آژانس هواپیماییexchanging

نکات برقی،الکترونيکی برای مبتديان

شروع موضوع توسط Siavash25 ‏5 دسامبر 2005 در انجمن برق و الکترونیک

1. Siavash25

Siavash25 کاربر تازه وارد

با سلام به استادان برق و الکترونيک.از شما دعوت به عمل می آيد که به مبتديانی از جمله خود من،يه مقداری کمک کنيد.

حقيقت امر اين است که من خودم اصلا از برق و الکترونيک هيچی سر در نميارم.اگر 2 تا باتری بهم بديد و 1 لامپ ميتونم لامپ رو روشن کنم ديگه قير از اين تو اين چيزا هيچی بلد نيستم.

اگر سايت به خسوسی ميشناسيد که به اينجانب کمک کنه ممنون ميشم.البته باز هم ميگم.نکات ابتدايی و نه تخصصی.

حالا ميريم سره سؤال اول:آقا ما تا اين حد ميدونستيم که اگر يه فازمتر داشته باشی،لامپش روشن شه يعنی برقی وجود داره و اگر روشن نشه يعنی برقی وجود نداره..يه فازمتری تو دستم بود،بازی بازی ميکردم،تو يه پريز کردم يهو جرقه زد ،و فيوز رو پروند،جرقه ديگه از کجا اومد؟
    و اينکه وقتی روشن ميشه يعنی مثبت ميباشد؟

خدا رو شکر اينجا برو بچه های رشته برق مرق زياده،اما نخنديد به اين سؤالات،چون برا شما تخصصی است اما برا من و امثال من نه.

پيشاپيش ممنون.

2. Electronics Art

Electronics Art کاربر فعال برق و الکترونیک کاربر فعال

سلام سياوش جان

شما براي آشنايي ابتدايي با برق و الكترونيك ميتونيد از كتاب هايي مثل
    الكترونيك به زبان ساده و الكترونيك عملي نوشته آقاي محمود بخت آور يا نوشته ديگر دوستان
    استفاده كنيد مسايل ابتدايي از قبيل المان شناسي و كار با دستگاه هاي اندازه گيري ابتدايي
    و ... رو نوشته فكر كنم مفيد باشه در مورد سوال شما هم
    فاز متر همون طوري كه از اسمش پيداست وسيله اي است براي تشخيص سيم فاز از سيم نول
    در جريان الكتريكي متناوب يا همون برق شهري يعني نميشه به صرف اينكه لامپ فازمتر روشن
    شد گفنت كه برق وجود داره چون ممكن هستش كه سيم نول قطع باشه و سيم فاز وصي باشه
    چون لامپ فازمتر در سيم نول روشن نميشه پس نميشه از قطع بودن يا وصل بودن اون آگاهي
    پيدا كرد پس نتيجه اينكه فازمتر وسيله اي است براي تشخيص سيم فاز از سيم نول نه تشخيص
    برقرار بودن جريان برق در مورد مثبت بودن هم بگم كه پلاريته ولتاژ يا برق كه همون مثبت يا منفي
    هستش فقط در جريان الكتريكي مستقيم وجود داره همون جريان موجود تو باطري ها و سيم هاي
    خروجي پاور كامپيوتر تو جريان الكتريكي متناوب كه همون برق شهر هستش مثبت يا منفي بودن
    تعريف نشده است در مورد جرقه هم امكان داره فازمتر خراب بوده يا خود پريز اتصال داشته كلاً فيوز
    در دو حالت ميپره اول اتصال كوتاه يعني اينكه سيم نول به سيم فاز برخورده و دومي اضافه بار يعني
    استفاده تعداد زيادي از دستگاهها و مصرف كننده به طور همزمان طوري كه شبكه برق خونه نتونه
    جريان همه اون ها رو تامين كنه مثلاً اگه برق خونه شما 15 آمپر باشه ( اينو تو قبض اداره برق يا روي
    كنتور برق مينويسه ) و شما يه لباس شويي با مصرف 8 آمپر يه يخچال با مصرف 4 آمپر يه هيتر با مصرف
    3 آمپر و چند لامپ با مصرف حدود 2 آمپر بطور همزمان روشن كنين فيوز ميپره چون آمپراژ مصرفي ميشه
    17 آمپر و بيشتر از تحمل فيوز هستش و ميپره

اميدوارم توضيحاتم مفيد بوده باشه :)

3. Siavash25

Siavash25 کاربر تازه وارد

دمت گرم عزيز.

خيلی ممنون.راستش يک بار ديگه هم جرقه زد،دوباره فيوز پريد.هر 2 مورد با 2 تا چراق
    خواب مختلف اينجوری شد.نميدونم مگه چراغ خواب مگه چشه؟ :wacko: :wacko: :blink: :lol: :lol: