برگزیده های پرشین تولز

نحوه استفاده از شبکه های sharing در دانشگاه ها و lan

Behzaf

Registered User
لایک‌ها
0
سلام
اين تاپيک رو شروع کردم تا برخی از تجربيات خودم رو در مورده استفاده ازp2p client ها
در مکان هايی که محدوديت وجود داره بيان کنم،اميدوارم واسه دوستان مخصوصاً
دانشجويان عزيز مفيد باشه،در ابتدا در مورد انواع محدوديت ها و انواع شبکه های
data sharing توضيح ميدم واسيه دوستانی که زياد وارد نيستن پس اساتيد محترم
در صورت عدم تمايل مستقيماً پست دوم رو بخونند
اول ميخوام انواع محدوديت ها رو شرح بدم حالتهای مختلف به لحاظ درجه سخت شدن
کار بدين صورتند:

1-حالت اول اين که شما فقط پشت NAT قرار داشته باشين بدين صورت که IP شما real(قابل route) نبوده
و در يک شبکه کوچيک باشين که دتا از طريقه يك GATEWAY که همون سرور(router) هست رد ميشه و
شما در واقع در اينترنت يه هويت مجازی داريد در اين صورت شما به راحتی ميتونيد با اينترنت
ارتباط بر قرار کنيد فقط کسی که خارج از شبکه قرار داره نميتونه به شما وصل شه
مگر اينکه اصطلاحاً Port Forwrding انجام بدين معنا که رويه سرور تاريف بشه هر
connection به port خاص رو redirect کنه به سويه کامپيوتر شما

2-حالت دوم اينه که شما پشته يه transparent proxy قرار داشته باشين بدين صورت که
برای شما يه پرکسی تعريف کردن که dataشما رو کنترل ميکنه و به سويه مقسد ميفرسته
اين حالت خودش خيلی گستردس و کاملاً بستگی داره که چه نوع پرکسی ست شده باشه
بهترين حالتش اينه که فقط data مربوط به port 80 http از طريقه پرکسی رد بشه و از طريق بقيه
port ها همچنان به صورت مستقيم بتونيد با اينترنت ارتباط برقرار کنيد, بد ترين حالت
هم که معلومه, اينه که همه port بسته باشه و تنها ارتباط , پرکسی باشه
البته به اينجا ختم نميشه بعضی از پرکسی ها دستور CONNECT رو support ميکنن بدين
صورت که PC مبدا از پرکسی تقاضاي ارتباط با فلان port مقصد رو ميکنه و پرکسی هم
اينکارو انجام ميده( پرکسی های نوع ***** & ssl اينجوريند )که در اين حالات جای اميد هست . با
بقيه انواع پرکسی کاری نداريم وه به كارمون نمياند.اگه پرکسی دستور connect رو support
کرد که فقط کافيه در برنامه مورده نظر ادّرس پرکسی رو ست کنيم(پس بيخد نريد ادّرسس
HTTP PROXY دانشگاهتون رو هی تو اين برنامه و اونيکی وارد کنيد چون فايده نداره:D )
اين نوع خاص پرکسی قابليتهای زيادی داره از جمله ميشه به صورت زنجيره اي از اونا استفاده
کرد که به بحث ما مربوت نميشه

خوب حالا که محدوديت های مرسوم عنوان شد بهتره بريم سر اصل مطلب و نحوه کار با
برنامه هاي Sharing اين برنامه ها به چند صورت زير موجودند

اول شبکه هایpeer 2 peer مثل kazza،edonkey،gnutella و dc++ در همه اين شبکه ها
به غير از نوع ساختارشون اساس کار اينه که شما وارده شبکه ميشيد فايل مورد نظر رو
search کرده و سپس از source های موجود دنلد ميکنيد.
اين شبکه ها واسيه فايل هايی ,خوبند که كمياب نباشند و مدت زيادی گذشته باشه تا
افراد بيشتری اونهارو دانلد کنند و درنتيجه source ها زياد بشند و سرعت دانلد افزايش پيدا کنه
با اين حساب هرچی فايل قديمی تر باشه و source ها بيشتر, دانلد سری تر ميشه

دوم نوع torrent هاست که در اين نوع شبکه ابتدا يه نفر مياد fileش رو به صورت لينک torrent
در اختيار يه tracker قرار ميده حالا شما وقتی که فايل رو خواستيد دانلد کنيد
با search در سايت هایtracker , وtorrent مورده نظر و پيدا و دانلد ميکنيد و با برنامه
های مخصوص torrent شروع ميکنيد به دانلد ،اساسه کار اينطوريه که شما يه قطعه رو از اونی
که اون قطعه رو داره ميگيريد و اون قطعه هايی که داريد در اختيار بقيه قرار ميديد کسايی که
کلّه فايل رو دارند به اصطلاح seed گفته ميشوند و ديگران peer ،اطلاعات مربوط به افرادی هم
که در حال حاضر در حال تراکنش با فايل مورده نظر هستند هم توسط tracker ها نيگاه
داشته ميشند پس اين مهمّه که شما چه tracker رو انتخاب ميکنيد ،ممکنه اونtracker
خاص تعداد بيشتری user رو track کنه همچنين اگه trackerو down شد دانلد متوقف ميشه.
خاصيته مهم bittorrent اينه که مسه بازی بچه هاست ,شما يچيزی ميدی يه چيزی ميگيری
اگه نتونی قطعات فايل رو به ديگران بدی اونا هم چيزی به تو نميدن و سرعت دانلد شديداً
افت ميکنه اين کار باعث ميشه تا جلوی leecher ها (افرادی که حاضر نيستند اطلاعات خودشون رو share
کنند و فقط ميخوانdata بگيرند و در شبکه های p2p زياد ديده ميشوند))گرفته بشه
با زيادتر شدن تعداد peerها و seed ها سرعته
دانلود افزايش چشمگيری ميکنه ،اين نوع ارتباط مزايد زيادی داره از جمله باره رويه سرور
رو به شدت کاهش ميده و واسيه فايل هايی خونه که هنوز رو بورسند و تعداد
زيادی seed و peer دارند،همون طور که گفتم در torrent بايد يه چيزی بدی تا بگيری و
در شبکه های داخلی که امکان اينکه ديگران از خارج به شما وصل شند و از شما
دانلود کنند وجود نداره ,عملا کارايی نخواهد داشت

سومين نوع usenetها هستند که يه چيزی بين اين دوتا هستند و من زياد در موردشون
نميدونم

خوب اين چيزايی که گفتم خودشون همه چی رو روشن ميکنند, ولی موارد جزعی رو در ادام
ه
بيان ميکنم

Behzaf

Registered User
لایک‌ها
0

خون حالا ميخوام چگونگی پشت سر گذشتن اين موانع رو توضيح بدم،در ابتدا بايد راهی
براي برقرار کردن ارتباط با ip و port مورد نظر پيدا کرد اگه proxy شما از نوع
***** يا ssl بود که مشکلی نيست فقط بايد در برنامه مورده نظر که پرکسی connection
رو support ميکنه ،پرکسی رو ست کنيد ،اگه برنامه هم اين امکانو نداشت بايد به زور وادرش کنيد :cool:
که به اين کار socksify کردن ميگويند از جمله برنامه هايی که اين کارو ميکنند ميشه به
sockscap اشاره کرد ،واسيه برنامه های موجود ميتونيد به سايت www.freeproxu.ru مراجعه کنيد
اگه پرکسی شما از نوع ***** proxy نيست که احتمال 99% هم همينطور هست اونوقت کار سخت ميشه
يا بايد بتونيد در شبکه يه کامپيوتر پيدا کنيد که به اينترنت به صورت مستقيم وصل باشه
مثلاً سرور لينوکس يه console يا هر چيزه ديگه که به port خورجی باز داشته باشه
يا اگه هيچ راهی نبود بايد از tunneling استفاده کنيد بدين معنا که data رو از طريق پرکسی
بفرستيد به يك سرور مقصد که به port 80 گوش ميده و در اونجا data دريافت بشه و به مقصد
نهايی فرستاده بشه از اونجايی که ميدونم اينکارو نه شما نه من ميتونيم انجام بديم
بايد بگم که برنامه هايی هستند که اين کارو ميکنن از جمله httptunnel در ادّرس
www.http-tunnel.com و YF در ادّرس www.your-freedom.de که هردويه اينها در سرويس free
محدوديت سرعت دارند . httptunnel که من ترجيهش ميدم 5 دلار در ماه واسيه high bandweidth
پول ميگيره که من شخصاً ازشون سرويس گرفتم اين برنامه قابليت های زياد ديگه هم داره
که وسيه همين سايتش فيلتره ;)
حالا که خوروجه data رو بحث کرديم ميرسيم به ورودش که اين يکی واقعاً هفت خانه رستمه
2 حالت بيشتر وجود نداره يا شما ميتونيد بازم يه سوراخی تو شبکه پيدا کنيد تا port forwarding
کنيد يا نميتونيد و ميريد admin ميشيد بعد اينکارو ميکنيد يا اصلاً بيخيالش ميشيد
امّا اين بيخيالی بسی عواقب داره از جمله بيفايده شدن torrent ها تا حده زيادی و
امکانات محدود تر در بعضی از شبکه های p2p که از سيستم امتياز دهی استفاده ميکنند
مثله edonkey ،ولی خوب تا dc++ و gnutella(برنامه shareaza) هست قسه نبايد خورد .
درسته که کلّی از hub های ++dc وقتی که ***** proxy رو detect ميکنند آدمو راه نميدان
ولی کليشونم راه ميدان:happy: خلاصه اينکه من خودم 1 cd رو از دانشگاه بدين صورت دانلود کردم
و ميتونم بگم اينقدرم بيفايده نيست ،در رابطه با تنظيم اين برنامه ها هم اگه خودتون
نتونستيد ،بگين اگه کمکی از دستم بر اومد ...

saeid_2001

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
اطلاعات خوبی دادی مرسی.
یه سوال دارم اگه بخواییم یه شبکه p2p داخلی راه بندازیم تو یه شبکه lan چی کار باید کرد میدونم با ویندوز میشه راحت این کارو کرد ولی دقیقا نمیدونم چجوری چون سرور نداره میتونه خیلی کاربردی باشه فقط مشکل امنیت داره.

Behzaf

Registered User
لایک‌ها
0
به نقل از saeid_2001 :
اطلاعات خوبی دادی مرسی.
یه سوال دارم اگه بخواییم یه شبکه p2p داخلی راه بندازیم تو یه شبکه lan چی کار باید کرد میدونم با ویندوز میشه راحت این کارو کرد ولی دقیقا نمیدونم چجوری چون سرور نداره میتونه خیلی کاربردی باشه فقط مشکل امنیت داره.

خواهش ميکنم،راستش من پيشنهاد ميکنم شما يه dc++ hub رو به عنوان سرور
تويه lan تون راه بيندازيد،بعد از اين کار user ها ميتونن به راحتی به hub شما وصل شند
و با++ client dc کار کنند فقط چون من خودم تاحالا يه hub رو config نکردم نميتونم
کمک زيادی بکنم شايد اين سايت براتون مفيد باشه
http://www.hublist.org/?p=faq

Behzaf

Registered User
لایک‌ها
0
بعضی از دوستان ظاهراً در مورد اينکه در چه سطح محدوديتی قرار دارند سؤال داشتند
جواب به اين سؤال راستش يکم سخته،همانطور که گفتم دو نوع connection لازم هست يکی خوروجی
و ديگری ورودی که اوّلی لازم هست ولی دوّمّی فقط در کيفيت استفاده از شبکه هایp2p تأثير داره ،اولين چيزی که شما بايد بفهميد اينه که پشته پرکسی قرار داريد يا نه و اگه جواب مثبت بود اهيانا پرکسی شما ***** base هست يا نه ،واسيه اينکه بفهميد پشته پرکسی هستيد ساده ترين راه اينه که در IE قسمت internet options \ connections \ lan setting ببينيد پرکسی ست شده يا نه ،اگه ست شده بود حالا بايد ديد که دستور connect رو support ميکنه, واسه اين کارم يه راهه ساده وجود داره اونم اينه که در برنامه مورده نظر مثلاً emule ,و proxy address va port رو از تويه اکسپلرر وارد کنيد و connect رو بزنيد ببينيد وصل ميشيد اگه وصل شد که عاليه اگه نه port proxy رو اينبار به 1080 تغيير بدين بازم امتحان کنيد اگه بازم نشد پرکسی شما واسه اينکار مناسب نيست و به يه برنامه مثل اونايی که گفتم احتياج داريد،اگه پرکسی هم ست نشده بود که 2 حالات وجود داره يا شما ip valid (مثل 80.191.124.1،...) داريد يا که ipشما اينوليد هستش(مثل اينا 192.168.0.1... 10.10.10.1 ...) که حالت اول بهترين حالت و در حالت دوم شما اگه نتونستين به شبکه ها وصل شيد يعنی port شما رو بستن که در اين حالات يا بايد از يه پرکسی استفاده کنيد يا بازم از برنامه های ذکر شده و غيره ،خلاصه اولو آخرش اين برنامه http-tunnel کارو راه مياندازه :D واسه connection های ورودی هم که اگه پرکسی داشتيد يا ip invalid , تنها راهشport forwarding هستش که بايد لااقل admin باشيد که اگه خواستيد طريقه اين کارم بهتون ميگم ولی همينطور که گفتم ضروری نيست فقط ميتونه رو کيفيت کار تأثير بزاره،واسه فعلاً بسه ترکيدم

