برگزیده های پرشین تولز

نظر شما درباره خدمت سربازی، شما هم نظر دهید!

نظر شما چیه؟

• خدمت سربازی تمرین زندگی است!!

Votes: 5 8.6%
  • باید کلا برچیده شود

Votes: 28 48.3%
  • باید باشد ولی با دگرگونی ساختاری

Votes: 24 41.4%
  • به شیوه فعلی باید ادامه پیدا کند

Votes: 1 1.7%

• Total voters
    58

web_doost

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
بیش از هشتاد سال است که از برقراری قانون خدمت وظیفه عمومی می گذرد. در آن زمانها این قانون به اندازه کافی مفید بود ولی اکنون در قرن 21 به نظر نمی رسد رفتن به خدمت سربازی آن هم بر اساس قوانین اوایل قرن بیستم فایده ای برای کشور داشته باشد! در دنیایی که امروز در آن زندگی می کنیم، در عصر اینترنت و ماهواره دیگر گذران دو سال از عمر جوانان به شیوه سربازان دهه های نخست قرن بیستم برای انجام کارهای سخت و پست نمی تواند خدمت و سربازی برای میهن نامیده شود.

در دنیای امروز که تمام دولتهای جهان ارایه خدمات به مردم را مکانیزه می کنند در کشور ما، دولت جهت دریافت خدمات از مردم اقدام به سازمان دهی سیستم های مکانیزه می کند!
خبری از نوگرایی در **** و قوانین خدمت سربازی نیست ولی نو گرایی در روند سربازگیری، سربازی ای که رفتنش با خود و بازگشتنش با خداست همچنان ادامه دارد.
بر کسی پوشیده نیست که قانون خدمت سربازی متعلق به هشتاد سال پیش است و تا جایی که من می دانم به جز اصلاحات جزیی ای که در دهه شصت درآن ایجاد شده دست نخورده مانده است.
در دنیای اینترنت که در کسری از ثانیه صدا و تصویر از گوشه ای به گوشه دیگر جهان منتقل می شود و در دنیایی که انسان در مدت چند ساعت از سویی به سوی دیگر جهان سفر می کند، جوان ایرانی به همان اندازه عمر خود را صرف خدمت سربازی می کند که پدر بزرگ و یا حتی پدر پدربزرگش در اوایل قرن بیستم در دوران خر و قاطر و درشکه صرف می کردند.
با یک مقایسه ساده میان کیفیت و مختصات زندگی آن دوران با دنیای امروز به عمق نا مناسب بودن قوانین کنونی سربازی پی می بریم. به نظر می رسد نمونه آن چیزی که در ایران قرن بیست و یکم به عنوان سربازی شناخته می شود در جهان دومی نداشته باشد.
آنچه در جهان و در کشورهای پیشرفته به عنوان خدمت سربازی شناخته می شود گذشته از حقوق و مزایای قابل توجهی که سرباز ( در مدت چند ماهه خدمت ) دریافت می کند یک آموزش نظامی است و بس، ولی در کشور ما آنچه به نام خدمت سربازی شناخته می شود یک بهره کشی مفت و مجانی 18 ماهه به علاوه سه ماه آموزش غیر اصولی است.

نظر شما چیه!؟ لطفا رای و نظر خودتونو در این تاپیک بگذارید!​

t_mohsen

Registered User
لایک‌ها
1
خدا مرگشون بده که دهن ما رو سرويس ميکنن

IcedAngel

Registered User
لایک‌ها
30
این پنجمین تاپیک با این موضوع هستش فکر کنم :)
نظر ؟ من که رفتم خیلی هم حال داد ... کلی خوش گذشت ... ولی وقت تلف کنیه بدی بود :( نه میتونم بگم خوبه نه بد ... اگه 6 ماه بود عالی بود

rezadignity

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6

3epehr

Registered User
لایک‌ها
0
من كه معاف شدم ولي فكر كنم براي بقيه لازم باشه...!!!!
biggrinsmiley.gif

3epehr

Registered User
لایک‌ها
0
راستي يه چيز بگم بخندين....
اصل سربازي اينه آدم نظم و از اين جور چرت و پرتا ياد بگيره و در واقع آدم شه ديگه درسته؟!

حالا اينو داشته باش:
يكي از استاداي ما مي گفت كه پسر دوستش سالم رفته بود سربازي...معتاد برگشته بود!!!
blinksmiley.gif
laughingsmiley.gif

hosseinrz

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از 3epehr :
اصل سربازي اينه آدم نظم و از اين جور چرت و پرتا ياد بگيره و در واقع آدم شه ديگه درسته؟!

حالا اينو داشته باش:
يكي از استاداي ما مي گفت كه پسر دوستش سالم رفته بود سربازي...معتاد برگشته بود!!!
blinksmiley.gif
laughingsmiley.gif

سربازی بسیار چیز مزخرفیه
من خودم افسر وظیفه بودم تو **** منطقه فارس
وقت تلف کنی به تمام معنا
تنها چیزی که یاد میگیری اینه که چه جور باشی و برخورد کنی که سرکت کلاه نره
که البته این خودش مهمه !
ولی مدتش خیلی زیاده
من تو دوران سربازی همه جایی بودم !
از زمان آموزشی که مسئول آسایشگاه بودم بگیر تا
افسر بهداری یه مدت تو خدمات درمانی نیرو های مسلح کازرون
مدتی افسر معاونت نیرو
یه مدتی افسر کارگزینی
بعدش هم که اومدم شیراز رفتم یگان حفاظت شخصیت ها
توی رزمایش بزرگ خرامه که 50000 نفر بودن ما حضور داشتیم.
تجربه های خوبی بود اما لعنتی وقت تلف کن خیلی بدیه !

