برگزیده های پرشین تولز

نحوه گرفتن دسته چک

p30doc

Registered User
لایک‌ها
2,208
دسته چک اولش بگم هیچ قصد برای خرج کردنش ندارم.
فقط برای ضمانت بانک یا ضمانت کاری میخوام ازش استفاده کنم.
هرجا میخوای وام برای بگیری چک میخوان
کسی هم چک بهمون نمیده مردم میترسن.
لذا میخوام خودم یه دست چک بگیرم البته برای بابام هم نمیدم.:)

حالا نحوه گرفتن دسته چک چجوریه؟

تو سایت بانک ملت نوشته
شرایط افتتاح حساب جام (جاری)
- داشتن حداقل سن ۱۸ سال تمام
- داشتن سواد خواندن و نوشتن
- داشتن یک نفر معرف که نزد بانک حساب جاری داشته باشد.
- محروم نبودن از افتتاح حساب جاری (از طریق استعلام از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران)

این بند - داشتن یک نفر معرف که نزد بانک حساب جاری داشته باشد. مردم یه کم بی جرات شدن به هرکسی میگی جرات نمیکنه بیاد معرف بشه فکر میکنه اگه چک برگشت بخوره از حساب اون کم میکنن.

خلاصه به مشکل برخوردیم واسه ضمانت یه وام ...

چطوری میشه چک گرفت.
بانک دیگه نیست ساده تر چک بدن ؟؟؟؟؟

glc_engineer

Registered User
لایک‌ها
1,422
معرف یعنی کسی که شما رو میشناسه
معرف ضامن پرداخت شما نیست
من خودم شاید برای 40-50 نفر معرف شدم چند تاشونم چک هاشون برگشت خورد ولی به من ارتباطی نداشت !
شرایط کلیش یا شما باید کارمند باشی
یا باید شرکت داشته باشی یا جواز کسب
اگر یکی از این حالت ها رو نداشته باشین خیلی سخت بهتون دسته چک میدن
شما از دوست و آشنا و فامیل بپرس کدومشون حسابش قویه به همون بگو برات معرف بشه
اگر یک آدم با حساب قوی معرفت بشه احتمالا دیگه شرایط اشتغال و جواز کسب احتیاجی نیست
موفق باشین

p30doc

Registered User
لایک‌ها
2,208
معرف یعنی کسی که شما رو میشناسه
معرف ضامن پرداخت شما نیست
من خودم شاید برای 40-50 نفر معرف شدم چند تاشونم چک هاشون برگشت خورد ولی به من ارتباطی نداشت !
شرایط کلیش یا شما باید کارمند باشی
یا باید شرکت داشته باشی یا جواز کسب
اگر یکی از این حالت ها رو نداشته باشین خیلی سخت بهتون دسته چک میدن
شما از دوست و آشنا و فامیل بپرس کدومشون حسابش قویه به همون بگو برات معرف بشه
اگر یک آدم با حساب قوی معرفت بشه احتمالا دیگه شرایط اشتغال و جواز کسب احتیاجی نیست
موفق باشین
بدبختی اینه مردم میترسن .
یه نمیدونم چرا اینطور شدن.
یه دوستی دارم میخواست وام بگیره باباش ضامنش نمیشد.:)

