برگزیده های پرشین تولز

نصب کردن ویندوز سرور 2003 روی سیستمی با ویستای پیش نصب

Bell

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
ویستا دارم
برای نصب ویندوز سرور 2003 مشکلی پیش میاد؟ مثل از دست دادن بوت لودر ویستا و ....
در مورد سرور 2008 چطور ؟

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام
36.gif

. نصب XP و Vista به شكل Dual Boot مشكلي در بخش Boot Loader پيش مي‌آورد كه به راحتي مي‌توانيد به كمك برنامه EasyBCD مشكل بوت لودر را حل نماييد. راهنماي كامل در خود سايت برنامه قرار دارد و دقيقن بر اساس آن عمل نماييد.

. البته من نصب صحيح‌ چند سيستم عامل را كه Multi Primary هست را به شما پيشنهاد مي‌كنم. دلايل و فوايد اين روش به روش Dualboot را به شكل كامل در راهنماي خود نوشته‌ام. لينك تاپيك راهنماي Multi Primary در امضاي من موجود است.

موفق باشيد.
76.gif

خداحافظ
IgImAx
87/02/14
209.gif
60.gif

Bell

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
سلام و ممنون

فعلا متوجه یک مشکل دیگه شدم که اون رو اول باید حل کنم !
اونهم اینکه سیدی بوتیبل سرور 2003 رو اجرا کردم . ولی هیچ پارتیشنی رو اصلا تشخیص نداد و ندید !

توضیح اینکه سیستم یک لپ تاپ هستش و یک هارد داشت که با منجر خود ویستا مقداریش رو شرینک کردم برای سرور که با ان تی اف اس هم فرمتش کردم

ولی همونطور که گفتم هیچ پارتیشنی رو ندید !

ضمنا در مورد سرور 2008 اطلاعی دارید ؟؟

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام
36.gif

ضمنا در مورد سرور 2008 اطلاعی دارید ؟؟
. نه! متاسفانه هيچ اطلاعاتي درمورد ويندوزهاي سرور ندارم، اما نكته‌اي كه فرموديد:
اونهم اینکه سیدی بوتیبل سرور 2003 رو اجرا کردم . ولی هیچ پارتیشنی رو اصلا تشخیص نداد و ندید !
. اين مشكل يعني شناسايي نشدن هاردديسك همانند مشكل نصب ويندوز XP برروي سيستم‌هاي جديدي هست كه تنظيم پيش فرض هاردديسك SATA آنها به شكل AHCI هست. اين كلمه كه مخفف چهار كلمه Advanced Host Controller Interface هست، يك مكانيزم سخت‌افزاري جديد در كنترل IDE هست كه به هاردهاي SATA امكانات جديدي را اضافه مي‌كند. مانند سرعت بيشتر، دسترسي مستقيم برنامه‌ها به هارد، hot-plugging (اين توانايي امكان وصل/جدا كردن هاردهاي ‌‌‌SATA را در هنگام روشن بودن سيستم فراهم مي‌كند. مانند وسايل USB) و ... چون AHCI يك تكنولوژي جديد هست فقط در سيستم عامل Vista به شكل كامل شناسايي مي‌شود و در ويندوزهاي قديمي‌تر، هنگام نصب آنها با پيام "set up could not detect hard disk drive...o" در همان ابتداي كار مواجه مي‌شويد. توضيح كامل AHCI چيست و چه مشكلاتي در ويندوز و لينوكس پيش مي‌آورد را در همان لينك اول به شكل كامل نوشته شده است.

اما براي رفع اين مشكل چه بايد كرد؟
. 3 راه حل وجود دارد:
1) در BIOS سيستم تنظيم SATA را از AHCI به شكل IDE يا Standard تغيير دهيم. چيزي شبيه به شكل زير:

ahci.gif

. بعد از اين كار ويندوز هاي قديمي‌تر از ويستا هاردديسك را تشخيص داده و نصب مي‌شوند. اما با اين كار نه تنها امكانات خوب AHCI را از دست مي‌دهيد، بلكه امكان خرابي فايل‌ها بالا مي‌رود و اگر از قبل سيستم عامل ديگري با حالت AHCI نصب شده باشد اكنون كه حالت SATA را تغيير داده‌ايد براي آن سيستم عامل هم مشكلاتي پيش مي‌آيد.
. بنابر اين بعد از نصب شدن سيستم عامل جديد بهتر است كه درايور AHCI را از سايت Intel يا سايت لپتاپ يا مادربورد سيستم‌تان دونلود و در ويندوز به شكل دستي برروي درايور IDE نصب نماييد. سپس سيستم را ريست كرده و گزينه SATA را در BIOS به حالت قبل يعني AHCI برگردانيد. اما اين روش توصيه نمي‌شود و روش 2 و 3 كه شناساندن AHCI به ويندوز در Clean Install هست توصيه مي‌شود.