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
اگر تونستید تند تند بگید از خدمت معافید:
سربازی سر بازیه سرسره بازی سربازی را کشت!
19.gif

noisymind

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از 3epehr :

حالا اينو داشته باش:
blinksmiley.gif
laughingsmiley.gif

دوست عزیز این یکی از برکات خدمت مقدس ؟!؟:lol: و از چیزهای نسبتا عادی هست!! البته بیشتر در بین سربازهای صفر;)

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
در شما کنونی بی گمان سربازی چیز بی هوده ای هست.
ارتش باید به سوی حرفه ای بودن پیش بره. همانند فرانسه و آمریکا و...

DariushAgah

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
خیلی بد بید ولی چون ماها رفتیم شما ساکت بیدید حالا شماها برید ما بخندیم
خوب بید

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
مزخرف مخصوصا اگه تا 1 ماهديگه بايد بري . من كه حال و حوصله ندارم بعد از 27 سال 2 سال هم چرت هدر بدم نفهميدم چه طوري شد 27 سال 2 سال روش 29 چشم بهم بزني خاطري بيش نيستيم
مزخرفه اقا مزخرف

shazdeh kocholo

Registered User
لایک‌ها
50
به نقل از IcedAngel :
این پنجمین تاپیک با این موضوع هستش فکر کنم :)
نظر ؟ من که رفتم خیلی هم حال داد ... کلی خوش گذشت ... ولی وقت تلف کنیه بدی بود :( نه میتونم بگم خوبه نه بد ... اگه 6 ماه بود عالی بود
آره خوش میگذره اما دیگه 6ماه بسه واسه خوشگذرونی از تقریبا 2ماه آموزشی خیلی باحاله بعدش دیگه اصل وقت تلف کنیه. فکر میکنید این سربازایی که خودشون رو میکشن تو سربازی واسه چیه؟ به خدا از سختی و اینجور چیزا نیست به خاطر اینکه احساس پوچی میکنن. وقتی سر پست هستند میشینن فکر میکنن هر روز باید بیان پاس بدن نمیدونم صبحگاه برن که چی؟! اونوقت میرن یه گوشه : تق.

M-r-r

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
من خودم سربازی برو نیستم .و . . آخه تو شهر ما دخترا رو نمیبرن سربازی نمیدونم شاید تو شهر شما اینطوری نباشه !
ولی در کل :
یه امتحانه و برای همه ی شما لازمه . . . که بدونید دست بالا دست زیاده . . . ولی چه فایده . . آخر سربازی باید بهتوون بگن یه دست بالا دست دیگه هم هست (عیال گرامیتون . . . )

amirhoman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
سربازی لازمه و مفید .
جدی میگم . خیلی چیزا یاد میگیرین.
منکه 27 ماه خدمت کردم . افسروظیفه . سه ماه اضافه خدمت بدلیل کتک کاری با مافوق:lol: . سرهنگمونو زدم.

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
راستی میشه به آمار بالای خود کشی هم در زمان سربازی اشاره کرد

noisymind

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از M-r-r :
من خودم سربازی برو نیستم .و . . آخه تو شهر ما دخترا رو نمیبرن سربازی نمیدونم شاید تو شهر شما اینطوری نباشه !
ولی در کل :
یه امتحانه و برای همه ی شما لازمه . . . که بدونید دست بالا دست زیاده . . . ولی چه فایده . . آخر سربازی باید بهتوون بگن یه دست بالا دست دیگه هم هست (عیال گرامیتون . . . )

اتفاقآ تو این زمونه سربازی برا شما دخترا لازمتره!! حالا بیا یه بالادستی نشونت بدم!!:D :devil: :evil:

noisymind

Registered User
لایک‌ها
1
به نقل از amirhoman :
سربازی لازمه و مفید .
جدی میگم . خیلی چیزا یاد میگیرین.
منکه 27 ماه خدمت کردم . افسروظیفه . سه ماه اضافه خدمت بدلیل کتک کاری با مافوق:lol: . سرهنگمونو زدم.

ایول خوشم اومد:happy: البته با اون حرفت که میگی لازمه!!:blink: مخالفم . میشه بگی چیش لازمه؟!

noisymind

Registered User
لایک‌ها
1
این خبر رو از ساین بازتاب آوردم. گفتم بد نیست یه کم جوابشونو بخونید بخندیم!! البته آخرشم بعضی از نظرات اومده که اونا هم خوندنش خالی از لطف نیست;) نظر این چند نفر رو هم ( و تمام کسانی که رفتن سربازی) رو به این آمارگیری بالا اضافه کنید!;)

پاسخ **** وظيفه به دو بيننده «بازتاب»
--------------------------------------------------------------------------------
۴ بهمن ۱۳۸۴ - بعد از ظهر ۱۵:۲ تعداد بازديد : 5477 كد خبر : ۳۳۹۷۳

در پي درج دو خبر با عناوين «سربازي تخصصي از حرف تا عمل» و «پنج نكته درباره سربازي» ـ كه حاوي نظرات بينندگان بود ـ جوابيه زير ارسال مي‌‌شود. خواهشمند است، نسبت به انعكاس آن در سايت اقدام نماييد:

1ـ به استناد ماده 2 قانون خدمت وظيفه عمومي، خدمت دوره ضرورت، دو سال مي‌باشد كه ستاد كل نيروهاي مسلح، تاكنون، طي چند مرحله، آن را به هفده تا بيست ماه متناسب با محل خدمت مشمولان، تقليل داده است.

2ـ فرصت شركت مشمولان در آزمون‌هاي ورودي دانشگاه براي مقاطع مختلف تحصيلي، افزايش يافته و مشمولان نسبت به گذشته، امكان شركت در آزمون‌هاي ورودي دانشگاه‌ها را خواهند داشت، ضمن اين‌كه در صورت اقدام و عمل به قانون، اين فرصت براي آنان در حين خدمت نيز فراهم مي‌باشد.

