برگزیده های پرشین تولز

نشريه الكترونيكي چيه ؟

niterider

Registered User
لایک‌ها
3
در راستاي بحثي كه در مورد نشريات الكترونيكي پيش اومد مي خوام بپرسم كه يه نشريه الكترونيكي اصلا چي هست ؟ چه قدر بايد شبيه نشريات چاپي باشه ؟ چقدر مي شه از امكانات مولتي مديا استفاده كرد ؟ چه مطالبي براي نشريه الكترونيكي خوبه ؟

ehsan

Administrator
مدیر انجمن
Administrator
لایک‌ها
3,918
بحث جالبيه... ولي مثل اينكه طرفدار نداره. خيلي دلم ميخواد اينايي كه در مورد نشريات الكترونيك نظر ميدن بيان اول بگن اصلا يه نشريه الكترونيك چيه و چه معيارهايي داره كه از روي اونها خوب و بد بودنش تشخيص داده بشه؟!

niterider

Registered User
لایک‌ها
3
آره درسته احسان . متاسفانه اين مطلب خيلي كه چي بگم اصلا طرفدار نداره . من خودم خيلي دوست داشتم حالا كه اين جريان به تازگي توي ايران راه افتاده (يه سال و خورده اي زمان خيلي زيادي نيست ) اصلا بيايم ببينيم نشريه الكترونيكي چيه . ولي خب حالا كه كسي دوست نداره تو اين بحث شركت كنه منم اصراري ندارم .

explorer5

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
اقايون اگه ميشه در اين مورد بحث كنيد !

در راستاي بحثي كه در مورد نشريات الكترونيكي پيش اومد مي خوام بپرسم كه يه نشريه الكترونيكي اصلا چي هست ؟ چه قدر بايد شبيه نشريات چاپي باشه ؟ چقدر مي شه از امكانات مولتي مديا استفاده كرد ؟ چه مطالبي براي نشريه الكترونيكي خوبه ؟

Hooman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
به زبان ساده مجله ای كه به یک شكل الكترونيكی مرتب در زمانهای مشخصی از هفته، ماه یا سال منتشر شود و روی کاغذ نباشد.
صدها نشریه الکترونیکی با موضوع های گوناگون روی web و برای همه زمینیان در دسترس هستند ولی نشریه های چاپی گستره محدودی دارند.

نوشته چاپ شده در اثر بازتابش نور دیده می شود و خواندن یک نوشته چاپی ساده تر از نوشته های روی مانیتور است و به همین دلیل نشریه های الکترونیکی کم تر نوشته های بلند دارند.

شایسته است که یک نشریه روی وب که نسخه چاپی ندارد توجه بیشتری به رسانه های دیداری-شنیداری و ارتباط پیوسته تر خواننده و نویسنده کند که همین تفاوت مهم میان یک نشریه الکترونیکی و چاپی است.

bot-shekastan.gif

dashamir

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
ببينيد شما داريد تعريفي رو مي خواهيد كه اصلا معلوم نيست چيه !
اول اينكه يه مجله ي الكترونيك به كليتش وابسته است تا بشه تعريفش كرد .. يعني اين قراره يه مجله ي الكترونيك تخصصي باشه يا نه ؟
اگه تخصصي نباشه كه خب راهش معلومه . . . مجموعه يه سري مطالب طي ايده هاي گردانندگانش ! هيچ چارچوب خاصيم نمي تونه دنبال بكنه . . .
تنها ايده ها و اهدافي كه در ديد داير كننده هاشون هست . . .
اما اگر اين مجله تخصصي باشه بحث فرق مي كنه . . .
ما كه هم اكنون مجله ي تخصصي نداريم ! يا حداقل اندكند و قابل بحث هم نيستند اما كلا من فكر مي كنم مجله هاي الكترونيكي كه داريم خودشون گوياي اين تعريفند . . .
هر كدامشون چند تا نويسنده ي ثابت و ستون ثابت دارند و بقيه هم نوشته ها و مقالات پراكنده . . .

aaber_piade

Registered User
لایک‌ها
25
من فقط ميدونم نشريه الکترونيک ادم پا کار ميخواد اساسي!!! که اگر صدسال هم از شروع کارش گذشت کم نيارن.. اصلا يه جورايي عين يه تيم فوتبال که هميشه يک عده رو نيمکت ذخيره ها هستن، هميشه توي مجله بايد يه عده نويسنده ذخيره هم داشت چون زمان که ميگذره خيلي ها تنبليشون مياد.. خيلي ها ديگه حس نوشتن ندارن.. شايد يه دليلش اينه که درآمد زا نيست براشون
33.gif

niterider

Registered User
لایک‌ها
3
همين درامد كه عابر بهش اشاره كرد . يه مجله الكترونيكي از چه راه هايي مي تونه كسب درامد كنه . چون خيلي ها پاي كاري كه فقط خرج و زحمت داره واي نمي سن .
يه چيز ديگه اينه كه به نظر شما چقدر دست طراح در طراحي يه مجله بازه . يعني اين كه مثلا يه مجله بايد فقط از مطلب تشكيل شده باشه

