برگزیده های پرشین تولز

نقد و بررسی علی شریعتی (مخالفین و موافقین)

pulp_152

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
119
با سلام خدمت دوستان محترم و عزیز .

ابتدا دسته بندی گروههای موافق و مخالف شریعتی رو انجام میدم از نظر خودم .

موافقین

1- عده ای که با خواندن اثار دکتر طرفدارش هستند

2- عده ای که با شنیدن جملاتی زیبا بهش احترام میزارن و موافقش هستند

مخالفین

1-عده ای که اعتقاد دارن شریعتی اسلام رو با زدن رنگ و دادن لعاب زنده نگه داشت و این دسته فکر میکنند که اسلام مانع پیشرفت و باعث عقب ماندگی است

2-عده ای که اسلامی تند رو نامیده میشوند و شدیدا با اسلامی که شریعتی معرفی کرده مخالفند و گاهی ایشان را کافر مینامیدند

3- عده ای که بدنبال افکار یک گروه هستند یا از افرادی دستور میگیرن و اگر اون افراد بگن که الان روز اینها هم میگن روز هستش و اگر بگن شبه اینها هم میگن شب هستش.

یک گروه دیگه هم هست که شریعتی رو مانع خودش میبینه برای رسیدن به اهداف ...و گروه دیگه هم هست که ایشان رو اصلا نمیشناسن و فقط صرف اینکه مسلمان بوده یا نبوده موافق و مخالف هستند که در مورد این دو گروه بحثی نداریم ...

......

هدف از ایجاد این تاپیک اینه که در یک فضای منطقی و محترمانه مخالفین و موافقین با هم به گفتگو بپردازند و البته قرار نیست گفتگو به بحث شخصی کشیده بشه .

حال میتونید نظرتون رو در یک جمله در مورد علی شریعتی بگید .. یا اینکه میتونید به بحث و گفتگو در مورد او و افکارش بپردازید.

Last edited:

iranescence

Registered User
لایک‌ها
2,808
امروز داشتم یکی از کتاباشو می خوندم.
ایشالا تا آخر تابستون همه ی کتاباش رو خونده باشیم:happy:

pulp_152

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
119
پیشنهاد میکنم کتابهای دکتر رو نخونید چون اکثرا تحریف شده هستند(البته نمیگم نخونید میگم که اون چیزی که باید از اون کتاب بگیرید رو شاید 80 درصد بگیرید و در بعضی جاها بدلیل کم و زیاد شدن گیج بشید که مثلا اینجا به چه دلیل این حرفو زده یا بر عکس) ...

اگر واقعا میخوای افکارش رو بدونی یا به سخنرانی هاش گوش کنید که البته همینم کم و زیاد داره ! ولی باز بهتره .. یا اینکه اگر مقدروه کتاب های اصلی چاپ خودشون رو مطالعه کنید .

Cleeev

Registered User
لایک‌ها
790
on the edge of a super-massive black-hole
میگن دکتر علی شریعتی اینو دید شهید شد

Hasselblad H4D-60 Digital SLR Camera 70480533 B&H Photo Video

448.gif
448.gif

22ze

Registered User
لایک‌ها
3
مذهب علیه مذهب

iranescence

Registered User
لایک‌ها
2,808
پیشنهاد میکنم کتابهای دکتر رو نخونید چون اکثرا تحریف شده هستند(البته نمیگم نخونید میگم که اون چیزی که باید از اون کتاب بگیرید رو شاید 80 درصد بگیرید و در بعضی جاها بدلیل کم و زیاد شدن گیج بشید که مثلا اینجا به چه دلیل این حرفو زده یا بر عکس) ...

اگر واقعا میخوای افکارش رو بدونی یا به سخنرانی هاش گوش کنید که البته همینم کم و زیاد داره ! ولی باز بهتره .. یا اینکه اگر مقدروه کتاب های اصلی چاپ خودشون رو مطالعه کنید .

