برگزیده های پرشین تولز

مهندسي سخت افزار يا نرم افزار؟

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
اینکه از کامپیوتر خوشت میاد و... رو ملاک قرار نده، یا نمیدونم دوره اپراتوری رو گذروندی یا دوره اینترنت، تو این رشته اینا جایگاه چندانی ندارند، کلا فکر نکن تعریفی که از استفاده از کامپیوتر تو زندگی عادی داری، رشته کامپیوتر بری همش از اون حرفاست بعد بگی خب رشته خوبیه خوش میگذره!مباحث تخصصی تر از این حرفاست و البته بعضا بدردنخور هم هست!
.
کاملا درسته. اون کامپیوتری که تو دانشگاه یاد میگیری اصلا اینی که الان جلوته و فکرش رو میکنی نیست. تو سخت افزار سر و کله زدن با یه سری مدار ترانزیستور و خازن و دیود و حداکثر ریز پردازنده (اصلا اونی نیست که فکر میکنی) و بدتر از همه کنترل خطی و غیر خطی و تو نرم افزار درگیر شدن با یه سری الگوریتم سورت و جستجو و صف و استک و دیتابیس و A* و از این چرندیات. باور کن من الان که دارم دوباره یادش میفتم حالم داره بهم میخوره.
همونطوری که گفتم اگه الان قرار بود دوباره انتخاب رشته کنم میرفتم مدیریت میخوندم و چیزایی که از کامپیوتر نیاز دارم رو یا خودم یاد میگرفتم یا حداکثر تو دوره های آموزشی.

Gita.

Registered User
لایک‌ها
58
سلام
بله برنامه نویسی یعنی همون سروکله زدن با کدهای C و پاسکال، ویژوال بیسیک.
اگه تا حالا تجربه نکردی پیشنهاد میکنم یه کتاب آموزش پاسکال یا C بگیر- این دو زبان رو توصیه میکنم چون معمولا ترم اول یکی از اینا رو بهتون درس میدن- و تا زمان تعیین رشته یکم مطالعه کن، ببین نظرت دربارش چیه.
تو دانشگاه هم در همین حدود یاد میدن اما بیشتر ازت میخوان، برای کار و ساخت برنامه هم باید خیلی بیشتر بدونی. چون مثلا صاحب کار ازت نمیخواد که واسش ماکزیمم 50 تا عدد رو دربیاری! این مثالهای درسی فقط برای کار آینده یکم بهت ایده میدن.
برنامه نویسی یه مقدارم به مباحث هوشی و پیدا کردن بهترین راه برای حل مساله برمیگرده.

خیلی هم نگران نباش! منم خیلی برنامه نویسی ام خوب نیست، راحت از پس امتحانای دانشگاه برمی آم.اما میدونم که تو کار آینده گیر میکنم!!
البته اگه شغل آینده آدم در زمینه شبکه باشه، زیاد به برنامه نویسی نیاز نداره. اما این مستلزم اینه که انتخاب شغل آینده دست خودت باشه.

AliMH

Registered User
لایک‌ها
1
یاسین عزیز

من به شما قول میدهم با ورود به دانشگاه های ایران و تحصیل در رشته کامپیوتر از همه چیز زده شوید . بمباران اطلاعات غیر ضروری ، سرفصلهای دوره قاجار ، اساتید بیسواد و کم اطلاع و قدیمی ، دروس بسیار بی ربط و .....

در کل 140 واحد رشته کامپیوتر با توجه به انچه فرموده اید ، فقط 20 واحد ان به درد شما میخورد حکه آنها هم صرفا مقدمات هستند !

اگر میتوانید ، قبل از شروع این دوره ، سعی کنید از این آشفته بازار رهایی جسته و برای دانشگاه های خارج اقدام کنید (مالزی ، استرالیا ، کانادا و ...)

