه و آدم ریزبینی مثل شما رو نشه با تجربه های شخصی که شما نمی دونید راست است یا دروغ قانع کرد، ولی بهتون قول میدم که بعد از یه مدت کار کردن با این برنامه به این نتیجه می رسید که نتایج ارزشمندی میشه ازش گرفت.

3. شاید واقعا مطابق فرمایش شما دستگاه های DVD Analyzer دقیق تر و بهتر از درایوها یه دیسک رو اسکن می کنند، ولی راه بررسی دیسک ها از این طریق برای ما هموار نیست، پس به عنوان یه روش در دسترس تر، به نظر من میشه به اسکن هم اطمینان کرد.
128fs318181.gif

در ضمن شخصا این مطلب که نتایج این دستگاه با نتایج حاصل از اسکن ها "هیچ ارتباطی نداره"، برام خیلی عجیبه، و به نظرم یا اشتباه ترجمه است، یا نویسنده مقاله مبالغه کرده، یا نتایج دستگاه DVD Analyzer غلطه!!!!
4bhn7et.gif

دلیلم: متاسفانه مدرک کتبی برای این ادعا ندارم، ولی همونطور که گفتم به نتایج اسکن ها با گذشت زمان و تجربه ایمان آوردم. :)

4. از جداولی که به صورت عکس گذاشتید بسیار ممنونم. من جداول رو Save کردم، ولی چند مشکل بزرگ در بررسی دیسک ها به این شکل هست، که بزرگترینش رو هم خودتون گفته بودید، مساله دیسک های Fake که بیچاره کننده است!
دی وی دی GR8 رو که اسکنش رو گذاشتم ببینید! ID این دیسک TYG02 است. من یه اسکن از این دیسک (تازه از بهترین اسکن هاش) رو توی یه تاپیک توی فروم های cdfreaks گذاشتم و همه کاربران اون فروم اومدند و زدند زیر خنده که این دیگه چه چیز چرتیه!! این همه Error و نام GR8 برای یه دیسک TYG02؟ این دیسک قطعا Fake است!
حالا خود شما بگید برای من نوعی خریدار دیسک در بازار کامپیوتر ایران، چه راهی برای فهمیدن این که یه دیسک آی دی اون اصل است یا نه وجود داره؟
آیا جداولی که شما گذاشته اید، روز به روز و ماه به ماه Update می شوند و میشه لیست آخرین دیسک های Fake توی بازار ایران رو از اون لیست ها پیدا کرد؟
آیا اساسا این جداول "بر اساس بازار ایران" Update می شوند و دیسک های بازار ایران رو تحت پوشش قرار میدن؟ این طور که من می بینم توی هیچ کدوم از این لیست ها حتی ID دیسک T-GATE (یعنی FTI 016)، که الآن مدتهاست توی بازار ایرانه و خیلی هم معروفه، نیست و اصلا با این روش پیشنهادی شما دیسک T-GATE (و احتمالا خیلی دیسک های دیگه) رو نمیشه تست کرد!!

5. یه مطلب دیگه: نمی دونم توی بازارچه و بخش تبادل این فروم چقدر فعالیت داشته اید، ولی موقعی که شما می خواید با یک نفر تبادل بزنید اصلا بحث بر سر این که دیسک TDK استفاده کنیم یا Verbatim نیست! بحث بر سر اینه که طرف مقابل میگه: "آقا جون من حاضر نیستم دیسک GR8 بگیرم، چون قیمتش 250 تومنه و من برای دیسک خام 220 تومن بیشتر نمیدم!! خواستی تبادل کن نخواستی نکن!"
توی این شرایط به نظر شما اگه به این آدم بگیم بیا طبق این جداول همینه جون، دیسک RiDATA بگیر طرف چه جوابی میده؟ بذارید بهتون بگم: میگه مرد مومن من 250 حاضر نیستم بدم اون وقت 300 پای RiDATA بدم؟
منظورم از نوشتن این مطلب اینه که: حداقل مزیت استفاده از اسکن ها برای مقایسه دیسک ها، اینه که ما می تونیم بین همین دیسک هایی که ارزش چندانی ندارند و به قیمت ارزون فروخته میشند، یکی رو انتخاب کنیم که از بقیه بهتر باشه، یا در واقع "از بقیه کمتر بد باشه!"، در صورتی که توی جداول شما این دیسک ها یا نیستند، یا اگه هستند همگی با هم توی جدول آخرند!