میشه بیشتر توضیح بدید ...اولین بار شنیدم ، مثلا کدوما تحریف شده؟

Shine

Registered User
لایک‌ها
12
مخالف دسته اول
دکتر شریعتی که در خانواده ای مذهبی بزرگ شده بود و از اونجایی که فرد باهوش و متفکری بود با درک درست اسلام و دریافت اینکه اسلام واقعی چیزی جز توحش و عقب ماندگی نیست، به نوعی دچار سرخوردگی شده بود (چون احتمالا احساساتی هم بوده و به قصه های مذهبی دلبستگی داشته)، اسلام رو با رنگ و لعابی جدید به جوانان مسلمان زاده که از اسلام واقعی و آخوند زده شده بودن عرضه کرد و اونا هم چون خود شریعتی دچار سردرگمی شده بودند و بین سنت و تجدد گیر کرده بودند این اسلام باب طبعشون واقع شد...

Donbelid

Registered User
لایک‌ها
4
این نقد جالبی از دکتر شریعتی است:

www.gilamard.com/?p=37

عنوان: قهرمانان قلابی (2)

خلاصه و مفیده. پیشنهاد می کنم حتما بخونید.

M.Saleh

Registered User
لایک‌ها
153
سال اول دبیرستان بودم، سر کلاس عربی قبل از اینکه معلم بیاد تا گچ روی تخته نوشتم "براستی در کتاب های شریعتی چیست که **** اینقدر از افکار او می هراسد و قلمش را تحریف و سانسور می کند" :D همین که داشتم می نوشتم معلم وارد کلاس شده بود! هیچی نگفت! رفتم نشستم. کلاس عربی بود. من توی عربی خیلی ضعیف بودم. سر امتحان تقریبا بیکار نشسته بودم و هر از گاهی چرت و پرتی توی برگه می نوشتم، معلم اومد در گوشم گفت "بخاطر عقیدت نمرتو بهت میدم!" :thumbsup:

pulp_152

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
119

همه کتابهاش تحریف شدس .. مثلا تشیع علوی و صفوی چند مورد از پایه های اساسی تشیع علوی رو که نام میبره . اصلا تو کتابهای جدید نیست .. اکثر کتابهای جدید یک دفه از یک قسمت میپرن تو یک قسمت دیگه ... کاملا سانسور شده ..

مثل فاطمه فاطمه است یا علی تنهاست و ....بیشتر منظورم کتابهای تاریخی و نگاهش به اسلام هست که تحریف شده .. الان هم بری کتابخونه ها فقط یک کتاب از شریعتی دارن که اون هم امدن جملات قشنگ رو دسته بندی کردن یک جا اوردن .. ولی هیچ کتابی در مورد افکارش موجود نیست .

M.Saleh

Registered User
لایک‌ها
153

بعنوان مثال خودم کتابهایی که دو نسخه دیدم و علنا سانسور داشته "خودسازی انقلابی" بود. یا مجموعه آثار 33

22ze

Registered User
لایک‌ها
3
مخالف دسته اولدکتر شریعتی که در خانواده ای مذهبی بزرگ شده بود و از اونجایی که فرد باهوش و متفکری بود با درک درست اسلام و دریافت اینکه اسلام واقعی چیزی جز توحش و عقب ماندگی نیست، به نوعی دچار سرخوردگی شده بود (چون احتمالا احساساتی هم بوده و به قصه های مذهبی دلبستگی داشته)، اسلام رو با رنگ و لعابی جدید به جوانان مسلمان زاده که از اسلام واقعی و آخوند زده شده بودن عرضه کرد و اونا هم چون خود شریعتی دچار سردرگمی شده بودند و بین سنت و تجدد گیر کرده بودند این اسلام باب طبعشون واقع شد...
آفرین....همینه...