dashamir

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
در مورد درآمد به نظر من يه مجله مي تونه خوب توي اين زمينه كار كنه . . . يعني وقتي يه مجله اي عااالي باشه در نتيجه تعداد خواننده هاش و ويزيتورهاش بيشتر ميشه و وقتي تعداد ويزيتور بره بالا خب ميشه تبليغات گرفت . . . دقيقا عين حالت يك روزنامه ي عادي كه وقتي تيراژش زياد ميشه تبليغاتشم بيشتر ميشه . . .
اما اينكه يه مجله بتونه موفق باشه خودش يه سواله . . .
كه چه جوري ممكنه . . .!
كه اين خيلي مسئله ي پيچيده ايه . . . درواقع بايد گفت كه نياز به يه طرح و برنامه ي خوب داره . . . توي مجلات الكترونيك در درجه ي اول اين اسم و آدرسه كه تاثير گذاره . . . چون در دنياي معمولي شما مشتي روزنامه يا مجله رو روي دكه مي بينيد و تيتر ها رو مي خونيدو و اوني كه جالبه ميگيريد و شايد مشتري پروپاقرصشم بشيد اما اينجا چيزي كه براي بار اول يه نفر رو جذب مي كنه اسم و آدرسه . .
و بعد از اسم و آدرس مطالب . طراحي و تبليغاتي كه شما براي مجله مي كنيد . . .
طراااحي فوق العاده مهمه . . .
چون بازديدكننده باهاش سروكار داره و اگه چيزي باشه كه تو ذوق بزنه ممكنه اصلا مطالب به چشم نياد . . .
پس براي كسب درآمد بايد يه مجله ي خوب داشت و براي يه مجله ي خوب هم بايد يه گروه خوب داشت . . . به نظرم يك گروه ثابت و خوب و البته باااز . . . نه همراه با يه محيط بسته . . .
ضمن اينكه اين ايده هاي نو هستند كه يه مجله رو متمايز و خوب مي كنندش . . .

aaber_piade

Registered User
لایک‌ها
25
دقيقا! به خصوص طراحي و ظاهرش خيلي تاثيرگذار هست و مطالب هم همين طور البته.. منتها در مورد تبليغات معمولا همه شاكين كه توي ايران نميشه و هزينه هاي خود هوستنگش رو هم به زور درمياره و ... البته شايد مال زماني بوده كه هزينه هاي هوستينگ خيلي سنگين ميشده.. راستي niterider براي شاتوت از چه روشي براي مديريت محتوا استفاده شده؟

niterider

Registered User
لایک‌ها
3
يه سوالي هست اينه كه واقعا تبليغات اصلا توي ايران جا نيوفتاده . من سايتي رو نمي بينم كه خيلي تو اين زمينه موفق بوده باشه . اگر يك سري از خدمات مجله پولي بشه يا بصورت اشتراك ماهانه دربياد چي جواب نمي ده .
عابر جان شايد باورت نشه كه شاتوت اصلا مديريت محتوي نمي شه و صفحات ساده هستند و دستي آماده مي شن . :oops: :( . من مي دونم كه طراحي ضعيفي داره و دليلش هم اينه كه ما هيچ كدوم از طراحي چيزي سر در نمي آورديم و تو كار نوشتن بوديم .
ولي در آينده اي خيلي نزديك سايت رو با ASP.NET طراحي و برنامه نويسي مي كنيم . اتفاقا اگه پرشين تولز عجله كنه هاستمون رو هم از همين جا مي خوايم بگيريم . ;)

dashamir

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
من فكر نمي كنم ما توي ايران به جايي رسيده باشيم كه بتونيم خدمات مجله رو پولي كنيم ! چون مشكلاتي مثل كارت اعتباري و ... هست . . .
اما مطمئننا از راه تبليغات ميشه حداقل پول هاستينگ و خرج خود مجله رو درآورد ...
ضمن اينكه ميشه يه سري كار ديگه در كنار مجله كرد كه اون پولزا باشه . . .
يه سري كار فرهنگي براي هموطن هاي خارج از ايران كه اونها پولي بشه كه اين خب يه مقدار زحمت مي خواهد اما من شخحصا فكر مي كنم ايده واسه در آوردن پول مجله زياد هست و احتياجي به پولي كردن اون نيست و ضمن اينكه طرفداري هم نداره !

niterider

Registered User
لایک‌ها
3
اين بحث خيلي طرفدار نداره مثل اينكه . من يه سوال بپرسم . چقدر استفاده از ابزار مولتي مديا مثل فلش هاي متحرك و يا استفاده از آهنگ يا بخش دانلود رو براي يك مجله توصيه مي كنيد .

aaber_piade

Registered User
لایک‌ها
25
بدك نيست ولي جداگونه و بيرون از خود نشريه .. يه چيزي فكر كنم مثل فلش نامه مثلا بد نباشه كه سياه سپيد راه انداخته.. البته خود مطالب نشريه از همه چيز مهم تره و اگر امكانات يا وقت ادم محدود باشه بهتر تمام تمركز روي خود محتوا و همين طور ظاهر و همين طور مديريت محتواي تر و تميز نشريه بگذاره.. ابزار مالتي مديا هم خوبه ولي ديگه براي زماني كه وقعا هيچ چيزي كم و كسر نيست و يه جورايي يه چيز جانبيه و اولويت بالايي نداره..

daydad

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام ... :shock: اصولا من چيزي از نشريات حاليم نمي شه ... :!: ولي فكر مي كنم ... كاپوچينو، سياه سپيد و شايد اگه مجلات را هم بصورت الكترونيك روي فضاي اينترنتي قرار بدن نشريه مي شه، خب نشريه بايد قانون داشته باشه، طبق يك برنامه نشر بشه :rolleyes: و خب اگه اينجوري نباشه ... مي شه همون وبلاگ خودمون! ;)

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
بحث بسيار خوبي هست فقط حيف كه من دير اومدم.( ماهي رو هر وقت با قلاب بگيري تازس :blush: )
هر كسي تو نشريش يه چيزه خاص داره , جونم ;) يكي فلش نامه , يكي يه چيزه ديگه اگه همه مثل هم باشن كه ديگه ...
آقا بحث و ادامه بديد ما هم هستيم :D

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
مثل ابنكه خيلي درس مي خونيد. براي بحث نمي آيد :cool:

بالا