Mr.Diyaco

Registered User
لایک‌ها
85
عزیز دل بد بختی و ترس نداره یک موضوع روتین و معمولی هست اتفاقی هم نخواهد افتاد
1- شما اگر شاغل باشی و دارای جواز کسب میتونی اقدام کنی برای دریافت دسته چک
2- شما اگر کارمند باشی می تونی اقدام کنی برای جواز کسب
3- شما اگر شرکت داشتی باشی میتونی با اساسنامه شرکت هم حساب جاری شخصی ( حقیقی ) و چه به نام شرکت ( حقوقی ) افتتاح کنی
4- هیچکدام از این موضوعات در شما صدق نمیکند !!! فرض بگیر پدرت جواز کسب داره یا هر فامیل دوست و آشنا ... تو یک کاغذ A4 مینویسند ایشون در اینجا شاغل مهر میکنن تحویل بانک میدی اینم یک راه حله
5-میتونی یک حساب پس انداز کوتاه مدت افتتاح کنی، گردش حساب 6 ماه شما رو میگیرن ، درخواست دسته چک میکنی بهتون میدن
معرف شدن بابت حساب جاری مشکلی برای کسی ایجاد نمیکنه !!!
لذوم هم نداره حتما تو همون شعبه باشه معرف شما برای گرفتن حساب جاری ، شعبه دیگه ای هم باشه ایراد نداره
من خودم بانک ملی ، تجارت ، رفاه ، سپه ، قرض الحسنه مهر ایران و ملت حساب جاری دارم هم معرف شدم که چکش برگشت خورده و هم خودم گاهی شده چکم برگشت خورده !
کسی رو به جای دیگری توبیخ نمیکنن !!!

aminvet

Registered User
لایک‌ها
310
من اوایل که میخواستم دسته چک بگیرم،توی شهری که تازه کارمو شروع کرده بودم،برا معرف گفتن برو بده مغازه عطاری مشرف به بانک که مشتری قدیم بانک بود امضا کنه،اونم نه پرسید کی هستی و چه کاره ای امضا کرد ازش پرسیدم بپرسیدی کی ام چی کار میکنم و ... گفت تمام معرف های حساب های جاری این بانک منم:D

mmf66

Registered User
لایک‌ها
417
دسته چک اولش بگم هیچ قصد برای خرج کردنش ندارم.
فقط برای ضمانت بانک یا ضمانت کاری میخوام ازش استفاده کنم.
هرجا میخوای وام برای بگیری چک میخوان
کسی هم چک بهمون نمیده مردم میترسن.
لذا میخوام خودم یه دست چک بگیرم البته برای بابام هم نمیدم.:)

حالا نحوه گرفتن دسته چک چجوریه؟

تو سایت بانک ملت نوشته
شرایط افتتاح حساب جام (جاری)
- داشتن حداقل سن ۱۸ سال تمام
- داشتن سواد خواندن و نوشتن
- داشتن یک نفر معرف که نزد بانک حساب جاری داشته باشد.
- محروم نبودن از افتتاح حساب جاری (از طریق استعلام از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران)

این بند - داشتن یک نفر معرف که نزد بانک حساب جاری داشته باشد. مردم یه کم بی جرات شدن به هرکسی میگی جرات نمیکنه بیاد معرف بشه فکر میکنه اگه چک برگشت بخوره از حساب اون کم میکنن.

خلاصه به مشکل برخوردیم واسه ضمانت یه وام ...

چطوری میشه چک گرفت.
بانک دیگه نیست ساده تر چک بدن ؟؟؟؟؟
دوست عزیز دسته چک گرفتن خیلی راحته فقط کافیه کپی مدارک رو بدی برای استعلام یه مدرک شغلی هم ببری که اینم زیاد مهم نیست
و یک معرف که تو بانک مورد نظر حساب جاری داشته باشه مثلا ملت یا ملی یا غیره
و این امضا کردن هیچ مسولیتی برای اون فرد نداره یعنی تو آشناها کسی نیست یه حساب جاری داشته باشه
در ضمن شعبه به شعبه فرق میکنه پارتی هم نمیخواد الان من میتونم برای یه جوون بیکار 20 ساله دسته چک بگیرم بدون پارتی