3ـ به‌كارگيري مشمولان فارغ‌التحصيل در غالب افسران وظيفه در امور تخصصي، از وظايف نيروهاي مسلح مي‌باشد و معاونت وظيفه عمومي «ناجا»،‌ نقشي در اين موضوع ندارد، ليكن لازم به ذكر است كه برخي از رشته‌هاي تحصيلي كاربردي در نيروهاي مسلح نداشته و نيروهاي مسلح به ناچار، فارغ‌التحصيلان اين رشته‌ها را با آموزش‌هاي تخصصي و ضمن خدمت در مشاغل مورد نياز خود به‌ كار مي‌گيرند. به عنوان مثال؛ تعداد قابل توجهي از فارغ‌التحصيلان اعزامي به نيروهاي مسلح را رشته‌هايي مانند كشاورزي، نساجي و... به خود اختصاص مي‌دهد كه طبيعي است نيروهاي مسلح، كمتر نياز به تخصص‌هاي مورد اشاره دارند و ناچار اين قبيل مشمولان در مشاغلي حتي‌الامكان نزديك به رشته تحصيلي به‌ كار گرفته مي‌شوند.

4ـ بسياري از مشاغل نيروهاي مسلح منحصر به فرد مي‌باشد و در هيچ‌يك از مؤسسات آموزشي، چنين تخصص‌‌هايي آموزش داده نمي‌شود و نيروهاي مسلح، مجبورند براي تكميل كادر مورد نياز اين واحدها از افسران جوان و باهوش استفاده نمايند، مانند توپخانه، زرهي، پياده و... كه براي اين منظور از فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مرتبط استفاده مي‌شود.

5ـ افزايش آمار فارغ‌التحصيلان نسبت به سال‌هاي گذشته، خود يكي از عوامل مهم در به‌كارگيري تخصصي از مشمولان مي‌باشد. طبيعي است كه امكان به‌كارگيري تخصصي همه مشمولان فارغ‌التحصيل در رشته‌هاي خود در نيروهاي مسلح وجود ندارد، ليكن نيازمندي نيروهاي مسلح در پست‌‌هاي تخصصي كماكان وجود دارد.

6ـ قانون خريد خدمت سربازي با توجه به كاهش شديد قيمت نفت در سال 1378 به منظور تأمين بخشي از كسري بودجه دولت در قانون بودجه پيش‌بيني و از ابتداي تصويب هم بناي تمديد آن در سال‌هاي بعدي وجود نداشت تا فردي به اين انگيزه كه فروش خدمت سربازي امري دايمي است، نسبت به ازدواج اقدام نمايد و از سال 1380 نيز متوقف شد.

7ـ مقرر گرديد به منظور جلوگيري از مشكلات احتمالي براي سربازان و همسران آنان، سربازان متأهل در استان محل سكونت خود خدمت نمايند و در حال حاضر نيز براي جبران بخشي از هزينه‌هاي اين دسته از سربازان، حق تأهل و تكفل به آنان پرداخت مي‌شود (هرچند ممكن است، پاسخگوي تمامي مخارج آنان نباشد) و معمولا سربازان متأهل بعد از ساعت اداري مرخص و مي‌توانند با اشتغال، بخشي از مخارج زندگي خود را تأمين كنند.

8ـ در تمامي سازمان‌ها، ممكن است مواردي از سوءاستفاده از نيرو و امكانات توسط برخي از اشخاص وجود داشته باشد. ليكن نبايد آن را به تمامي سازمان تعميم داد. در حال حاضر، استفاده از كاركنان اعم از وظيفه و كادر در امور شخصي در نيروهاي مسلح ممنوع بوده و موضوع به صورت دستورالعمل به تمامي نيروها، ابلاغ و با افراد خاطي برابر مقررات نيروهاي مسلح رفتار مي‌‌گردد.

9ـ لازم به ذكر است كه تغيير در نگرش به خدمت سربازي، مدتهاست كه در نيروهاي مسلح است مطرح و با در نظر گرفتن ابعاد اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، امنيتي و... طرح‌هايي را در دست بررسي و مطالعه دارند.

10ـ جهت رفاه حال سربازان، مقرر گرديده است كه مشمولان و عائله آنان تحت پوشش بيمه خدمات درماني قرار گيرند و مدت خدمت انجام شده آنان در بخش خصوصي نيز جزو سنوات قابل قبول قرار گيرد.

11ـ در اجراي اصل 147 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، سالانه تعداد قابل توجهي از مشمولان به وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتي مأمور يا به عنوان متعهد خدمت انجام وظيفه مي‌كنند.

12ـ به منظور اطلاع‌رساني، اين معاونت با ايجاد وب‌سايت وظيفه عمومي در سايت پليس، اطلاعات وسيع و گسترده‌اي را از قوانين و مقررات و دستورالعمل‌ها در اختيار كاربران قرار داده است.

13ـ اين معاونت از طريق تلفن‌هاي شماره 3ـ77510920 و 2ـ 77638470 و دورنگار 77607177 و صندوق پستي 313ـ16415 به صورت شبانه‌روزي و از طريق تلفن شماره 197 و در روزهاي دوشنبه به صورت حضوري در معاونت وظيفه عمومي، پاسخگوي مشمولان و خانواده‌هاي محترم آنان مي‌باشد و اين اطلاع‌رساني و پاسخگويي، كماكان ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط :

پنج نكته درباره سربازي

سربازي تخصصي، از حرف تا عمل

نظرات کاربران :

بابا ان را كه عيان است چه حاجت به بيان است.خودتان برويد همه چيز را ببينيد.راست مي گويند تيم تشكيل دهيد .اصلا چه ربطي به نيروي انتظامي و حوزه **** وظيفه عمومي دارد آقايان و فرماندهان ستاد مشترك اين كار شماست مسئله را از نزديك بررسي كنيد.

