منتخب بازارچه

برگزیده های پرشین تولز

مکان های گردشگری استانبول برای سفر یک روزه

hastina

Registered User
تاریخ عضویت
14 فوریه 2014
نوشته‌ها
668
لایک‌ها
227
ثروت تاریخی استانبول می‌تواند تا یک هفته وقت شما را بگیرد اما وجود این کلان شهرهای عظیم خود دردسر بزرگی است و انتخاب مکان مناسب برای بازدید می‌تواند کمی دشوار باشد. بازدید یک یا دو روزه از قسمت‌های دیدنی شهرهای مختلف به نظر ایده مناسبی می‌رسد. سفر یک روزه اصلی، بازدید از مناظر زیبای شبه جزیره گالیپولی و سایت باستانی مشهور تروی است اما اگر دوست ندارید تنها از مکان‌های باستانی بازدید کنید باید سری به جزایر آرامش بخش شاهزادگان بزنید و از سواحل مشهور دریای سیاه دیدن کنید.

  1. گورستان جنگ گالیپولی:
1-turkey-istanbul-day-trips-gallipoli-lone-pine-memorial.jpg


برای بیشتر بازید کنندگان از ترکیه، سفر یک روزه بسیار عالی بازدید از شبه جزیره گالیپولی است اما هدف اصلی این سفر معمولا تحسین مناظر ساحلی سرسبز گالیپولی نیست. در عوض بیشتر افرادی که به این ناحیه سفر می‌کنند دوست دارند توجه خود را جلب باقیمانده‌های جنگ جهانی اول نمایند. این گورستان در سراسر ساحل ناهموار پراکنده شده و نیروهای ترکیه و متفقین را در خود دارد. جبهه‌ها و بناهای یادبود در اینجا در حال حاضر بخشی از پارک ملی تاریخی گالیپولی است.در مجموع، در طول یک دوره مبارزه نه ماهه ، بیش از نیم میلیون تلفات در اینجا وجود داشته است که در این میان می‌توان به 130000 مرگ، 86700 مفقود اشاره کرد. برای بازدید کنندگان ترکی، گالیپولی دارای اهمیت بسیار زیادی است زیرا در این مکان برای اولین بار افسر جوان به نام مصطفی کمال( که بعدها با عنوان آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه مدرن شناخته شد) مشهور شد. برای توریست‌های خارجی از استرالیا و نیوزیلند، گالیپولی بسیار قابل احترام است زیرا سربازان آنها نیز در این ناحیه مستقر بوده اند و تلفات سنگینی در طول جنگ داده اند. سایت اصلی در خلیج آنزک ( که در آن متفقین برای اولین بار در 25 آوریل سال 1915 مستقر شدند) و سایت یادبود آنزک یافت می‌شود. در Lone Pine نیز یک گورستان قرار دارد که محل دفن سربازان آنزک است. Chunuk Bair جایی است که یادبود نیوزیلند در آن واقع شده و 57 آلای نیز موقعیت دیگری است که باید از آن بازدید کرد. گالیپولی در حدود 300 کیلومتر از استانبول فاصله دارد.

  1. چناق‌قلعه:
2-turkey-istanbul-day-trips-canakkale-trojan-horse-monument.jpg


چناق قلعه شهری بندری در ترکیه است که نزدیک‌ترین موقعیت به شبه جزیره گالیپولی و بنای تاریخی معروف تروی است. این شهر دارای مدرنیته بسیار زیبایی است. بیشتر بازدید کنندگان برای بازدید از اسب تاریخی تروجان که در مرکز شهر قرار دارد زمان صرف می‌کنند اما اگر به دنبال تجربه کردن یک شهر ترکیه‌ای هستید که همانند استانبول با انرژی باشد باید زمان بیشتری را در این شهر سپری کنید. افرادی که علاقه مند تاریخ هستند باید بدانند که چناق قلعه میزبان موزه نیروی دریایی تنگه داردانل است که در آن مجموعه کوچک اما جذابی از آثار جنگ و مصنوعات دو جنگ گالیپولی و دوران عثمانی قبل نگهداری می‌شود. در حالیکه مسافران بیشتر علاقه مند زندگی معاصر موجود در کافه‌های این شهر هستند اما این مکان توقف گاه خوبی برای بازدید از میدان‌های نبرد است.

  1. تروی:
3-turkey-istanbul-day-trips-troy.jpg


سایت‌های باستان شناسی اندکی وجود دارد که همانند تروی با ارزش و افسانه‌ای باشد. این مکان 300 کیلومتر از ترکیه فاصله دارد و خرابه‌های موجود در آن ظاهرا باقی مانده جنگ مشهور تروجان در افسانه ایلیاد هومر است. هاینریش شلیمان برای اولین بار در سال 1870 این مکان را با نام تروی صدا کرد البته باستان شناسان در این مورد اختلاف نظر دارند. این مکان به خاطر چندین دلیل اهمیتی فراتر از یک افسانه یونانی را دارد. با توجه به تعداد خرابه‌هایی که از دوره‌های مختلف باقی مانده است گشت و گذار در آن کمی دشوار است. استفاده از یک راهنمای صوتی ایده خوبی است. شاید بتوان گفت مهم ترین و برجسته ترین موارد این ناحیه ، دیوارهای خارجی تروی هشتم ،استحکامات نزدیک تروی VI، خرابه‌های شهر تروی VI و معبد یونانی- رومی آتنا است.

