برگزیده های پرشین تولز

منظور از RAID چیست؟

khalilipour

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام
مي‌خواستم بپرسم که منظور از Raid چه مي‌باشد . برخي از main board ها
براي هاردهاي sata و برخي براي pata و برخي براي هردو raid را پشتيباني
مي‌کنند لطفا کمي توضيح دهيد

pay

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
فکر کنم قبلا اینجا یه تاپیک بود که راجع به RAID ولی حالا گشتم پیدا نکردم !
RAID دو نوعه یکی RAID 0 و RAID 1 البته RAID 01 هم داریم :
RAID 0 یا همون Strip RAID از حدقل دو تا هارد استفاده می کنه که موقع نوشتن اطلاعات نصف یه فایل رو رو یکی از هارد ها می نویسه نصف دیگ رو رو اون یکی که با این کار سرعت نوشتن و خوندن دو برابر می شه!
RAID 1 یا همون Mirror RAID هم در واقع یکی از هارد ها پشتیبان اون یکی یه یعنی هر اطلاعاتی دو بار نوشته می شه و واسه امنیت اطلا عات مهم استفاده می شه.
RAID 01 هم در واقع ترکیب این دو تا ست و حدقل 4 تا هارد لازم داره !
بسته به مادر برد RAID می تونه SATA یا PATA باشه یا هر دو تاشون و یا هیچکدوم :D (مثل برد من)
فکر نمی کنم یکی تو خونه بخواد از RAID استفاده کنه !

MohammadR

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
10
دوست عزيز توضيحات كامل اينجا هست:
http://forum.persiantools.com/showthread.php?t=3999
تا اونجا كه من از اون موقع يادمه
و همينو بخوني همه اش هست
RAID امكاني براي مادربردهاست كه در واقع IDE3,IDE 4 هستند كه سرعت انتقال اطلاعاتش بيشتره
RAID را امتحان كردم و هنوزم مادربردم در حالت RAId هست و سرعتو به طور محسوسي مخصوصا سرعت بوتو مياره بالا
پيشنهاد من اينه كه شما هاردتو يا سي دي رايترو اگر RAID داري بزني كابل هاردو بزني بهش كه سرعتو مي بره بالا كمي
تمام توضيحات لازم در آن لينك هست

khalilipour

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آقا ممنون اطلاعات موجود در تاپيکي که معرفي کرديد کامل بود
اما من از هارد 80G ازنوع SATA استفاده مي‌کنم . و مادربورد من GA-8IK110 مي‌باشد که RAID را براي SATA ندارد. با اين حال موقع نصب ويندوز XP هارد را نمي‌شناسد . و بايد RAID Function را غير فعال کرد . سوال ديگر اينکه چرا تمام سوکتهاي هارد را در مادر بورد از نوع Raid نمي‌سازند .
از توجه‌تان متشکرم

MohammadR

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
10
RAID با همه چيز سازگاري ندارد! مثل ويندوز Xp و موارد مشابه وجود IDE هميشه براي مادربرد لازم است.
اگر RAID را ديده باشيد (منظورم عملكرد كامپيوتر هنگام فعال بودن RAID است) ديديد كه شناسايي عوامل RAID مدتي زمان مي برد. اين عوامل و موارد مشابه باعث مي شود RAID هميشه كارساز نباشد!
مادربرد شما بايد اين باشد درسته؟
http://www.giga-byte.com/Motherboard/FileList/ProductImage/photo_ 8ik1100_big.jpg
مادبرد شما 8IK1100 است نه *IK110؟
مادربرد شما (اگر همان باشه)فاقد سوكت RAID مي باشد.
به همين منظور فعال كردنش در Bios هم فايده اي نداره من منظور سوال اول شما را درست متوجه نشدم.
مادربرد شما RAID را نمي شناسه پس قاعدتا فعال كردنش فايده اي نداره!