ای کاش مسئولان **** وظیفه چشمانشان را باز میکردند و به جای جوابیه فکر حل مشکلات بودند نه اینکه از خودشون دفاع کنند

با سلام
در مورد سربازي لازم است چند نكته را متذكر شوم:
1-فلسفه بوجود آمدن خدمت مقدس سربازي چه بوده است مگر نه اين است كه سربازي براي آموزش فنون نظامي به منظور دفاع از ميهن بوجود آمده است . اما امروز سربازي تبديل شده به يك بلاي منزل كه دو سال از بهترين دوران زندگي جوانان اين كشور را هدر مي دهد.
2-چرا از اول فقط آقايان را به سربازي مي بردند ؟ جواب واضح است : دفاع از كشور وظيفه آقايان است . باشد قبول ولي امروز كه فقط چند ماه آموزش وجود دارد و حدود بيست ماه جناب آقاي مشمول بايد كار با راندمان نيم در صد انجام دهد چرا خانم ها نبايد سربازي بروند .آموزش نظاميشان پيشكش ولي دو سال كار را كه ميتوانند بكنند . من فوق ليسانس برق-قدرت دارم و اين را در بسياري از شركت ها ديده ام كه تعداد خانم مهندس ها از آقايان بيشتر است چرا ؟ چون كه سربازي ندارند و 100 بار مي توانند كنكور بدهند تا بالاخره قبول شوند . قبوليشان در دانشگاه هم دو برابر پسرها است.حالا اين خانم مهندسي كه فردا موقعيت شغليش وحقوقش ممکن است صد برابر از من بیشتر باشد و از صبح تا غروب در چند شرکت مختلف کار می کند و پول در می آورد آیا نمی تواند دو سال برای دولت کار کند ؟ این چه عدالتی است؟ اگر قضيه خدمت به دولت و كشور است كه خانم ها هم ميتوانند اين كار را بكنند و اگر موضوع آموزش نظامي است كه همان چند ماه آموزشي كافي است.
3-افرادي كه به علت ضعيف بودن چشم ويا چيزهايي از اين قبيل معاف ميشوند آيا نمي توانند دو سال مجاني كار كنند ؟افرادي را سراغ دارم كه به علت اينكه چشمشان مقداري ضعيف است معاف شده اند ولي به اندازه هفت نفر در شركت هاي مختلف كار مي كنند و پولشان از پارو بالا ميرود آيا اينها نمي توانند دو سال از عمرشان را مانند من بد بخت در اين مسير بگذرانند؟اگر عليل هستند اون حرفش جداست ولي اگه نيستند شما بايد فقط آموزشيشان را ببخشيد نه كل سربازي را.

ما 5 نفر ليسانس بوديم كه پارسال خدمت مقدس سربازيمون تمام شد و تنها فايدش براي ما سيگاري شدن هر 5تامون بود. با تشكر از مسولين

با سلام
بنده هم به عنوان یک یک افسر نظامی(کادر) بسیار شاهد این بی‌عدالتی‌ها در مورد به کارگیری سربازان بوده‌ام چه سربازان وظیفه و چه افسران وظیفه. برای مثال در محل کار ما مهندس مکانیک فارغ‌التحصیل از دانشگاه شریف را که جزو نخبگان محل تحصیل خود بود جهت نامه‌رسانی به کارگیری کرده بودند. البته تذکر یک نکته نیز ضروری است که باید دید فرماندهان و مسئولین نسبت به حدود وظایف سربازان مشخص گردد. به عنوان مثال من خودم شاهد بوده‌ام که سربازی را تحت عنوان تایپیست به کارگیری نموده بودن و دیدم که این بنده خدا از ساعت 7 صبح تا ساعت 3 بامداد فردا پای کامپیوتر بود و عینا دیدم که این سرباز از فرط خستگی و خواب از هردو چشمش اشک سازیر است. در این خصوص می‌توان مثال‌های فراوانی آورد که واقعا در حق سربازان به انحا مختلف اجحاف می‌شود.
با تشکر از سایت محترم بارتاب

متاسفانه امثال مسئولين ستادكل نيروهاي مسلح و **** وظيفه فقط هنر تكذيب و سرپوش گذاشتن را دارند و بس !يك سوال از آقايان دارم و اينكه چرا به كسي كه جد ، مادر ، خواهر مجردش !!!را نگه داري و كفالت مي كند معافيت كفالت مي دهيد اما كسي كه زن دارد و بچه بايد برود سربازي ؟!!!بالاخره مرد كفيل همسرش هست يانه ؟ اگر نيست و شما قبول ندارين پس لطف كنين نقه دادن را هم بردارين چون زماني كه مرد كفيل نيست ديگر نفقه دادن معني ندارد !!!!!!!خدمت سربازي اولين مشكل همه جوانان اين كشور و اولين مانع ازدواج است آقايان ، تورا به هركسي مي پرستيد قسم باور كنين .

با سلام
نمي دانم چرا هيچ كس نسبت به امر سربازي و اهميت آن براي جوانان اهميتي نمي دهد. من در دانشگاه با دو تن از نمايندگان مجلس در مورد سربازي دوره تحصيلات تكميلي صحبت كردم اما فقط وعده و ديگر هيچ .
قوانين هم كه انگار فقط براي بعضي تصويب شده اند و خوشا به حال انسانهاي معمولي كه قوانين تصويبي شامل حال آنها هم مي شود.
اما توصيه اي به بازتاب و بازتابيهاي عزيز باور كنيد سربازي و معضلات آن كمتر از اختلاسها و ديگر مشكلات جامعه نيست .شما رابه خدا به طور جدي به آن بپردازيد.