  1. جزایر شاهزادگان:
4-turkey-istanbul-day-trips-princes-islands-view-from-buyukada.jpg


یکی از مکان‌های محبوب برای افراد محلی در استانبول، جزایر شاهزادگان است که در گوشه شمال شرقی دریای مرمره قرار گرفته است. این جزایر منظره‌های زیبایی را برای بازدید کنندگان فراهم می‌کنند. استفاده از یک قایق برای سفر یک روزه، به شما اجازه می‌دهد تمامی مناظر موجود در سواحل آن را مشاهده کنید. جزایر شاهزادگان شامل نه جزیره است اما دو مورد از آن در میان افراد محبوب‌تر است. جزیره Heybeliada فرصت‌های زیادی برای شنا کردن و آفتاب گرفتن دارد. این فعالیت‌ها برای بازدید کنندگان جذابیت خاصی دارد اما این مکان میزبان کاخ Merit Halki دوست داشتنی است که اکنون به هتل تبدیل شده است. جزیره بویوک آدا نیز صومعه سنت جورج و موزه جزایر شاهزادگان را در خود دارد. هیچ خودرویی در این جزایر وجود ندارد.

  1. بورسا:
5-turkey-istanbul-day-trips-bursa-ulu-camii.jpg


بورسا در حدود 160 کیلومتر از استانبول فاصله دارد و یک شهر صنعتی مدرن با نواحی تاریخی جذاب محسوب می‌شود. این شهر اولین پایتخت امپراطوری عثمانی است. اگرچه بورسا به خوبی توسعه یافته است اما بیشتر نواحی تاریخی جذاب آن را می‌توان به خوبی پیدا کرد. مسجد جامع Ulu Camii نقطه کانونی این شهر است که توسط سلطان سلجوقی بایزید با 20 گنبد بر روی سقف آن ساخته شده است.ارگ بورسا بقایای پراکنده‌ای دارد اما مکان اصلی مقبره سلاطین عثمان و اورهان ، بنیانگذاران امپراطوری عثمانی است. زیباترین مسجد بورسا Yeşil Camii است که کاشی کاری‌های پیچیده و زیبایی دارد. مسجد Yeşil Tomb نیز دارای محراب پوشیده شده از کاشی است.

  1. Şile and Ağva:
6-turkey-istanbul-day-trips-sile.jpg


شیله در دریای سیاه ترکیه، در واقع یک روستای ماهیگیری است اما شن و ماسه سفید و براق آن باعث شده است که افراد در تابستان به این ناحیه سفر کنند و از زیبایی‌های طبیعی آن لذت ببرند. اگرچه این ساحل در اواخر ماه آگوست اقامت گاه خوبی برای بازدید کنندگان محسوب می‌شود اما نقاط برجسته دیگری نیز دارد. در این ناحیه یک قلعه کوچک قرار دارد که توسط Genoese در قرن 14 ساخته شده است. قدمت فانوس دریایی موجود در آن به دوره عثمانی بر می‌گردد. در نزدیکی شیله، Ağva قرار دارد که توسط مناظر ساحلی زیبا و آرامی احاطه شده است.

  1. ادیرنه:
7-turkey-istanbul-day-trips-edirne-selimiye-mosque.jpg


ادیرنه دومین پایتخت امپراطوری عثمانی بوده و به همین خاطر نیز بناها و ساختمان‌های عثمانی در آن بیشتر به چشم می‌خورد. مسجد سلیمیه بزرگترین ساختار در شهر است که توسط معمار مشهور عثمانی سنان (این معمار مسجد سلیمانیه استانبول را نیز ساخته است ) ساخته شده است.گنبد داخلی که حتی از گنبد مسجد ایاصوفیه نیز عریض تر است، بسیار چشم نواز و زیبا طراحی شده است. حیاط بیرونی آن میزبان موزه هنر اسلامی است و نمایش عالی از سرامیک ، لباس و هنر چوبی از دوره عثمانی است. درست پشت مسجد ادیرنه موزه باستان شناسی ادیرنه قرار دارد. در این ناحیه مساجد مختلف دیگری وجود دارد که برخی از آن‌ها شامل مسجد سلطان بایزید دوم، مسجد Üç Şerefeli و مسجد قدیمی است. به جرات می‌توان گفت هیجان انگیز ترین بخش سفر به این ناحیه قدم زدن در خیابان‌های قدیمی آن است. در این مکان شما می‌توانید خانه‌های چوبی عثمانی را به خوبی مشاهده کنید.ادیرنه تقریبا 278 کیلومتر با استانبول فاصله دارد.

  1. قلعه Kilitbahir:
8-turkey-istanbul-day-trips-kilitbahir-fortress.jpg


این قلعه بزرگ، در بالای روستای ماهیگیری Kilitbahir قرار دارد. این مکان اولین بار توسط محمد فاتح در اواسط قرن 15 ساخته شده است. روستای Kilitbahir یک مکان دفاعی استراتژیک بوده است. برج داخلی شکوهمند آن در قرن 16 توسط سلیمان ساخته شده بود. راه رفتن در امتداد استحکامات محکم آن وسعت این ساختار را به خوبی نشان می‌دهد.

منبع : سفر یک روزه استانبول
 
بالا