ولی در کل اگر قرار به ماندن است ، من همان نرم افزار و اگر بتوایند رشته IT یا ICT را توصیه میکنم ! اگر هم به مباحث سخت افزاری علاقه دارید ، برای رشته الکترونیک اقدام کنید بهتر است

با سلام به آقاي شيرازي مدير محترم.
با اونكه من زياد اينور اونر فروم نمي رم ولي اين تاپيك را ديدم نتونستم جلوي خودمو بگيرم.
من ايراداتي كه ميگيرم از شما رو اميدوارم از باب دوستي و آشنايي زياد من با اين مباحث در نظر بگيريد، نه چيز ديگر.
1: سز فصل هاي تدريس شده در ايران برابر سر فصل هاي دانشگاه هاي خارج از ايران هست(البته ممكنه بعضي دروس كمي متفاوت باشه ولي در كل زياد فرقي نمي كنه)
2: اين بمباران اطلاعاتي به دليل ضعف اطلاعاتي دانشجو هست و از اون بيشتر استاد بي سواد و بي تجربه(چون خود استاده هم نفهميده كه اين چيزي كه درس ميره در كجا كاربرد داره) مثلا شما هرگر كاربر درس سيستم عامل يا درس معماري و خيلي هاي ديگه رو تا جايي كه الان من رسيده ام رو درك نخواهيد كرد، قصد بر خودستايي ندارم و من دانشجو مكانيك هستم و همزمان دانشجو IT.
3: در كل در خارج از ايران با ايران تفادت بيشتر در دروس عمومي هست كه اونها اينقدر عمومي ندارند.
4: خارج اصلا بهشت برين نيست، متاسفانه برخي تصور مي كنند كه اگه بروند خارج به ته كامپيوتر ميرسند در حالي كه اگه واقعا شما مي تونيد به جايي در كامپيوتر برسيد مي توانيد در ايران مقدماتش رو فراهم كنيد بدون اينكه لازم داشته باشيد بريد اونجا. تصور نكنيد كه 4 خط برنامه نوشتيد كه نيمي از آن هم كپي هست برنامه نويس شديد، برويد خارج از ايران شما يك فرد معمولي به حساب مي آييد حتي اونجام مدرك داشته باشيد، پس تصور اينكه برويد اونجا فردا رفتيد تو مايكروسافت يا از اين سري غول ها رهي باطل را داريد طي مي كنيد.
----------------------------------------------------------------------------------------------
درباره رشته IT:
من به عنوان دانشجو اين رشته و اينكه برادر اين جانب نيز داراي مدرك فوق ليسانس مديريت پروژه از دانشگاه كلگري كانادا هست، دقيقا اطلاعات كاملي از اين رشته دارم، اين رشته يك رشته ميان رشته اي بين رشته كامپيوتر، صنايع و مديريت هست و بيشتر در خارج از ايران ابعاد صنايعي ان مطرح ميباشد پس اگر به كارهاي اين چنيني علاقه داريد برويد دنبالش ولي اگه منظورتون از IT شبكه و اين سيستم ها هست نيازي به IT نداريد با همون كامپيوتر نيز مي توانيد به جايي برسيد.

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
مرسي از دوستان خوبم كه وقتشون رو در اختيار من قرار دادن و چند خطي نوشتن...
مصطفي جان
رئيس فني حرفه اي زاهدان
ميدوني مدركش چيه عزيز؟
مدرك ايشون: ليسانس مديريت
واقعا وقتي دفترچه انتخاب واحد رو ميديدم حسرت ميخوردم كه چرا نرفتم انساني!!!
مثلا براي شهر ما تو رشته تجربي 2 انتخاب بيشتر نداشتم
شيمي-مهندسي كشاورزي
از هيچ كدوم هم خوشم نمياد ولي ناچار انتخاب كردم
اين از رشته تجربي كه دلمون رو بهش خوش كرديم و يه مدرك ديپلم هم گرفتيم.
روز امروز هر جايي كه بري حتي تو روستا دم از مهندسي كامپيوتر و فلان و ... ميزنن.
حتي چند روز پيش تو اخبار ميگفت چند تا از روستاهاي كمتر از 100 نفر كه ميشه بهشون گفت *ده* سايت اختصاصي دارن!!!

دوستان اين مدرك هايي كه فني حرفه اي ميده چه جوريه؟
يعني مثلا ديپلم و اينا محسوب نميشه
آخه بايد يه كاربردي هم داشته باشه!!