با سلام مي خواستم از مسئولي كه پاسخ فوق را داده اند سوال كنم كه در كدام بند فيش حقوقي پرسنل محترم (؟) وظيفه حق عائله مندي درج شده ؟ بنده متاها هستم و حقوق ماهيانه بنده با داشتن مدرك فوق ليسانس كامپيوتر ماهي 26 هزار تومان است كه ماهي نرديك به 20 هزار تومان آن هزينه رفت و آمد به محل پادگان است !! و اين در حالي است كه پرسنل وظيفه حق استفاده ار سرويسي كه بيش ار نيمي ار آن خالي است را ندارند !!!! (البته به دليل كمبود جا در سرويس !!!!!!) مي دانم كه اين نوشته و 1000 نوشته شبيه به اين هيچ گره اي از اين مشكل نمي گشايد. اي كاش دلسوزي در اين زمينه پيدا مي شد ....

اولا كه آقايان مرتبا مي گويند سرباز كم داريم و از آنطرف سربازان را ساعت 1.5 مرخص مي كنند چون ناهار ندارند.
پروسه تقسيم معلوم نيست روي چه منطق و متدي است . تهراني را ماندازند هزار و صد كيلومتر دورتر كه هر بار رفت و برگش بين خانه و پادگانش 25 هزار تومان خرج بردارد. و شهرستاني ها را مي آورند تهران و همه ما مي دانيم در پس اين جابجايي هاي بدون دليل و منطق چه درصدي از جوانان كشورمان معتاد مي شنود. بسياري از پادگانها (بخصوص مال ارتش) مركز پخش مواد شده كه عده معدودي از همين سرباز ها مسوول آن هستند و چه پولها به جيب نمي زنند.
من دو سال پيش خدمتم تمام شد در زمان شروع سربازي 3.5 سال تجربه تخصصي مهندسي صنايع داشتم و حقوقم 300 هزار تومان بود. رفتم سربازي با اينكه در آن اداره كه مال ... بود به نيروي ليسانس در طرح و برنامه نياز داشتند من را كاملا با سيستم دلبخواهي انداختند كارگزيني كه از صبح تا شب برايشان كار تايپ انجام دهم
راستي شما را به خدا به اين دوستان بگوييد اينقدر بيمه را توي بوق نكنند چون حق بيمه را از حقوق 25 هزار توماني خود ما به مقدار 11 هزار تومان كم مي كردند.

با سلام . از مسولين سايت بازتاب تقاضا دارم در مورد خدمت سربازي حتما پيگير باشند و از اين طريق پيامهاي ما جوانهاي آرزو بر دل را بگوش مسولين برسانند .
خودم ارديبهشت بايد برم سربازي . ليسانس كامپيوتر هستم .توي دانشگاه كه چيزي ياد نگرفتيم ( دانشگاه آزاد ) لااقل الان دنبال پارتي هستم تا يه جايي در رابطه با رشته ام بتونم امريه بگيرم كه اين دو ساله رو حداقل يه تجربه اي كسب كنيم . اگه نتونم امريه بگيرم عمرا 1000 سال برم سربازي كه وقتم رو بيخودي تلف كنم .
يا حق

حذف خدمت زير پرچم و ساير انتقاد هاي نا پخته براي كشوري مثل مملكت ما كه بايد هميشه نيروهاي نظامي قوي داشته باشد اشتباه واصلا بچه گانه است به نظر من بايد حقوق مكفي در اختيار سربازان بسته به مدرك تحصيلي انها ومطابق با قوانين استخدام كشوري قرار كيرد در اين صورت سوع مدريت در بكارگيري سربازان نيز كم خواهد شد.

مسئول يعني كسي كه در مورد كارش و وظيفه اش مي تواند مورد سوال قرار گيرد. حالا كاش يك نفر مسئول پيدا ميشد كه بتوان از او سوال كرد كه:
1- چگونه ممكن است يك نفر رتبه 3 المپياد دانشجويي باشد (ايبته در گرايش خودش) و در امتحان فوق ليسانس در دانشگاه سراسري (انتخاب اول خد) قبول شود نتواند از قانون معافيت عنايات رهبري استفاده كند ليكن كسي كه در همان سال در امتحان فوق ليسانس اصلا نتوانسته در دانشگاه سراسري قبول شود ليكن رتبه اول دانشگاه آزاد در همان رشته است مشمول قانون معافيت شود. آيا اين است معناي عدالت علي ؟؟
2- اگر كسي در زمان فروش خدمت سربازي براي خود برنامه ريزي كند كه در اول سال 81 خدمت سربازي خود را بخرد و لذا برنامه ريزي براي كار و ازدواج خود كرده باشد ليكن اول سال 81 با اينكه هيئت دولت براي فروش سربازي مصوبه دارد اينكار بدون اطلاع قبلي متوقف شود هزينه كارهاي انجام شده و برنامه ريزي اين شخص را چه كسي مي دهد؟؟ آيا با وجود اختيار گرفتن همسر بايد سربازي برود؟؟ با كدام درآمد زندگي خود را بچرخاند...با حقوق چند هزارتوماني سربازان؟؟؟؟
آيا مسئولي پيدا ميشود كه جوابگو باشد؟؟

چرا بايد يك جوان فوق ليسانس كه تا حدود 26 سالگي درس خوانده بايد 2 سال از بهترين دوران عمرش را به دوره بيهوده سربازي بگذرونه در حاليكه توي اين مدت و با انرژي كه اين فرد پس از اتمام درس داره ميتونه خيلي بيشتر به مملكتش خدمت كنه.
كجاند اون كساني كه ادعاي رسيدگي به مشكلات جوونها را دارند؟ بيايند و اول از همه اصليترين مشكل جوونها كه سربازي هست را حل كنند.