6. مردد بودم که این رو بگم یا نه، ولی با خوندن حرف های شما و مشاهده لحن شما، خصوصا این قسمت:
این T-Gate که اینهمه سنگشو به سینه میزنین
این تصور برام به وجود اومد که شاید سوء تفاهمی راجع به من وجود داره، به این شکل که شما فکر می کنید من فروشنده یا وارد کننده دیسک خاصی هستم، و می خوام براش تبلیغات کنم و بازار براش به دست بیارم! :blink:
البته می دونم همچین سوء تفاهمی احتمالش زیاد نیست، ولی اگر چنین حدسی وجود داره بهتون اطمینان میدم که ابدا همچین مساله ای نیست و من رو توی پی تی و توی همین قسمت سخت افزار خیلی بچه ها می شناسند، و غیر از اون مسائلی که ذکر کردم، از باز کردن این تاپیک هیچ انگیزه دیگه ای ندارم.
موفق باشید دوست من. :)
امیدوارم خدایی نکرده از جایی از مطالب من چیزی به دل نگیرید. من خیلی هم بهتون ارادت دارم.
slider_beersmiley1.gif

خدانگهدار.

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
ماهی جان ممنون بابت تاپیک پر بارت...

راجع به dr.data هم اطلاعاتی دارین؟..
سلام محمد جان. لطف داری ممنونم.
flowerysmile.gif

راجع به Dr.Data هم اتفاقا یکی از بچه ها پرسیده بود و من توی دیسک هام هم گشتم، ولی دیسکی که بتونم اسکنش کنم و بذارم پیدا نکردم، ولی توی ذهنم این طور یادمه که یکی دو بار این دیسک دستم اومده و اسکن کردم و نتایج متوسط یا متوسط به پایینی گرفته ام.
127fs4573872.gif

به هرحال خیلی در مقایسه با دیسک های دیگه گزینه جالبی نباید باشه. :)
موفق باشی. :happy:
سلام به دوستان و تشکر از ماهی عزیز به خاطر مقالات خوبش

من امروز صبح قبل از از اینکه بخام برم دی وی دی رایتر لایتون بخرم یه سرچی کردم و این تاپیک رو کامل خوندم.
بعد یک دی وی دی رایتر لایتون lh-20a1h که 20 ایکس رایت داره و لایت اسکریب هست وideهست رو خریدم . یک پک 10 تای ازt-gateهم گرفتم دونهای 220 تومن افتاد.
...
سلام. خوبی آریا خان؟ :)
رایتر خوبی خریدی، مبارک باشه. سر نماز ما رو هم دعا کن که یه ارتقایی به این رایتر و کلا کامپیوترمون بدیم.
bawl.gif

در مورد سوالاتت:
1. برنامه نرو یه برنامه پولی است و برای خریدش در کشورهای دارای کپی رایت باید یه پول گنده بسلفید! ولی شرکت های سازنده رایتر یه نسخه کوچیک و ارزون قیمت از برنامه رو که از نسخه کامل برنامه خیلی ناقص تره، با درایو می فروشند، فقط برای این که کار مشتری لنگ نمونه.
شک نکنید توی کشور ما که برنامه تقریبا مفت است، استفاده از این نسخه رایگان و ابتدایی همراه درایوها اصلا ضرورتی نداره، و همون ورژن بالاتر برنامه رو نصب کنید.
128fs318181.gif

2. به نظرم کیفیت رایت دیسکتون یه کم پایینه، و این می تونه به دلیل بالا بودن سرعت رایتی باشه که انتخاب کردید. اگر ورژن جدید نرو را بریزید فکر کنم خیلی راحت توی صفحه قبل از رایت بتونید سرعت مناسب رو انتخاب کنید. برای دیدن سرعت مناسب رایت 4 پست اول تاپیک رو کامل بخونید. (برای تی گیت توصیه به 8X میشه). :)
3. در مورد صدای درایو، والله از این پشت نمیشه قضاوت کرد، ولی به احتمال 95% صدای طبیعی درایو است و جای نگرانی نیست، اگر می خواید کاملا مطمئن بشید به یه آدم مطلع درایو رو نشون بدید. :happy:
4. در استفاده از لایت اسکرایب تجربه ای ندارم، ولی می دونم برنامه نرو یه قسمت برای استفاده از این قابلیت داره و توی اینترنت هم اکثر جاهایی که من دیدم، حرفه ای ها هم از خود نرو استفاده می کردند. ;)
مطالب خوبی مطرح شده بود ....استفاده بردیم
reading.gif
... من خودم TDK رو ترجیح میدم ... و بعدش سونی از اون اصل ها ...
rastaman2.gif
خوش اومدی سیمور جان.
139fs108574.gif

خوشحالم که به دردت خورد. :happy:
در ضمن سونی اصل اگه دیدی سلام ما رو هم بهش برسون!
gaah.gif

یادت باشه با اسکن کردن دیسک هات، اونی رو که با درایوت کمترین ارور رو میده و حداکثر سازگاری رو داره انتخاب کنی.
winking.gif

موفق باشی. :)

بالا