راستي يه چيزه ديگه هم بگم
من با خودم نشستم گفتم تو شهرمون چه چيزي هست كه نيست
يعني چه حرفه اي هست كه اينجا زياد خز نشده
تحقيق كه كردم ديدم انيميشن سازي تو اينجا اصلا هيچكي رو نداره
حتي آموزشگاه ها *دو تا بيشتر نيست البته* مربي از اصفهان و شيراز ميارن ولي اونها هم زود بر ميگردن چرا؟ چون كه كسي نميره دنبالش تا ياد بگيره.
خلاصه سرتون رو درد نيارم
سي دي و كتاب و برنامه *مايا* رو تهيه كردم و ميخوام بچسبم بهش و خوب خوب ياد بگيرم.
خيلي هم تحقيق كردم و ميدونم كه براي حرفه اي شدن كمش 4 سال لازمه و سخته و از اين حرفا ولي ميخوام پيگيرش بشم...

موفق باشيد
يا حق :)

AliMH

Registered User
لایک‌ها
1
مرسي از دوستان خوبم كه وقتشون رو در اختيار من قرار دادن و چند خطي نوشتن...
.................

اميدوارم كه به هر كاري دست مي زنيد پشتكارشو داشته باشيد و با اين ايده كه بتونيد از اون پول در بياريد نريد جلو، سعي كنيد حرفه اي بشيد ، امروزه تنها مايا كاربرد نداره و شما بايد در كنارش بسياري نرم افزار ديگه رو هم كار كنيد.
در هر صورت براتون آروزي موفقيت دارم.

egoldiran.biz

Registered User
لایک‌ها
0
سلام

من برای پیش دانشگاهی سال انشاالله 4 ماه دیگه میرم مالزی

من می خوام رشته مهندسی نرم افزار برم ( من به شما مهندسی نرم افزار رو توصیه می کنم )

من میرم دانشگاه APIIT این دانشگاه شعبه یک دانشگاه انگلستانی در مالزی هست که در پایان مدرک تحصیلی هم از همون دانشگاه انگلستانی برات میدن ( یعنی مثل این می مونه که شما مدرکت رو در انگلستان گرفتی و در انگلستان تحصیل کردی ) در ضمن این یک دانشگاه تخصصی رشته های کامپیوتری هست

من به شما پیشنهاد می کنم بیا این دانشگاه لیسانستو بگیر بعد از اون هم می تونی برای ادامه ی تحصیل به یکی از کشورهای امریکا استرالیا کانادا بری​

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
سلام عزيز
انشاالله موفق باشي
ولي حتما خرجش هم زياد ميشه
يه چيز ديگه اينكه زبانمون هم بايد خوب باشه نه؟
حيف شد!!!
يا حق ):

egoldiran.biz

Registered User
لایک‌ها
0
سلام عزيز
انشاالله موفق باشي
ولي حتما خرجش هم زياد ميشه
يه چيز ديگه اينكه زبانمون هم بايد خوب باشه نه؟
حيف شد!!!
يا حق ):

سلام

نه خرجش زیاد نیست هزینه تحصیل در مالزی یکم از ایران بالاتره
ولی آمریکا گرون ترین و بهترین کشور دنیا برای تحصیل هست خرجش سالانه فکر کنم 60-70 ملیون تومان بشه ولی کانادا و انگلستان خرجشون 3-4 برابر مالزی و نصف آمریکا هست
در مورد زبان هم کسی می می خواد بره رشته های کامپیوتری چه تو ایران چه تو هر کشور دیگه باید زبانش خیلی قوی باشه البته من می خوام تا زمانی که به حد متوسط برسم زبان رو تو ایران بخونم و برای دوره ی زبان پیشرفته برم مالزی

در مالزی دوره ی زبان و پیش دانشگاهی داخل خود همون دانشگاهی که می خواهی توش تحصیل کنی برگزار می شه

موفق باشی​

XFACTOR

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام دوست عزیز ! به اندازه یک دنیا ممنون که همچین تاپیکی رو زدید
282.gif