سلام
با اين وضعيت اسفناك بيكاري و بد اقتصادي كه در كشور حاكم است كافي است **** وظيفه لب تر كند تا هزاران داوطلب استخدام و سرباز داوطلب به استخدام در بيايد !! مگر اين قانون اجباري سربازي مال زمان رضاشاه نيست ؟؟ آن دوره همه چيزش بد بوده به جز همين يك قانون كه به ان چسبيده ايم ؟؟؟ اين همه هزينه بيت المال بايد سالانه صرف اين سرباز ها بشود چرا سربازي را داوطلبانه نمي كنند ؟؟؟ چرا فقط دوره آموزشي را طي نمي كنند و بعد در صورت لزوم عده اي را احضار براي سربازي كنند ؟؟؟ به خدا اين موضوع سربازي روند زندگي جوانان كشور را مختل نموده است !! خيلي وضعيت كشور ما براي جوانان قابل پيش بيني است كه اين معضل سربازي را هم از سر راه آنها بر نمي دارند ؟؟؟

آيا كسي در كشور نيست كه بررسي كنتد كه كشور ما نسبت به زمان رضا شاه تغييراتي داشته يا نه ! همان وضعيت را داريم !! اگر تغييرات داريم خوب صددرصد اينگونه قوانين به ارث رسيده نيز نياز به اصلاح دارد !!

البته به گفته دوستان اين موارد مربوط به مردم عادي است !! پسران از ما بهتران كه از اين مشكلات معافند و بر فرض محال كه به سربازي بروند مشكل با يك امريه جل ميشود !!

بسياري كشورها سربازي را حذف كرده اندحتي كشوري مثل لبنان هم سربازي را حذف كرده است. چرا در ايران حذف تمي كنند.

من پيشنهاد ميکنم سربازان متاهل يک دوره کلاس فشرده مرتاضي بگذرانند (البته به همراه همسر و فرزندان!) تا بتوانند با حقوق دريافتي تمامي نيازهاي خود را برطرف نمايند.

تيم ويژه تشكيل دهيد

با سلام
ضمن تشكر از مسئولين سايت بازتاب
لازم به ذكر است كه مسئولين محترم هميشه حاضر به توجيه كردن امور هستند و اينگونه مشكلات همچنان ادامه خواهد داشت.
به عنوان مثال من به عنوان يك فوق ليسانس برق در يكي از مهمترين يگان هاي ارتش خدمت مي كنم و در آنجا مشغول به کارهايي هستم كه هيچگونه ارتباطي با تخصصم ندارد و عملاَ كارهاي يك تايپيست را انجام مي دهم، رژه ميرم، .... مي‌خواستم بدانم ارتشي که از يک فوق ليسانس برق براي کارهاي تايپ استفاده مي‌کند از کداميک از رشته‌هاي ديگر استفاده مي‌کند؟ آيا ارتش‌هاي دنيا از نظر علم و تکنولوژي در بالاترين سطح نيستند و از تخصص‌هاي برق استفاده‌اي در آن‌ها نمي‌شود و يا اينکه ارتش ما به آن نيازي ندارد؟ که در اينصورت خواهشمند است جواب سؤال بعد مرا بدهيد.
وقتي كه من خواستم امريه (بند11) بگيرم و خدمتم را در محلي متناسب با تخصصم انجام دهم به هر وزارتخانه‌اي كه مراجعه نمودم بلافاصله با يك بخشنامه از سوي ستاد كل نيروهاي مسلح مواجه شدم كه "به دليل نياز نيروهاي مسلح به مقاطع فوق ليسانس و بالاتر از معرفي آنان براي امريه خدمت اكيداَ خودداري شود" البته ناگفته نماند كه اين قانون در مورد همه اقشار جامعه صدق نمي كند و در زمان آموزشي افرادي را ديدم كه با اينكه فوق ليسانس بودند ولي به دليل داشتن پارتي شامل اين قانون نشده بودند.
در خصوص تسهيلاتي که اشاره شد:
زمانيکه براي ارائه مقاله پذيرفته شده در کنفرانس برق تقاضاي مرخصي نمودم با هزار مکافات و نامه نگاري و گرفتن امضا بالاخره پشيمان شدم و کل آن روز را به تمرين پيش فنگ و پا فنگ پرداختم تا مبادا از دنيايي که با سرعت در حال پيشرفت است عقب بيقتيم.
زمانيکه جهت مصاحبه در آزمون دکتري پذيرفته شدم با مرخصي من ابتداي امر موافقت نشد و با هزار مکافات و نامه نگاري بالاخره يک روز مرخصي گرفتم.

آيا اينگونه به جوان ها تسهيلات ارائه مي‌دهيد و از آن‌ها انتظار داريد... ؟
و اما صحبت بسيار است و وقت کم

با تشكر از مطرح نمودن اين مطلب بنده هم به عنوان يك نظامي هميشه به اين بي برنامگي اعتراض داشته ام و حق را به دوستان و برادران سرباز مي دهم اميدوارم كه عدالت در مورد اين سرمايه هاي ارزشمند كشور اجرا شود و با تدبير فرماندهان نيروهاي نظامي ضمن استفاده از تخصص اين عزيزان در طرحهاي ملي شان ومقام آنان نيز رعايت شود.

اتفاقا رشته تخصصي من كه كامپيوتر هست هم كاربردي نداشت و من در كارگزيني خدمت كردم و تماما با خودكار و كاغذ سرو كار داشتم . كاملا درست گفتن بعضي رشته ها اشلا كاربردي ندارند !!