شیب منفی

Registered User
لایک‌ها
239
هرکسی که میخواد چک بگیره واقعا یاید دوندگی داشته باشه از پشت کامپیوتر که نمیشه شرایط پرسید
دیروز رفته بودم بانک ملت برای گرفتن چک سه تا شعبه رفتم فاصلشونم کمتر از یک کیلومتر بود اولی گفت اصلا به تونمیدیم دومی گفت ضامن(فک کنم منظورش معرف بود) و پایان خدمت میخواد سومی رفتم گفت فقط یه معرف بیار هیچی نمیخواد الانم در به در دنبال معرفم به هرکی میگی یا ملت نداره یا میترسه فک میکنه قراره بشه ضامن من
امروز اما رفتم بانک سپه گفت چک میخوای چیکار یه بهونه الکی آوردم بعد یه کپی از شناسنامه و کارت ملی گرفت گفت جواب استعلامت اومد یه معرف از بانک(هر بانکی ولی منظورش دولتیه) با یه سری فرم وکپی بیار یه ربع کارت طول میکشه بعد صادر شد خبرت میکنیم البته گفت یه حساب عابر هم باز کن که من همون شعبه داشتم اصلا هم نگاهی به گردش حسابم نکرد پدرم چک داره پرسیدم گفت اگه برگشتی نداشته باشه قبوله
ولی سپه در کل بانک مزخرفیه اگه معرفه ملت جور شد حتما جام میگیرم سپه رو علی الحساب نگه داشتم شما هم میخوای بگیری حتما چندتا بانک و حتما (تاکید میکنم) چند تا شعبش سر بزن

Haj_Ehsan

Registered User
لایک‌ها
2,459
بنده مدارک معتبر شغلی ندارم ؛ درآمدم هم بد نیست ؛ امروز مراجعه کردم بانک رفاه یکی از آشنایان اونجا مسئول چک هست ؛ یه فرم افتتاح حساب جاری و یه فرم درخواست دسته چک داد.
گفت اینارو پر کن و فردا بیار تا اقدام کنیم.رفت با رئیس صحیت کرد رئیسم OK داد.

حالا فردا باید برم مدارک رو ارائه کنم

p30doc

Registered User
لایک‌ها
2,208
بنده مدارک معتبر شغلی ندارم ؛ درآمدم هم بد نیست ؛ امروز مراجعه کردم بانک رفاه یکی از آشنایان اونجا مسئول چک هست ؛ یه فرم افتتاح حساب جاری و یه فرم درخواست دسته چک داد.
گفت اینارو پر کن و فردا بیار تا اقدام کنیم.رفت با رئیس صحیت کرد رئیسم OK داد.

حالا فردا باید برم مدارک رو ارائه کنم
بسوره پدر این آشنا.
منم درامدی دارم کم و بیش.
ولی چک هرکار میکنم بهم نمیدن.

حتی به قول دوستمون @شیب منفی پشت کامپیوتر نمیشه چک گرفت.
ولی هرچه دوندگی کردیم آخرش جور نشد که نشد.

Haj_Ehsan

Registered User
لایک‌ها
2,459
البته من یه آپارتمان دارم به نام پدرم هست
به من گفت کپی سند مالکیت رو بیار و پدرت دست نوشته بده که فرزندم در منزل کار میکنه و درامد داره خودش هم معرف بشه کفایت میکنه.

دیروز رفتم بانک ملت گفتم همین شرایط رو / گفتم گردش حساب خوبی هم خواهم داشت گقت حتماً باید یا کارمند باشی یا جواز کسب داشته باشب وگرنه به هیچ عنوان نمیدیم چک

aminvet

Registered User
لایک‌ها
310
دسته چک اولمو 6 سال پیش از بانک ملی شعبه ارزی ارومیه گرفتم (شعبه مرکری ) اول گفتن برو چندماه با حسابت کار کن یکم گردش کنه بعد،یکی از دوستای صمیمی م باباش رییس شعبه ارزی بود رفتم پیشش زنگ زد به رییس شعبه ریالی طرف رنگش پرید تند تند خودش مدارکمو پر کرد منم رفتم یه مهر فوری درست کردم اومدم همون روز دسته چکم رو دادن،کارم شهرستان بود اومدم شهرستان یه مدت که بانک ملی رفت و آمد داشتم ولی به حساب ارومیه پول میریختم یه روز دیدم رییس بانک ملی اینجا زنگ زد که اگر امکان داره حسابتون رو بیارید پیش شعبه ما،منم کپی پروانه رو برداشتم با کپی مدارک اونم همون لحظه دادن،بعد هم یک روزه تو مسکن برام دسته چک صادر شد
حیف راهم دوره و الا خودم معرفتون میشدم:)

belak24

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
430
منم دسته چک میخام، شاغلم ولی گواهی اشتغال به کار ندارم.
هرکی میتونه کمکم کنه.
مرسی

hamed_aa

Registered User
لایک‌ها
71
من امروز رفتم و بالاخره تونستم دسته چک بگیرم !

