• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

میکرو روبات MicroTug با پرینتر سه بعدی

ellanorouzi

Registered User
تاریخ عضویت
23 ژانویه 2016
نوشته‌ها
230
لایک‌ها
28
سن
41
محققین و پژوهشگران دانشگاه استانفورد موفق به ساخت روباتی شدند که توانایی کشیدن باری در حدود ۲۰۰۰ برابر وزن خود در راستای افقی و در حدود ۱۰۰ برابر وزن خود در راستای عمودی را دارد.

این ربات توانایی کشیدن باری در حدود ۲۱ کیلوگرم را دارا می باشد ولی اندازه آن بسیار کوچک می باشد و می توان آن را به اندازه انسان در مقابل یک وال در دریا مقایسه نمود. اگر بخواهیم قدرت این ربات را در راستای افقی نشان دهیم می توان آن را مشابه انسانی در نظر گرفت که در حال صخره نوردی می باشد ولی یک فیل را نیز به پشت خود دارد.این ربات توسط گروهی از محققین دانشگاه استانفورد و در آزمایشگاه Biomimetics and Dextrous Manipulation Lab ساخته شده است و قبلاً نیز این گروه رباتهای پیشرفته ای را معرفی کرده بودند. آنها در ساخت این ربات ازمارمولک ، موریانه و مورچه های سرباز که توانایی حمل بار بسیار زیادی دارند ایده برداری نمودند.

این ربات همانند سیستم حرکتی مارمولک ازهزاران رشته لاستیکی که قابلیت چسبیدن به هر سطحی را همانند چسب های بسیار قوی دارند ساخته شده است. وقتی که این ربات بصورت افقی قرار داده می شود از یک موتور جهت کشیدن بار استفاده می نماید و سپس خود را یک قدم به جلو برده و دوباره بار را می کشد. این سیستم حرکتی معمولاً در دستگاه های بسیار بزرگ مکانیکی استفاده می شود.دلیل اسم گذاری این ربات به نام میکرو به این دلیل می باشد که این رباط در حدود ۲۰ گرم وزن دارد و قابلیت حمل ۵۰۰ گرم را دارا می باشد و جهت اسمبل کردن آن می بایست از میکروسکوپ استفاده نمود. از پرینتر سه بعدی جهت ساخت برخی از قطعات این ربات استفاده شده است چرا که ساخت قطعات مورد نیاز با استفاده از پرینتر سه بعدی بسیار کم هزینه و در عین حال بسیار سریع می باشد و تنها حدود ۲۰ دلار هزینه جهت پرینت نمودن قطعات مورد نیاز هزینه شده است.کشیدن یک لیوان قهوه بر روی میز کار چندان مهم و سختی برای انسانها نمی باشد ولی برای این ربات خارج از نقطه تصور می باشد. این رباط می تواند در اندازه های بسیار بزرگ نیز ساخته شده و مورد استفاده قرار گیرد. از موارد استفاده این ربات می توان به حمل بار در مناطق صعب و العبور و یا غیر ممکن و مناطق خطرناک مانند مناطق بمب گذاری شده، آتش گرفته و مناطق تحت تشعشعات شیمیایی و یا اتمی اشاره نمود. همچنین این تیم تحقیقاتی بر روی سیستمی کار می کنند که به سربازان اجاره بالارفتن از جاهای خطرناک را همانند اسپایدر من می دهد.

منبع : پرینتر سه بعدی
 
Last edited by a moderator:
بالا