1. گويا کساني که اين جوابيه را ارسال کرده اند، از خرج و مخارج زندگي اطلاعي ندارند که نوشته اند (هر چند ممكن است، پاسخگوي تمامي مخارج آنان نباشد). من اين جمله را تصحيح ميکنم: (هر چند قطعا پاسخگوي نيازهاي بسيار اساسي آنان هم نخواهد بود)
2. در شرايطي که با بحران بيکاري و انبوه فارغ التحصيلان بيکار مواجه هستيم، يافتن کار نيمه وقت آنهم در شرايطي که مجبور باشيد از صبح زود انرژي خود را در محل خدمت صرف کنيد، چندان واقع بينانه به نظر نميرسد.
کاش مسوولان اينگونه واقعيات را ناديده نميگرفتند.

بله بينندگان قبلي درست ميگويند خودتان موضوع را از نزذيك بررسي كنيد تا ببينيد كه اين كار تنها ناشي از افزايش فارغالتحصيلان و عدم نياز به بعضي رشته ها نيست.

اگر راست مي گوييد يك تيم بازرسي تشكيل دهيد و مشكل سربازي تخصصي را از نزديك بررسي كنيد.تا خودتان متوجه همه چيز بشويد.

با تشكر از سايت بازتاب به خاطر انتشار نظر اينجانب.
و با تشكر از **** وظيفه به خاطر روشن كردن اذهان عمومي در اين باره.من در نوشته خود نيز بيان كرده بودم كه روند سربازي غير تخصصي عليرغم تاكيدات و بخشنامه هاي مكرر فرماندهان و روساي ارتش بوده و همانطور هم كه **** وظيفه اعلام كرده اصل بر سربازي تخصصي است ولي متاسفانه اين امر عليرغم نياز بسياري قسمتهاي ارتش به سربازان تحصيلكرده است.تعداد زيادي از اين افسران با اينكه قسمت تخصصي آنها نيازمند نيرو ميباشد در جاهاي ديگر خدمت مي كنند ميتوانيد يك تيم بازرسي براي اين امر تيل داده و موضوع را از نزديك بررسي كنيد البته نظزات منتشر شده در زير اخبار قبلي نيز اين امر را تاييد ميكند.
در مورد بند 9 اين طرحها بالاخره كي اجرا ميشوند.انشاالله در سالهاي آينده...
خدمت متعهد يا همان امريه در بند 11 گفته شده كه مختص تعداد قابل توجهي از مشمولان است بهتر بود گفته ميشد تعداد خاصي از مشمولان چرا كه تنها بايد از طرق خاصي به اين سازمانه راه يافت.
در مورد بند 8 خوب دستورالعمل زياد تصويب ميشود اما كو نظارت بر اجرا حرف من هم در نظز قبليم عدم نظارت صحيح بوده.
ولي به هر حال همانطور كه گفته شد اقدامات قابل توجهي نيز براي كمك به افسران انجام شده كه جاي تقدير دارد از جمله بندهاي 2-7-9-10-12 و13

سلام .اول از همه از مسئولين بازتاب خواهشمندم در مورد نظرات و پيشنهادات سليفه اي عمل نكنند و اين بار لااقل متن بنده را درج نمايند. بنده در يكي از پادگان هاي مهندسي ارتش كه به گفته همه مهد تمدن ارتش در ان پادگان بود با درجه ستوان دومي انجام وظيفه نموده ام .در ان پادگان هر روز در صبحگاه به من و امسال من تذكر ميدادند كه ميبايست در انجا مديريت و دانش روز را بياموريم ..در روزهاي اول احساس خوبي داشتم اما با گذشت زمان در يافتم ارتش مانند خانه ايي كلنگي و نمور است كه هر سال هنگام بازديدهاي سيستماتيك آن را سربازان رنگ مي زنند . مديريت از ديد انها يعني اينكه سربازان را تشنه بيرون از محيط پادگاني نگهدارند و براي خروج از درب دژباني هزاران خواسته نابجا و تحميلي به سرباز اعمال نمايند . مديريت دوران سربازي يعني اموزش بي برنامگي براي كل دوران زندگي. متاسفانه حتي براي برخي از افسران عالي رتبه **** هم هنوز جا نيافتاده كه لقب سرباز يكي از القاب افتخاري تمامي نظاميان است كه تنها در مراسم پاچه خواريشان از ان ياد ميكنند .در تمام دنيا اداوات و امكانات را صرف نيروي انساني مي كنند اما در ايران بالعكس .
اي كاش ميتوانستم باور كنم رسيدگي به شكايت سربازان ممكن است.چگونه ميشود تصور كرد كه يك نظامي هملباس خود را به خاطر يك سرباز محامكه كند؟ در **** يك گروهباندوم به صدتا ستوان يكم وظيفه ارشديت دارد چه برسد به سرهنگ و امير و ...
در **** ورود منظم صبح و بازداشت و حتي اندازه موي سر فقط براي سربازان وظيفه
است. در هيج ارگاني به اندازه نظاميان افراد سيگاري و سيگار نمي توانيد پيدا كنيد چون هنگام ورود فقط سربازان وظيفه را مانند مجرمان ميگردند. حتي فقط جز سربازان وظيفه همه مي توانند مبايل در داخل پادگان بياورندو هزاران بي عدالتي ديگر ... اينگنه است كه هر كس به هنگام ديدن سربازان به جاي حس وطن پرستي و صلابت و قدرت و اعتماد به نفس احساس ضعف و رنج و بي عدالتي ميكند .