della

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
ببینید من نمی تونم برم داخل internet option,connection/lan seting
چون ما رو محدود کردند، حالا چه طوری بفهمم
دانشگاه ما خودش دیش داره و هر کسی با ای دی خودش login میشه
تا اون جایی که من دیدمو کاربران از لحاظ دسترسی تقسیم شدن.
بعد ما رو محدود کردند. مثلا ما نمی تونیم اصلا ای پی شبکه رو ببینیم. خیلی setting ها و روی بعضی کامپیوتر ها قابلیت نصب...
حالا نظری دارید؟

Behzaf

Registered User
لایک‌ها
0
من نميدونم شما چقدر با شبکه آشنايی داريد ،به نظر من اين غيره ممکنه که شما
نتونيد ip کامپيوتر رو ببينيد ،حالا که ميگيد شما به internet options و lan setting از طريق اينترنت اکسپلرر
دسترسی نداريد لابد خيلی محدود شديد (مطمئنيد نميشه؟)به هر حال يه port scanner مثل
angry ip scanner رو دانلد کنيد و با اون lan رو واسه پرت هايه 1080،8080،3128، اسکن کنيد ،همچنين
با دستور tracert سعی کنيد آدرس gateway رو پيدا کنيد(ipconfig rahattare) ،احتمالاً آدرس پرکسی هم همونه

della

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
برنامه ای که گفتید رو گرفتم. اما یکم در رابطه با نحوه سریعتر رسیدن به نتیجه توضیح بدید ممنونم
من رو کامپیوتر شخصیم امتحان کردم و چون ip رو می دیدم رنجشو نزدیک دادم. در نتیجه پیدا کرد چند تا ip رو که رنگشونم آبی شد.
بعد خواستم پورتاشونو جستجو کنم.
البته الان یکیشونم سبز هست
اما open port=N/A این طوریه
trace rout رو هم که اجرا می کنم gateway رو پیدا می کنم
توی eMule وقتی ویزاردشو میاری.
پورت TCP , UDP شماره هاش ایناست 4662و4672
میشه روی پورت ها یکم را هنماییم کنید؟
و شبکه های lan رو کلاس b آدرس دهی می کنن یا کلاس C
خودم فکر می کنم C
پیشاپش ممنونم

della

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
الا یک چیزی فهمیدم
IP: 217.146.212.2
————————————————————————————————————————
Ping: 473 ms
Hostname: N/A
Comp. Name: CACHE1
Group Name: MYGROUP
User Name: CACHE1
MAC Address: 00-00-00-00-00-00
open port: 3128

و پورت 4662 که گفتم ای میل می خواد روی کامپیوتر خودم بازه!!
در واقع من باید بفهمم با چه پورتی به شبکه وصلم؟ :wacko:
فکر کنم شبکه ای که ما پاس می کنیم مفت نمی ارزه!