تنها موردی که میتونم بگم این هست که تمامی بانکها به راحتی میتونن دسته چک بدن . اما یک سری پول چایی میخوان و سنگ میندازن و یک سری هم دنبال دردسر نیستن که واسه هر کسی جاری باز کنن برگشتی های بانکشون بره بالا ! مثل کلانتری که شما بخواید سرقت گزارش بدید سعی میکنن به مفقودی ربطش بدن تا آمار سرقت اون منطقه بیاد پایین ! ( خودم گوشیمو دزدیده بودند و هر سری شکایت کردم گفتن بنویس مفقودی !)

خلاصه ، راهنمایی اصلی من این هست که شما هر بانکی تو راهتون میبینید برید و شرایط رو بپرسید . من جایی رفتم که گفت حتما جواز کسب میخواد . یکجا دیگه رفتم که گفت حتما خونه باید به نام خودت داشته باشی ، گفتم ماشین دارم به نام خودمه گفت فقط خونه !! اصلا نپرسید که ماشینت چند هست و شاید از یه خونه معمولی گرونتر باشه !

آخر یک شعبه پیدا کردم که رییسش خیلی شخص محترمی بود و بهش گفتم چندین کار دارم ولی جواز کسب ندارم . گفت یه نامه معرفی بیار + استعلام و سند ملی یا اگه اجاره نشینید اجاره نامه + یه سری مدارک دیگه و امروز یکی دو ساعتی اونجا زمان برد و آخر تایید کردند و یه نامه میفرستن دم در و در نهایت نامه رو ببرم دسته چک رو میگیرم !

حالا یک سوال دارم . دوستانی که دسته چک دارید :

چند وقت یکبار باید با دسته چک کار کرد تا حساب همچنان جاری بمونه و راکد نشه ؟! آیا مبلغ گردش حساب مهمه یا فقط تعداد برگه چک ها مهمه ؟ چون بهم گفت اگر کار نکنی حسابت رو میبندن و همون لحظه هم یه بنده خدایی اومد که مسئول باجه بهش گفت شما حسابت راکد شده باید بری از رکود درش بیاری !

>-->O

همکار بازنشسته
لایک‌ها
468
چند وقت یکبار باید با دسته چک کار کرد تا حساب همچنان جاری بمونه و راکد نشه ؟! آیا مبلغ گردش حساب مهمه یا فقط تعداد برگه چک ها مهمه ؟ چون بهم گفت اگر کار نکنی حسابت رو میبندن و همون لحظه هم یه بنده خدایی اومد که مسئول باجه بهش گفت شما حسابت راکد شده باید بری از رکود درش بیاری !

هر شش ماه یکبار باید چک بره بانک
کاری به مبلغ چک ندارن ولی گردش حسابت باید خوب باشه در واقع آخر هر ماه باید توی حسابت یه پول خوبی باشه و برداشت نکنی ولی دوم سوم هر ماه دیگه میتونی پولت رو برداری این براشون خیلی مهمه و از روی همین معدل حساب میگرن
دسته چک 10 برگی باید 8 برگش بره بانک و همش پاس بشه ولی تا 6 یا 7 تاش بره بانک و پاس بشه و معدل حسابت خوب باشه درخواست دسته چک 25 برگی بدی موافقت میشه
دسته چک 25 برگی هم 20 برگش باید پاس بشه اصن کاری به مبلغ چک ندارن!
تمام اطلاعاتی که گفتم توی شعبه بانک ملت که بهم دسته چک داد واسم توضیح داد