باید عرض کنم که من هم دقیقا همین مشکل شما رو دارم ! شاید تعجب کنید اما من هم مثله شما دیپلم تجربی دارم و از ریاضی و فیزیک چندان علاقه ندارم و مردد در انتخاب سخت افزار و یا نرم افزار و مردد در انتخب مسیر و همچنین ترس از برنامه نویسی !
دوسته عزیز شما امسال کنکر دادید ؟ ار قبول بشوید می روید یا نه ؟

ya30n

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,471
سلام عزيز
پس وضعيت ما تقريبا يكي هست...
با اينكه از رشته هايي كه انتخاب كردم *از سر ناچاري* زياد خوشم نمياد ولي ميرم!!!
نميدونم واقعا وضعيت دشواري هست نه؟
موفق باشي دوست خوبم

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
با سلام به آقاي شيرازي مدير محترم.
با اونكه من زياد اينور اونر فروم نمي رم ولي اين تاپيك را ديدم نتونستم جلوي خودمو بگيرم.
من ايراداتي كه ميگيرم از شما رو اميدوارم از باب دوستي و آشنايي زياد من با اين مباحث در نظر بگيريد، نه چيز ديگر.
سلام دوست عزیز

ممنون از محبت شما :)

1: سز فصل هاي تدريس شده در ايران برابر سر فصل هاي دانشگاه هاي خارج از ايران هست(البته ممكنه بعضي دروس كمي متفاوت باشه ولي در كل زياد فرقي نمي كنه)
در این مورد موافق نیستم . اگر منظورتان صرفا عنوان سرفصل است شاید ، ولی کتابهای سیستم عامل 12 سال پیش دکتر فهیمی با هزاران غلط کجا و کتابهای ویرایش 2006 استالینگز کجا ....

2: اين بمباران اطلاعاتي به دليل ضعف اطلاعاتي دانشجو هست و از اون بيشتر استاد بي سواد و بي تجربه(چون خود استاده هم نفهميده كه اين چيزي كه درس ميره در كجا كاربرد داره) مثلا شما هرگر كاربر درس سيستم عامل يا درس معماري و خيلي هاي ديگه رو تا جايي كه الان من رسيده ام رو درك نخواهيد كرد، قصد بر خودستايي ندارم و من دانشجو مكانيك هستم و همزمان دانشجو IT.

کاملا درست . هیچ چیز بدتر از آدمی نیست که با یک فوق لیسانس فکر میکند موهبتی الهی است !

در مورد کاربر درس سیستم های عامل ، مسلما کسی که با این مفاهیم اشنایی نداشته باشد ، درک و دانش درستی از کامپیوتر نخواهد داشت . منظور من از بمباران اطلاعاتی بیشتر این بود که دانشجوی نرم افزار باید چندین و چند واحد طرفا سخت افزاری پاس کند! درست است که دید داشتن در هر زمینه ای خوب است ولی بهتر نیست به جای این واحد های سخت افزاری ، واحد های بیشتری به مباحث بنیادین نرم افزار مانند پایگاه داده ها اختصاص داده شود ؟

4: خارج اصلا بهشت برين نيست، متاسفانه برخي تصور مي كنند كه اگه بروند خارج به ته كامپيوتر ميرسند در حالي كه اگه واقعا شما مي تونيد به جايي در كامپيوتر برسيد مي توانيد در ايران مقدماتش رو فراهم كنيد بدون اينكه لازم داشته باشيد بريد اونجا. تصور نكنيد كه 4 خط برنامه نوشتيد كه نيمي از آن هم كپي هست برنامه نويس شديد، برويد خارج از ايران شما يك فرد معمولي به حساب مي آييد حتي اونجام مدرك داشته باشيد، پس تصور اينكه برويد اونجا فردا رفتيد تو مايكروسافت يا از اين سري غول ها رهي باطل را داريد طي مي كنيد.

