برگزیده های پرشین تولز

نصب UEFI ویندوز و سوالاتم...

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
سلا و درود و خداقوت؛

راجع به نصب ویندوز بصورت UEFI سوالاتی دارم لطفاً:
چون این حالتو آشنایی ندارم ممکنه بنظر پیش افتاده و آماتوری بیاد و عذر دارم.

۱) در این حالت ، درایورهای مادربرد سازگار خواهند بود؟ یا سایر درایورهایی مثل گرافیک که از وبسایت مربوطه دانلود و نصب میکنیم؟

۲) بنده روی ssd ویندوز رو میخام به این حالت نصب کنم در کنار هارد ۲ ترابایت که بصورت MBR هست، مشکلی پیش میاد ؟

۳) سایر تجهیزاتی هم که دارم اعم از هاردهای اکسترنال و فلشهام هم mbr و این شکلی ان اونا چطور؟

۴) تکلیف بوت شدن فلشهایی که بصورت Legacy بوتیبل هستند چی میشه ،آیا باید دوباره بوتیبل بشن این بار بشکل UEFI ؟ من از YUMMI Multi boot استفاده میکنم ، این رو باید ورژن uefi پیدا کنم یا چی؟
و یا چه برنامه هایی بوتیبل udfi دارن؟

۵) ویندوز در این حالت boot record را ،روی همه پارتیشنها ، اعم از ssd و هارد داخلی ، رایت میکنه ؟ و نمیشه اون پارتیشنها رو مثل حالت mbr فرمت کرد؟ منظورم مشکل پیش میاد برای ویندوز در صورت فرمت سایر پارتیشنها؟

۶) کلا به دردسرش میرزه یا همون mbr ، نصب کنم؟

پیشاپیش متشکرم از حوصله و صبرتان و راهنمایی تون.

webs

Registered User
لایک‌ها
1,456
تا جایی که میدونم:

1- نصب ویندوز در حالت UEFI مشکلی با درایورهای مادربرد نخواهد داشت.

2- خیر؛ مشکلی نیست.

3- برای اونا هم مشکلی پیش نمیاد. فقط هارد SSD که ویندوزش روشه به صورت GPT فرمت میکنید و هاردهای دیگه رو میشه به همون حالت MBR نگه داشت و مشکلی پیش نمیاد.

4- منظورتون از فلش هایی که به صورت Legacy هستند؛ متوجه نمیشم. هر سی دی/دی وی دی/فلش به هر حالت بوتی که باشه، به همون حالت (با در نظر گرفتن تنظیم بایوس) توسط مادربرد بوت خواهد شد. مثلاً من یه سی دی آکرونیس قدیمی داشتم که UEFI نبود و هنگام گذاشتن تو سی دی رام به حالت Legacy بوت میشد.

5- خیر؛ درهنگام نصب ویندوز، قبل از مرحله پارتیشن بندی، خودتون باید با وارد شدن به محیط CMD، کل هارد SSD رو به صورت GPT دربیارید. اصلاً برای اینکه خیالتون راحت بشه شما تمام هاردهای اضافی با هر نوع فرمت پارتیشن بندی رو از دستگاه جدا کنید. بعد از نصب ویندوز اونا رو مجدد وصل کنید. همه شون توسط ویندوز شناسایی میشه.

6- حتماً UEFI نصب کنید. سرعت بوت شدندش بیشتر میشه و تکنولوژی جدیدتره. برای اینکه مطمئن بشید به صورت UEFI نصب میشه، در هنگام پارتیشن بندی، سه پارتیشن اضافی و مخفی به نام های Recovery و System و MSR میسازه. اگه دید ساخته نشده، بدونید یه جای کار اشکال داشته و به صورت UEFI ویندوز نصب نمیشه. پس همونجا به عقب برگردید تا مشکل رو برطرف کنید. برای من چند بار اون پارتیشن ها رو نمیساخت و بعدش که تا آخر ویندوز نصب میشد، با کنترل اطلاعات ویندوز، میدیم که به صورت UEFI نصب نشده. همون پارتیشن های اضافی، ملاک خوبی برای اطمینانِ نصب به صورت UEFI است.

Last edited:

Amir Sardar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
60
تا جایی که میدونم:

1- نصب ویندوز در حالت UEFI مشکلی با درایورهای مادربرد نخواهد داشت.

2- خیر؛ مشکلی نیست.

3- برای اونا هم مشکلی پیش نمیاد. فقط هارد SSD که ویندوزش روشه به صورت GPT فرمت میکنید و هاردهای دیگه رو میشه به همون حالت MBR نگه داشت و مشکلی پیش نمیاد.

4- منظورتون از فلش هایی که به صورت Legacy هستند؛ متوجه نمیشم. هر سی دی/دی وی دی/فلش به هر حالت بوتی که باشه، به همون حالت (با در نظر گرفتن تنظیم بایوس) توسط مادربرد بوت خواهد شد. مثلاً من یه سی دی آکرونیس قدیمی داشتم که UEFI نبود و هنگام گذاشتن تو سی دی رام به حالت Legacy بوت میشد.

5- خیر؛ درهنگام نصب ویندوز، قبل از مرحله پارتیشن بندی، خودتون باید با وارد شدن به محیط CMD، کل هارد SSD رو به صورت GPT دربیارید. اصلاً برای اینکه خیالتون راحت بشه شما تمام هاردهای اضافی با هر نوع فرمت پارتیشن بندی رو از دستگاه جدا کنید. بعد از نصب ویندوز اونا رو مجدد وصل کنید. همه شون توسط ویندوز شناسایی میشه.

6- حتماً UEFI نصب کنید. سرعت بوت شدندش بیشتر میشه و تکنولوژی جدیدتره. برای اینکه مطمئن بشید به صورت UEFI نصب میشه، در هنگام پارتیشن بندی، سه پارتیشن اضافی و مخفی به نام های Recovery و System و MSR میسازه. اگه دید ساخته نشده، بدونید یه جای کار اشکال داشته و به صورت UEFI ویندوز نصب نمیشه. پس همونجا به عقب برگردید تا مشکل رو برطرف کنید. برای من چند بار اون پارتیشن ها رو نمیساخت و بعدش که تا آخر ویندوز نصب میشد، با کنترل اطلاعات ویندوز، میدیم که به صورت UEFI نصب نشده. همون پارتیشن های اضافی، ملاک خوبی برای اطمینانِ نصب به صورت UEFI است.
سلام و درود. توضیحات بسیار خوبی بود. اتفاقا چند روز پیش، ویندوز دیگه بالا نیومد چون هارد سلامتش تقریبا ۲۳ بود ssd هم بود. یهو دیگه کلا ویندوز ران نشد. درصد سلامت هارد هم در عرض چندماه اینجوری شد با اینکه رید و رایت هم خیلی کم بود. حالا این هیچی.
یه هارد ساتا إم۲ روی برد داشتم که بازی روش نصب بود. روی اون اومدم ویندوز نصب کنم. بیچاره کرد منو آخرشم نصب نشد از طریق فلش. در نهایت سی دی گرفتم از دوستان و باز هم نصب نمیشد ! یه سری إرورهای عجیبی میداد که نهایتا با کمک یوتیوب تونستم نصب کنم. واقعا رو اعصاب بود دیگه. حالا ارور هارو میفرستم. با تشکر

https://s4.uupload.ir/files/a1330ed7-f5ec-45aa-bebd-c61d38d4c15a_itnn.jpeg

Amir Sardar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
60
عکسها مثل اینکه حجمشون رو قبول نمیکرد. آپلود کردم

webs

Registered User
لایک‌ها
1,456
سلام و درود. توضیحات بسیار خوبی بود. اتفاقا چند روز پیش، ویندوز دیگه بالا نیومد چون هارد سلامتش تقریبا ۲۳ بود ssd هم بود...
تمام ارورهاش درست بوده!

- ارور عکس اول، احتمالاً مشکلی در نوشتن اطلاعات روی هارد بوجود اومده. ممکنه اشکال سخت افزاری در هارد باشه یا اشکال در دی وی دی ویندوز یا اشکال در فلشی که فایل های نصب ویندوز روشه...

- عکس دوم که مورد خاصی مشاهده نمیشه.

- عکس سوم احتمالاً به خاطر اینه که دی وی دی نصب ویندوز رو به حالت UEFI بوت نکردید. باید از بایوس دی وی دی نصب رو به حالت UEFI بوت کنید تا ویندوز روی پارتیشن GPT بتونه به صورت UEFI نصب بشه.

- عکس چهارم. شما میخواهید روی پارتیشن موجود، یه پارتیشن اضافه کنید. اینکار از طریق برنامه موجود در دی وی دی نصب ویندوز امکان پذیر نیست. باید ابتدا اون پارتیشن رو Delete می گردید تا به حالت unallocated دربیاد. اونوقت اگه میخواستید به دو پارتیشن تقسیم می کردید.

Amir Sardar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
60
تمام ارورهاش درست بوده!

- ارور عکس اول، احتمالاً مشکلی در نوشتن اطلاعات روی هارد بوجود اومده. ممکنه اشکال سخت افزاری در هارد باشه یا اشکال در دی وی دی ویندوز یا اشکال در فلشی که فایل های نصب ویندوز روشه...

- عکس دوم که مورد خاصی مشاهده نمیشه.

- عکس سوم احتمالاً به خاطر اینه که دی وی دی نصب ویندوز رو به حالت UEFI بوت نکردید. باید از بایوس دی وی دی نصب رو به حالت UEFI بوت کنید تا ویندوز روی پارتیشن GPT بتونه به صورت UEFI نصب بشه.

- عکس چهارم. شما میخواهید روی پارتیشن موجود، یه پارتیشن اضافه کنید. اینکار از طریق برنامه موجود در دی وی دی نصب ویندوز امکان پذیر نیست. باید ابتدا اون پارتیشن رو Delete می گردید تا به حالت unallocated دربیاد. اونوقت اگه میخواستید به دو پارتیشن تقسیم می کردید.
بله اصلا کلا عکس چهارم، شروع مشکل بود. هی إرور پشت إرور. بعد سیستم هم که بالا نمیومد دیگه که ببینم چی به چیه. دیلت میزدم نمیشد، فرمت میزدم نمیشد، باز میگفت برو بایوس نمیدونم چکار کن. دیگه اینقدر یوتیوب گشتم تا پیدا کردم البته اونم دقیق نبود.. داخل بایوس قسمت ساتا بود فکر کنم یه گزینه رو باید میذاشتی روی AHCI یا همچین چیزی. اونو که زدم بعد گفت که شیفت و إف۱۰ رو میزنی میری کامند سیستم. ازونجا دیگه تونستم فرمت کنم و پارتیشن بندی کنم. این اولین بار بود که اینقد اذیت کرد نصب ویندوز. اون هاردم که ویندوز روش بود سیلیکون پاور بود ولی بنظر فیک بوده چون شماره سریالش هم اسکن کردم چیزای دیگه ای میاورد ! الانم که کلا دیگه دیتکت نمیشه. اینم یکی از تجارب تلخ موقع نصب ویندوز بود 🙂

بالا