hamed_aa

Registered User
لایک‌ها
71
هر شش ماه یکبار باید چک بره بانک
کاری به مبلغ چک ندارن ولی گردش حسابت باید خوب باشه در واقع آخر هر ماه باید توی حسابت یه پول خوبی باشه و برداشت نکنی ولی دوم سوم هر ماه دیگه میتونی پولت رو برداری این براشون خیلی مهمه و از روی همین معدل حساب میگرن
دسته چک 10 برگی باید 8 برگش بره بانک و همش پاس بشه ولی تا 6 یا 7 تاش بره بانک و پاس بشه و معدل حسابت خوب باشه درخواست دسته چک 25 برگی بدی موافقت میشه
دسته چک 25 برگی هم 20 برگش باید پاس بشه اصن کاری به مبلغ چک ندارن!
تمام اطلاعاتی که گفتم توی شعبه بانک ملت که بهم دسته چک داد واسم توضیح داد

ممنون بابت راهنمایی

حالا سوال این هست که منظور از معدل حساب خوب چقدر هست ؟ مثلا 1 میلیون ؟ 10 میلیون یا بیشتر ؟ اگر زیر این مبلغ باشه دیگه دسته چک نمیدن ؟

ضمن اینکه ، برای گردش حساب صوری ، میشه همه چکهارو یکنفر نقد کنه یا ایراد میگیرن ؟ مثلا همه 20 فقره رو اکبر آقا ببره بانک نقد کنه یا بخوابونه به حساب !

>-->O

همکار بازنشسته
لایک‌ها
468
ممنون بابت راهنمایی

حالا سوال این هست که منظور از معدل حساب خوب چقدر هست ؟ مثلا 1 میلیون ؟ 10 میلیون یا بیشتر ؟ اگر زیر این مبلغ باشه دیگه دسته چک نمیدن ؟

ضمن اینکه ، برای گردش حساب صوری ، میشه همه چکهارو یکنفر نقد کنه یا ایراد میگیرن ؟ مثلا همه 20 فقره رو اکبر آقا ببره بانک نقد کنه یا بخوابونه به حساب !
فکر میکنم حدود 800 تومن باشه
شما مثلا حسابت طوری باشه در عرض دو ماه 2 تومن تو حسابت باشه بعدش واسه دسته چک جدید اقدام کنی حتما بهت میدن
البته معدل گیری حساب خودشون میدونن بر چه اساسی بگیرن ولی خیلی براشون مهمه که آخرای ماه پول توی حسابت باشه چون اینجوری برای هر شعبه امتیاز که میدن بر اساس پول های که آخر ماه توی شعبه مانگاری شده

همه چکها میشه بنام یه نفر باشه و اصن حامل باشه و اصن خودت ببری پاس کنی!!!
ولی خب قوانین چک رو حتما مطالعه کن

Haj_Ehsan

Registered User
لایک‌ها
2,459
پيرو پست قبلي بنده امروز مراجعه كردم بانك و مدارك شامل
كپي كارت ملي
شناسنامه همه صفحات
گواهي شغلي
كپي سند
رو + معرف بردم بانك
يك نامه بايد بدي به اداره پست كه بياد درب منزل و ادرس تاييد شه كه من پست هم اشنا داشتم نياز نبود و همون لحظه تاييد كردند
شب ساعت ٩ هم آشنام توي بانك زنگ زد كه چك امادس فردا بيا بگير

يه نكته جالب اينجاست
از روزي كه اقدام كردم براي گرفتن چك تا تحويل ، سه روز شد كه خيلي برام جالب بود

Sent from my iPad

gogle

Registered User
لایک‌ها
1,069
من اوایل که میخواستم دسته چک بگیرم،توی شهری که تازه کارمو شروع کرده بودم،برا معرف گفتن برو بده مغازه عطاری مشرف به بانک که مشتری قدیم بانک بود امضا کنه،اونم نه پرسید کی هستی و چه کاره ای امضا کرد ازش پرسیدم بپرسیدی کی ام چی کار میکنم و ... گفت تمام معرف های حساب های جاری این بانک منم:D

خدا براش خوب بخواد .
در كل دسته چك گرفتن دردسر نداره خصوصا بانكهاي غيره دولتي .
دردسرهاي اصلي معمولا بعد از دسته چك گرفتن شروع ميشه منم براي همين تا به حال نگرفتم .

بالا