Behzaf

Registered User
لایک‌ها
0
من متاسفانه با راهنمايی قدم به قدم مخالفم و معمولاً اصل مطلبو ميگم
و بقيشو ميزارم به عهده اون شخص به هر حال سعی ميکنم يکم بيشتر توضيح بدم تا شما
به هدفت برسی،هميه اينکارا واسه اينه که شما اين چيزا رو ياد بگيريد وگرنه نتيجه
ممکنه اصلاً به کارت نياد،همون طور که گفتم اين کارا جواب ميده ولی سرعت دانلد
ممکنه کم باشه:
آقا هرچی که در مورد پرت و اين چيزا خوندی بزار کنار،نگاه کن اصل مطلب اينه که شما
بايد يه ارتباط با فلان سرور و فلان پرت به وسيله پي-سي خودت برقرار کنی حالا اگه منظور
emule باشه خوب سرور هايه مختلف وجود دارند و معمولاً پرتشون 4662 هستش(
سرور ها تو شبکه هايه o2o فقط به عنوانه يک رابط هستند مثلاً وقتی شما يه string
رو search ميکنی اون رو برایه کاربر هايه موجود ميفرستند و نتيجه رو به شما بر ميگردوند
شما وقتی ميخوای file مورد نظر رو دانلد کنی مستقيماً به کاربر ها وصل ميشی و از اونا
دانلد ميکنی پس ممکنه ارتباط نهايی اصلاً از طريقه يه پرت ديگه غير از 4662 بر قرار بشه.
مفهومه اين پرت ها هم اينه که شما وقتی ميخوای با يه نفر ارتباط برقرار کنی در واقع با
ip اون اين ارتباط برقرار ميشه و واسيه اون که اون بفهمه شما کی هستی و چی ميخوای, بايد
اين کار از طريق يه پرت خاص انجام بشه که هویت درخواست شما واسه مقصد هم روشن باشه مثلاً مقصد
هر وقت ارتباط روی پرت 4662 رو ديد ميفهمه شما يه کاربر هستيد که ميخوايد به شبکه emule
اونا وصل شی port local هم فقط واسيه اينه که کامپيوتر شما بفهمه که چه برنامه رو کامپيوتر شما
ميخواد اين ارتباط رو برقرار کنه مثلاً اين برنامه اينترنت اکسپلرر هستش emule و اصلاً
اهميت نداره چی باشه )
خوب حالا يا شما ميتونی به اينا connect شی يا يه جوری اين ارتباط برقرار نميشه ،مثلاً همه پرت ها
به جز 80(http) و21)ftp) توسط gateway بسته شده و ارتباط شما در gateway بلوکه شده
و به مقصد نميرسه و يا اينکه شما پرکسی داريد و اصلاً نميتونيد به طور مستقيم با سرور هايه
ارتباط برقرار کنيد و connection ها آز طريقه پرکسی رد ميشه در هر دو حالت ديگه ارتباط
مستقيم ممکن نيست و شما بايد در برنامه emule آدرس پرکسی خود رو وارد کنيد،تا از طريق
اون , ارتباط بر قرار شه که يا پرکسی شما ميتونه اين کارو بکنه يا شما به يه برنامه کمکی احتياج
داری ،اين برنامه هايه کمکی 99% ميتونند کارو راه بيندازند ولی اينکه من مستقيماً نميخام کار با
اون برنامه هارو بگم به خاطره اينه که شما با free سرويس اونا بيشتر از 2-3 kb/s نمیتونی
بگيری و بايد subscribe کنی و بعدش هم من نميتونم تضمين کنم که اگه پول دادی چی ميشه
واسه همين بهتره اوّل سای کنی پرکسی هايه شبکتون رو تست کنی اگه مطمئن شدی جواب نميداند
بری سراغ اين برنامه ها که تو فروم سايتشون به اندازه کافی در مورد کارايی و نحوه کانفيگ کردنشون
واسيه emule و بقيه توضيح دادن و بيشتر مشتريهاشون هم دانشجوها هستند

تويه angry ip scanner رو دکمه اip کليک کن اip تو بهت ميگه بد رو class c کليک کن range ip 1-256 رو
ميزاره بد پرت هايه 1080،8080،3128 رو واسيه search وارد کن و search رو statrt کن،و احتمالاً پرکسی
رو پيدا ميکنی،نتيجه رو بمن بگو
اين چيزايی که نوشتی يکم عجيبه از رو ping time و mac address ملومه اين چيزايی که نوشتی مربوط
به lan شما نبوده وگرنه اينقدر ping time زياد نميشد و mac adress هم ملوم ميشد
ip تو واسم بنويس با هرچی اip با port open واسيه اين پرت ها در ضمن اگه درست جواب نداد از
تو options /timeout هارو زياد کن.
و 1 بار کل پرت هايه gateway رو سرچ کن ipscaner.JPG

della

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
من هم موافق راهنمایی قدم به قدم نیستم.
من توی مفاهیمش مشکل داشتم .
تا نرم دانشگاه و امتحان نکنم هم معلوم نمیشه. اما فکر نمی کنم پروکسی داشته باشیم.
به هر حال از توضیحات کاملتون ممنونم.

della

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
من که دیگه گیج شدم. این screenshot برنامه

ip.JPG

من هر کدوم رو tracerroute می کنم مستقیم وصله. فکر کنم اشتباه می کردم روکسی داریم
لطفا منو از این سر در گمی نجات بدید

Behzaf

Registered User
لایک‌ها
0
سلام،ببخشيد اين 2 روز سرم واقعاً شلوغ بود لطفاً ip خودتو همراه با نتيجه اين دستور رو برام بفرست،
"tracert www.google.com" در مورد پرکسی هم فکر کنم اگه خودت مطمئن نيستی بايد
کسی اونجا باشه که بتونی ازش بپرسی

della

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
من امتحان کردم. فهمیدم که اصولا اجازه rout کردن بهم نمیدن و باید بالکل بی خیال شد.
ممنون

بالا