artin

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
Pay
تو میگی اگه از raid 0 استفاده کنیم اطلاعات تقسیم میشه و روی هاردهای موجود نوشته می شن
خوب الان هارده من چهله دوربالاست و وقتی بنچ مارک می کنم می زنه بین سی تا چهل مگ در ثانیه سرعتشه پس اگه من شیش تا هار چهل دور بالارو رید کنم سرعتم میشه بین دویستو چهل تا سیصد مگ در ثانیه
ایا همچین چیزی امکان داره ؟ میشه انجام داد ؟
میشه هاردای اسکازی هم رید صفر کرد مثل حالته بالا ؟

pay

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
به نقل از artin :
Pay
تو میگی اگه از raid 0 استفاده کنیم اطلاعات تقسیم میشه و روی هاردهای موجود نوشته می شن
خوب الان هارده من چهله دوربالاست و وقتی بنچ مارک می کنم می زنه بین سی تا چهل مگ در ثانیه سرعتشه پس اگه من شیش تا هار چهل دور بالارو رید کنم سرعتم میشه بین دویستو چهل تا سیصد مگ در ثانیه
ایا همچین چیزی امکان داره ؟ میشه انجام داد ؟
میشه هاردای اسکازی هم رید صفر کرد مثل حالته بالا ؟

فکرنمی کنم با RAID کردن دو تا هارد سرعت دقیقا دو برابر بشه ولی تفاوتش باید محسوس باشه !

pay

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
به نقل از MohammadR :
دوست عزيز توضيحات كامل اينجا هست:
http://forum.persiantools.com/showthread.php?t=3999
تا اونجا كه من از اون موقع يادمه
و همينو بخوني همه اش هست
RAID امكاني براي مادربردهاست كه در واقع IDE3,IDE 4 هستند كه سرعت انتقال اطلاعاتش بيشتره
RAID را امتحان كردم و هنوزم مادربردم در حالت RAId هست و سرعتو به طور محسوسي مخصوصا سرعت بوتو مياره بالا
پيشنهاد من اينه كه شما هاردتو يا سي دي رايترو اگر RAID داري بزني كابل هاردو بزني بهش كه سرعتو مي بره بالا كمي
تمام توضيحات لازم در آن لينك هست
فکر کنم وقتی XP داره نصب می شه همون اول کار یه جایی می نویسه press F6 to install RAID support یا یه همچین چیزی شاید مشکل نصبش با همین مساله حل بشه!

ضمنا شما مطمئن ین که با وصل کردن یه هارد به RAID تاثیری رو سرعتش داره :blink:

khalilipour

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از MohammadR :
RAID با همه چيز سازگاري ندارد! مثل ويندوز Xp و موارد مشابه وجود IDE هميشه براي مادربرد لازم است.
اگر RAID را ديده باشيد (منظورم عملكرد كامپيوتر هنگام فعال بودن RAID است) ديديد كه شناسايي عوامل RAID مدتي زمان مي برد. اين عوامل و موارد مشابه باعث مي شود RAID هميشه كارساز نباشد!
مادربرد شما بايد اين باشد درسته؟
http://www.giga-byte.com/Motherboard/FileList/ProductImage/photo_ 8ik1100_big.jpg
مادبرد شما 8IK1100 است نه *IK110؟
مادربرد شما (اگر همان باشه)فاقد سوكت RAID مي باشد.
به همين منظور فعال كردنش در Bios هم فايده اي نداره من منظور سوال اول شما را درست متوجه نشدم.
مادربرد شما RAID را نمي شناسه پس قاعدتا فعال كردنش فايده اي نداره!

با سلام
مادر بورد من همان (8IK1100(Rev2.0 مي‌باشد. ولي در برگه مشخصات آن جلوي گزينه Raid نوشته PATA . اما همان طور که شما هم گفتيد به نظرم اين مادربورد سوکت RAID ندارد . من متوجه نمي‌شوم منظور برگه اطلاعات آن چيست . ديگر اينکه شخصي مي‌گفت RAID براي سوکتهاي SATA از لحاظ سرعت تاثير چنداني ندارد بيشتر براي زماني است که چند هارد را به مادر بورد وصل کرده باشيم به نظر شما اين جمله درست است يا نه . اگر مقاله‌اي در اينزمينه مي‌شناسيد ممنون مي‌شوم معرفي کنيد .
با تشکر