22ze

Registered User
لایک‌ها
3
سال اول دبیرستان بودم، سر کلاس عربی قبل از اینکه معلم بیاد تا گچ روی تخته نوشتم "براستی در کتاب های شریعتی چیست که **** اینقدر از افکار او می هراسد و قلمش را تحریف و سانسور می کند" :D همین که داشتم می نوشتم معلم وارد کلاس شده بود! هیچی نگفت! رفتم نشستم. کلاس عربی بود. من توی عربی خیلی ضعیف بودم. سر امتحان تقریبا بیکار نشسته بودم و هر از گاهی چرت و پرتی توی برگه می نوشتم، معلم اومد در گوشم گفت "بخاطر عقیدت نمرتو بهت میدم!" :thumbsup:
دمت گرم.....ولی بهت میخوره عربیت خوب باشه.....مذهب علیه مذهب روخوندی؟؟؟

Javacl

Registered User
لایک‌ها
1,026
شریعتی رو دیشب خواب دیدم ، گفت با این اس ام اس هایی که در مورد من میفرستی ، روحم رو توی قبر داری قلقلک میدی ...
wow.gif
منم گفتم
2lxe53l.gif

M.Saleh

Registered User
لایک‌ها
153
دمت گرم.....ولی بهت میخوره عربیت خوب باشه.....مذهب علیه مذهب روخوندی؟؟؟

اون موقع متنفرم بودم از عربی. چند سال بعد بصورت اتفاقی پکیج MBC روی عربست گرفتم! خواب و خوراکم فیلمهای زیرنویس عربی MBC شد. کنکور بدون 1 دقیقه مطالعه عربی 50 و خرده ای درصد زدم :D خوندم. تقریبا تمام نوشته های شریعتی رو خوندم. خیلی از کتابهایی که از دکتر دارم آرم سازمان خواهر مریم داره فکر کنم دست کسی بگیرن باهاش پیوند برقرار میکنن :D

pulp_152

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
119
این نقد جالبی از دکتر شریعتی است:

www.gilamard.com/?p=37

عنوان: قهرمانان قلابی (2)

خلاصه و مفیده. پیشنهاد می کنم حتما بخونید.

من نقد ایشون رو خوندم ... منم خیلی اطلاعات ندارم اما ! ایشان نتیجه گیری هایی که میکنند بی ربط است ! مثلا شریعتی یک قسمت از کتاب تاریخ میاد میگه
مثلا اسلام در آغاز به زرتشت که ضعیف شده بیشتر حمله می کند تا به مسیحیت. چون مسیحیت هنوز قوی است. بطوریکه در مداین مرکزیت جهانی دارد… مذهب زرتشت الان بصورت فسیل درآمده است. امروز تمدن شرق دارد حالت تهاجمی بخود می گیرد و غرب حالت تدافعی. نمونه اش کنگره ی سیاهپوستان که حالت تهاجمی داشت.»

ایشان داره میگه تاریخ چی بوده ! یعنی به چه دلیل به زرتشت ابتدا اسلام حمله میکنه !>.

من نمی توانم کسی را که از اسلام دینی جنگجو ارایه می کند که قرار است به بقیه ادیان «فسیل» حمله کند قهرمان ملی خود بدانم. همین.

بعد ایشان یعنی کسی که نقد میکنه اینجوری نتیجه گیری میکنه که مثلا شریعتی این حملرو کرده ! .. یا اینکه با این حمله موافق بوده ! در حالی که ایشان دارند تاریخ رو بیان میکنند !

و بسیاری از این صحبت ها در مورد خود اسلام هم شده و مختص زرتشت و مسیحیت و ..... نبوده ! و حقیقتی که بوده را بیان داشتند .

به نظرم ایشان بیشتر تعصبی به قضیه ایران باستان نگاه میکنند و اگر کسی حتی واقعیت را بیان کند ناراحت شده و تحمل نخواهند کرد.

در مورد تحصیلات دکتر شریعتی هم خوب استاده شریعتی کسی بود که 30 سال از عمرش رو با اینکه مسیحی بود روی زندگی فاطمه و اسلام گذاشت تا اینکه کور شد !

بالا