2) در اين روش، درايور AHCI را به شكل فلاپي ديسك از سايت Intel يا سايت لپتاپ يا مادربورد سيستم‌تان دونلود كرده و يك فلاپي ديسك به كمك Utility دونلود شده بسازيد. در بايوس مادربورد، تنظيم SATA را به همان شكل AHCI باقي بگذاريد. سپس در هنگام نصب ويندوز و همان ابتداي كار، فلاپي را در درايو قرار داده و زماني كه در صفحه متني آبي رنگ ابتداي نصب ويندوز و در پايين آن كلمه Press F6 را ديديد، كليد F6 را زده. در اين مرحله ويندوز فايل‌هاي مورد نياز را از فلاپي مي‌خواند اما فلاپي را در نياوريد چون تا پايان نصب چندين بار آن را خواهد خواند.
. اين روش، روش ساده و صحيحي است اما ممكنه كه سيستم شما فلاپي درايو نداشته باشد به همين دليل مجبوريد از روش سوم استفاده نماييد.

3) به كمك برنامه nlite درايورها را به سي‌دي ويندوز اضافه كرده و يك سي‌دي جديد بسازيد.

. تمامي مراحل فوق به شكل كامل در اين لينك توضيح داده شده است. درسته كه در آن سايت در مورد لپتاپ Acer توضيح داده شده است اما درايور مورد بحث، درايور AHCI شركت Intel هست. چون درايورهاي AHCI درون درايورهاي Intel® Matrix Storage Manager هست من لينك نسخه ويندوزي و فلاپي آن را برايتان در زير قرار مي‌دهم. اگر درايورهاي معرفي شده در آن سايت جوابتان را نداد! از اين درايورها استفاده نماييد:
intel 1 -AHCI on floppy
[FONT=&quot]intel 2 - ahci for Windows[/FONT]
ليست كامل درايورهاي AHCI (هم 32bitيي و هم 64bitيي!!)

. در چند روز اخير، زير دست من يك لپتاپ Acer 5315 هست كه با تنظيم SATA روي IDE توانستم بدون مشكل XP SP2 را نصب نمايم اما قصد دارم به شكل صحيح (روش سوم) دوباره ويندوز را نصب نمايم. اما هنوز فايل‌ها را دونلود نكرده‌ام. همچنين XP SP3 هم كه لينك دونلودش از سايت مايكروسافت فعلن درز كرده (نسخه نهايي! يا تقريبن نهايي) و امكان دارد كه در سرويس پك جديد درايور فوق موجود باشد را نيز مي‌خواهم برروي اين سيستم تست نمايم. (نسخه سرويس پك 3 را مي‌توانيد از اينجا دونلود نماييد و جريان درز يافتنش را هم اينجا توضيح داده‌ام) اميدوارم كه يكي از 3 روش فوق مشكل شما را حل نمايد.

موفق باشيد.
76.gif

خداحافظ
IgImAx
87/02/15
209.gif
60.gif

Bell

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
از جواب جامع شما ممنونم
چیزهای زیادی یاد گرفتم

در حال حاضر با توجه به کمبود وقت و ... فعلا ویندوز سرور رو روی ویستا به کمک VMWare Server نصب و اجرا کردم تا بعد !

ممنونم

Bell

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
خبر جدید !
سرور 2008 مشکلی برای شناختن هارد نداشت

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام bell عزيز
1538.gif

. در پست‌ 3 فرموديد كه سي‌دي XP سرور 2003 هاردتان را نيافت! آيا الان از سي‌دي ديگري با سرويس پك متفاوتي استفاده نموديد؟ يا حالت SATA در بايوس را تغيير داده‌ايد؟

موفق باشيد.
67562.gif

خداحافظ
IgImAx
87/02/19
27653.gif
26650.gif

Bell

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
سلام استاد

به تنظیمات فعلا ترجیح دادم دست نزنم . چون توی لیست بزرگ چیزهایی که ندارم یکیش هم وقت هست! کافیه به خاطر بی تجربگی یک اشتباه بکنم و دو سه روزی دستم بند بشه ! بنابراین Windows Server 2003 SP1 رو فعلا بدون کار خاصی به کمک VM Ware نصب و اجرا میکنم .

و اما Win Server 2008 Ent Ed. رو هم امتحان کردم بصورت بوتیبل که اون مشکل نشناختن هارد رو نداشت ولی البته یک خطایی به خاطر یک فایلی گرفت و نصب نشد ! که الان دوباره دانلودش کردم مجددا امتحان کنم . چون دفعه قبلی بدون دانلود منجرها هم دانلودش کرده بودم شاید مشکل خطای فایلش به اون خاطر پیش اومده بوده

اگه نصب شد!!! خبر میدم .

Bell

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
خبر جدید :
2008 نصب شد . خودش هم بوت لودر ساخت .
مشکلی نیست فعلا مگر بعد از اینکه به فکر زمان تستش تموم بشه و دنبال کرک وشماره سریال پیدا کردن بیفتم !

بالا