artin

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
این مثله مون چیزیه که من گفتم
الان داشتم برنامه ساندرا رو نگاه می کردم تو لیستی که سرعت هارد خودتو با بقیه چک می کردم رتبه اول ماله یه رید صفر که چهار تا صدو بیست گیگو رید کرده بودن و نتیجش نودو شیش مگ در ثانیه شده بود
شنیدم میشه تا هشت هاردو رید کرد اگه اینجوری باشه اگه ادم هشتتا هارد ساتا با هشت مگ کشو رید کنه فکر کنم یه سرعته وحشت ناکیو بده

artin

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
ایا کارت رید تو تهران گیر می یا د ؟

pay

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
از لحاظ سرعت تاثير چنداني ندارد بيشتر براي زماني است که چند هارد را به مادر بورد وصل کرده باشيم

منم همین فکر و می کنم!

MohammadR

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
10
من خودم شخصا 80 GB Maxtor + را در حالت RAID و IDE آزمايش كردم.
سرعت به نظر من كاملا محسوس بود شايد اين نظر من باشه فقط!
البته در صورتي كه شما از اول هنگام نصب ويندوز با RAID كار كنين! اين جوري سرعت بوت ميره بالااگر به اين صفحه مراجعه كنين
http://www.giga-byte.com/Motherboard/Products/ComparisonSheet_GA-8IK1100%20(Rev%202.0).htm
در مورد مادبرد شما نوشته شده كه فاقد RAIDl مي باشد.
منم چنين عقيده اي را دارم كه مادربرد شما چندان برايش فرقي نمي كند!
يعني براي مادربردي مثل مادربرد من كه فاقد SATA بوده سرعت محسوس است.
پس نگران نباشيد!

artin

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
من الان ورژن جدید ساندرا رو دانلود کردم بابا این رید اجب اوجوبه ایه یا رو چهار تا هارد ساتا رو رید کرده بود بهش 150 مگ در ثانیه داده بود
البته اینجوری که من تحقیق کردم رید صفر بجز تعداد و سرعته هارد به خود رید کنترولر هم بستگی داره
مثلا تو یه سایتی یه رید ای بی ام زده بود با 256 مگ کش که تا 15 تا سخت افزار می تونستن بهش کانکت شن روش فن و تشکیلات عجیبی داشت البته بگم قیمتش حدوده چهار هزار دلار بود
تااینجا که من نتیجه گرفتم اگه سرعته هاردت مثلا چهل مگ در ثانیست و اونو رید صفر کنی حداقل به هفتاد درصد سرعت جمعشون میرسی مثلا دو تا هار چهل مگ در ثانیه تقریبا شصت مگ در ثانیه میده حالا همین جوری بورو با
کسی تو تهران تا حالا رید کنترولر دید برای فروش ؟

khalilipour

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با عرض پوزش از اين سوالات، من در بخش پرسش و پاسخ آواژنگ اين سوال و جواب را ديدم آيا اين به مفهوم اين است که مي‌توان به صورت نرم افزاري براي هر مادربوردي با ICH5R RAID1 را تعريف کرد؟

آيا هارد Serial ATAرا ميتوان توسط كنترل كننده درون ICH5R به صورت RAID1 مورد استفاده قرار داد؟

بله. بايد BIOS مادربردها را با توجه به مدل آن از اين قسمت دريافت نماييد. لطفا" دقت كنيد كه اگر در حال حاضر WINDOWS XP بر روي هارد SerialATA شما نصب شده است, حتما" قبل از Upgrade كردن BIOS, درايور SerialATA روي ICH5R را از IUCD 2.4 يا سايت GIGABYTE, دريافت نموده، سپس BIOS مادربرد خود را Upgradeكنيد

ehsan

Administrator
مدیر انجمن
Administrator
لایک‌ها
3,918

من

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
167

ARH

Registered User
لایک‌ها
4
در هر دو حالت شما يك هارد ميبيني . گنجايش هارد اول معادل مجموع دو هارد و گنچايش هارد دوم معادل يكي از هارد ها هست .

من

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
167
پس یعنی غیر از raid0 کلا حتی توی حالت raid1 هم هارد تکی بلا استفادست :eh:

ARH

Registered User
لایک‌ها
4
تو حالت RAID 0 هم دو تا هارد حداقل لازمه . اونم شبيه هم ديگه

بالا