بابا به خدا در محل خدمت من قسمت قضايي يك ليسانس حفوق ندارد و من به عنوان ليسانس حقوق از دانشگاهي معتبر در قسمت معتاديابي مشغول گرفتن نمونه ... از پرسنل مشكوك هستم.اين كار چه ربطي به حقوق دارد نميدانم.

سلام
همه ايناي كه توضيح دادن درست و قابل قبول ولي آخرش كه چي بنده خودم با اينكه فارغ التحصيل رشته عمران هستم در دوران مثلا مقدس سربازي با داشتن شرايط كه از نظر آن ستاد محترم بايد در نزديك ترين شهر به شهر خودم خدمت ميكردم به پادگاني اعزام شدم كه 1000 كيلومتر از شهر بنده فاصله داشت و به كار فوق تخصصي بايگاني نامه در دفتر تعمير گاه مشغول بودم و جالب آنكه فرماندهان و مسئولين محترم پادگان ياد شده جاي خواب و حتي وعده غذايي براي ما نداشتند و دليلشان هم اين بود كه ليسانسهاي وظيفه ماهيانه 200هزار ريال(با دقت بخوانيد 200 هزار) حقوق ميگيرند و جالب اين بود كه افسران ارشد همين پادگان با حقوقهاي بيش از 500 هزار تومان صبحانه را از جيره غذايي سربازهان نوش جان ميكردند كه ما دليل اين امر را با كمك فارغ التحصيلان رشته رياضي كشف كرديم كه چون 500 هزار تومان برابر نيم ميليون است و نيم كمتر از 200 است پس حق دارند.
و نكته جالب اينكه امير ... گفتند كه قانون **** وظيفه ايران مربوط به زمان رضاخان است و ايرادي ندارد(فكر كردند كه قانون هم از نوع زيرخاكيش بهتره!!!)
راستي تا يادم نرفته بگم زماني كه ما در خدمت مقدس سربازي بوديم جيره دسر هر سرباز روزانه چند توماني بود (در حدود 3 تا 5 تومان) كه هر چند ماه يك بار يك سيب يا يك موز به عنوان دسر به سربازها مي دادند(البته شامل حال افسران وظيفه نميشد)

البته من كه ميدونم سايت محترم بازتاب بازتابي از اين نوشته من ندارد ولي مينويسم
آن كه به جايي نرسد فرياد است

باسلام
متاسفانه آقايان **** وظيفه همان جوابهايي را دادند كه در سوالها گفته شده بود و اين خيلي باعث تاسف است.
آقايان محترم ! آيا فكر مي كنيد فقط از رشته هاي كشاورزي و نساجي به نحو مطلوب استفاده نمي شود.
اينجانب فارغ التحصيل رشته مهندسي مكانيك بودم و در محل خدمت مقدس سربازي ام بعنوان تايپيست مشغول به كار بودم و كار شخصي آقايان را هم انجام ميدادم. خيلي خوش خيالي است كه فكر كنيم در اين دو سال به مملكت خدمت كرده ايم . ما در اين دو سال به يك عده خاص خدمت مي كنيم.

با تشكر از نيروي انتظامي در مورد وب سايت وظيفه عمومي چند نكته را بيان مي كنم. هرچند ايجاد پايگاه اطلاع رساني امري بسياري پسنديده است اما به روز رساني اطلاعات آن و ارائه راهنمايي هاي تخصصي بسيار مهم است. در سايت فعلي بخشي از قوانين ارائه شده قديمي و مربوط به سال هاي قبل اند براي مثال مقررات ويژه مربوط به معافيت هاي پزشكي در سال هاي اخير با تغيير همراه بوده است كه عدم اطلاع جوانان و در مواردي پزشكان كادر نيروي انتظامي موجب سردرگمي مراجعين و در پاره اي اوقات اعزام به خدمت مشمولين معافيت پزشكي مي گردد. همچنين مقررات و آيين نامه هاي امريه فارغ التحصيلان دانشگاه ها و شرايط و ضوابط آن نيز در سايت موجود نمي باشد.
با تشكر از زحمات نيروي انتظامي اميد است اين نواقص نيز هر چه سريع تر برطرف شوند.

با سلام .لطفا ادرس وب سايت را درذيل اين موارد اعلام فر ماييد.

rezadignity

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
من با این عقیده که سربازی لازمه و به آدم چیز یاد میده و از این حرفا مخالفم!
تا کی ما مردم ایران باید سختی کشیدن و فلاکت رو تجربه کنیم؟ چرا این همه کشور پیشرفته خودشونو به تمرین سختی و دشواری و هزار جور نارسایی عجیب و غریب دیگه موظف نمی دونن و هر روز هم پیشرفت می کنن و سطح زندگی خودشونو هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی بالا می برن؟!
یکی به من جوا بده، شما می دونین چرا ما مردم ایران هی چی بیشتر ریاضت می کشیم بیشتر ضعیف و از گردونه تمدن و پیشرفت دور می شیم؟ اصلا کی گفته که آدم باید هر بد بختی و حقارتی رو تحمل کنه تا مثلا پخته بشه! این پختگی در طی این قرون و اعصار به چه درد ما مردم ایران خورده؟
اگر این به صطلاح تمرین زندگی ها مردمی رو به سمت و سوی درست هدایت می کرد ما اکنون در قله افتخار و پیشرفت و احترام جهانی بودیم.
ما باید به عزت و احترام و رسیدن به کیفیت زندگی چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی بیاندیشیم تا رستگار شویم. اینکه من برم از یه سرهنگ شکم گنده تو سری بخورم تا مثلا پخته بشم و دریابم که به قول دوستمون دست روی دست زیاده چه کمکی می کنه؟
خدا وکیلی بس نیست تمرین حقارت و بردگی؟!

بالا