نقد سرویس بازاریابی ایمیلی میل چی

شروع موضوع توسط mahdika ‏6 ژوئن 2013 در انجمن ویژه وب مسترها

 1. mahdika

  mahdika کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏12 آپریل 2012
  نوشته ها:
  34
  تشکر شده:
  60
  چند ماه پیش وبسایت میل چی به عنوان اولین سرویس دهنده ی ایمیل مارکتینگ ایرانی معرفی شد، اگر “ایرانی” را از جمله ی قبل حذف کنیم به ناچار مجبور به حذف “اولین” نیز خواهیم بود و آنچه باقی می ماند این است: “یک سرویس دهنده ی ایمیل مارکتینگ”، بنابراین می توان گفت ایرانی بودن برای میل چی بسیار مهم است، اما این وبسایت چقدر ایرانی است؟ (مطالعه مطلب را در نامینیک ادامه دهید، همراه با تصاویر...)

  الف) دامنه با پسوند غیرایرانی: وبسایت میل چی به عنوان یک وبسایت ایرانی در بهترین حالت ممکن می بایست با پسوند ir. ثبت شود، البته mailchi.com هم مناسب بود اما سرمایه گذاری کردن روی دامنه ی mailchi.in از شرکت با سابقه ای چون عصر فرا ارتباط بعید به نظر می رسید، وقتی دامنه ی مورد نظر ما با پسوندهای com. و ir. توسط فرد دیگری ثبت شده است، دو راه حل باقی می ماند، اول آنکه دامنه ی ثبت شده را بخریم، البته این کار گاهی امکان پذیر نیست، چراکه ممکن است صاحب دامنه قصد فروش نداشته باشد و یا آنکه هزینه ای نامعقول درخواست نماید، راه دوم روشن است، از دامنه ی مورد نظرمان صرف نظر کنیم، بدترین راه حل آن است که برای وبسایتی که میخواهد مسیر مبدل شدن به یک برند را بپیماید، بدون داشتن دلیل منطقی از پسوندهای غیررایج استفاده نماییم. اینگونه پسوندها زمینه ساز مشکلات متعددی خواهند بود:

  سوء استفاده رقبا: اگر صاحب دامنه هایی چون mailchi.ir و mailchi.com بعد از اعتبار گرفتن mailchi.in به راه اندازی سرویس مشابه اقدام کنند و یا دامنه را به رقیب ما بفروشند، آنگاه چطور می خواهیم به مخاطبین جدیدمان بگوییم که mailchi.in برند اصلی و mailchi.ir برند جعلی است؟ با فرض آنکه پیام ما به گوش مخاطب برسد، چقدر باورپذیر خواهد بود؟

  سایت های کم اعتبار: مطلع هستید که بسیاری از وبسایت های اسپم و نامعتبر در ایران از پسوند in. بهره می برند، آیا این مساله در کاهش اعتبار میل چی بی تاثیر خواهد بود؟ شما چند وبسایت معتبر ایرانی با پسوند in. می شناسید؟

  علاقه مندان جدید: ممکن است تعدادی از مخاطبین جدیدی که از طریق توصیه ی کلامی با برند میل چی آشنا شده اند، برای مراجعه به این سایت، mailchi.ir را بررسی نموده و اشتباها تصور نمایند سایت دچار مشکل شده است. (در حال حاضر mailchi.ir هیچ وبسایتی را نمایش نمی دهد.)

  مشتریان فعلی: مشتریان قدیمی هرچند میدانند که پسوند سایت in. است اما ممکن است برحسب عادت به طور ناخودآگاه mailchi.com را تایپ کرده و سپس متوجه اشتباه خود شوند، نهایتا آنها آدرس درست را تایپ کرده و وارد سایت می شوند اما در آن لحظه چه احساسی خواهند داشت؟

  رسانه ها: استفاده از پسوند in. آنقدر غیرمعمول به نظر می رسد که خبرنگار محترم روزنامه ی فناوران آن را ir. دیده واشتباه تایپ کرده است، به تصویر فوق دقت فرمایید.


  ب) اصطلاحات غیرایرانی: میل چی خود را تحت عنوان “نخستین سرویس ایمیل مارکتینگ ایرانی” معرفی می نماید، در عبارت مذکور واژه ی “ایرانی” با “ایمیل مارکتینگ” همخوانی ندارد، چرا اینطور بیان نشده است: “نخستین سرویس بازاریابی ایمیلی ایرانی” ، شاید گاهی استفاده از واژه های فارسی به درستی منظور را انتقال ندهد اما آیا در این مورد “بازاریابی ایمیلی” نمی توانست جایگزین شود؟ نه فقط برای تاکید بر ایرانی بودن سرویس، نه، وظیفه ی همه ی ما پاسداشت زبان پارسی است.

  ج) منابع غیرایرانی: در وبسایت میل چی جملاتی در مورد اثربخشی بازاریابی ایمیلی وجود دارد که اگر به منابع آنها دقت فرمایید متوجه خواهید شد که همه ی آنها غیرایرانی هستند، وبسایت هایی نظیر magillreport.com و experian.com . آیا بهتر نبود به جای بهره برداری از منابع خارجی، به جملاتی از وبسایت های مرجع ایرانی اشاره شود؟ البته بنده قبول دارم که بیشتر وبسایت هایی که امروز در جایگاه مرجع به نظر می رسند در اصل صرفا مترجم هستند نه تولید کننده ی علم اما اینطور هم نیست که ما هیچ کارشناس تحلیل گری در حوزه ی بازاریابی ایمیلی نداشته باشیم و یا هیچ تحقیقاتی در داخل ایران انجام نشده باشد، کارشناسان انگشت شماری هم هستند که مهارت هایی فرای ترجمه کردن دارند، مهارت هایی فرای دنباله روی محض از منابع خارجی، شاید تعدادی از این کارشناسان جزء پرسنل میل چی باشند، بهتر است نتایج تحقیق و تحلیل کارشناسان ایرانی جایگزین منایع خارجی شود.

  د) لوگوی غیرایرانی: بهتر بود میل چی به عنوان یک برند ایرانی که ایرانی بودن برایش مهم است، لوگویی با فونت فارسی طراحی می نمود، تا مخاطب با نگاه به لوگوی میل چی در نگاه اول نشانی از ایرانی بودن این سرویس بیاید.

  به طور خلاصه می توان گفت که میل چی یک سایت با زبان فارسی است اما با یک سایت ایرانی فاصله ی زیادی دارد، یک برند ایرانی می بایست اتکای بیشتری به علم ایرانی ها و مطابقت بیشتری با فرهنگ این سرزمین داشته باشد، ممکن است یکی از رقبای خارجی میل چی، زبان فارسی را به سایت خود افزوده و خدمات واریز وجه را تسهیل نماید، در چنین حالتی تمایز میل چی با رقیب خارجی اش کم می شود اما اگر میل چی واقعا ایرانی شود نگرانی کمتری از چنین احتمالی خواهد داشت. در برندسازی بسیار مهم است که از قبل برای رفتارهای آینده ی رقبا آماده شویم.

  به امید پیروزی این سایت ایرانی پیشنهاد میکنم حتما از سطح آزمایشی خدمات آن استفاده کرده و امکانات خوب میل چی را بررسی بفرمایید.

  منبع: نامینیک | برندسازی اینترنتی
   
 2. خرید بک لینکبازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برند
عسل طبیعی و گرده گل ایرانیخدمات پی پال، وسترن یونیون