در این مورد هم با شما موافقم . در خارج از ایران صرفا فرصتی مهیا است برای یادگیری و تلاش بیشتر . مسلما کار بسیار سخت تر است اما نتیجه بهتری در بر خواهد داشت . نگاهی به رتبه بندی دانشگاههای دنیا که شریف جزو هزارتای اول هم نیست حقایق بسیاری در بر دارد

----------------------------------------------------------------------------------------------
درباره رشته IT:
من به عنوان دانشجو اين رشته و اينكه برادر اين جانب نيز داراي مدرك فوق ليسانس مديريت پروژه از دانشگاه كلگري كانادا هست، دقيقا اطلاعات كاملي از اين رشته دارم، اين رشته يك رشته ميان رشته اي بين رشته كامپيوتر، صنايع و مديريت هست و بيشتر در خارج از ايران ابعاد صنايعي ان مطرح ميباشد پس اگر به كارهاي اين چنيني علاقه داريد برويد دنبالش ولي اگه منظورتون از IT شبكه و اين سيستم ها هست نيازي به IT نداريد با همون كامپيوتر نيز مي توانيد به جايي برسيد.

من هم مشتاقم نظرات شما و تجارب شما را بیشتر بدانم :):)

چطور است بحث را در تاپیکی در بخش علم و دانش ادامه دهیم ؟

saman.ziamolki

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان
نمیدونم این تاپیک مال چند وقت پیشه، یا این بحث هنوز هم ادامه داره یا نه ....
اما بهرحال می نویسم ، برای اونایی که عاجزانه تو اینترنت سرچ میکنن " مهندسي سخت افزار يا نرم افزار؟ " و امید دارن به جوابی برسن و آینده دوست داشتنیشون رو بسازن...
فقط میتونم بگم هزار درصد حرف های گفته شده تو این تاپیک حقیقت محضه متاسفانه ...
یاد خودم می افتم که وقتی تو رشته نرم افزار دانشگاه قبول شدم ...
و با چه ذوق و شوقی برای ثبت نام رفتم ، و فکر میکردم وقتی فارغ التحصیل بشم، دنیا دست منه!
یاد اونروزام می افتم چشمام پر میشه
چه حماقتی!
حالا میفهمم که تمام این سالها ، تمام این شب بیداری ها ، خون جیگر خوردن ها ، خستگی و اعصاب خوردی از افتادن برای بار دوم، سوم و ....درس های عمومی، تمام ذلت و خواری ها و التماس درخواست کردن از استاد های عقده ای که هیچ در چنته نداشتند، و انگار قسم خورده بودند که دانشجو رو از همه چیز، حتی از زندگی زده کنند...
همه و همه ی اینها برای کاغذ بی ارزشی به نام مدرک بود!
حالا هم که مدرک گرفتم، تازه میفهمم هیچ نمیدونم! و هیچ کاری از دستم بر نمیاد! از نطر اینها کار یعنی همون ویندوز عوض کردن و نرم افزار نصب کردن و کرک کردن! اینها این رو لایق یک فارغ التحصیل کامپیوتر میدونند...
حالا من، اگر بخوام به حداقل اون چیزی که روزی آرزو داشتم برسم، باید از صفر شروع کنم
اما دیگه حتی یک هزارم شوق اون روز ها رو ندارم، قدرت خلاقیت ام ازم گرفته شده، صبر و اعصابم ازم گرفته شده، حوصلم ازم گرفته شده
کلا بذارین اینطوری بگم:
بن بست:
دنبال پیشرفتید؟ ایده های بزرگ در سر دارید؟ شما نیاز به سرمایه دارید.
دنبال سرمایه هستید؟ لطفا مدرک ارایه کنید
مدرک میخواهید؟ جامعه آکادمیک در خدمت شماست!
جامعه آکادمیک : زامبی هایی که : قدرت تفکر ، خلاقیت ، زمان ، بهترین و با ارزش ترین روزهای زندگی، سرمایه، اعصاب ، توانایی شما برای پیشرفت و ایجاد تحول در شاخه های علمی را میخورند، و در ازای آن به شما کاغذ بی ارزشی به نام مدرک اهدا میکنند
مدرک گرفتید؟
آفرین ... اما ...مثل اینکه شما هم تبدیل به یک زامبی شدید!
زامبی: موجوداتی فاقد قدرت تفکر، قدرت خلاقیت، ایده،
مرده های متحرک پشت میز نشین
دچار روزمرّگی

بالا